Конспект на лексикален и граматичен урок на тема „Есен“ въз основа на ръководството на V.M. Акименко „Развитие на лексикални и граматически класове“.

цел: придобиване на умения за лексикално и граматическо форматиране на монологични изказвания с помощта на мисловни карти.

Задачи:

1. Развитие на умения за вербална комуникация.

2. Активиране на речника по темите „Есен”.

3. Формиране на умение за конструиране на изречения и съгласувани монологични изказвания.

4. Развитие на умения за самоконтрол за конструиране на съгласувани твърдения.

5. Активиране умствени процеси(памет, мисловни процеси, въображение).

Оборудване: смарт карти, снимки.

Съдържание на урока

1. Организационен момент.

2. Въведение в темата. Четене на стихотворението „Есенни листа” от И. Токмакова.

Къщичката за птици е празна

Птиците са отлетели

Листа по дърветата

И аз не мога да седя.

Днес цял ден

Всички летят и летят...

Очевидно и в Африка

Те искат да отлетят.

Гатанки за есента.

Листата летят от клоните,

Птиците отлитат на юг.

„Кое време на годината е?“ - ще попитаме.

Те ще ни отговорят: „Това е...“ (есен)

Листата се въртят във въздуха,

Лежат тихо на тревата.

Градината хвърля листата си -

Просто... (листопад)

Вятърът ще повика облака,

По небето се носи облак.

И на върха на градини и горички

Ръми студено... (дъжд)

Зад прозореца стана мрачно,

Дъждът моли да дойде в нашата къща.

Къщата е суха, но отвън

Появи се навсякъде... (локви)

3. Речева гимнастика . „Познай звука.“ Назовете първия и последния звук в думата: есен, дъжд, студ, слана, вятър, палто, слана.

„Пляскайте думата.“ Ауспух сричкова структурадуми: лисица-да-падне, дъжд-ли-хау, вятър-ра, ту-ман, хо-ло-да, ту-ча.

4. Лексико-граматически анализ на темата. Упражнения за подбор на съществителни, прилагателни, глаголи, антоними, синоними по темата.

Речник: есен, септември, октомври, ноември, вятър, листопад, слана, мъгла, дъжд, слана, облак, влага, лошо време, първи септември, училище, жътва, напредване, пожълтяване, падане, ръмеж, скуба, мръщен , скубе, изсъхне , излива, духа, студено, влажно, мрачно, есен, дъждовно, сухо, сиво, ръми, проливен, облачно, златисто (есен), скучно, влажно, облачно, бурно, студено.

Задача 1 . Изберете дума и съставете фраза.

студено утро

мразовити дрехи

дебел ден

мъгла мъгла

топло замразяване

ранно слънце

задух

Задача 2 . Образование множествено число съществително име в им.п и род п.

Пример: локва - локви - много локви. Думи: мъгла, дърво, птица, вятър, листо.

Задача 3 . Подбор на антоними.

Пролетта е топла, а есента... (студена).

През лятото дните са къси, а през есента... (дълги).

През лятото слънцето е ярко, а през есента... (тъпо).

през пролетта прелетни птиципристигат, а през есента... (отлитат).

През пролетта листата на дърветата цъфтят, а през есента... (опадат).

Задача 4 . „Четвъртото колело“: вятър, дъжд, капки, падане на листа; студено, мъгливо, влажно, лято; ботуши, филцови ботуши, ръкавици, палта; изолирам, слънчеви бани, отпадам, изсъхват.

Задача 5 . „Кажи го правилно.“

Пример: есента е по-студена от пролетта. Какво е по-топло? (Панама или шапка, ботуши или сандали). Какво е по-студено? (ветрец или вятър, вятър или виелица). Какво идва по-късно? (есен или пролет, зима или есен). Кое е по-силно? (дъжд или порой).

5. Физкултурна минута. Децата стоят в кръг, възрастен хвърля топка на всяко дете на свой ред. Децата хващат топката и, хвърляйки я обратно, назовават всяка дума по темата.

6. Работа върху интелигентна карта. Момчета, днес говорим за есента. Как да разберем, че есента е настъпила? Кои знаете есенни месеци? Какви признаци има есента? Нека съставим изречения с тези думи. (Децата правят изречения за всеки клон).

7. Съставяне на съгласувано изявление с помощта на мисловна карта.

Есента дойде. Стана студено. Често вали. Дните станаха по-къси. Листата падат от дърветата. Прелетните птици са отлетели на юг. В градините се берат зеленчуци. През есента трябва да се обличате по-топло.

8. Консолидиране на знания по тема с помощта на syncwine.

Есента

Късно, студено, ветровито

Става все по-студено

Духа през есента силен вятър

Мъгла, скреж, вятър, лед, дъжд

дъжд

Силен, студен, проливен, ръмежлив

Чукане, наливане, капене, ходене

Чукане на покрива силен дъжд

Капки, облак, локви, вятър, чадър

Вятър

Силен, есенен, северен, слаб

Удари, скуби, вой

Листата падат от силен вятър

Листопад, есен, дъжд, студ

Обобщение на урока-игра за формиране

лексикални и граматически категории с елементи на ограмотяване в подготвителна комбинирана група за деца със СРС използване на ИКТ.

"Да помогнем на малката катеричка"

Възрастова група: деца 6-7 години с TNR.

Форма на поведение: урок по подгрупа.

цел: Затвърдяване на знанията на децата за насекомите.

Корекционни образователни задачи:

· консолидират способността да назовават сезоните, дните от седмицата по ред, започвайки от който и да е;

· изясняване и разширяване на знанията на децата за насекомите;

· активирайте речника по тази тема;

· подобряване на граматичната структура на речта;

· консолидират способността да назовават обобщаваща концепция;

· укрепване на уменията за четене.

Задачи за корекция и развитие:

· развиват фонематично съзнание;

· развиват паметта и вниманието, визуалното възприятие;

· развиват способността да избират прилагателни за съществителни;

· развиват способността да избират думи с противоположно значение;

· развиват логическо мислене;

· развиват общи двигателни умения.

Корекционно-образователни задачи:

· култивирайте способността за взаимопомощ; търпение един към друг;

· култивирайте точност, независимост и желание да завършите започнатата работа.

Оборудване:ИКТ, авторска презентационна игра, топка, картонени цветя, картонено слънце.

Раздавателни материали : „калинки“ с изображения.

Прогрес на урока:

азОрганизационно-мотивационен етап

Поздравяване на децата (Децата стоят в кръг, предават си слънцето, като се наричат ​​нежно по име с пожелания за добро утро).

Посочете времето от годината, месеца, деня от седмицата.

Децата стоят пред интерактивна бяла дъска.

На дъската има изображение на горски край. (слайд 1).

Учител-логопед: Момчета, днес е необичаен ден, имаме гост (изненадващ момент) (слайд 2)

Учител логопед: момчета, кой е това? (Отговорите на децата).

Учител-логопед: Точно така, това е бебе катеричка. Той е тъжен, защо мислите? (предположения на децата).

Учител-логопед: той вървеше по ръба на гората, но удари ураган и пътят към дома беше блокиран със счупени дървета. Сега не може да се прибере.

Проблемна ситуация.

Учител логопед:Момчета, какво да правим? Как можем да помогнем на бебето катерица да се прибере у дома? (Отговорите на децата: почистете пътя от счупени дървета).

Страхотно е, че сте толкова отзивчиви и готови да помогнете.

II. Основна сцена

1. Учител логопед: Имаме първото препятствие по пътя си.

Упражнение „Познай - назови го“

На дървото има листа.

Децата отгатват гатанки, листото изчезва и познатото насекомо се появява.

(слайд 3)

1. Необичайни цветя

Намерихте го сред листата.

Не докосвайте с ръка -

Вашето цвете ще отлети.

Ярко като електрическа крушка

Тук пърха... (Пеперуда).

2. Какво чудо хеликоптер

Не позволява на мушиците да спят?

Щом росата изсъхне,

Излита... (Водно конче).

3. Кажете ми какъв вид насекомо е?

Тя носи риза на черни точки,

Способен да се катери сръчно

До листата….(Калинка).

4. Тя има толкова много крака -

Толкова са объркващи

Техният собственик е... (Caterpillar)

5. Тя не е пчела, но жиле.

Обича мед и сладко.

На корема има ивица.

Коя е тя, кажи ми? .. ...(Оса)

6. Ето едно трудолюбиво насекомо.

Радвам се, че работя цял ден.

Нося го на гръб

Влачи се бързо... (Мравка)

7. Какъв гост с гладен корем?

Всичко ли звъни в ушите ни?

Не пие нектар от цветя,

Ще ни ухапе... (комар)

8. Който лети във всяка къща

Заедно с летния проект?

Кой тъпо бръмчи зад рамката?

Досадно... (Муха)

9. Кръжи в небето,

Бръмчи весело.

Кацнал на клон.

Кой е това?.. (Бръмбар)

10. На поляна в дренки

Тренирал е скокове.

Жалко, мацката закуси с тях.

Кой беше? (Скакалец)

11. Тя бръмчи над цветето,

Толкова бързо лети към кошера,

Дадох меда си в пчелната пита,

как се казва тя … (Пчела)

Учител логопед: Момчета, как наричате с една дума всички, които се криеха под листата? (Отговорите на децата)

U учител логопед:Браво, първото препятствие е преминато.

2. Учител логопед: Продължаваме да помагаме на малката катеричка да се върне у дома. включено

има ново препятствие по пътя.

. Упражнение „Обади ми се любезно“.(слайд 4)


Учител-логопед: Момчета, нека нежно да наречем насекомите и да ни кажем на какво седят.

(Отговорите на децата).

Цвете - цвете Водно конче - водно конче Комар - комар

Гъсеница - гъсеница Бръмбар - буболечка Мравка - мравка

Пчела - пчела Дърво - фиданка

Учител-логопед: Браво, препятствието е преминато.

3. Учител логопед: има препятствие по пътя.

· Упражнение „Намерете своята сродна душа“. (Работа с интерактивна дъска)(слайд 5)

Учител логопед:Момчета, стана някакво объркване, вижте пеперудите.

(Децата свързват необходимите половини пеперуди с помощта на „инструмент“, след което проверяват дали задачата е изпълнена правилно).

Учител логопед: Браво, препятствието е преминато.

4. Учител по логопед:Продължаваме да помагаме на малката катеричка. Има препятствие по пътя.

· Упражнение „Вземи го“.(Игра с топка. Децата избират прилагателни).

Учител логопед: Момчета, да кажем - какво са пеперудите?

Отговорите на децата: красива, цветна, ярка, ефирна, лека, красива, малка, голяма, цветна, крехка, пърхаща, летяща.

Учител-логопед: Браво момчета, оказаха се прекрасни пеперуди. Бариерата е премината.

5. Учител логопед: Продължаваме да помагаме на малката катеричка да се прибере. Има ново препятствие по пътя.

· Упражнение "Пребройте"(слайд 6), (слайд 7)

Учител логопед: да преброим пеперудите?

Децата броят пеперуди: една пеперуда, две пеперуди, три пеперуди, четири пеперуди, пет пеперуди, шест пеперуди.

Пеперудите отлитат. На слайда се появяват водни кончета.

Децата се броят водни кончета: едно водно конче, две водни кончета, три водни кончета, четири водни кончета, пет водни кончета, шест водни кончета.

Учител логопед

6. Учител логопед: момчета, останаха малко счупени дървета и малката катеричка скоро ще се прибере.

· Упражнение „Кажи обратното“ (игра с топка).

Мухата е бърза, а гъсеницата …….бавно.

Бръмбарът е шумен, а мравката..... тихо.

Бръмбарът е голям, а калинката..... малък.

Пеперудата е ярка, а комарът………. дим.

Крилата на магарето са къси, а крилете на водното конче... дълго.

Гъсеницата е дълга, а мравката...... кратко.

Бръмбарът има дебели мустачки, а пеперудата... тънък.

Земната пчела има широк гръб, а осата... тесни.

Учител-логопед: Браво, момчета. Още едно препятствие е преминато.

· Физкултурен момент

Учител логопед:време е за почивка. Представете си, че сте скакалци.

(Децата изпълняват движения под мелодията „Скакалец седна в тревата“).

Повдигнете раменете

Скачайте, скакалци!

Скок-скок, скок-скок!

Седнахме и ядохме малко трева,

Слушахме музиката.

По-високо, по-високо, по-високо!

Скачайте на пръсти с лекота!

7. Учител по реч d: Момчета, останаха малко счупени дървета.

· Упражнение „Разглобете го“(Работа с листовки, калинки с изображения на предмети).

Учител-логопед: вижте, буквите Zh и Sh са нарисувани на цветята.

Какъв звук обозначава буквата Z? (Отговорите на децата)

(Звук Zh- съгласна, винаги твърда, звучна).

Кой звук означава буквата Ш?

(Звук Ш- съгласна, винаги твърда, беззвучна). (Отговорите на децата)

Как се различават звуците от буквите?

(Ние чуваме и произнасяме звуци, виждаме, пишем, четем букви). (Отговорите на децата).

Разпространение калинкипо цветя, ако името на изображението съдържа звука Ж - към цвете с буквата Ж, ако звукът Ш - - към цвете с буквата Ш.

думи: пролет, пух, топка, шал, жълъд, чанта, гърне, жаба, бръмбар, пай, петел, котка, ски.

Децата поставят калинките върху правилните цветя.

Учител логопед: Браво, момчета. Още едно препятствие е преминато.

8.Учител-логопед: момчета, останаха малко счупени дървета, малката катеричка скоро ще се прибере. Има препятствие по пътя.

· Упражнение „Съберете дума“ (слайд 8)

Учител по логопед: момчета, трябва да разрешите криптираната дума.

На екрана звукова схемадуми, децата избират името на насекомото, което отговаря на диаграмата.

Отговор: БЪГОВЕ.


Учител логопед:браво момчета Остана само едно дърво. И катеричката е у дома.

· Упражнение „Пътека за реч“ (слайд 9)

Учител-логопед: нека всички вървим по пътеката заедно, но трябва да вървим заедно, без да се изпреварваме или изоставаме.

Децата "вървят" заедно речева песенпърво в посока напред, след това в обратна посока.

(ПУХ - ЛИВАДА - ПУХ - ПУХ - ЛИВАДА - ПУХ - ЛИВАДА - ЛИВАДА).


Учител логопед: Браво, момчета, разглобихме всички дървета и малката катеричка вече е у дома.

Слайд 10


III. Крайният етап. Отражение.

Учител логопед:Момчета, справихте се страхотно, помогнахте на малката катеричка да се прибере у дома.

Кои игри ви харесаха най-много? (отговорите на децата)

Кои игри ви се сториха най-трудни? (отговори на децата).

http://razdeti.ru/semeinaja-biblioteka/detskie-zagadki/zagadki-o-nasekomyh.

„Снимки на есента“.Запознаване с признаците на есента.

Логопедът показва на децата една по една предметна картинка и произнася началото на изречението. Децата трябва да го попълнят въз основа на картината. След това повтарят цялото изречение.

Случва се през есента... (дъжд).

Случва се през есента... (листопад).

Случва се през есента... (студено).

Случва се през есента... (вятър).

През есента има... (зеленчуци).

През есента има... (плодове).

През есента има... (гъби).

През есента има... (жълти листа).

През есента има... (червени листа).

"Есента дойде."Запомняне на стихотворение. Логопедът чете стихотворение, показвайки „даровете“ на есента на дъската.

Есен, есента дойде при нас!

Тя ни донесе подаръци:

жълти листа,

Вкусни гъби,

зеленчуци и плодове,

Хлебни изделия!

Развитие на свързана реч

Писане на история "есен"според референтни предметни снимки.

„Есента дойде. Катя и татко отидоха в гората. В гората дърветата са жълти и червени. На земята има много листа. Татко намери гъби. Катя ги сложи в кошницата. Хубаво е да си в гората през есента!“

Сензорно развитие

« Нека проследим листа."

Всяко дете има на масата лист и лист от естествена бреза или липа. Децата го поставят върху хартия и очертават контура с молив. Инструкции на логопеда:

Ду-ду-ду, ду-ду-ду,

Ще намеря молив.

Ду-ду-ду, ду-ду-ду,

Ще оградя листа.

О-о-о, о-о-о,

Моето листо е малко.

Удар-удар-удар, удар-удар-удар,

Вятър, вятър, не духай!

Ай-ай-ай, ай-ай-ай,

Ти, листо, не отлитай!

Децата, заедно с логопед, повтарят началото, след което започват да работят.

Работете върху звукова странаречи

„Повторете детските стихчета.“

Жълтият лист полетя в малката градина.

Птиците летяха и пееха песни.

Дима е много, много щастлив: той видя листата да падат.

„Повторете приятелски думи“:

листа - гъби;

плодове - продукти;

домат - мухоморка;

листопад - снеговалеж;

птици синигери.

Физическо възпитание-логоритмика

Децата имитират дъжд, като почукват с показалеца си по масата в ритъма на стихотворение. "Есен".

Дъжд, дъжд

Цял ден

Барабанене по стъклото.

Цялата земя

Цялата земя

Намокрих се от водата...

Ю. Аким

Тематичен цикъл „Зеленчуци“

(четвърта седмица)

Децата трябва да научат:имена на основни зеленчуци; техния цвят, форма и вкус; обща дума зеленчуци;където растат зеленчуци.

Лексико-граматически игри и упражнения

"Кошница със зеленчуци."Формиране на умения за фразова реч.

На масата има кошница със зеленчуци. Децата се редуват да идват при нея, избират зеленчук, показват го на децата и казват: „В кошницата има домат“.

"Малки зеленчуци."Образуване на съществителни имена с умалителни наставки.

Аз имам домат, а Таня има... (домат)защото той... (малък, бебе).

Аз имам краставица, а Маша... (краставица),защото той... (малък, бебе).

Аз имам моркови, а Коля... (морков)защото тя... (малък, бебе).И т.н.

„Децата научиха зеленчуци.“Разучаване на римувана миниатюра.

На дъската има четири картинки (лук, морков, домат, мухоморка). Децата трябва да намерят допълнителния елемент.

Едно, две, три, четири,

Децата научиха зеленчуци:

Лук, моркови, домати,

Но не зеленчук - мухоморка!

"На масата или в масата."Изготвяне на предложения. Практическо овладяване на предлозите в речта наИ V,диференциране на тези предлози.

Логопедът взема два зеленчука, поставя единия на масата, а другия в масата (чекмеджето на масата) и коментира, подчертавайки предлозите с артикулация: „Доматът е на масата, а морковът е на масата.“ Децата повтарят изречението след логопеда и се опитват сами да съставят следващото изречение. При необходимост помага логопед.

Развитие на свързана реч

Общински бюджет учебно заведениеза деца в предучилищна и по-малка възраст училищна възраст Начално училищедетска градина

Есентуки

Резюме урок по подгрупа

върху формирането на лексикални и граматически категории и свързана реч

в подготвителна логопедична групас OHP ниво 3

( 2-ра година на обучение )

Тема:"есен"

цел:

Развийте умения за свързана реч.

Задачи:

Продължете да разширявате и активирате речника по темата „Есен“;

Затвърдете и изяснете знанията на децата по темата „Есен“;

Съгласие на съществително име С умалителни наставки

Образуване на синоними, антоними;

Научете композиция сложни изречениясъс съюза "а"

Продължете да преподавате пълната и последователна композиция на последователна история „Есен“, като използвате първите думи в изречение

Продължавайте да се развивате слухова памети внимание;

Възпитавайте любов към родната природа.

Здравословни технологии

Продължете да работите върху развитието на общите и фина моторика,

Използване динамични паузиот лексикална тема

Оборудване:

- таралеж (играчка за ръце)

Шарик Су-Джок

Комплект картини „Сезони. есен"

орг. момент.Този, който нежно вика (лист, слънце, вятър, дъжд...) ще седне.

Появява се таралеж (играчка на ръката на логопеда) и моли да се стопли. Децата го канят да играе с тях.

Гимнастика за пръсти"Таралеж" с топка су-джок (упражнението се изпълнява първо на дясна ръка, след това наляво)

Таралеж, таралеж, хитър таралеж,

изглеждаш като топка.

(децата търкалят су-джок между дланите си)

На гърба има игли

(масажни движения палец)

много, много бодлив.

(масажни движения на показалеца)

Въпреки че таралежът е малък на ръст,

(масажни движения на средния пръст)

ни показа тръните

(масажни движения на безименния пръст)

И бодлите също

(масажни движения на малкия пръст)

изглежда като таралеж

(децата търкалят су-джок между дланите си).

Логопед: Момчета, къде можете да видите таралеж?

Деца: В гората.

Логопед: така е, момчета, и искам да ви поканя есенна гора

чете стихотворение:

Листата от дърветата в гората падат.

Дъждът тъжно потропва по покривите.

Светлото небе се сбогува със земята.

Мрачна есен чука на прозореца.

Момчета, какви чувства изпитахте, когато слушахте стихотворението?

Какво правят листата? Дъжд? Скай?

Какво можете да кажете за есента? Какво е есента? Какъв есенен ден? Есенно слънце, кое? Какви есенни листа?

Нека да кажем на таралежа за признаците на есента, които вече знаем, и да си спомним есенните месеци. (Насърчете да отговорите в пълни изречения)

Игри с таралеж. (Су-джок топка)

D/U „Кажи друго“

Скучно време - скучно, тъжно, мрачно, мрачно;

Небето е сиво - тъмно, студено, облачно.

Голи дървета - голи, голи (без листа)

Сухи цветя - увехнали, изсъхнали.

D/U „Кажи обратното“

Есента рано-късно;

Дъждовен ден - слънчево;

Небето е синьо - сиво;

Времето е облачно – ясно;

Тревата е мокра - суха;

Д/у „Поправете изречението“работа с деформирани изречения

Духане, есен, вятър, студ.

Листата и дърветата пожълтяват.

Земята, тревата, върху, изсъхва.

Птиците летят на юг.

Светло, есен, ръми, дъжд.

D/U „Познай думата“

Вятърът духа, а ветровете...

Птицата отлита, а птиците...

Листът пожълтява, а листата...

Дъждът ръми, а дъждовете...

Цветето увяхва, а цветята...

Студът идва, а студът...

Жътвата узрява, а реколтата...

Листото пада, а листата...

D/I „Помогнете на таралежа да напише история“Съставяне на последователна история „Есен“, като се използват първите думи в изречение:

„Мина лятото и дойде... Дните станаха... и нощите... Издуха... Стана...

Хората се обличат... В дърветата.... На земята...Риши...Вехне...Птици...Хора събират...Очаквайте скоро....

Физически упражнения. "Ние сме есенни листа"

Ние сме есенни листа

Те седяха на едно дърво.

Задуха вятър и те полетяха.

Летяхме, летяхме

И седнаха тихо на земята.

Вятърът дойде отново

И той събра всички листа.

Завъртя ги, завъртя ги

И падна на земята

Децата повтарят историята без помощта на логопед; логопедът стимулира децата, които имат по-пълни истории.

Резултат:

таралеж:Браво момчета, колко добре ми преразказаха историята.

Логопед:И те също си играеха с вас. Помогнете на Таралеж да запомни какви игри сме играли и как сме говорили правилно и красиво. (Децата помнят и логопедът обобщава

Корекционно-образователни задачи:- да се научат да допълват изречение според смисъла му;

Научете се да правите изречения въз основа на две основни думи;

- активирайте и разширете речника на децата по темата „Есен“;

Укрепване на способността на децата да избират няколко действия за име на обект;

Корекционно-образователни задачи:развитие на координацията на движенията, пространствена ориентация, фини двигателни умения на пръстите, развитие на мисленето.

Оборудване:картинки на сезоните, пощенска кутия, пликове, предметни картинки по изучаваните теми, топка, картонено дърво, предметни картинки с изображения от 1 до 10 знака на есента.

Прогрес на урока:

1.Организационен момент. Формирайте един след друг според указанията на логопеда. Влад ще застане зад Маша. Настя пред Ростислав. Арина е зад Артем. и т.н. След това логопедът задава въпроси: Влад, зад кого стоиш? Пред кого си, Настя? Между кого стоиш Вадим? Зад кого стоиш, Маша? До кого стоиш, Рома? и т.н.

2. Основна част.

Логопед: Помнете, момчета, кои сезони знаете (правилно). Сега ще играем играта „Затвори картината.” Ето картинки, които изобразяват сезоните. Ще покрием зимата с бели квадрати, пролетта със зелени, лятото с червени, есента с жълти. Във всеки ред трябва да намерите една картина, която няма смисъл. И го поставете върху наборното платно.

Логопед: Погледнете панела. Всички снимки, с кой сезон?

(Деца: Есен). Днес ще бъдем с вас, ще говорим за есента.

Игра "Поща".

Логопед: Пощата пристигна тази сутрин и трябва да получите плик за всички. На столовете ви има залепени снимки. Пощальонът ще ви даде пликове с писма в съответствие със стикерите на вашите столове (пощальонът взема пликове със стикери от пощенската кутия и назовава улицата въз основа на изображението на плика (ул. Кленовая и т.н., улици въз основа на имената). от листа от дървета и храсти.) и дава плика на адреса, детето отваря плика и изважда предметна картинка на тема „Есен“.

Логопед: На когото пощальонът дава плика, детето изважда снимка и казва какво прави неговият предмет (Пликовете съдържат снимки: слънце, облаци, дъжд, вятър, трева, листа, мечка, заек, таралеж, лястовица, катерица) Например: слънце през есента (какво прави?) - свети, изгрява, блести, пада, осветява, не топли.

Играта "Магическо дърво".

Логопед: Не забравяйте, момчета, ние четем работата на К. Чуковски

"Чудотворно дърво". И ние имаме същото дърво чудоВърху него ще растат различни предмети. Всички те са свързани с темата за есента. (Пред децата се поставят снимки. Логопедът прави гатанка за един от обектите, показани на картинката. Децата отгатват и намират съответната картинка и „закачат“ тази картинка на дърво и назовават количеството:

Пухкава вата

Нося някъде.

Колкото по-ниска е памучната вата -

Колкото повече наближава дъждът.

Child.Cloud (Прави снимка и брои: един облак, два облака, три облака, четири облака, пет облака)

Логопедът прави гатанки за чадър, слънце, гъба, дърво, листо, катерица, таралеж, мечка, дъждобран, галоши и офика.

Физически упражнения. Игра „Довършване на изречение“.

Логопед: Момчета, сега ще играем с топката. На когото хвърлям топката, той довършва изречението.

Птиците летят на юг (кога?.)…..Слънцето се скри зад облаците, стана…(как?)След дъжда стана (как?)…Надигна се силен вятър, с топящ се сняг (как?)….Животни променят цвета на козината си (кога?).... и т.н.

Логопед: Имате снимки, които са дошли в пликове. Ще ви дам още една картинка и ще съставите изречения с тези две думи: вятър - листа, слънце - небе, листа - клони, лед - локва, вятър - листа, ябълкови дървета, зеленчуци-леха, гумени ботуши - локви и др.

Долен ред.Нашето пътуване свършва. Поправете ме, ако тази преценка не е вярна, а ако е вярна, кажете ми, че е вярна: Слънцето е кръгло, а дъбовият лист е зелен. През есента вятърът е силен и слънцето топли и т.н.

Заглавие: Резюме на GCD учител логопед V подготвителна групаза деца с общо недоразвитиеречи върху лексик граматична структураречи на тема "Есен"
Номинация: Бележки за уроци, ECD/класове по логопед


Длъжност: учител-логопед
Място на работа: Общинска автономна предучилищна образователна институция Център за развитие на детето, Детска градина № 36, Курганинск
Местоположение: Краснодарски край, град Курганинск, улица Роза Люксембург