Задачи:

Да запознае децата с навиците, поведенческите особености на дивите животни в нашия регион и техните ползи за природата.
Да консолидира и обобщи знанията на децата за дивите животни и тяхното приспособяване към условията на живот.
Упражнявайте децата в образуването на относителни и притежателни прилагателни; при използване на генитив и дателен падежсъществителни, лексикална работа: „навици“.
Развийте речта и мисленето.
Култивирайте интерес и желание да научите повече за дивите животни.

Предварителна работа:

1. Четене на художествена литература:
Д. Зуев: “Тайните на гората”, “Вълци”, “Лятото се претърколи в юли”;
Г. Скребицки: „Катерица“, „Заек“, „Таралеж“;
И. Соколов - Микитов: “Мече семейство”, “Лос”;
А. Кликов: „Лисица“.
2. Разглеждане на илюстрации.

материал:

Илюстрации, изобразяващи животни, медальони за участващите отбори, медали „Приятел на природата” за награди.

Прогрес на урока:

Педагог:

Момчета, днес ще играем KVN. За да направите това, трябва да се разделите на 2 отбора, да измислите име за вашия отбор, да изберете капитан и да съставите мото. Отборът, който отговори правилно на въпросите, ще спечели и ще спечели повече точки. За да изчислите точките, трябва да изберете жури.

(След състезанията учителят оценява резултатите на отборите, като дава точки. След всички състезания отборите трябва да имат еднакъв брой точки).

1-во състезание: „Поздрав на отборите“

1 отбор:

„Ние сме момчета - деца,
Ние обичаме животните от дъното на сърцата си."

Екип 2:

„Едно, две, три, четири, пет,
Обичаме всички животни.”

Състезание 2: „Гатанки за животни“

(Гатанки се дават на отборите на свой ред.)

Не шивач, но цял живот
Ходи с игли.
/таралеж/

Под боровете, под елхите
има торба с игли.
/таралеж/

Скача по клоните
Не е птица
Червено, но не лисица.
/катерица/

Кой е в хралупата?
Живее ли на топло място?
/катерица/

Който, забравил грижите,
Той спи в леговището си.
/Мечка/

Спи през зимата
През лятото кошерите се раздвижват.
/Мечка/

На кого му е студено през есента
Ходи ядосан и гладен.
/вълк/

Опашката е пухкава,
Козината е златиста.
Живее в гората
Краде кокошки от селото.
/лисица/

Докосвайки тревата с копита,
Красив мъж върви през гората,
Върви смело и лесно
Широко разперени рога.
/Елк/

Скача през полето, крие ушите си
Ще стои като стълб
Уши изправени.
/заек/

Състезание 3: „Познай чия опашка?“ /показва илюстрации/

лисицата има лисица; за заек - заек;
за вълк - вълчи; за мечка - мечешки;
катерицата има катерица; в лос - лос;
глиганът има диво прасе; еленът има еленско месо.

Състезание 4: „Състезание по съпричастност” /изображение на различни животни/

По походка - лисица, вълк, мечка, заек;
На рога - лосове, елени;
Чрез скачане - катерица, заек;
Ономатопея - глиган, вълк, мечка.

Състезание 5: „Назовете знаците на животните“ /Кой? Кое?/

лисица – /хитра, червена, пухкава/;
заек –/страхлив, дългоух/;
мечка -/кафява, клишекрака, непохватна/;
катерица - /пъргава, бърза/;
вълк – /гневен, сив, зъбат, страшен/;
елк - /рогат, силен/.

Минута по физическо възпитание „Всеки има свой дом“

При лисицата в дълбоката гора
Има дупка - надежден дом.
(Децата свиват пръсти на двете си ръце, по един за всеки куплет)

Снежните бури не са страшни през зимата
Катерица в хралупа на смърч.
Бодлив таралеж под храстите
Събира листата на купчина.
От клони, корени, кора
Бобрите правят колиби.
Плохо крак спи в леговище
Смуче лапата си до пролетта.
Всеки си има собствен дом
В него на всички е топло и удобно.
(Удари последователно с длани и юмруци)

Състезание 6: „На кого какво ще дадем?“

Месо - /вълк/;
Мед - /към мечката/;
Морков - /заек/;
Ядки - /катерица/;
Ябълка - /заек/;
Трева - /лос/;

Конкурс 7: „Назовете приказки, в които се срещат диви животни“

„Сестра лисица и сив вълк“;
"Митенка";
„Заекът се хвали“;
"Таралеж и заек";
„Две алчни мечета“;
"Теремок" и др.

8-ми конкурс: „Назови майка си“

Плюшено мече - /при мечката/;
лисиче - /при лисицата/;
Малко зайче - /при заека/;
таралеж - /таралеж/;
Вълчице - /при вълчицата/;
лосово теле - /от крава лос/;

Състезание 9: „Състезание на капитаните” /отговори на въпроси/

1. По какво се различават дивите животни от домашните?
2. Как човек се грижи за дивите животни?
3. Какви са предимствата на дивите животни?
4. Какви навици на дивите животни познавате?
5. Къде живеят дивите животни? /в дупка, в бърлога, в хралупа/.
6. Как се приспособяват животните към живота в зимно време? /линеене, зимен сън/.

Педагог:

Момчета, нашият KVN приключи. Всички участници бяха активни, стараеха се да помогнат на своя отбор и отговаряха правилно на всички въпроси. Играта завърши наравно, победи приятелството. Благодаря на всички за участието. Всички участници са наградени с медали „Приятел на природата”.

Презентация

1 слайд

скачайки през дърветата,

Да, ядките са клик-клак.

(След всеки отговор учителят показва снимка на животното).

Как се досетихте?

Каква катерица?

2 слайд

- Ходи с плоски крака през лятото,

И през зимата си смуче лапата.

Как разбирате думата плоскостъпие?

Учителят обяснява: „Да ходиш с плоскостъпие означава да стъпваш с разтворени пети, неудобно, неловко.“

Каква мечка?

3 слайд

Червенокос, хитър, краде кокошки.

Какво значи хитрост?

Що за лисица е това?

4 слайд

- Пълзящото растение пълзи

Той носи игли.

Какво друго можете да кажете за таралежа?

5 слайд

- Дълго ухо, топка от пух,

Скача сръчно и обича моркови.

Какво друго можете да кажете за заека?

6 слайд

На кого му е студено през зимата

Да се ​​разхождате ядосани и гладни?

Как да нарека тези животни с една дума?

защо мислиш така Къде живеят?

Защо тези животни се наричат ​​диви?

Провеждане на играта "Едно-много"

Една лисица - много...

Един заек е много...

Една мечка е много...

Един вълк - много...

Един таралеж е много...

Една катерица - много...

„Назовете малкото“

Вълкът има

Мечката има

"Четвъртото колело"

Назовете допълнителното животно и обяснете защо.

1. Крава - вълк - лисица - мечка.

2. Лисица - камила - вълк - мечка.

3. Вълк - лисица - петел - таралеж.

4. Лисица – мечка – вълк – морж.

Физически упражнения.

Сега ще се превърнем в зайчета.

Сиво зайче седи

И той върти уши.

Студено е за зайчето да седи

Трябва да загрея лапите си

Лапи нагоре – лапи надолу

Изправете се на пръсти

Слагаме лапите си отстрани

На пръсти скок-скок-скок

Ударете десния си крак

Потупайте левия крак

Отново десен крак

Отново ляв крак

Сега приклекнете, за да не замръзнат лапите ви.

"Кажи го обратното"

Мечката е голяма, а заекът... Вълкът има дълга опашка, а таралежът... Катерицата е слаба, а вълкът... Лисицата е сръчна, а мечката...

Сега ще продължим разговора за дивите животни и техните домове. Как разбирате думата "жилище"?

„Домът е място, където животните живеят далеч от човешкото жилище.“ Знаете имената на някои жилища на животни.

Как се казва къщата на катеричката?

Катериците се заселват в хралупата, оставена от кълвача. Те го изолират с мъх, сухи листа и трева. - Кой знае стихотворение за катерица?

Как се казва домът на мечката?

Мечката си прави бърлога в голяма дупка, винаги на сухо място, под обърнато дърво и заспива там.

Кой друг спи през зимата?

Какъв дом има таралежът?

Таралежите спят шест месеца. Те пълзят под купчина листа, трева, клони, а понякога и под корените на стари дървета.

Кой знае стихотворение за таралеж?

Къде мислите, че живее заекът?

Зайците не изграждат постоянни домове за себе си. Почиват си, спят под един храст. През зимата те могат да се скрият в снежна дупка. Дупките и храстите всеки път са различни.

Домът на кое животно не сме назовали?

Домът на вълка се нарича леговище - малка дупка, в която има много трева, листа и клонки. Отгоре е покрит с клони, стари клонки, така че снегът не пада в дупката. Вълкът в леговището спи, крие се, почива си. Как се казва домът на вълка?

Кой знае стихотворение за вълк?

Играта "Поле на чудесата"

- Сега трябва да отговорите един по един пълно изречениена въпросите ми.

какво животно?

Дом на животните.

Какво яде?

Мислите ли, че е добре животните да живеят в гората?

Как трябва да се държат хората в гората?

Олга Сидорова
Обобщение на урока "Дивите животни"

Предмет: Диви животни.

Цел: обогатете разбирането на децата за животни. Забележка характерни особеностиизявления диви животни. Изяснете, че всички животното има нужда от дом, храна, топлина и др. Развийте интереса на децата към дивата природа, емоционална отзивчивост.

Прогрес на урока:

Момчета, спомнете си как отидохме да посетим таралежа в гората. Добре е в гората през есента. Красиво е, тихо, сякаш няма никой в ​​гората. Но това не е вярно. В гората има много горски обитатели. Аз ще ви казвам гатанки, а вие познайте кой това:

1. Хитра измама,

червена глава,

Пухкавата опашка е красива.

кой е това (Лисица.)

2. Прилича на овчар.

Всеки зъб е остър нож!

Той бяга с оголена уста,

Готов да нападне овца. (Вълк.)

3. Цяла зима спа в кожено палто,

Смуках кафява лапа,

И когато се събуди, започна да реве.

Това е горско животно (Мечка.)

4. Какъв вид горско животно

Изправи се като стълб под бор

И стои сред тревата -

Уши повече глава? (Заек.)

5. На клона няма птица -

Малко животно

Козината е топла, като бутилка с топла вода.

кой е това (Катерица.)

6. Игли за кожено палто,

Ще се навие - бодлив,

Не можеш да го вземеш с ръка.

Кой е това? (таралеж.)

Браво момчета, познахте гатанки за всички.

Момчета, кой знае как да нарече всички с една дума? (животни.) Всеки има животно с четири лапи, опашка, муцуна, тяло покрити с косми.

Къде живеят тези хора? животни? (В гората.)

Тези животни живеят в гората, далеч от човека. Те се наричат « диви животни» . (Хорово повторение.)

(Учителят на щанда прикрепя дървета в гората, децата се преместват животни в горатаповтаряйки, че това е « диви животни» . Деца с учител гледат животни.)

Момчета, вижте това животниприличат ли си по някакъв начин?

(Отговорите на децата: имат лапи, опашка, козина, муцуна, очи, уши и т.н. всички животни са живи).

Момчета, вижте, помислете и ми кажете как сте

Можете ли да познаете къде е заекът? (Ушите са дълги).

Как позна, че е лисица? (Опашката е пухкава).

Как позна, че е мечка? (Той е голям, тромав).

правилно, животниподобни един на друг, но всеки има характеристики различия: лосът има рога, таралежът има игла, катерицата има пискюли на ушите си. Нека подредим животните по големина. Първо най-големите животни, след това по-малките и най-малките.

(Децата с помощта на учител подреждат животни в ред).

Имате ли къща, където живеете с майка си и баща си? (яж).

какво мислиш дивите животни в гората имат домовекъде живеят (Различни отговори).

Всеки има животноИмам собствена къща в гората, само тези къщи са различни, къде на кого? удобно:

Мечка - в бърлога

Лисица - в дупка

Таралеж - в дупка

Катерица - в хралупа и др.

Сега си представете, че изобщо не сте деца, а различни животни. Разбери кой какво е иска да бъде животно. (Децата влизат в образа. Те имитират навиците на различни животни. Учителят се опитва да познае кой кого изобразява. Учителят хвали децата за точното копиране на движенията.)

Сега си представете, че отново сте просто деца, отишли ​​сте в гъста гора и сте срещнали там мечка.

Игра "На мястото на мечката в гората."

ИГРА С ПРЪСТИ.

Зайчето спи под един храст,

Катеричката спи в хралупата си.

И момчетата са сладки

Те спят в собствените си легла.

(Първо ще работим с дясната ръка, след това с лявата. Огъваме палеца и го притискаме към дланта - това е нашето "възглавница".)

Този пръст е зайче.

(Огъваме показалеца и го поставяме, сякаш върху възглавница, върху палеца, притиснат към дланта. Отначало бебето повтаря действията на възрастния. Възрастният му помага да огъне пръстите си правилно.)

Този пръст е момче.

(Огъваме средния пръст и го поставяме върху палеца.)

Този пръст на катеричката.

(Огънете безименния пръст.)

Този пръст е момиче.

(Огънете малкия пръст, получавате юмрук с палец вътре.)

Всички спят! Шшшшшш!

(Без да изправяте юмрука, натиснете го към устни: тсссссс)

Публикации по темата:

Резюме на учебната дейност „Дивите животни“Обобщение на GCD за средната група по темата: „Дивите животни“ Съдържание на програмата: Цел: консолидиране и разширяване на знанията на децата за дивите животни.

Уместност на темата: Осигуряване на цялостно развитие на детето, формиране на първични идеи за обектите от околния свят, развитие.

Лепбук "Дивите животни" Лепбукът съдържа: 1. Игра "Познай чии следи" 2. Игра "Какво яде животното" 3. Изрязани картинки на животни 4.

Още веднъж, отивайки на моя любим портал MAAM, видях публикуването на Lepbook (тематична папка, която наистина ми хареса: това е удобно, функционално).

Тази година нашата група има нови модели: „Домашни и диви животни”. Макетите са направени от картонени кутии, върху които са нарисувани гори.

Цел: да се консолидират знанията на децата за дивите животни. Цели: - да се култивира интерес към живата природа, чувство за съпричастност, желание за помощ; - форма.

Наталия Ишкова
Обобщение на урока за деца в предучилищна възраст „Дивите животни от нашите гори“

Резюме

директен образователни дейности.

Интегриране на области "познание"И "Развитие на речта".

За деца от предучилищна възраст по темата« Диви животни от нашите гори»

Подготвени

Учител Ишкова Н.Н.

Воронеж 2016 г

цели:

Активирайте речника от лексикална тема « Диви животни»

Научете се да образувате относителни прилагателни от съществителни имена от мъжки род, единствено число.

Научете се да съгласувате прилагателни със съществителни

Упражнение в практическа употребасъществителни с наставки –ONOK, -ENOK

Развийте вниманието, паметта, логическото мислене.

Оборудване:

Предметни снимки с изображение диви животни, топка, снимки на малки животни, картинки със силуетни изображения животни, сюжетна картинас изображение на гора, отпечатъци животни, снимки на опашки диви животни.

Лексикален материал:

Предмет (имена диви животни, техните малки, части от тялото, водопой); прилагателни (заек, вълк, язовец, мечка, лисица)

Прогрес на урока:

орг. момент.

Учителят си пожелава нещо гатанки:

Тича през снега - криволичи,

за лятото си сменя козината,

Не можеш да го видиш в снега,

Вълкът и лисицата са обидени (заек)

Тя е малка, козината й е буйна,

Живее в хралупа, гризе ядки (катерица)

Червенокосият измамник, хитър и сръчен,

Опашката е пухкава, козината е златиста.

Живее в гората. Краде кокошки от селото. (лисица)

Ден и нощ той обикаля гората,

Търси плячка ден и нощ.

Той ходи и се скита мълчаливо,

Сиви уши изправени (вълк)

Разхожда се през лятото, почива през зимата (мечка)

Педагог: Спомнете си какво животните имаха гатанки?

деца: За заек, вълк, катерица, лисица, мечка.

IN: Какви са тези животни?

г: Диво.

IN: Защо се наричат ​​така?

г: Защото живеят далеч от хората, търсят си храна и си строят къщи.

IN: Какви части на тялото има? животни?

г: избройте частите на тялото животни.

Основна част.

Педагог: Днес ще научим как правилно да назоваваме части от тялото животни.

Игра „Чия опашка?“

IN: Слушай ме да ти кажа. Вълчата опашка си е вълча опашка.

Това е опашка на катерица - чия е?

Това е вълча опашка, чия е?

Това е опашка на язовец, чия е?

Педагог: Кой чу какво се промени в думите?

деца: Последната част от думата.

IN: Забелязали ли сте, че мечките и лисиците имат малко по-различни имена за опашките си? слушай: Мечката си има меча опашка, а лисицата си има лисича опашка.

IN: Имате пликове на вашите маси (снимки с опашки диви животни

Игра „Познай чия опашка?“

IN: Нека да играем тази игра с вас. Аз ще назова това, което е нарисувано на моята снимка, а вие ще назовете това, което имате. Аз имам лисича опашка, а ти, Петя?

Петя: Имам опашка от язовец.

Вася: Имам лисича опашка и т.н. d.

IN: Браво, познахте всичко правилно. Искате ли да се превърнете в животни и да се разходите през горска поляна? За да направите това, трябва да познаете кое животно кое е било в детството и да следвате следите на животното.

Игра „Кой кой беше?“

IN: Лисицата беше малка лисица

г: Мечката била мечка

Язовецът бил язовец и т.н.

Децата се редуват да отгатват и получават маски със снимки на малки. животни, те следват пистите, поставени на пода, минават по килима и застават в кръг.

Физически упражнения.

Есенен ден по горска пътека

Животните отидоха на вода.

Едно мече последва майката мечка.

Едно малко лисиче се прокрадваше зад майката лисица.

Бебе катеричка скочи след майката катерица.

Малък язовец тичаше след язовеца.

Зад майката заек има малко пъргаво зайче.

Вълчицата водеше вълчетата след себе си.

И майките, и децата искат да се напият.

Децата имитират походката на животните, в края "лапнат"вода от резервоар.

Игра — Кой чие е малкото? (с топка)

Децата стоят в кръг върху килима.

IN: Ще ти хвърля една топка и ще те попитам кой какво дете има. например: Чие е вълчето? И ти отговор: вълче - вълче.

г: Baby squirrel - бебе катеричка

Заек е бебе заек и. и т.н.

IN: Браво. 1-2-3-4-5 - пак се превърнахме в деца.

IN: Докато се разхождахме на поляната, нашите животни се скриха. (На дъската е окачена снимка на гора, животните не се виждат, виждат се само опашките, можете да използвате интерактивна дъска). Нека погледнем по-отблизо и ни кажете кой къде се крие. Първо ще изпълня задачата. Виждам опашка на язовец. Язовецът се скри зад един храст.

г: Виждам катерица. Катеричката се скри в една хралупа.

Виждам вълк. Вълкът се скри в леговището. и т.н.

IN: Какво научихме днес?

г: Научихме се правилно да назоваваме чия опашка и чие малко.

IN: Животните ни оставиха своите портрети като подарък.

Разпределете силуети, изобразяващи животни.

IN: но те трябва да бъдат боядисани.

Петя, чий портрет ще нарисуваш?

Петя: Ще нарисувам портрет на заек.

IN: Попитайте Ваня чий портрет ще нарисува?

Браво, много добре си се справил.

Публикации по темата:

Обобщение на урока „Дивите животни от нашите гори“Развитие на речта, запознаване с външния свят. Тема: „Дивите животни от нашите гори“ Цел: Да се ​​консолидират знанията на децата за нашите диви животни.

Уважаеми родители! Предлагаме на вашето внимание дистанционно обучение за родители от група Капитошки Дистанционно обучениевключва препоръки.

Обобщение на преките образователни дейности в старшата група „Дивите животни от нашите гори“Цели: Да се ​​затвърдят знанията на децата за дивите животни; Развийте способността на децата да възприемат на ухо образното съдържание на приказката „Като зайче.

Резюме на образователната дейност за изпълнение на OO „Физическо възпитание“ за деца от подготвителна група с OHP „Дивите животни от нашите гори“Цел: Повишаване нивото на физическа подготовка на децата въз основа на подобряване на двигателните умения и способности, както и развитието на двигателните умения.

Резюме на ООД в старшата група на ZPR „Дивите животни от нашите гори, техните млади“Резюме на ООД в старша група ZPR № 19 „Дивите животни от нашите гори, техните млади“ Цел: Да се ​​обобщят и систематизират знанията на децата за дивите животни.