5 клас

F.I. Тютчев.
„Има в първичната есен...“

Обобщение на урока за анализ на поетичен текст

Цели:продължават да развиват способността на учениците да четат и възприемат пейзажна поезия;

умения за анализиране на поетичен текст.

ХОД НА УРОКА

1. Думата на учителя за поета.

Фьодор Иванович Тютчев прекарва почти двадесет години в чужбина, работейки в руската дипломатическа мисия. Когато се завръща в Русия, той се установява в Санкт Петербург, като от време на време посещава родното си село Овстуг в Брянска губерния. Такива пътувания помогнаха на Тютчев да изпита радостта и красотата на руската природа по нов начин.

На 22 август 1857 г. поетът и дъщеря му Мария тръгват от Овстуг за Москва. Пътят беше уморителен, баща и дъщеря дремеха. И изведнъж той взе от ръцете й лист хартия със списък на пощенските станции и пътните разходи и на гърба му започна бързо да пише:
Има в началната есен Кратко но
прекрасно време
Целият ден е като кристал,

А вечерите са лъчезарни...
Където веселият сърп вървеше и класът падна,
Сега всичко е празно - пространството е навсякъде -
Само паяжина от тънка коса

Блести на празната бразда.

Мария, виждайки как ръката на баща й трепери нетърпеливо и количката подскача по дупките, пречейки й да пише, взема молив и хартия от него и под негова диктовка довършва стихотворението:
Въздухът е празен, птиците вече не се чуват, Но има още дълъг път
зимни бури
И струи чист и топъл лазур

Към полето за почивка...

2. Анализ на стихотворението.

Анализираме стихотворението по време на разговор, като записваме основните мисли в тетрадка.

В стихотворението „Има в оригиналната есен...” Фьодор Иванович Тютчев предава на читателя своето настроение, своите впечатления от пътуването от есенния пейзаж, своите мисли.

– На колко строфи е разделено стихотворението? Какво казва всяка строфа? В първото четиристишие поетът описва картината на природата, която вижда. Във втората строфа той си спомня времето на жътвата и след това внимателно се вглежда в паяжините на стърнищата(на празна бразда)

. В третата строфа той казва, че предстоят зимни бури, но сега поетът не иска да мисли за тях и се наслаждава на последната топлина.

– Какви епитети използва поетът? За да създаде настроение на нежна тъга и тържественост, Тютчев използва: в първичната есен, чудно време, бодър сърп, на празна бразда (на празен ход- тоест на летовник, по който работата е приключила), чист и топъл лазур, поле за почивка.

Намиране на метафори: вървеше сърпът, течеше лазурът. Поетът сравнява мрежата с косъм: блестят само паяжините на тънката коса;синьо небе той се обаждалазурен

. Ние, следвайки поета, си представяме полето като голям почиващ човек.Природата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: има.

И

разходи – Какъв е методът на римуване в тези строфи? Какво помага да се предаде? Спазвайте дължината на линиите.Представяме си, че поетът гледа замислено към есенното поле и размишлява лежерно. Това състояние на замисленост предава

различен начин

рими (в първите строфи римата е кръстосана, в третата е кръгова или кръгова), различна дължина на редовете: дългите редове от 10 срички се римуват с по-къси от 8 срички, редовете от 11 срички се римуват с редове от 9 срички. По-късите редове следват дългите, ритъмът сякаш се губи и това създава впечатлението, че човекът е уморен и иска да си почине.

Въздухът е празен, птиците вече не се чуват (11 срички)

Но първите зимни бури са все още далеч - (12 срички)

И чист и топъл лазур тече (11 срички)

Към поле за почивка... (9 срички)

Описвайки един есенен ден, Тютчев предава на читателите красотата на природата, настроението на тъга и мир.

3. Изразително четене на стихотворение от Ф.И.
Тютчева.

4. Миниатюрно есе „Пътуването на златния лист“.

Т.В. СОРОКИНА,

Уляновска област
„Има в първичната есен...“

205 години от рождението на Фьодор Тютчев

Цели:

10 клас

Стихотворение от F.I. Тютчева

Интегриран урок по литература и руски език

– развиване на умения за лингвистичен анализ на поетичен текст;

умения за анализиране на поетичен текст.

– подготовка и писане на миниатюрно есе по една от предложените теми;– формиране на естетически вкус и запознаване на учениците с творчеството на Ф.И. Тютчева;

– възпитаване на внимание към поетичното слово и любов към поезията.

На 22 август 1857 г. поетът и дъщеря му Мария тръгват от Овстуг за Москва. Пътят беше уморителен, баща и дъщеря дремеха. И изведнъж той взе от ръцете й лист хартия със списък на пощенските станции и пътните разходи и на гърба му започна бързо да пише:
1. Слово за поета

(ученикът казва).



Сега всичко е празно - пространството е навсякъде -



Роден F.I. Тютчев в самото сърце на Русия - в село Овстуг, Брянска област, Орловска губерния, в дворянско семейство през 1803 г.

Кратко, но прекрасно време -

А вечерите са лъчезарни... Към полето за почивка...август 1857 г

след

Стихотворението, което ще прочетем днес, е написано на 22 август 1857 г. по пътя от Овстуг за Москва. Първият автограф е написан с молив на гърба на лист хартия със списък на пощенските разходи. Стихотворението е публикувано за първи път през 1858 г. в списание „Руски разговор“ и е включено в стихосбирката от 1868 г.

Нека чуем стихотворението и се опитаме да си представим картината, нарисувана от поета.

2. Изразително четене на стихотворение от учител или прослушване на аудиокасета.

3. Анализ на стихотворението.(Разговор, езиков анализ на стихотворението.)

Каква картина видяхте в ума си?

За какво мислите, че е стихотворението?

В стихотворението видяхме картина на ранна есен. Но ми се струва, че не става въпрос само за това. Като всяко истинско произведение на изкуството, той има няколко значения. Нека се опитаме да намерим други, тези, които не се разкриват веднага на читателя, но изискват усърдна, упорита работа и усилия на нашия ум, сърце и въображение едновременно.

Стихотворението няма заглавие, което означава, че ще го наречем с първия ред - „Има в първичната есен...”.

Как мислите, как би могъл да нарече Тютчев това стихотворение? ? („Есен“, „Ранна есен“, „Златна есен“.)

Но по някаква причина поетът отказа тези опции.

защо мислиш

(Защото вероятно исках да говоря не само за есента, но и за нещо друго.) При липса на заглавие или, както се нарича в науката, с нулево заглавие, трябва да обърнем специално внимание на първия ред - „Има в началната есен...“. За нас това ще бъде заглавието на стихотворението. На първо място, всилна позиция Ние, следвайки поета, си представяме полето като голям почиващ човек..

, редът съдържа думата

(Какво означава?Яжте

- означава „съществува, случва се, съществува.“) Към коя част на речта принадлежи думата?

Има ли? (Това е глагол. Той е в 3-то лице единствено число и неговиятначална форма.)

бъди

Определя ли действието като временно или постоянно? Това, което е, съществува, съществува постоянно, винаги, независимо от всякакви причини. И тази кратка, обемна дума веднага ни дава възможност да мислим, да разсъждаваме върху нещо вечно, независимо от човека..

На второ място в реда - през есента

Как разбирате значението на думата

есента? (Това е времето от годината, което идва след лятото.). Освен времето от годината, той бележи и времето, когато хората жънат, когато топлината отстъпва място на първите студове. И следователно словото (Това е времето от годината, което идва след лятото.)е обозначение, символ на заспиващия живот в природата. В крайна сметка по това време всичко в природата се подготвя за дълъг зимен сън и спокойствие.

Но през есента има няколко етапа. Тютчев в първия ред в силна позиция (край на реда) поставя думата, която назовава този етап - оригинален.

Как разбирате значението на тази дума?

(„Първо“, „първоначално, ново“, „рано“ - за есента.)

Ние, разбира се, разбираме значението на „първи“, „начален“, „нов“, „ранен“, тъй като думите са синоними.

Защо Тютчев избра думата за стихотворението начален?С какво се различава от другите думи? (Цялата по-нататъшна работа изисква постоянна справка с обяснителните речници).

(Думата оригинал има два корена: първо-Природата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: -започна-.)

Тази дума има два синонимни корена, които определят два пъти ранната есен. Това означава, че за автора е било важно да ни насочи вниманието именно към тази характеристика на есента.

Такава дълга или многосрична, за разлика от едносричните, е по-тържествена.

„В стиховете на Тютчев такива „дълги“ и тържествени думи помагат от самото начало да превключите възприятието на читателя „на висока вълна“, да го прехвърлите в необичайно, непрозаично измерение. ( Маймин Е.А.. рускифилософска поезия

: Любомудри поети, А.С. Пушкин, Ф.И. Тютчев. М., 1976)

Защо поетът трябваше да „преведе“ възприятието на нашия читател в толкова необичайно измерение? (Тютчев искаше да мислим, но това е дълга думаначален

засилва мисленето. Създава настроение на размисъл у читателите.)

Интересен факт, на който обърнаха внимание изследователите на творчеството на Тютчев: оказва се, че поетът много често използва дълги думи в стиховете си. Почти всеки има една или две многосрични, т.е. дълги думи и често поетът сякаш се опитваше да украси стихотворението с думи.

(Много бавно, умишлено, мислейки.)

На 22 август 1857 г. поетът и дъщеря му Мария тръгват от Овстуг за Москва. Пътят беше уморителен, баща и дъщеря дремеха. И изведнъж той взе от ръцете й лист хартия със списък на пощенските станции и пътните разходи и на гърба му започна бързо да пише:
1. Слово за поета
прекрасно време
Целият ден е като кристал,

Този ред задава бавен, тържествен ритъм на цялото стихотворение. Втори ред –Кратко, но прекрасно време .

Моля, обърнете внимание: две определения за есента и кратка дума между тях

(Но.Коя част от речта е? Но- това е съюз. IN просто изречениесъюзът може да обвърже

Но.еднородни членове

Втори ред –изречения и показва разликата, разликата в това, което означават.)

(Това есенно време е специално, защото е едновременно невероятно красиво и много кратко. Което означава, че е много любимо на всеки от нас.)

В природата има само няколко такива дни. Тя ни ги дава преди много време студена зиматака че да помним това прекрасномина много, много време.

Всеки човек разбира това, затова иска да си спомни, да улови тези дни в паметта си. Той се стреми да усвои възможно най-пълно последната, бързо изчезваща топлина и последната красота на есенната природа.
Целият ден е като кристал,

Целият ден е като кристал, Обърнете внимание на съществителните в третия и четвъртия ред:Природата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: ден.

вечери

Под каква форма се използват? Обърнете внимание на съществителните в третия и четвъртия ред:(Съществително стои във формаединствено число ден, и съществителното

– в множествено число.) Може би поетът е сбъркал: в края на краищата има не само много вечери, но и дни, което означава, че трябва да се каже?

дни Обърнете внимание на съществителните в третия и четвъртия ред:(Дума

в единствено число, така че изглежда, че виждаме отделността, особеността на всеки ден.

Формата за единствено число, така да се каже, увеличава обекта, прави го специален, отличава го от останалите.) Чуйте репликата:...денят е като кристал . Какъв художествен похват използва авторът тук?

(Сравнение.) защосякаш, и не

как? (Използване насякаш

сравнението е меко. Изглежда, че поетът не го натрапва на никого, просто така му се струва.) (Използване наА за нас, читателите, това сякаш той ви позволява да избирате вашите собствени сравнения. И тази поредица може да бъде продължена.Денят... изглежда кристален – невероятно авторско сравнение.Кристал

- това е "род, вид стъкло."

Какво е общото между тях?

(Денят е ясен и прозрачен като кристал, защото есенният въздух постепенно става по-студен.)

(Есенният ден е звънтящ като кристал, защото звукът стига далеч и се чува ясно.)

(Денят е крехък, като кристал. Разбираме, че есенното време е непостоянно, вятърът може да задуха по всяко време и тишината, мирът и спокойствието ще свършат.) Свърши страхотна работа, като обясни значението на сравнението.

ден... като кристален ден. Защо вечери

сияен? (Тази дума е дълга и се състои от два корена -Природата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: -греда-)

-зар-. От гледна точка на словообразуването това е правилно.Някога тези два корена са били наистина разбрани. Но от гледна точка на сегашното състояние на руския език това е един корен -лъчезарна-.

какво означава думата

сияен? (Светло, ясно, топло.)да И формата

Първата строфа завършва с многоточие. Какво означава многоточието?

(Многоточието е важен знак за поета, защото има много значение. Първо, тази картина е ден... сякаш е кристаленПриродата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: лъчезарни вечери– е неописуемо красива, а ние самите можем да си я представим още по-подробно. Второ, многоточието означава дълга пауза между строфите, тъй като втората строфа разказва за нещо друго. Този знак ни подготвя за възприемането на следващата мисъл.)

Прочетете първата строфа изразително.

Сега чуйте втората строфа.

А вечерите са лъчезарни...
Където веселият сърп вървеше и класът падна,
Сега всичко е празно - пространството е навсякъде -
Само паяжина от тънка коса

Какво си представяхте, докато слушахте тази строфа?

(Нива, в която кипи работа. Върви, защото сърпът е наречен с думата весел,тези. жив, активен, енергичен.)

(А също и защото действието на сърпа не беше да жиле, не да работи, а да ходи. С тази дума - начинът, по който работеше - „леко, весело, игриво.“)

вярно Този ред повтаря използването на съществителни сърп, класв единствено число. Обяснете това.

(Тук поетът конкретно използва формата за единствено число, въпреки че разбираме, че има много обекти в игра. Ние също така усещаме „тежестта, уникалността“ на всеки обект, важен за поета.)

Във втория ред думите, които означават пространство, са умишлено „събрани“ наблизо.

Назовете ги и ги коментирайте.

(Празно и просторно.)

Тези думи изобразяват огромно пространство, непокрито от окото. И следните думи засилват впечатлението за необятност: ВсичкиПриродата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: навсякъде.

Третият ред започва с думата само.

(Обяснете значението му.само

означава "само". Това е частица, която разграничава в текста описанието на празна бразда на фона на безграничното пространство. Това е „мрежата от фини блясъци на коси...“)

Какво „виждате“ с вътрешното си зрение?

(Много дълги нишки от мрежата. Те се простират много далеч от обект на обект.)

Тютчев в тази линия е много тънък наблюдател. Нека помислим как бихме могли да напишем за това явление по различен начин.

(Паяжина, нишка от паяжина.) Но поетът избрапаяжини тънка коса . защо В крайна сметка на думиПриродата замръзна в очакване и само два глагола помагат да се предаде състоянието на мир в първото четиристишие: уеб резбапаяжини вече има индикация за „тънкостта“ на мрежата. Така че всичко е в думата.

коса (Човек има коса. И ако поетът добави тази дума към ред, тогава тънката коса на паяжина се оказва като на човек. Значения на думитефина паяжина коса ни навежда на мисълта, че поетът е писал не само заранна есен

, но и за човек. Художественото средство, използвано тук, е персонификация.)

(Започваме да разбираме, че стихотворението не е само за природата, но и за хората, за човека.)

Погледнете внимателно първата строфа и намерете дума в нея, която изглежда „ехо“. тънък косъм от паяжина.

(Тази дума есен,в края на краищата това също означава късно време човешки живот.)

Помислете кое време в живота на човек можем да кажем: пролетта на живота, лятото на живота, есента на живота?

(За детството, за младостта, за зрелостта, за старостта.)

Всеки от нас разбира това перфектно и поетът само ни помага да почувстваме по нов начин думите, които изглеждат разбираеми и познати от детството.

Обърнете внимание на думите в четвъртия ред на празна бразда.Как ги разбирате?

(празен ход- означава "празен". Никой не работи там.)

В съвременния руски език тази дума означава „свободен от бизнес, дейности, прекарване на време в безделие, безделие“. Значението „незаето от никого и нищо, незапълнено, празно, празно“ се счита за остаряло. И през 19 век това е почти основното значение на думата. В дефинициятапразен ход

Имаше и такива нюанси на значението като „чужд от тревоги и тревоги, потопен в мир“. Л.Н. Толстой, възхищавайки се на стихотворението на Ф.И. Тютчев, особено подчерта тази фраза. И за епитетапразен ход писателят отбеляза: „Ето тази думапразен ход

Сякаш е безсмислено и не може да се каже това в стих, но междувременно тази дума веднага казва, че работата е свършена, всичко е премахнато и се получава пълното впечатление.“

(Първият ред е с бързо темпо, енергично, а вторият, третият и четвъртият ред са бавни, замислени.)

И от тези думи ние самите изпитваме усещане за мир, спокойствие, топлина. Това стихотворение ни дава възможност да се замислим върху вечното. В последния ред на стихотворението думите, които са в силна позиция и следователно много важни за поета, са:

поле за почивка.

За коя област можете да кажете това?

(Върху която вече не се работи. А преди е била пипана от човешка ръка, така че полето тук е очовечана земя (сърп, клас, бразда), одухотворена. Освен това полето е част от земята, която е покрита чрез погледа на наблюдателя, мислителя.)

Прочетохме внимателно цялото стихотворение.

Как ще отговорите сега на въпроса за какво става въпрос? (В стихотворението поетът говори не само запрекрасно време

ранна есен, но и за „есенното“ време в живота на всеки човек.)

Пригответе се за изразително четене на стихотворението.

4. Има две теми за миниатюрни есета, от които да избирате:

1) Как си представям „прекрасното време“ на есента по стихотворението на F.I. Тютчева.

2) „Прекрасно време“ на ранна есен от прозореца на моята къща.

Мостри писмени работиУченици от 10 клас

1. Как си представям „прекрасното време“ на есента по стихотворението на Ф.И. Тютчев „Има в първичната есен...“.

Тютчев е майстор на поетичните пейзажи. Но в неговите стихотворения, възхваляващи природните явления, няма необмислено възхищение. Природата поражда у поета размисли за тайните на Вселената, за вечните въпроси на човешкото битие. В творбите на Тютчев природата не е представена като фон, тя е оживена и чувства.

Стихотворението е без заглавие, което го прави повече дълбок смисъл. В стихотворението се говори за есенно време, което се среща не само в природата, но и в човешката душа.

Авторът използва такива художествени средства като сравнението (целият ден е като кристал...),персонификация (където вървеше веселият сърп).Това дава изразителност на речта, допринася за по-пълното разкриване на художествения образ. Изреченията с елипси показват непълнотата на мислите на поета. Авторът кара читателя да мисли и да размишлява.

Когато четете стихотворението, човек си представя есенен слънчев ден в началото на есента. Среден Индийско лято.

Есента, както знаем, е време за жътва. В стихотворението Тютчев показва полетата, където напоследък кипеше работа:

А вечерите са лъчезарни...
Сега всичко е празно - пространството е навсякъде...
Сега всичко е празно - пространството е навсякъде -
Само паяжина от тънка коса

Мария, виждайки как ръката на баща й трепери нетърпеливо и количката подскача по дупките, пречейки й да пише, взема молив и хартия от него и под негова диктовка довършва стихотворението:
Но първите зимни бури са още далеч -
зимни бури
Към полето за почивка.

(Александра Чепел)

2. „Прекрасно време“ на ранна есен от прозореца на моята къща.

(Въз основа на стихотворението на Ф. И. Тютчев „Има в оригиналната есен...“) Есента. Какво прекрасно време от годината е сега!Природата започва да се подготвя за сън, но това не й пречи да бъде красива. Небето става синьо-синьо. Дори през лятото не винаги е възможно да се видят такива чисти и красиво небе. А слънцето... То грее толкова ярко и весело, сякаш иска да ни даде всичко най-добро, преди да се скрие зад сивите облаци на предстоящия студ, дъжд и

Колко хубаво е да гледате тази картина от прозореца на дома си или докато се разхождате из есенната гора. Тази картина прави душата ви лека и приятна. Но в същото време е тъжно, защото това са последните топли дни, а след това ще дойдат студените сиви дни на есента и ще дойде сурова (съдейки по знаците) зима.

„Индийското лято“ (както популярно се нарича този период на есента) е един ярък момент сред скучните есенни дни. И тъжно е, че сред суматохата от хора мнозина понякога не забелязват тази красота. В края на краищата всеки момент, всеки миг, който природата дава на човек, оставя незаличимо впечатление в душата, някаква следа, някаква асоциация.

Точно на това искаше да ни обърне внимание прекрасният руски поет Ф.И. Тютчев.

(Анастасия Заплаткина)

3. „Прекрасно време“ на ранна есен от прозореца на моята къща.

(Въз основа на стихотворението на Ф. И. Тютчев „Има в оригиналната есен...“).

„В оригиналната есен има кратко, но прекрасно време“, пише F.I. Тютчев. „Но какво е толкова прекрасно в това време на годината?“ – питате вие. Наистина, какво красиво може да има във факта, че птиците летят на юг, че не можете да чуете птичи песни, както се случва през пролетта, че на улицата има киша и мръсотия, че постоянно вали и духат студени ветрове. Но през есента има период, наречен „индийско лято“. Това са само десет дни или малко повече. Именно за този есенен период пише в стихотворението си Ф.И. Тютчев.

Опитайте да се събудите в ранна есенна сутрин и да погледнете през прозореца! Ще видите как лъчите на наскоро събуденото слънце загадъчно и бавно се плъзгат по върховете на дърветата. Във въздуха се върти хоровод от листа. Листата, като цветни конфети, бавно падат на земята, образувайки мек килим. А гледайки светло синьото небе, вие наистина ще почувствате мир и спокойствие. Но, за съжаление, такива красиви дни не продължават дълго през есента.

Най-често времето е облачно. Но и това не е проблем! Запалете печката и слушайте радостното пукане на горящите цепеници и капките дъжд, които чукат по прозореца.

За мен есента е време, когато можете поне малко да забравите за трудностите в живота и да мечтаете за бъдещето.
Тютчева.

Философски размисли на Ф.И. Тютчев за природата започва рано, когато още няма 20 години, и ще премине през цялото творчески животпоет. Освен това той рисува просто поетични картини на живата природа на ярък нов език и най-чисти цветове. Природата на поета е жива, тя е одухотворена. Има всичко: любов, език, свобода и душа. Въз основа на това разбиране на природата от автора трябва да се направи анализ на стихотворението на Тютчев „Има в оригиналната есен ...“.

Образната система на поета

Тя е изключително гъвкава и съчетава конкретни, видими знаци на света и личното впечатление, което този свят прави на автора. Струва си да прочетете първия спокоен четиристишие и пред очите на читателя се появява ясна картина на началото на индийското лято, виждано и очаквано от всички много пъти.

Кратко оригинална есен, но това е прекрасно време, тоест невероятно и красиво. Денят е „кристален“, с други думи, с изключителна чистота и яснота и сякаш най-прозрачният кристал го е покрил и защитил. от какво? Това ще бъде обсъдено в края на работата. А вечерите са зашеметяващи със своята красота - сияние (всичко е пропито със светлината на неувяхващото вечерно слънце, което вечер не иска да напусне небето, а се задържа върху него и оцветява синевата му с всички цветове на залеза) ). Трябва да се пише за това, правейки Тютчев „Има в оригиналната есен...“.

Второ четиристишие

Нивите са празни, няма хора, които са ги обработвали, те са работили набързо със сърпове, към които е прикрепен епитетът „буйни“, орязват житото, бързо прибират реколтата. Всичко, което остава, е огромно пространство от край до край, почиващи бразди и тънка паяжина, която блести върху растенията и народни знациозначава топла, дълга есен и студена зима.

Хората също забелязаха, че началото на есента винаги се свързва с полета на птиците, така че небето също е празно (в случая на Тютчев въздухът е празен). Стихотворението е написано в първите дни на есента, които хората фино разделят на сезони: начало, златна есен, дълбока есен, предзима, първа зима. Всичко това може да се отрази чрез анализиране на стихотворението на Тютчев „Има в оригиналната есен...“.

Последно четиристишие

Въздухът стана празен, както вече беше казано, и птиците замлъкнаха. Всичко потъва в дълбока тишина и мир, подготвяйки се за зимни празници. Но има още много време до предзимния период, който ще започне заедно с есенните бури, около края на октомври. Междувременно небето е лазурно - тази дума означава неговото невероятно нежно, спокойно синьо.

По този начин можем да започнем анализ на стихотворението на Тютчев „Има в първичната есен...“, което говори за пълното спокойствие, което цари в природата и което се предава в душата на човек, който гледа с любов към отминаване на лятото и настъпващата есен без тъга и безпокойство, а само наслаждавайки се на красотата им. Това е негово емоционално оцветяванеи темата на стихотворението.

Историята на създаването на поемата

Фьодор Иванович се връщаше в Москва с дъщеря си Мария, която по това време беше на седемнадесет години, от своето село Овстуг в Брянска губерния. На третия ден от пътуването той продиктува текста на това стихотворение на дъщеря си.

Началото на мирната есен вдъхнови поета с красиви редове за руската есен. В тези години (50-60) той обикновено не засяга темата за природата; стиховете му като правило са политизирани, така че се открояват от тълпата.

Арт пътеки

Епитетите, които авторът използва, стават водещи и основни, създавайки представа за едва доловим преход от лято към есен. „Прекрасната“ есен се сбогува с нас, дарявайки ни с последните хубави дни. „Кристалът“ по отношение на деня подчертава както крехкостта на красотата му, така и специалната прозрачност на небето. „Лъчезарна вечер” създава особено ярка и Това показва как трябва да се извърши анализът на стихотворението „Има в оригинала есента...” от Тютчев.

Антитезата е видима в контраста между сега празното поле и факта, че преди това е било изпълнено с жътвари със сърпове. Персонификацията е мрежата, преподавана като „фина коса“. Метафората е преливаща лазур, топла и чиста. Сравненията могат да бъдат намерени след думите "като" или във формата инструментален падежсъществително име. Така продължава анализът на стихотворението на Тютчев „Има в оригинала есен...“ Накратко казано, остава малко да се разгледа - римата.

Първите две четиристишия използват кръстосана рима, тоест първата строфа се римува с третата, а втората с четвъртата. В края римата става кръгова – първата строфа се римува с последната. Ямбът създава много музикален ритъм.

Анализ на стихотворението на Тютчев „Има в оригиналната есен ...“ според плана:

  • Автор и заглавие на произведението.
  • Историята на неговото създаване.
  • Емоционално оцветяване.
  • Предмет.
  • пътеки.

Четейки това стихотворение, разбирате, че поетът е знаел как да възпроизведе всички цветове и звуци, в този случай пълната тишина на природата. Образите му са пропити с чувство и мисъл, затворени в строга грация на формата.

Страхотни за поезията:

Поезията е като рисуването: някои творби ще ви пленят повече, ако ги разгледате отблизо, а други, ако се отдалечите.

Малките сладки стихотворения дразнят нервите повече от скърцането на ненамазани колела.

Най-ценното в живота и в поезията е това, което се е объркало.

Марина Цветаева

От всички изкуства поезията е най-податлива на изкушението да замени собствената си особена красота с откраднат блясък.

Хумболт V.

Стиховете са успешни, ако са създадени с духовна яснота.

Писането на поезия е по-близо до богослужението, отколкото обикновено се смята.

Само да знаеш от какви боклуци растат стихове без срам... Като глухарче на ограда, като репеи и киноа.

А. А. Ахматова

Поезията не е само в стихове: тя се излива навсякъде, тя е навсякъде около нас. Погледнете тези дървета, това небе – красота и живот лъха отвсякъде, а където има красота и живот, има и поезия.

И. С. Тургенев

За много хора писането на поезия е нарастваща душевна болка.

Г. Лихтенберг

Красивият стих е като лък, опънат през звучните фибри на нашето същество. Поетът кара нашите мисли да пеят в нас, а не нашите собствени. Разказвайки ни за жената, която обича, той възхитително събужда в душите ни нашата любов и нашата скръб. Той е магьосник. Разбирайки го, ставаме поети като него.

Там, където струи изящна поезия, няма място за суета.

Мурасаки Шикибу

Обръщам се към руската версификация. Мисля, че с времето ще се обърнем към белия стих. В руския език има твърде малко рими. Единият се обажда на другия. Пламъкът неизбежно повлича камъка след себе си. Изкуството със сигурност възниква чрез чувството. Който не е уморен от любов и кръв, труден и прекрасен, верен и лицемерен и т.н.

Александър Сергеевич Пушкин

-...Хубави ли са ти стиховете, кажи сам?
- Чудовищно! – смело и откровено каза изведнъж Иван.
– Не пиши повече! – попита умолително новодошлият.
- Обещавам и се заклевам! - тържествено каза Иван...

Михаил Афанасиевич Булгаков. "Майстора и Маргарита"

Всички пишем поезия; поетите се различават от другите само по това, че пишат с техните думи.

Джон Фаулс. "Любовницата на френския лейтенант"

Всяко стихотворение е воал, опънат по краищата на няколко думи. Тези думи блестят като звезди и заради тях стихотворението съществува.

Александър Александрович Блок

Древните поети, за разлика от съвременните, рядко са писали повече от дузина стихотворения през дългия си живот. Това е разбираемо: всички те бяха отлични магьосници и не обичаха да се пилеят за дреболии. Следователно зад всяка поетична творба от онова време със сигурност се крие цяла вселена, изпълнена с чудеса - често опасни за онези, които небрежно събуждат заспалите редове.

Макс Фрай. „Бъбриви мъртви“

Дадох на един от моите тромави хипопотами тази небесна опашка:...

Маяковски! Твоите стихове не стоплят, не вълнуват, не заразяват!
- Моите стихове не са печка, не е море и не е чума!

Владимир Владимирович Маяковски

Стиховете са нашата вътрешна музика, облечена в думи, пронизана с тънки струни от смисли и мечти, и затова прогонва критиците. Те са просто жалки глътки поезия. Какво може да каже един критик за дълбините на душата ви? Не допускайте вулгарните му опипващи ръце там. Нека поезията му изглежда като абсурдно мучене, като хаотично натрупване на думи. За нас това е песен на свободата от скучния ум, величествена песен, звучаща по белоснежните склонове на нашата удивителна душа.

Борис Кригер. "Хиляда живота"

Стиховете са тръпката на сърцето, вълнението на душата и сълзите. А сълзите не са нищо повече от чиста поезия, отхвърлила словото.

Когато изучавате пейзажната лирика на руската поезия, определено трябва да прочетете стихотворението „Има в оригинала есента“ на Фьодор Иванович Тютчев. Прави впечатление необичайната структура на творбата, състояща се само от три изречения. Тютчев пише това стихотворение в зряла възраст, през 1857 г. Подобно на много други описания на пейзажи, създадени от Тютчев, то се основава на личните наблюдения на природата на поета родна земя. Фьодор Тютчев се отнасяше към есента без особена любов, за него тя беше свързана с увяхването на природата и човешкия живот. Ето защо най-често с настъпването на есента той отиде в чужбина.

В това стихотворение авторът описва периода на „индийското лято“, когато есента напомня за себе си само с тънък косъм на паяжина, летящ над земята. Наричайки деня „кристален”, поетът предава усещането за прозрачен въздух, пропит с последните топли лъчислънце. Описвайки красивия пейзаж, Тютчев споменава, че студената зима е още далеч. Той умишлено пропуска периода на истинската влажна есен със студените дъждове и оголените дървета, защото точно тази есен беше най-малко любимото му време от годината. Но този период на преход от лято към есен предизвиква лека тъга в душата на поета; за него той символизира началото на зряла възраст, озарен от мъдростта на минали години.

В стихотворението поетът използва много епитети, метафори и сравнения, придавайки на творението си яркост и изразителност. Тези редове звучат като красива музика, завладяваща читателя от първите думи. Стихотворението е написано толкова прецизно, че човек много лесно може да си представи картината, описана в него. Когато се подготвяте за урок по литература в класната стая, можете да изтеглите целия текст на стихотворението на Тютчев „Има в началната есен“ или да научите това произведение наизуст изцяло онлайн.

На 22 август 1857 г. поетът и дъщеря му Мария тръгват от Овстуг за Москва. Пътят беше уморителен, баща и дъщеря дремеха. И изведнъж той взе от ръцете й лист хартия със списък на пощенските станции и пътните разходи и на гърба му започна бързо да пише:
Кратко, но прекрасно време -
Целият ден е като кристал,
А вечерите са лъчезарни...

А вечерите са лъчезарни...
Сега всичко е празно - пространството е навсякъде, -
Само паяжина от тънка коса
Блести на празната бразда.

Мария, виждайки как ръката на баща й трепери нетърпеливо и количката подскача по дупките, пречейки й да пише, взема молив и хартия от него и под негова диктовка довършва стихотворението:
Но първите зимни бури са още далеч -
И струи чист и топъл лазур
Към полето за почивка...