Võitja ülevenemaaline võistlus"Kuu populaarseim artikkel" DETSEMBER 2017

Laste vanus: 4-5 aastat

OA-s kasutatavad tehnoloogiad: tervise põgenemise tehnoloogiad, modelleerimine

Eesmärgid:

  • Kõikide komponentide väljatöötamine suuline kõne, kõnenormide praktiline valdamine
  • Arendage kõnet, kirjutades graafilisi diagramme kasutades kirjeldavaid lugusid

Ülesanded:

Hariduslik:

  • Õpetage lapsi skeemi abil mänguasjadest kirjeldavat, sidusat ja järjekindlat lugu kirjutama.
  • Tugevdada objekti uurimise võimet alates selle kui terviku tajumisest kuni oluliste tunnuste tuvastamiseni.
  • Kirjelduses - defineerige objekt, kirjeldage järjekindlalt selle osi, omadusi (värv, kuju, suurus, omadused, tegevused sellega ja lõpus avaldage väärtushinnang.
  • Kasutage kõnes esemete nimetusi, nende osi, detaile, materjale, millest need on valmistatud.

Arendusülesanded:

Õppeülesanded:

  • Kasvatage mänguasjadesse hoolivat suhtumist
  • Edendada vastastikust abi.

Demo materjal:

Pehme karu mänguasi, graafiline diagramm mänguasjade kirjeldused, erinevate mänguasjade pildid, loomade pildid, kirjeldamiseks mänguasjad: nukk, auto, pall.

Jaotusmaterjal: rohelised ja punased signaalkaardid (lapse kohta).

Sõnavaratöö:

Laiendage oma aktiivset sõnavara kvaliteetsete omadussõnadega.

Tunni edenemine.

Aja organiseerimine.

Koolitaja:

Kõik lapsed kogunesid ringi,
Ma olen su sõber ja sina oled mu sõber.
Hoiame käed tugevasti kinni
Ja naeratagem üksteisele.

Kasvataja: Poisid, meie juurde tuli külaline, kuid peate ära arvama, kes see külaline on.

See loom elab metsas.

Tal on pruun, soe ja paks kasukas.

Sellel loomal on suured jämedad käpad.

See loom armastab mett ja marju.

Talvel magab ta koopas ja imeb käppa.

Lapsed: karu.

Kasvataja: See on õige, lapsed, see on karu. Ta on kuskil peidus, helistagem talle, lihtsalt vaikselt, et ta ei kardaks.

"karu" vaikne (sosista).

Kasvataja: Ta ei kuule meid. Kutsume karu veidi kõvemini.

Lapsed: Lapsed kutsuvad karu, öeldes sõna "karu" valjemini.

Kasvataja: Ta ei kuule meid ikka veel. Kutsume karu kõvasti.

Lapsed: Lapsed kutsuvad karu, öeldes sõna "karu" valjult.

Ilmub karu.

Karu: Tere poisid. Ma olen su mänguasju vahtinud. Kas sulle meeldib nende mänguasjadega mängida? Kas teil on lemmikmänguasju?

Põhiosa:

Kasvataja: Karu, loomulikult meeldib meile mängida nende mänguasjadega, mis meil rühmas on. Ja me räägime teile oma lemmikmänguasjadest. Misha, istu meie kõrvale ja kuula, kuidas poisid kirjeldavad oma lemmikmänguasju. Meie diagramm aitab meil mänguasju kirjeldada.

Aga enne kui alustame, puhkame veidi.

Ja metsas kasvavad mustikad
Ja metsas kasvavad mustikad,
Maasikad, mustikad.
Marja korjamiseks,

Peate sügavamale kükitama. (Kükitab.)

Jalutasin metsas.

Ma kannan korvi marjadega. (Kõndige paigal.)

Kirjeldavate lugude koostamine graafiliste diagrammide abil.

Suurusjärk

Kuidas ma saan mängida?

Kasvataja: Ja ka, Mishka, meil on naljakas mänguasi "Vanka-Vstanka" , poisid, näitame, kuidas me Vanka-Vstankaga mängime.

Kehalise kasvatuse minut: Dünaamiline paus "Vanka - Vstanka" .

Vanka-Vstanka, Vanka-Vstanka,

Lõpeta kiikumine. Käed vööl, kere kaldub paremale/vasakule

Istu maha ja istu mõnda aega. Kükid

Kõndige mööda teed. Jalutamine

Pane selga särk. Torso pöörded

Tutvuge Tumbleriga. Painutage ette, käed külgedele

Koolitaja: Hästi tehtud poisid. Istume vaikselt maha.

Kasvataja: Ja nüüd ma kutsun sind, Mishka, meiega mängima. Lapsed, võtke signaalkaardid, kui kuulete pildil kujutatud mänguasja vale nime, peate tõstma punase kaardi, kui õige - roheline.

Näited:

Kiramidka

Püramiid

Niramidka

Siramidka

Karu: Tean ka üht väga huvitavat mängu "Helista mulle hellalt" . Ma näitan pilte loomadest ja te peaksite neile hellitavalt nimetama.

Kass, koer, kits, kanad, part, hobune, orav, jänes.

Lapsed: Kiisu, kits, kanad, hobune, orav, jänku.

Koolitaja: Hästi tehtud poisid, tegite Mishka mänguga head tööd.

Karu: Poisid, mulle meeldis väga teie juures käia. Räägid väga huvitavalt oma mänguasjadest. Joonistan ka sellise skeemi ja kirjeldan mänguasju oma metsasõpradele. Aitäh. Hüvasti.

Peegeldus:

Koolitaja: Poisid, täna me mitte ainult ei mänginud Mishkaga, vaid mäletasime ka mänguasjade kirjeldamist, mängisime Huvitavad mängud, teil kõigil läks täna suurepäraselt.

Üksikasjad: Olga Aleksandrovna Nikitina

valla eelarveline liittüüpi koolieelne õppeasutus, lasteaed nr 10 vald Ust-Labinsky piirkond

Jelena Orlova
Tunni märkmed sisse keskmine rühm"Tere, inimeste mänguasi!"

Riigieelarve haridusasutus Moskva linnad

keskmine üldhariduslik kool nr 1002 koolieelse lasteasutuse osakond nr 1

Tunni kokkuvõte keskmisele rühmale

"Tere, inimeste mänguasi!"

õpetaja:

Orlova Jelena Pavlovna.

Tunni kokkuvõte “Tere, rahvamänguasi!”

Programmi sisu: Tutvustage lastele rahvapäraste käsitöömeistrite tooteid - rahvapäraseid mänguasju

Näita erinevaid materjale. Viige lastele arusaam, et kõik armastavad rahvapärast mänguasja, mis peegeldab meie inimeste aega ja mälestust.

Anda aimu, et käsitöölised elavad ja töötavad Venemaa eri paigus

sinu äri

Arendusülesanded: Arendage hariduslikku huvi oma rahva ajaloo ja kultuuri vastu. Arendage tähelepanu, mälu, rikastage leksikon kõne.

Õppeülesanded: Kasvatage huvi ja armastust rahvakunst, hoolikas suhtumine vene käsitööliste toodetesse.

Kasutatud materjal: mänguasjad - matrjoška, ​​Dymkovo mänguasi, viled: Filimonovskaja, Dymkovskaja, Gorodets; illustratsioonid, mis kujutavad rahvapäraseid mänguasju ja nõusid, vene heliriba. adv. muusika, karussell.

Sõnavaratöö: käsitöölised, laat, tooted, viled.

Tunni edenemine V. - Lapsed! Ma ütlen teile mõistatuse ja teie proovite seda ära arvata:

Scarlet siidist taskurätik,

Särav lilledega päikesekleit,

Käed toetuvad

Puidust külgedel.

Ja seal on saladused:

Võib-olla kolm, võib-olla kuus.

Ma läksin veidi punaseks.

See on vene keel.

Lapsed: Matrjoška.

V. – See on õige, nagu sa kiiresti ära arvasid. Täna tuli meile külla Matrjoška.

Ta tahtis meiega mängida ja kuulata

V. – Öelge palun, mis riigis me elame?

Lapsed: Venemaal.

V. – Meie Venemaa on suurepärane,

Ja meie inimesed on andekad.

Kallitest venelastest, käsitöölistest

Sõna levib üle kogu maailma. (I. Kadukhina)

B – Meie riik on kõige rikkam. Meil on palju metsi, maavarasid, palju

jõed, järved. Iidsetel aegadel tegid meie esivanemad kõike oma kätega: mänguasju,

nõud, erinevad tööriistad tööks

Kuidas neid inimesi kutsuti? (laste oletused)

B - Vene käsitöölised andsid oma saladused edasi oma lastele ja lapsed andsid oma saladused edasi.

lapsed ja nii see rahvakunst meieni jõudis. Nad teevad seda oma kätega

ebatavaliselt ilusad nõud ja naljakad, eredad mänguasjad, mis on väga

inimestele meeldib erinevad riigid ja rahvad. Nad imetlevad ja imetlevad neid.

V. – Matrjoška on vene rahva tähtsaim mänguasi. Iga külaline, kes

Venemaale tulles valib ta alati vene pesanuku. Matrjoška on

Venemaa sümbol.

– Mis te arvate, millest see tehtud on? (Laste vastused)

V. – Et olla hea, tõeline meister, on vaja kõvasti tööd teha ja kõigega hakkama saada.

Töö kohta on palju vanasõnu, võib-olla on keegi neid kuulnud:

Töö toidab inimest, aga laiskus rikub ära.

Silmad kardavad, aga käed teevad.

Ilma raskusteta tiigist kala püüda ei saa

Meistritöö kardab.

Kui soovite rulle süüa, ärge istuge pliidile.

Aeg äriks, aeg lõbutsemiseks.

V. – Meistrid tõid kogu oma kauba laadale müüma. Kui paljud teist teavad seda

on mess? (laste oletus)

V. – Laat on koht, kus saab osta ja müüa erinevat kaupa.

Meistrid alates erinevad nurgad Venelased toovad oma kaupa messile. Inimesed kõnnivad

mööda ridu, imetledes ja toodet on nii palju, et silmad lähevad suureks.

V. – Sina ja mina olime ka üsna hiljuti messil. See oli sügisene puhkus -

"Sügis kutsusid meid laadale." Pakutakse osta erinevaid kaupu

(Kõlab vene rahvameloodia, kostub pättide hääli)

Kiirusta, ausad inimesed,

Mess kutsub teid

Mida su hing ihkab -

Messilt leiad kõike!

Igaüks valib kingitusi

Te ei lahku ostmata!

V. - Poisid, kas kuulete, meid kutsutakse messile. Messil on alati lõbus

kuuldakse nalju, nalju, erinevaid mõistatusi, inimesed kauplevad müüjatega,

teeb erinevaid oste. Jalutame läbi vahekäikude ja vaatame kaupa.

meistrid

(Lapsed lähenevad lauale)

V. – Vaatame, mis mänguasju veel messil on?

Vaata, kui ilusad mänguasjad on! (Näitab Dymkovo mänguasju).

Kõik mänguasjad pole lihtsad,

Ja maagiliselt maalitud:

Lumivalge, nagu kasepuud.

Ringid, ruudud, triibud.

Pealtnäha lihtne muster

Ma ei suuda ära vaadata.

V. – Need on Dymkovo mänguasjad. Seal on hobused ja härrad, ja noored daamid ja veekandjad.

Millest on Dymkovo mänguasjad valmistatud? (valmistatud savist)

Miks neid Dymkovoks kutsutakse? (Dymkovo külast)

Nimetage mustri elemendid (ring, täpid, rõngad, triibud, lainerijoon).

Sina ja mina olime ka "meistrid" ja maalisime Dymkovo mustreid.

Vaadake, kui palju tööd meister selle mänguasjaga tegi. (Lapsed vaatavad

mänguasjad: veekandjad, hobused, kalkun, daam. hirv)

K - Poisid, laatadel on putkad, telgid, kus näidati nukuetendusi

teatrid, väljakud, inimesed mängisid erinevad inimesed korraldati uusi mänge

võistlused, mõõtsid jõudu, lasid lasketiirudes püssi, ratsutasid

karussellid. Mängime ka rahvamäng"Köievedu"

(Lapsed on jagatud kahte alagruppi. Mäng “Tung the Rope”)

V. - Poisid, vaadake neid mänguasju. Kes arvas, mis see on?

(Õpetaja puhub vilet) (Laste vastused)

V. – Vaata, kõik viled on erinevad, kõlavad erinevalt. Need olid tehtud

erinevad meistrid. See Dymkovo vile on valmistatud (savist ja sellest

Gorodets - (valmistatud puidust) Selle valmistasid Gorodetsi käsitöölised. Lapsed

vaata mänguasju, mängi.

(Mine teise laua juurde)

V. – Mida ma näen! Milline ime!

Nii palju rõõmu ümberringi!

Kas pole siin ilus, lapsed?

See on hingemattev!

V. – Tulge sisse ja vaadake, milliseid nõusid siia kogutakse. Ta pole lihtne.

Selle valmistasid Khokhloma vene käsitöölised. Siin on lusikad ja soolatopsid,

ja kulbid. (Lapsed vaatavad)

V. – Meie laat on läbi. Mis sulle kõige rohkem meelde jääb? Milline

kas mänguasjad tõid laadale käsitöölised? (Laste vastused)

Saime teada vene käsitöölistest, kes mänguasju valmistavad, aga on ka

teised meistrid, kellega järgmisel korral tutvume. Ja matrjoška otsustas

jääge meie rühma, et tema ja mina saaksime meiega mängida.

Ja nüüd sõidame karussellile. Mäng "Karussell"

Bibliograafia

1. “Lastele vene keele päritolu tutvustamine rahvakultuur" O. L. Knyazeva, M. D.

Makhaneva, kirjastus "Lapsepõlv - ajakirjandus" 1998

2. “Kognitiivne areng sisse vanem rühm lasteaed. Märkmed

klassid”, Volchkova N.V., TC “ÕPETAJA”, Voronež, 2004.

3. Dorofejeva A. Visuaalselt - didaktiline käsiraamat lastele vanuses 3-7 aastat

Kokkuvõte otsesest kõnearenduse õppetegevusest.

TEEMA: MÄNGUASJA KIRJELDUS

Vanuserühm: keskmine

Haridusala: suhtlemine.

Haridusvaldkondade integreerimine: “Sotsialiseerumine”, “Tunnetus”, Kunstiline loovus”, “Turvalisus”.

Laste tegevuste tüübid:

Kognitiivne ja uurimine

Kommunikatiivne

Tootlik

Mängimine

Mootor

Ülesanded:

Hariduslik:

Laste sõnavara rikastamine eseme omadusi (kuju, suurus, värvivarjundid jne) tähistavate omadussõnadega; suhteliste omadussõnade moodustamine, rasked sõnad. Keskmises koolieelses eas eseme (mänguasja) kirjeldavate lugude koostamise oskuse kujunemine.

Areng: kuulmis- ja visuaalse tähelepanu arendamine, vaimsed protsessid (klassifikatsioon, üldistus).

Hariv: mänguasjade ja oskuste vastu lugupidamise sisendamine kultuuriline suhtlus, koostöö, suhtlemine, iseseisvus, algatusvõime.

Varustus: mänguasjad alates erinevad materjalid: pall, plaan; , tunni esitlusslaidid.

Haridustegevuse käik:

1. Organisatsioonimoment.

Õpetaja toob lapsed saali, nad seisavad ringis.

Kasvataja: Kõik lapsed kogunesid ringi

Sa oled mu sõber ja mina olen sinu sõber!

Hoiame kätest koos

Ja naeratagem üksteisele!

Telefon heliseb.

Tere päevast

Ei tea! Poisid, Dunno helistab meile.

Ma kuulan väga tähelepanelikult.

Sünnipäev! Oleme kutsutud sünnipäevale. Kas võtate kutse vastu?

Jah, jah, oleme nõus, oodake meid määratud päeval.

Aitäh kutse eest. Hüvasti!

Noh, me just võtsime kutse vastu. Peame valmistuma. Nad lihtsalt ei lähe sünnipäevale ilma kingitusteta. Kõik armastavad kingitusi.

Mida saab sünnipäevaks kinkida?

Mänguasjad…

Seega kingime Dunnole sünnipäevaks mänguasjad.

Pallimäng "Mis mänguasi?"

Milline puidust mänguasi? (puidust)

Milline rauast mänguasi?

Milline kummist mänguasi?

Mis savist mänguasi?

Milline nahast mänguasi?

Milline rauast mänguasi?

Milline plastikust mänguasi?

Milline plüüsist mänguasi?

Milline klaasist mänguasi?

Missugune plekist mänguasi?

Nii erinevad meie mänguasjad.

2. Põhiosa. Reis mänguasjapoodi.

Koolitaja: Kust saab mänguasju osta? (mänguasjapoes). Soovitan teil minna mänguasjapoodi ja valida mänguasjad, mille kingime oma sünnipäevalapsele.

Üks, kaks, kolm - keerle ringi,

Leia end mänguasjapoest!

Laste multimeedia esitlus "Mänguasjapood".

Slaid number 5. Mäng "What's extra?"

Siin on mänguasjad reas

Küsime kõigilt poistelt.

Heitke pilk ja rääkige meile.

Mis on siin üleliigset või mitte?

Andke meile kõigile kiiresti vastus

Lugu on laste mänguasjade kirjeldus, kasutades plaani - diagrammi.

Kasvataja: Vaatasime kõiki mänguasju ja mängisime nendega. On aeg valida need, mida me anname. Tuleme vitriinile lähemale. Kuidas ostame mänguasju ilma rahata? (lapsed pakuvad oma vastuseid)

Täpselt nii, peate müüjale mänguasjast üksikasjalikult ja huvitaval viisil rääkima. Soovitan teil mängida mängu "Pood". Keda me selle mängu jaoks vajame? (müüja ja ostja)

Selles aitab meid mänguasjade kirjeldamise skeem. (Skeemi uurimine ja kõigi selle elementide selgitamine).

1. Mänguasja nimi.

2. Värv.

3. Vorm.

4. Struktuur (komponendid).

5. Mis tunne see on?

6. Mis materjalist see on tehtud?

7. Suurus.

8. Kasutusviis.

Alustage oma lugu sõnadega "Soovin osta", märkige selle suurus, värv, kuju jne.

Enne mängu viib õpetaja lastega läbi kõnesoojenduse.

Mänguasja selgeks ja selgeks kirjeldamiseks treenime oma keeli: hääldame kiiresti ja selgelt keeleväänajat:

Räägi meile oma ostudest!

Aga ostud?

Ostlemisest, ostlemisest,

minu ostude kohta!

Nüüd hakkan müügimeheks. Ja teie olete ostjad.

D/i “Arva ära kirjelduse järgi” – Mänguasja ostmiseks pead täitma tingimuse: ära pane mänguasjale nime, vaid kirjelda seda nii, et ma oskaksin arvata, millist mänguasja osta soovid.

Kasvataja: Just nii palju mänguasju me Dunno jaoks valisime!

3. Kasvataja: Poisid, kuulake, ma loen teile luuletuse:

Las mänguasjad saavad meiega sõpradeks,

Me ei solva neid.

Mängime ja siis

Me paneme kõik oma kohale tagasi

Aitame end ise

Me paneme need oma kohale.

Mänguasjad ei ole inimesed, kuid kõik mõistavad

Ja neile tõesti ei meeldi, kui nad neid lõhuvad!

Millest see luuletus räägib?

Kuidas peaksite mänguasju kohtlema? (hoolitse, ära lõhu, ära viska, korda, pane omale kohale jne).

Mis aastaaeg?

Nii et Dunno sünnipäev………..(talvel)……

Mängu harjutus

Väljas on talv, läheb külmemaks,

Ilmselt vajame soojemaid riideid,

Kelle labakindad need on...minu,

Kelle müts see on...minu,

Kelle sall see on?

Lähme sinuga jalutama.

Et jalad ei külmuks, trampime. me upume ära

Käte soojendamiseks plaksutame.

Ja lõbutsemiseks viskame lumekotti.

Talvel on hea jalutada!

Kas soovite veel mõne mänguasjaga mängida?

Mäng "Millised mänguasjad?" (keeruliste omadussõnade moodustamine).

Pikkade juustega nukk - pikad juuksed

Punaste juustega kloun...

Pinocchio koos pikk nina – …

Kahe rattaga jalgratas on...

4 rattaga auto on...

Valge lakaga hobune...

Pikkade jalgadega sõdur...

Erinevat värvi pliiatsid -...

Siniste tiibadega lind...

Jänes koos pikad kõrvad – …

Öökull koos suured silmad – …

Paksude kontsadega kaisukaru -...

4. Järeldus.

Poest naastes.

Kasvataja: Meil ​​on aeg lasteaeda naasta.

Üks, kaks, kolm - keerle ringi,

IN lasteaed leiad end!

Kas arvate, et Dunno jääb meie ostudega rahule?

Hästi tehtud poisid. Olete valinud kõige imelisemad kingitused.

Nailya Salakhutdinova
Välismaailma tundmaõppimise tunni kokkuvõte teemal “Mänguasjad” (keskmine rühm)

Ülesanded: sisendada lastesse hoolivat suhtumist mänguasjad. Rääkige kingituste tähendusest. Näidake, kuidas saate teisele inimesele rõõmu pakkuda, teha midagi toredat, õnnitleda, kiita.

Materjalid, tööriistad, varustus: Lastele mänguasjad valmistatud erinevatest materjalid Kaas: puit, plastik, kumm, kangas.

Tunni käik:

IN: Poisid, vaadake, kes meile külla tulid? See on mängukaru ja tema nimi on Pyshka.

(Õpetaja pakub teda puudutada ja silitada)

Kas olete märganud, kui kohev ja pehme see on - see on sellepärast, et see on õmmeldud spetsiaalsest kangad: Palus. Aga millegipärast on meie karu väga kurb. Uurime välja, miks (lugedes E. Moszkowska luuletust "Ma olin nii hea"):

IN mänguasjade osakond

Elasin kaks nädalat.

Kõik lapsed kaks nädalat

Nad tahtsid mind ära osta!

hüüdis Vanyusha siis:

Vaata, see on tehtud plüüsist!

Ostke, see on valmistatud plüüsist! -

Valjuša nuttis...

Ja nii nad ostsid mind,

ja kõik armastasid mind.

Nad armastasid ja ei löönud,

kui mind osteti!

Pükstesse riietatud.

saabastesse riietatud,

nad viisid mind jalutama,

ja käpad muudkui kõndisid!

Mu käpad kõndisid

kuigi neil olid nuiajalad,

kõik neli kõndisid

minu neli käppa!

Aga plüüsist käpp,

mängukäpp,

aga nad haarasid käpast,

keerutatud ja keeratud!

Ja nüüd on üks läinud,

ja nüüd on neid vähe...

Ja nüüd ma ei kõnni,

ja siin ma olen, siin laman...

Ja siin ma olen tolmu hulgas,

ja nüüd on nad mind unustanud,

ja nüüd olen nurka visatud,

ja ta oli nii hea!

kaks nädalat

Nad tahtsid mind ära osta!

Ja nad armastasid mind nii väga

kui mind osteti.

IN: -Mis sa arvad, kas lapsed tegid õigesti?

Arutage lastega, kuidas omasid ravida mänguasjad.

IN:-Pyshka rõõmustamiseks teeme kõik koos miniharjutuse.

Fizminutka

Me lööme jalaga!

Plaksutame käsi!

Oleme hetke silmad, hetke,

Kehitame õlgu.

Üks - siin, kaks - seal,

Pööra ümber sinu ümber.

Kord – nad istusid, kaks korda – tõusid püsti.

Kõik tõstsid käed üles.

Üks-kaks, üks-kaks,

Meil on aeg olla hõivatud.

IN:-Oh, kui hea mees, vaata, kui rõõmsameelne on meie Mishka! Ja nüüd me mängime mängu"Maagiline kott"(pane võlukotti mänguasjad erinevatest materjalidest, laste puudutus määrata: mis see on mänguasi? millest see tehtud on)

Arutelu lastega, kuidas nad on sarnased mänguasjad erinevatest materjalidest, kuidas need erinevad; millega mänguasju saab vees mängida millistega magama minna.

Sõrmede võimlemine:

« MÄNGUASJAD»

Suurel diivanil järjest (vaheldumisi plaksutades ja

Tanina nukud istuvad: rusikatega löömine.)

Kaks karu, Pinocchio, (Painutage kõiki sõrmi ükshaaval.)

Ja rõõmsameelne Chippolino,

Ja kassipoeg ja elevandipoeg.

Üks kaks kolm neli viis. (Laiutage sõrmed ükshaaval välja.)

Aitame oma Tanyat (plaksutage vaheldumisi käsi

IN:-Ah, sul on lemmikud mänguasjad?

Laste lood oma kallimast mänguasi.

IN:- Nii et meie oma on läbi saanud klass, jätame sõõrikukaruga hüvasti.

Millest me täna rääkisime?

Mis seal on mänguasjad? Mis materjalidest need on valmistatud?

Kuidas ravida mänguasjad?

Laste vastused.

Selleteemalised väljaanded:

“Parim avastus on see, mille laps ise teeb.” Ralph W. Emerson Elu kõigis oma ilmingutes muutub mitmekesisemaks ja keerukamaks.

Eesmärk: soodustada laste kognitiivsete ja konstruktiivsete võimete arengut. Eesmärgid: laiendada laste ideid kosmoselendudest;

Kokkuvõte õppetegevustest tervikliku maailmapildi kujundamiseks (keskrühm) “Minu linn Arzamas” Teema: "Minu linn Arzamas." Eesmärk: *** Jätkata armastuse edendamist kodumaa; räägi lastele kõige rohkem ilusaid kohti kodulinn.

Tunni kokkuvõte maailma mõistmisest “Taim on elusorganism” Teema: Taim on elusorganism. Eesmärgid: 1. Laiendada õpilaste teadmisi muutustest taimede elus, saada teada, et taim on elusorganism.

Teise juuniorrühma “Sügismetsa asukad” maailma tervikliku pildi mõistmise õppetunni kokkuvõte Kokkuvõte õppetunnist maailma tervikliku pildi mõistmise kohta 2 noorem rühm. Teema: "Elanikud sügisene mets» Eesmärgid: esitluse laiendamine.

Maailma tervikliku pildi kujundamise tunni kokkuvõte “Talvemets” (keskmine rühm) Teema korraldatud õppetegevuse kokkuvõte “ Talvine mets» Keskmine rühm Koostanud: õpetaja Ozerova T.S.


HARIDUSOSAKOND

GOMELI ZHELEZNODOROŽNÕI RAjoon

RIIKLIK HARIDUSASUTUS

"EELKOOLILASTE ARENDUSKESKUS "ZOLAK" GOMEL"

TUNNI KOKKUVÕTE

LEKSIKAALI JA GRAMMAATIKA MOODUSTUSEST

KEELEVAHENDID JA ÜHENDKÕNE ARENG

Erivajadustega lastele vanematele koolieelne vanus

"VALGEVENE MÄNGUASJA"

KÄIKUMISE VORM: alarühmatund.

ÜLESANDED:


  • kinnistame ja rikastame õpilaste teadmisi ja ideid looduslike materjalide kohta, millest valgevene rahvamänguasju valmistatakse; arendada teemakohast sõnavara;

  • kinnistame mänguasjade uurimisel võime tuvastada mänguasjade olulisi omadusi ja detaile;

  • harjutame keeruliste omadussõnade moodustamist;

  • harjutada antonüümide valimist;

  • sünonüümide sõnastiku laiendamine;

  • harjuta sõnade sobitamist genitiivjuhtum, mitmuses; keeruliste lausete koostamine sidesõnaga A ;

  • tugevdame laste oskust koostada piltide-sümbolite põhjal esemest lugu-kirjeldust ja leida ese vastavalt kirjeldusele;

  • Koolitame lapsi relatiivsete omadussõnade moodustamises ja nende kokkuleppimises nimisõnadega;

  • arendame kuulmis tähelepanu, liigutuste koordineerimine, konstruktiivne praktika;

  • Arendame laste sensoor-kinesteetilisi aistinguid;

  • sisendame armastust ja austust oma kodumaa vastu läbi valgevene rahvamänguasjade tundmaõppimise; esteetiline maitse.

PÕHIMEETODID JA TEHNIKAD: hingamisharjutused, vestlus, mängud, komponeerimine kirjeldav lugu valgevene mänguasjast piltide-sümbolite, kombatavate meetodite, kehalise kasvatuse põhjal.

SEADMED: seadmed hingamisharjutused, aastaaega meenutav (iga lapse jaoks), valgevene rahvamänguasjad, linapall (pall), kiired ja taskud neile, päikesealused (iga lapse jaoks), ümbrikud väljalõigatud fotodega Valgevene mänguasjadest ja visuaal näidised (iga lapse jaoks) , graafiline diagramm piltide-sümbolitega.

EELTÖÖ: Valgevene mänguasjade uurimine sensoorse-graafilise skeemi modifikatsiooni abil

VC. Vorobjova, peegeldab sensoorsed kanalid teabe hankimine objektide märkide (visuaalsed, haistmis-, kombatavad, maitsmis-) ja märkide endi kohta; riimimise õppimine, valgevene rahvamänguasjade uute nimetuste tundmaõppimine (“malyavanka”, “pisanka”, “krashanka”).

KLASSI EDENDUMINE

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed, naeratagem meie tundi tulnud külalistele ja ütleme tere. Tutvustage end meie külalistele.

  • Poisid, võtke õunapuuõisi parem käsi. Aiad hakkavad varsti õitsema. Need kaunid õunalilled õitsevad õunapuudel. Nad on väga õrnad ja värisevad vähimagi tuule peale. Puhugem oma lilledele nagu tuul. Hingake aeglaselt välja. Õitsevad lilled tuletavad meile meelde, mis aastaaeg on? ( Kevad.)
HINGAMISVÕIMLEMISE JUHTIMINE.

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed, tulge laua taha.
(Lapsed seisavad poolringis valgevene mänguasjadega laua ees.)

  • Kunstlike mänguasjade valmistamise kunst on Valgevene üks iidsemaid ja traditsioonilisemaid kunste. Valgevenelased valmistasid mänguasju looduslikest, looduslikud materjalid. Looduslike materjalidega tutvusime eelmistes tundides. Millised on teile meelde jäänud? (Põled, viinapuu, lina, puit, savi).

  • Hästi tehtud. Mis materjalist on valmistatud konik, lesovik ja kellad? (Valmistatud savist.)

  • Õige. Värske savi on plastiline ja pehme.

  • Mida sellega teha saab? (Seda saab sõtkuda ja sellest voolida, nagu plastiliinist).

  • Kui mänguasi on vormitud, jäetakse see kuivama.

  • Kes mäletas, miks? (Et savi kõveneb ja kõveneb. Mänguasi muutub kõvaks.)

  • See on õige, lapsed. Kuid mänguasi on endiselt habras, habras ja võib kergesti puruneda. Et meie savikonik ei muutuks lihtsalt kõvaks, vaid ka väga vastupidavaks, põletati see ahjus, kus kuumus oli väga kõrge. Nii saab mänguasjast keraamiline. Tuletan meelde, et keraamika on savist valmistatud tooted, mida tugevuse huvides põletatakse. Kunstikeraamika alla kuulub ka savist mänguasi.
Valge savi muutub pärast põletamist heleroosaks; Vaadake näiteks meie koonust. Mis värvi veel savi on? (Savi võib olla pruun, sinine ja roheline.)

  • Õige. Savi on erinevates värvides, nii et meie keraamiline metsamees on pruun ja kelluke sees on oranž. Korja üles ja puuduta laual seisvaid savist mänguasju. Mis tunne neil on? ( Kõva, karm, raske, külm).

  • Savi on raske materjal. Isegi väikesed sellest valmistatud mänguasjad kaaluvad üsna palju.

  • Millest on tehtud Firebird ehk paabulind ja konik? (Tehtud õlgedest.)

  • Varem ei olnud ükski Valgevene talupoegade puhkus ilma õlgmänguasjadeta.

  • Mis värvi põhk on? (kollane värv).

  • Korja õlgedest mänguasju. Jookse käsi üle õlgede. Mis need on? ( Sujuv. Kopsud.)

  • Õige. See materjal on väga kerge ja isegi sellest valmistatud suured mänguasjad kaaluvad vähe.

  • Mis looduslikust materjalist on nukud tehtud - Yanina ja Alesya? (Valmistatud linasest.)

  • Mis värvi on linane? (Hall.) Tundke mänguasju. Mis need on? ( Pehme, karm, soe.)

  • See materjal, nagu põhk, on kerge.

  • Kas mäletate, mis materjalist on valmistatud haigur, põrsas, viled ja "malyavanki"?

  • Täpselt nii, puidust. Puit on üks levinumaid ja mitmekülgsemaid materjale.

  • Puidust mänguasju värvitakse sageli, värvitakse, erinevad värvid. "Malyavanka" võib nimetada erinevalt "pisanka" või "krashanka". See on traditsiooniline Valgevene mänguasi. Lastel oli lihavõttepühade ajal lõbus nende värvitud munadega mängida. Ka meie viletoru on mitmevärviline. Aga haigur ja põrsas on valmistatud naturaalsest värvimata puidust. Need on helekollase värvusega. Looduslike materjalide värv ei ole väga hele, loomulik.

  • Silita käega “pysankat”. Mida oleme selle puidust Valgevene mänguasja kohta õppinud? Milline ta on? ( Sujuv, kõva).

  • Mis siis, kui vajutate sellele käega? Pehme või kõva?

Õpetaja-defektoloog.


  • Laual on palju erinevaid valgevene rahvapäraseid mänguasju. Mängime mängu “Leia mänguasi”. Peate hoolikalt kuulama, et arvata, millise mänguasja peaksite võtma.
Mitmevärviline, ovaalne, väike, puidust. Ta veereb, keerleb, keerleb. (" Maljavanka.")

Heleroosa, väike, raske, savine. ( Konik.)

Helekollane, ovaalne, väike, sile, puidust. ( Põrsas.)

Pruun, lühike, raske, savine, kare. ( Lesovik.)

Kollane, suur, hele, õlg. ( Tulelind.)

Helekollane, suur, kõrge, puidust. ( Heron.)

Hall, pikk, hele, pehme, kare. ( Nukk.)

MÄNGU ​​MÄNGIMINE PALLIGA

Õpetaja-defektoloog.


  • Kellele ma palli viskasin, vastab ta ja viskab selle mulle tagasi.
Savi kelluke... ( savi kell.)

Õledest tulelind... ( õlest tulelind)

Puidust vile... ( puidust vile)

Keraamiline lesovik...( keraamika arborist)

Linane nukk...( linane nukk)

Õhkkits...jne.

MÄNG "VALI MÄRK"

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed valivad sõnad-märgid. Iga õige vastuse eest saate kiiri. Vaatame, kes saab rohkem kiiri teenida. Asetage iga kiir oma rinnal asuvasse hoiupõrsaskusse. Loendame tunni lõpus kiirid.
Nukk (mida?) -...( ilus, väike, linane, elegantne jne)

Põrsas (milline?) -…( sile, läikiv, ovaalne , lühikese kaelaga jne.)

Heron (mida?) – ( pika jalaga jne.)

ERINEVATEST KONFIGURATSIOONILISTEST LÕIGETUD PILTIDE KOOSTAMINE VALGEVENE MÄNGUASJADE PILDISEGA

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed istuvad laudades. Kõigil on ümbrik. Avage see ja voldige Valgevene mänguasi kokku.

  • Millised mänguasjaosad teil olid? Mis juhtus? ( Mul olid metsamehe osad, aga see osutus metsameheks.) Jne.

FÜÜSILINE MINUT

Mäng "Vaikne-valju".

Õpetaja-defektoloog.


  • Võtsin kätte valgevene rahvamänguasja – kellukese. Kui paljud teist mäletasid riimi kella kohta?

  • Meie kell, helin,
Laul, valgu välja!

Ding-ding-ding!

Don-don-don!

Kellahelinat on kuulda!

Õpetaja-defektoloog.


  • Hästi tehtud! Nüüd mängime kellaga.
Saatejuht helistab mänguasjale – kell heliseb alguses vaikselt, seejärel valjult ja väga valjult. Lapsed sooritavad liigutusi vastavalt kella helile: kui kell kõlab vaikselt, kõnnivad nad kikivarvul, valju heli kuuldes kõnnivad täiskiirusel ja kui kõlab kõva heli, jooksevad.

Õpetaja-defektoloog.


  • Mängime mängu "Ütle vastupidi". Olge ettevaatlik, see, kellele ma palli viskan, püüab selle kinni ja vastab.
Kõnepatoloogi õpetaja loeb lause alguse ja laps, kellele pall visati, lõpetab selle.

Paabulind on suur, aga konik on vastupidine...( väike.)

Haiguri juures pikad jalad, aga sea jaoks on vastupidi...( lühike.)

Yana nukk on pikk ja Alesya nukk...( madal.)

Alesya palmik on lai, aga Yana...( kitsas.)

Konik on karm ja pisike...( sile.)

Nukk on pehme ja metsamees...( tahke.)

Firebird on kerge ja Konik...( raske.)

Vilelinnul on nokk lühike ja haiguril...( pikk.)

Kurg tõstis pea üles ja koonus...( alla lastud.)

Metsamees on rõõmsameelne ja ratsanik...( kurb.)

Toonekurel on nokk lahti ja haigur...( suletud.)

Habras, aga vastupidi...( kestev.)

Loomulik, loomulik, aga vastupidi...( kunstlik.)

Metsamees on lühike ja kurg...( kõrge.)

Siga on paks ja nukk Alesya...( õhuke, sihvakas.)

Siga on lühikese kaelaga ja toonekurg...( pika kaelaga)

Lind on lühikese sabaga ja paabulind...( pika sabaga.)

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed lähevad molbertile. Valige laualt valgevene mänguasi, mis teile eriti meeldis. Räägi meile temast. Sind aitavad pildid-sümbolid.

  1. MIS SEE ON?

  2. MIS ON VÄRVUS? (Kui mänguasja kuju on keeruline (paabulind, toonekurg, nukk, metsnik, kits), jäetakse see punkt lastejuttudest välja ja osa diagrammist kaetakse paberilehega.

  3. MIS ON KUJU?

  4. MIS ON SUURUS?

  5. MIS MATERJALIST SEE ON VALMISTATUD?

  6. MILLISTEST OSAdest SEE KOOSTUB? (Kui mänguasi on tahke (“malyavanka”), jäetakse see punkt lastejutust välja.)

  7. KUIDAS SAAN SELLEGA MÄNGIDA?

Õpetaja-defektoloog.


  • Lapsed, mis mänge me täna tunnis mängisime?

  • Mida me veel tegime?

  • Ja nüüd loendab igaüks teist vaikselt oma kiiri ja teeb neist selliseid päikesi. Kellel on rohkem kiiri, sellel on ilusam päike.

  • Kõigil osutusid ilusad päikesed, kõik pingutasid ja tegid head tööd. Aga tema oskab kõige paremini valida sõnu ja märke... Paistame oma külalistele päikest ja jätame nendega hüvasti.

Kasutatud kirjanduse loetelu:

1. Maletina N., Ponomareva L. Modelleerimine erivajadustega laste kirjeldavas kõnes // Koolieelne haridus, 2004, nr 6, lk. 64-68.

2. Pyatnitsa T.V. Sõnavara + grammatika =...: Juhend 4-6-aastaste laste kõne leksikaalse ja grammatilise struktuuri arendamiseks: 3 tunniga 1. osa. - Mozyr: LLC kirjastus "Bely Veter", 2004.

3. Valgevene rahvapärimused / Eluviis. Ya.M. Sahuta. – Mn.: Valgevene, 1996.

4. Sahuta Y.M. Valgevene rahvapärane dekaratyuna-prykladnoe mastatstva: Vucheb. dapam. – Mn.: Valgevene, 1996.