Попередній перегляд:

Місце роботи, посада:МАОУ «Гімназія №1» м Сиктивкара, вчитель біології та хімії

Регіон: Республіка Комі

Конспект уроку на тему: «Клас Плазуни. Особливості зовнішньої будови і скелета плазунів »

(На основі системно - діяльнісного підходу)

мета: створити умови для формування знань про особливості будови і процесів життєдіяльності плазунів

завдання:

освітні:

1. Розглянути особливості зовнішньої будови та скелета Плазунів на прикладі прудкої ящірки, пов'язані з наземним способом життя;

2. Виділити характерні риси ускладнення в їх організації в порівнянні з земноводними.

Розвиваючі:

1. Розвивати вміння учнів працювати з підручником, роздатковим матеріалом;

2. Вчитися вивіряти головне, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити відповідні висновки.

виховні:

1. Продовжити формування інтересу до предмету;

2. Здійснювати естетичне виховання учнів.

Тип уроку: урок нового знання

Форми роботи: групова, парна, фронтальна

ресурси:

  1. Константинов В.М., Бабенко В.Г., Кучменко В.С. Біологія: Тварини: Підручник для учнів 7 класу - М .: Вентана - Граф, 2011 року;
  2. Картинки із зображенням крокодила, черепахи, ящірки і т.д .;
  3. Мультимедійна презентація;
  4. Інтерактивна дошка.

Хід уроку

  1. Організаційний етап уроку

слайд 1

учитель: Привіт, сідайте. Я рада бачити вас, і сподіваюся, що наш урок принесе вам нові відкриття.

  1. Мотивація до навчальної діяльності та актуалізація знань

учитель: Сьогодні на уроці мова піде про дивовижні і незвичайних тварин, про яких складено багато легенд. І для того, щоб з'ясувати, що це за дивовижні і незвичайні істоти, я прошу вас охарактеризувати тварин, яких ви побачите одним - двома словами.

Слайди 2 - 6

  1. змії ( здатні до гіпнотичному погляду)
  2. черепахи (довгожителями)
  3. крокодили (кровожерні)
  4. ящірки (верткі)
  5. хамелеон (мінливий)

учитель: Молодці. А яким загальним словом - прикметником можна назвати тварин, яких ви побачили?

учень: таємничі, дивні і т.д.

учитель: Чудово. Так їх називають в простого життя, а хто з вас знає, як їх називають з точки зору науки біології?

учень: Плазуни або Рептилії

учитель: Правильно. Виходячи з цього, хто здогадався, яка тема нашого сьогоднішнього уроку?

учень: Клас Плазуни. Особливості зовнішньої будови і скелета плазунівслайд 7

  1. Створення проблемної ситуації

учитель: Вірно. Скажіть, а особливості зовнішньої та внутрішньої будови, якого класу тварин ви вивчили на минулих уроках?

Учень: Земноводні

учитель: А як ви думаєте, хто з'явився пізніше - Земноводні або Плазуни?

Учень: Плазуни

учитель: Правильно. Тоді чи можемо ми стверджувати, що вони найбільш високоорганізовані тварини, у порівнянні з земноводними?

учень: Так, ми можемо стверджувати, що плазуни найбільш високоорганізовані тварини, у порівнянні з земноводними

учитель: А високоорганізовані - це, які?

учень: найбільш пристосовані

учитель: А чи все ми про них знаємо?

  1. цілепокладання

Учитель: Слайд 8. Подумайте і обговоріть в парах, які системи органів змінилися у плазунів в порівнянні з земноводними, тобто що дозволило їм стати високоорганізованим тваринами(Викликаю одного учня до дошки для запису відповідей однокласників).

учень:

1. покриви ( захищають від осушення)

2. органи пересування (рухатися по суші)

3. органи дихання (тільки легкі)

4. розмноження ( поза водою, ембріон захищений від осушення оболонками)

5. органи виділення (економія води)

6. органи чуття ( дотик НЕ шкірою)

учитель: А тепер давайте перевіримо, чи все ми назвали.Слайди 9 -10

Так як ми з вами сказали, представники класу Плазунів відрізняються від представників класу земноводних, яка тоді мета нашого уроку?

учень: вивчити особливості зовнішньої будови та скелета плазунів в зв'язку з наземним способом життяслайд 11

учитель: А чи знаєте ви найпоширеніших представників Класу Плазунів, які мешкають в Республіці Комі? А ви з ними зустрічалися? Де? А ви можете розповісти?(Відповіді учнів)

  1. Дослідження, оформлення роботи

учитель: Як ви думаєте, що нам допоможе досягти для досягнення мети сьогоднішнього уроку, тобто які джерела інформації?(Відповіді учнів)

учитель: А я пропоную вам попрацювати в групах. Для цього я прошу вас розділиться на 5 груп. Кожна група буде виконувати своє завдання і потім виступати. Завдання стосуються особливостей зовнішньої будови Плазунів. Для полегшення і повноти розкриття розповіді кожній групі дано підказки.(Завдання для груп - Додаток № 1)

  1. Представлення результатів роботи(Після виступу кожної групи

учитель при необхідності коригує і доповнює відповіді учнів)

Відповіді груп учні записують в робочі листи(Додаток № 2)

слайд 12

Виступ групи № 1.

слайд 13

додаток №1 : Повіки у змій зрослися і, ставши прозорими, як лінзи покривають очі.

слайд 14

Виступ групи № 2.Перевіряють правильні відповіді і записують в робочі листи

слайд 15

Доповнення № 2: Нерідко у внутрішніх шарах шкіри над роговими щитками розвиваються кісткові пластини. Зростаючись, рогові і кісткові пластинки утворюють особливо міцні щитки, які подібно латам вкривають тіло тварин (наприклад, у крокодилів і черепах).

учитель: Шкіра плазунів надійно захищає від пересушування, але одночасно з цим вона перешкоджає ... (зростання). Тому зростання плазунів відбувається в період линьки.

Виступ групи № 3. Перевіряють правильні відповіді і записують в робочі листи

слайд 16

Доповнення № 3: Сухий роговий покрив заважає зростанню, тому плазуни регулярно линяють: ороговілий шар шкіри і луски відшаровуються і сходять шматками, або цілком.Крокодили і черепахи не линяють

слайд 17

Виступ групи № 4.Перевіряють правильні відповіді і записують в робочі листи

слайд 18

Виступ групи № 5.Перевіряють правильні відповіді

Физкультминутка

учитель: Хлопці, як ви розумієте, зміни відбулися не тільки в зовнішньому будову, а й скелеті плазунів.

слайд 19

У вас в робочих аркушах є малюнки скелета плазунів. Зверніть на них увагу і скажіть, які зміни відбулися в скелеті в зв'язку зі зміною способу життя плазунів порівняно із земноводними.

  1. Череп має мищелок - це виступ, яким задня частина черепа приєднується до хребта.
  2. хребет поділяєтьсяна 5 відділів (Шийний, грудний, поперековий, кресцовий і хвостовій (у земноводних - 4 відділи)
  3. У шийному відділі виділяються 2 перших хребця -атлант і епістрофей.
  4. Ребра з'єднуються з грудиною і утворюютьгрудну клітку
  1. Етап первинного закріплення знань

учитель: Хлопці, а тепер я пропоную вам пограти в гру «Вірю - не вірю». Я буду зачитувати твердження, а ви відповідаєте «Так» або «Ні»

1. Плазуни - це справжні наземні тварини. (ТАК)

2. Плазуни можуть обламувати свій хвіст і знову його відновлювати. (ТАК)

3. До гадів відносять різні види ящірок, змій, тритонів, крокодилів і черепах. (НІ)

4. Тіло плазунів вкрите роговими лусочками і позбавлене залоз. (ТАК)

5. Для плазунів характерна періодична зміна покривів - линька (ДА)

6. Ящірки і змії постійно висувають язика, що виконує у них функцію жала. (НІ)

учитель: Молодці. Виходячи з мети уроку, що ми дізналися про зовнішній будові та особливостях скелета плазунів(Відповіді учнів)

8. рефлексивно-оцінний етап

слайд 20

учитель: А тепер я пропоную вам вирішити кілька біологічних задач

1. Ящірки, змії, черепахи можуть повертати голову в сторону, опускати її вниз і піднімати вгору. У зв'язку, з чим вони можуть «вертіти» головою?(Відповіді учнів)

2. «Жало» змії - правильно чи такий вислів? відповідь поясніть(Відповіді учнів)

3. Чи можна ящірку смикати за хвіст? відповідь поясніть(Відповіді учнів)

учитель: Отже, хто такі плазуни?(Відповіді учнів)

  1. Різнорівневе домашнє завдання:

слайд 21

2. Подумати, чому плазуни не стали найбільш процвітаючою групою.

3. Скласти кросворд, що складається з 10 слів з вивченої теми.

слайд 22

Коментування оцінок.

ДОДАТОК 1.

Завдання для роботи в групах

1 група

(На столі фото ящірки, жаби)

Розгляньте зовнішню будову ящірки. Складіть коротку розповідь про будову, продовживши пропозиції:

Тіло ящірки розділене на ...

Між головою і тулубом з'явилася ....

На голові розташовані ...

Очі мають ...

Кінцівки розташовані ...

Пальці закінчуються ...

Які зміни виникли у неї в зовнішній будові у порівнянні з жабою?

2 група

(на столі кожушки змій, фото шкірних покривів плазунів).

Розгляньте покриви ящірки, гадюки.

Яку форму мають лусочки? Чи всі вони однакові (на спинний і черевної боці тіла, на голові).

Яке значення має такий покрив в їхньому житті?

Складіть коротку розповідь про покрови, продовживши пропозиції:

Тіло ящірок і змій покрите ... шкірою.

У верхньому шарі шкіри утворюється ....

За формою вони ...

Такий шкірний покрив - надійний захист плазунів від ....

У чому відмінність шкіри плазуна від шкіри земноводного?

3 група

Вивчіть за підручником, як линяє ящірка (стор. 189).

Вивчіть виповзок пітона.

Розгляньте малюнок линьки змії. Линяють чи у змій очі?

Розкажіть про линьки ящірок і змій, використовуючи результати свого дослідження.

4 група

Рухаючись вперед, ящірки, змії постійно висувають роздвоєний язик. Припустімо роль даного явища, якщо відомо, що щільна суха шкіра як саркофаг покриває тіло тварин, зменшуючи можливість відчувати (обмацувати) поверхню. Крім цього, орган нюху (сприйняття запаху) пов'язаний з ротовою порожниною.

5 група

Чому ящірка відкидає хвіст, адже при цьому відбувається відламування хвостового хребця і ящірка відчуває біль.

ДОДАТОК 2

Дата:

Тема урока:

Мета уроку:

Особливості зовнішньої будови і скелета плазунів:

Тіло ящірки розділене на _______________________________________________________

Між головою і тулубом з'явилася ______________________________________________

На голові розташовані ___________________________________________________________

Очі мають __________________________________________________________________

Кінцівки розташовані _________________________________________________________

Пальці закінчуються __________________________________________________________

Тіло ящірок і змій покрите _____________________ шкірою.

У верхньому шарі шкіри утворюється ________________ луски.

За формою вони ____________________

Такий шкірний покрив - надійний захист плазунів від ____________________

Линька - це _________________________________________________________

Виповзок - це _______________________________________________________

Мова служить для _____________________________________________________

скелет плазунів

мищелок - це _________________________________________________________________

Хребет поділяється на 5 відділів: ____________________________________________

_____________________________________________________________________________

У шийному відділі виділяються 2 перших хребця - _______________________________________

Ребра з'єднуються з грудиною і утворюють ___________________________________


Червева Маргарита Миколаївна

вчитель біології

Комунального державної установи «Школа-гімназія №35 відділу освіти акімату міста Екібастуза»

Лабораторна робота №8.Вивчення зовнішньої будови плазунів. Порівняння скелета ящірки і скелета жаби.

Мета (навчання):Ознайомлення із загальною характеристикою, будовою і представниками класу Плазунів. Створення умов для формування умінь порівнювати будову і життєдіяльність тварин

Мета (особистісного розвитку): Сприяння розвитку усного мовлення і комунікативних навичок через групове і парне взаємодія.

Очікувані результати: А: знає і розуміє- загальні ознаки живого організму, середовища проживання організмів.

В: вміє- обґрунтовувати взаємозв'язок будови і функцій організму, організму і середовища проживання; особливості

харчування, розмноження, зростання, розвиток тварин.

З: може- виявити причинно-наслідкові зв'язки в логічних завданнях, співпрацювати в групі і розкривати

свої творчі здібності, оцінити себе та інших.

вре- етапи завдання діяльність учителя діяльність учня організаційні форми оцінювання використовуючи-

мие модулі

5 спонукання - встановити міжособистісний контакт

Актуалізація наявних знань;

Пробудження інтересу до отримання нової інформації;

Постановка учнем власних цілей навчання.

Вітає, визначає настрій, постановку цілей і завдань уроку

Показує на дошці - зображення рептилій (всіх загонів) і земноводних. «Хто зайвий?»

коментує зображення

Підводить до формулювання теми уроку плазуни- «герої» уроку (озвучується тема уроку). На дошці - систематика (слайд). Ваші асоціації?

Короткий розповідь про ставлення людей до рептилій, легенди

на листках - що хотіли б дізнатися про плазунів? Розподіл питань учнів на смислові групи

Позитивна мотивація на виконання поставлених завдань

виділяють серед рептилій зайве земноводне; висловлюють свої асоціації, відчуття від тварин;

слухають розповідь учителя, доповнюють своїми спостереженнями. Відповіді на питання, коментують слайди

Записують тему уроку, класифікація класу плазунів

пишуть по 1 питанню, відповідь на який хотіли б дізнатися протягом уроку

фронтальна

колективна

індивідуальна

Формативного (похвала)
25 Реалізація -отримання нової інформації;

Коригування учнем поставлених цілей навчання.

Організація лаб. роботи (листи завдань, лист оцінювання)

Кожному учневі лунає текст по темі «особливості будови і життєдіяльності плазунів як перше сухопутних хребетних тварин».

Обговорення. Виділення головних особливостей рептилій, які дозволили їм стати сухопутними тваринами. Підкреслити спорідненість з земноводними.

Постановка проблемного питання: «які зміни відбулися в скелеті в зв'язку зі зміною способу життя плазунів порівняно із земноводними».

Координує, коригує дії учнів

Оформлення лаб. роботи за алгоритмом. Виконання завдань.

Читають текст, спочатку намагаються самі знайти біологічні помилки, а потім шукають правильні відповіді в підручнику (самооцінка).

Таблиця самооцінювання.

Шкала оцінювання.

«+», Брав участь у роботі - 1 бал,

«0», не брав участі в роботі - 0 балів,

«-», заважав роботі - мінус 1 бал.

Під час обговорення виділяють як особливості рептилій, так і їх спорідненість з земноводними (еволюція органічного світу).

Вирішують проблемне питання

групова

індивідуальна

групова робота

індивідуальна

сумативне

формативного

формативного

10 закріплення Гра «Чий ознака?» (Називається ознака земноводних або плазунів, діти роблять будь-які вправи, якщо це «їх» ознака).

Повертає до питань на листках, сформульованим дітьми на початку уроку.

Якщо необхідно - допомагає

знайти відповіді.

Групи виділяють «свої» ознаки (земноводні та плазуни), виконують фіз. вправи.

Відповідають самі на свої питання

групова формативного (похвала, схвалення візуальна і аудиальная) Уіл
5 рефлексія -размишленіе, народження нового знання;

Постановка учнем нових цілей навчання.

задає питання

Чи змінилося ставлення до плазунів?

Як поступите, якщо побачите ...

Чому «Плазуни»?

Смайли в коробочку з поясненням чому?

формулює домашнє завдання

оцінює знання і роботу на уроці.

Відповідають письмово на смайликах,

висловлюють своє ставлення до рептилій. Опускають смайлики в коробочки «змінилося» «не змінилося»

записують домашнє завдання в щоденники, індивідуальне завдання за різними рівнями

індивідуальна формативного

суммативная

ТДВ

додаток №1

Черепахи існують протягом 250 мільйонів років.
Розміри черепах змінюються в досить великому діапазоні. Морські види, як правило, більше наземних і річкових родичів. Найбільшими є шкірясті черепахи
з довжиною панцира 2 м і вагою понад 900 кг.

Вимерлі сухопутні черепахи виростали до двох з половиною метрів, але найбільшою є жила в крейдяному періоді морська черепаха, розмір одного з виявлених скелетів цього виду досягає більше 4 метрів. Передбачувана маса цієї черепахи - до 2 тонн. Найменшій з черепах є крапчатая черепаха, що не перевищує 10 см в довжину.

2. Крокодили в різному ступені небезпечні для людини. Деякі ніколи не нападають на людину (гавіал), інші нападають систематично (гребенястий крокодил.
Довжина більшості крокодилів від 2 до 5 метрів. Їх зовнішність демонструє пристосування до перебування у водному середовищі: голова плоска, з довгим рилом; тулуб приплюснуті; хвіст потужний, стислий з боків; ноги досить короткі. На передніх кінцівках - 5 пальців, на задніх - 4.

3.Мясо крокодилів їстівне і вживається в їжу населенням багатьох тропічних країн. Шкіра крокодилів, особливо алігаторів, використовується для виготовлення різних галантерейних виробів (портфелів, валіз). Хижацьке винищування крокодилів призвело до різкого скорочення їх чисельності та прийняття охоронних заходів. У ряді країн існують спеціальні ферми з розведення крокодилів.

4. Існує давня легенда про те, що крокодил, поїдаючи людини, плаче «крокодилячими сльозами».
Нещодавно зоологи підтвердили справедливість цієї легенди, нагодувавши 4 кайманів і 3 алігаторів яловичиною. У 5 з 7 плазунів під час їжі текли сльози.

5. Всі відомі змії - хижаки. Серед різного різноманіття змій зустрічаються нешкідливі і дуже небезпечні для людини і тварин отруйні представники. В даний час на Землі налічується більше 3000 видів змій.
Тіло подовжене без кінцівок, очі позбавлені століття, зовнішні вуха відсутні, але змії відчувають вібрацію від землі.
Змії відрізняються величезною кількістю хребців (від 200 до 450). Довжина тіла від 10 см до 13 м. Грудной клітини немає, при ковтанні їжі ребра розсуваються. Як правило, розвинене тільки праве легке, ліве відсутня.

6. У змій отруйний зуб може розвиватися до 4 з половиною см.
Змії освоїли практично всі життєві простори Землі, крім повітряного. Зустрічаються змії на всіх материках, крім Антарктиди.
Воліють жити на територіях з жарким кліматом. Живуть в різних екологічних умовах - лісах, степах, пустелях, в передгір'ях і горах.
Змії в основному ведуть наземне існування, але деякі види живуть під землею, у воді, на деревах. При настанні несприятливих умов, наприклад в результаті похолодання, змії впадають в сплячку.

7. На відміну від змій у ящірок є в наявності кінцівки.
Багато видів ящірок здатні відкидати частину хвоста. Через деякий час хвіст відновлюється, але в скороченому вигляді.

Додаток № 2

Критерії оцінювання лабораторної роботи (рубрікат)

  • "5 балів- ставиться, якщо учень відмінновиконує роботу в повному обсязі

з дотриманням необхідної послідовності проведення дослідів та вимірювань; самостійно і раціонально монтує необхідне обладнання (А)

всі досліди проводить в умовах і режимах, які забезпечують отримання правильних результатів і висновків; дотримується вимог правил безпеки праці (В)

в звіті правильно і акуратно виконує всі записи, таблиці, малюнки, креслення, графіки, обчислення; правильно виконує аналіз похибок (С)

доносить свою позицію до інших, володіючи прийомами монологічного та діалогічного мовлення (D)

  • «4» бали- ставиться,

якщо добревиконані вимоги до оцінки «5», але було допущено два - три недоліку, не більше однієї негрубой помилки і одного недоліку.

  • «3» бали -ставиться,

якщо робота виконана задовільно,в повному обсязі, але обсяг виконаної частини такий, дозволяє отримати правильні результати і висновки: якщо в ході проведення досвіду і вимірювань були допущені помилки.

  • «2» бали -ставиться,

якщо робота виконана неякісно, В повному обсязі і обсяг виконаної частини роботи не дозволяє зробити правильних висновків: якщо досліди, вимірювання, порівняння, спостереження проводилися неправильно.

Критерії оцінювання виконання лабораторної роботи

бали
5 4 3 2
Робота повністю завершена Майже повністю зроблені найбільш важливі компоненти роботи Не всі найважливіші компоненти роботи виконані Робота зроблена фрагментарно і з допомогою вчителя
Робота демонструє глибоке розуміння описуваних процесів Робота демонструє розуміння основних моментів, хоча деякі деталі не уточнюються Робота демонструє розуміння, але неповне Робота демонструє мінімальне розуміння
Виділено основні матеріали. Грамотно використовується наукова лексика Є деякі основні матеріали. Наукова лексика використовується, але іноді не коректно. Основні матеріали є в наявності, але не сприяють розумінню проблеми. Наукова термінологія або використовується мало або використовується неправильно. Мінімум основних матеріалів. Мінімум наукових термінів
Дизайн (оформлення)
Дизайн логічний і точний Дизайн є Дизайн випадковий Дизайн не ясний
Є постійні елементи. Дизайн підкреслює зміст. Є постійні елементи. Дизайн відповідає змісту. Немає постійних елементів дизайну. Дизайн може і не відповідати змісту. Елементи дизайну заважають змістом, накладаючись на нього.
Всі параметри графічної роботи добре дотримані, малюнок має позначення. Всі параметри графічної роботи дотримані, але малюнок має неправильні позначення. Параметри графічної роботи недостатньо добре підібрані, можуть заважати сприйняттю Відповідних установок підібрані, роблять текст складним для розуміння
грамотність
Немає помилок: ні граматичних, ні синтаксичних Мінімальна кількість помилок Є помилки, які заважають сприйняттю Багато помилок, які роблять матеріал мають важко
критерій дескриптор бали

(Досягнення)

А (4 бали)

Знання і розуміння

Знає основні таксонометричних категорії тварин

Знає алгоритм опису зовнішнього будови

Знає основні відділи скелета

Усвідомлює важливість функцій скелета для організму

1
В (3 бали)

застосування

Вміє визначати відділи скелета тварин

Вміє розрізняти функції і значення відділів скелета жаби і ящірки

Вміє пояснювати схожість і відмінність відділів скелета

1
З (4 бали)

Аналіз і Синтез

(Обробка інформації)

Вміє аналізувати матеріал

Становить етапи порівняльної характеристики відділів скелета

Виділяє в зовнішньому будову і скелеті ознаки, пов'язані з наземним і водним способом життя.

Пояснює причини і наслідки змін скелета

1
Д (4 бали)

комунікація

Вміє працювати з різними джерелами інформації

Відбирає відноситься до теми матеріал

Доносить знання іншим, проявляючи терпимість і дружелюбність

Організовує роботу групи, пропонує ідеї для оригінального оформлення роботи

1
Разом 15

Суммативная оцінка за лабораторну роботу

Додаток № 3

самооцінка

Додаток № 4

Лабораторна робота № 8«Вивчення зовнішньої будови плазунів. Порівняння скелета ящірки і скелета жаби ».

Текст для учнів:

Клас плазунів відноситься до безхребетних тварин. Більшість плазунів живе в воді, але деякі живуть на суші і в повітряному середовищі. Розмноження цих тварин пов'язано з водою. Вони відкладають великі яйця, покриті щільною оболонкою. Шкіра волога, не має рогових покривів. Активність плазунів залежить від настрою. Більшість плазунів мають пару кінцівок, але у змії і деяких видів ящірок вони відсутні. Деяким гадів властива здатність до деградації.

Правильний текст:

Клас плазунів відноситься до хребетних тварин. Більшість плазунів живе на суші, але деякі живуть у водному середовищі. Розмноження цих тварин не пов'язане з водою. Вони відкладають великі яйця, покриті щільною оболонкою. Шкіра у них суха, має роговий покрив. Активність плазунів залежить від навколишнього середовища. Більшість плазунів мають по 2 пари кінцівок, але у змії і деяких видів ящірок вони відсутні. Деяким гадів властива здатність до регенерації.

Мета: ознайомитися з зовнішнім будовою ящірки прудкої.

Обладнання: таблиця «Порівняння скелета ящірки і скелета жаби», малюнки в підручнику, картинки.

Хід роботи

Завдання 1.

  1. Розгляньте тіло ящірки. Вкажіть, з яких відділів воно складається.
  2. Чим тіло ящірки відрізняється від тіла жаби? Чому?
  3. Опишіть шкіру ящірки, її забарвлення.
  4. Яку будову мають кінцівки?
  5. Розгляньте голову ящірки. Які органи розташовані на голові?
  6. Які особливості будови цих органів?

Обговоріть завдання в групі

Завдання 2. Заповніть таблицю

ОЗНАКИ
риси будови земноводні загальні плазуни
відділи тіла

2. Тулуб

Покрови тіла
кінцівки
Середовище проживання
Риси пристосування до життя на суші
представники

Завдання 3. Зробіть висновки

  1. У чому проявляється ускладнення будови плазунів порівняно із земноводними?
  1. Яке значення в житті ящірок мають:

а) рухливість з'єднання голови і тулуба за допомогою шиї _____

б) розчленовані кінцівки ___

в) суха шкіра з роговими лусками ___

г) добре розвинені органи чувст ____

  1. Яке значення в житті ящірки має явище ... ..?
  2. У чому виражається пристосованість ящірки прудкої до життя на суші?

Домашнє завдання: Проблемні задачі

  1. Чому ящірки, на відміну від жаб, можуть жити в пустелях далеко від водойм?
  2. Які захисні пристосування розвинулися в процесі еволюції у ящірки прудкої, гадюки, черепахи?

Мета: розкрити особливості зовнішньої будови плазунів, пов'язані з наземним способом життя, показати риси ускладнення в їх організації в порівнянні з земноводними; , Порівнювати їх між собою і земноводними, складати загальну характеристику класу.

Устаткування: презентація «Клас плазуни»

Хід уроку

I. Організаційний момент

- Здрастуйте хлопці. Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться, поверніться до наших гостей і привітайте їх своїми посмішками і побажаємо один одному удачі, робочого настрою, азартного пошуку відповідей на всі ваші запитання. І я впевнена, що все у нас сьогодні на уроці вийде.

Сьогодні мова піде про дивовижних тварин.

Про них складено багато легенд і оповідей. Це їх вважають:

    здатними до гіпнотичному погляду (змії) довгожителями (черепахи) жахливо кровожерливими (крокодил) швидкими і верткими (ящірки) жахливо мінливими (хамелеон)

Хлопці, уявіть, жаба потрапила в середовище проживання ящірки. Скажіть, з якими нездоланними труднощами зіткнеться жаба.

Чому ж Плазуни можуть жити в цих умовах?

«Ключем до всієї науці є знак питання ...» (О. Бальзак)

Ми сьогодні знайдемо відповіді на всі питання.

Ділимося на малі групи. Працюємо з текстом підручника

Особливості зовнішньої будови і скелета плазунів:

Тіло ящірки розділене на відділи _______________________________________________________

Між головою і тулубом з'явилася _________ для того, щоб _____________________________________

Очі мають __________________________________________________________________

Кінцівки розташовані _________________________________________________________

Пальці закінчуються __________________________________________________________

Тіло ящірок і змій покрите _____________________

У верхньому шарі шкіри утворюється ________________

Такий шкірний покрив - надійний захист плазунів від ____________________

Линька - це _________________________________________________________

Чому линька характерна для Плазунів? __________________________________________________

Виповзок - це _______________________________________________________

скелет плазунів

Мищелок - це ____________________________________________________ (яке значення) _____________________________________________________

Хребет поділяється на 5 відділів: ____________________________________________

_____________________________________________________________________________

У шийному відділі виділяються 2 перших хребця - ____________________, які ______________________________________

Ребра з'єднуються з грудиною і утворюють __________________, яка ______________________________________________

Давайте подивимося швидким поглядом на представників класу, і відповімо на питання яке середовище проживання вони займають?

1. Плазуни, як правило, є сухопутними тваринами, т. Е. Ведуть наземний спосіб життя.

Як пересуваються ці тварини в наземної середовищі?

2.Короткіе кінцівки плазунів, розташовані з боків тулуба, не піднімають тіло високо над землею, і воно волочиться по землі.

З'ясовуємо, як плазуни вирішують проблеми пов'язані з життям на суші. Найголовніша проблема, як відомо, проблема висихання. Щоб захистити тіло від зайвого випаровування, рептилії прикрилися лускою. Шкіра їх товща і тверда, шорстка на дотик.

3. Шкіра плазунів суха, практично не має залоз; покрита роговими лусочками.

Якщо шкіра не розтягується, то, як відбувається ріст тварин?

4. Для плазунів характерна линька; зростання організму відбувається під час линьки.

5. Очі плазунів мають повіки, які захищають очі від пошкоджень.

Физкультминутка

Лист щастя (кожен сам за себе)

Варіант 1

А1. Яке з перерахованих тварин не належить до плазунів?

1) ящірка 3) крокодил

2) жаба 4) черепаха

А2. До складу якого відділу хребта ящірки входять ребра?

1) шийного 3) туловищного

2) хвостового 4) крижового

В 1. Як називається зміна рогового покриву у ящірок?

_________________________________________________________________________

З 1. Які особливості шкіри плазунів?


Варіант 2

А1. Чого немає у ящірок?

2) ніздрів

3) перетинок між пальцями

А2. Які органи змії здатні сприймати тепло?

1) мищелок

2) термолокатори

4) рогові щитки

В 1. Як називається процес відновлення хвоста у ящірки?

_______________________________________________________________________

З 1. Як позначилася на будові плазунів наземний спосіб життя?

Так - НЕТКО

1. Рептилії походять від стародавніх земноводних

2. У шийному відділі ящірки 2 хребця

3. Скелет передньої кінцівки складається з плеча, передпліччя, стопи

4. кінцівки прудкої ящірки розташовані збоку під кутом до тулуба
5. у ящірки є грудна клітка

7. Скелет задньої кінцівки складається з стегна, гомілки, стопи

8. У скелеті плазунів на відміну від земноводних є ребра

9. У ящірок, як і у тритонів, є кігті

10. Зовнішня будова плазунів свідчить про поганий пристосованості до життя на суші

11. Для плазунів характерна здатність до регенерації.

12. Століттям розквіту плазунів був період теплого вологого клімату на Землі.

13. Шкіра ящірки гладка, слизова

Презентація агента 00 ..

Прийшов час з'ясувати чи стали ми володарями ключа до всієї науці?

(Відповідаємо на питання стор.192)

1. Які особливості зовнішньої будови плазунів, пов'язані з наземним способом життя,

2. Які особливості будови скелета плазунів пов'язані з їх життям на землі?

3.Назовите процеси життєдіяльності рептилій, які забезпечують їм життя на суші?

Відповідно до мети сформулюйте висновок:

У Плазунів відбулися прогресивні зміни, викликані наземним способом життя. і тому їх називають справжніми сухопутними тваринами.

Будьте мудрі як змії,

Швидкими як ящірки

Довгожителями як черепахи !!!


Розгляньте опудало птиці і знайдіть на ньому відділи тіла: голову, шию, тулуб, хвіст.

2. Розгляньте голову птиці, зверніть увагу на її форму, розміри; знайдіть дзьоб, що складається з наддзьобка і подклювья; на надклювье розгляньте ніздрі; знайдіть очі і зверніть увагу на особливості їх розташування.
3. Розгляньте тулуб птиці, визначте його форму. На тулуб знайдіть крила і ноги, визначте їх місце розташування. Зверніть увагу на безпері частина ноги - цівку і пальці з кігтями. Чим вони покриті? Згадайте, у яких тварин, вивчених раніше, ви зустрічали такий покрив.

4.Рассмотріте хвіст птиці, що складається з рульового пір'я, підрахуйте їх число.
5. Розгляньте набір пір'я, знайдіть серед них контурне перо і його основні частини: вузький щільний стовбур, його підстава - очин, опахала, розташовані по обидва боки стовбура. За допомогою лупи розгляньте опахала і знайдіть борідки 1-го порядку - це рогові пластинки, що відходять від стовбура.
6. Замалюйте будову контурного пера в зошиті і підпишіть назви його основних частин.

Тіло птахів розчленоване на голову, шию, тулуб і хвіст. На невеликій голові розташовані різні органи чуття.

Щелепи позбавлені зубів і одягнені роговими чехликами, що утворюють дзьоб. Форма дзьоба різна, що пов'язано з характером споживаної їжі. Шия у різних птахів різної довжини і відрізняється великою рухливістю. Тулуб має округлу форму. Передні кінцівки перетворені в крила. Задні - ноги - різної будови. Це пов'язано з різноманітністю місць проживання. На ногах чотири пальці, що закінчуються кігтями. Нижня частина ніг покрита роговими щитками. Скорочений хвіст забезпечений віялом рульового пір'я. У різних птахів він має різну будову.

Шкіра суха, позбавлена ​​залоз (за винятком куприкової), яка служить для змащування пір'яного покриву і надання йому водонепроникності. Тіло вкрите пір'ям.

Основу складають контурні (складаються з стрижня, очина, опахала) - вони надають тілу птаха обтічну форму. На крилах вони називаються маховими, а утворюють площину хвоста - керманичами. Під контурними розташовуються з тонким стрижнем - пухові пера. Вони позбавлені борідок 2-го порядку і відповідно не утворюють зімкнутого опахала. Є також власне пух, який має укорочений стрижень з пучком відходять від них борідок 1-го порядка.Перьевой покрив сприяє збереженню постійної температури тіла птахів.

Скелет птахів відрізняється міцністю і легкістю. Тулубовий скелет являє міцну і малорухливу коробку, що нагадує остов літака. Добре розвинена мускулатура крил і ніг, що особливо важливо для польоту, гірше - тулуба.

ВИСНОВОК: Проробивши цю роботу я дізналася про зовнішній будові птахів і прийшла до висновку, що птахи - це теплокровні тварини, пристосовані до польоту; передні кінцівки перетворилися в крила, тіло вкрите пір'ям, видозмінилися задні кінцівки, полегшений скелет, гарний розвиток м'язів, що забезпечують політ ; відсутні зуби, сечовий міхур, один яєчник у самок; є повітряні мішки, які забезпечують подвійне дихання; серце четирехкамерное, інтенсивний обмін речовин; розмножуються відкладанням яєць, піклуються про потомство; багато птахів є перелітними і здійснюють тривалі міграції.


Клас плазунів відноситься до хребетних тварин. Більшість плазунів живе на суші, але деякі живуть у водному середовищі. Розмноження цих тварин не пов'язане з водою. Вони відкладають великі яйця, покриті щільною оболонкою. Шкіра у них суха, має роговий покрив. Активність плазунів залежить від температури навколишнього середовища. Більшість плазунів мають по 2 пари кінцівок, але у змій і деяких видів ящірок вони відсутні. Деяким гадів властива здатність до регенерації.

мета: Ознайомитися з зовнішнім будовою ящірки прудкої, знайти риси пристосованості до наземного способу життя.

Устаткування: «Будова ящірки прудкої», малюнки в підручнику.

ХІД РОБОТИ


  1. Розгляньте тіло ящірки. Вкажіть, з яких відділів воно складається.


Чим тіло ящірки відрізняється від тіла жаби?


  1. Опишіть шкіру ящірки, її забарвлення.

шкіра ящірки під мікроскопм


  1. Яку будову мають кінцівки?

4. Розгляньте голову ящірки. Які органи розташовані на голові?




Які особливості будови органів, розташованих на голові?

Вчені досліджували очі ящірок і знайшли, що вони забезпечені помаранчевими окулярами. В їх сітківці дуже багато крапель жиру, забарвлених в оранжевий колір. Ось де, виявляється, світлофільтри у цих тварин. Значить, ящірки бачать світ не так, як ми. І не тільки ящірки. Багатьом птахам здається зеленим те, що ми бачимо в червоному кольорі. Риби ж зовсім по-іншому сприймає навколишній світ.

висновки

1. У чому проявляється ускладнення будови плазунів порівняно із земноводними?

2. Яке значення в житті ящірок мають:

а) рухливість з'єднання голови і тулуба за допомогою шиї

б) розчленовані кінцівки

в) суха шкіра з роговими лусками

г) добре розвинені органи чуття

3. Яке значення в житті ящірки має явище регенерації?

4. У чому виражається пристосованість ящірки прудкої до життя на суші?

проблемні завдання

1. Чому ящірки, на відміну від жаб, можуть жити в пустелях далеко від водойм?

2. Які захисні пристосування розвинулися в процесі еволюції у ящірки прудкої, гадюки, черепахи?

Великий інтерес викликають кінцівки геконів

По стопах гекона

Американські нанотехнологи з університету в Акроні відтворили матеріал, яким покриті кінцівки ящірок-геконів. Ці плазуни мають унікальну здатність вільно переміщатися по будь-яким стрімким і слизьких поверхнях завдяки тому, що підошви їх лапок покриті мільярдами мікроскопічних щетинок. Кожна з щетинок чіпляється за найменшу нерівність і «приклеюється» до поверхні на молекулярному рівні. Новий матеріал, названий оборотним сверхклеем, складається з багатошарових нанотрубок і за своїми властивостями практично не поступається натуральному. Автори проекту стверджують, що якщо до підошов людини прикріпити по 4 кв. см наноліпучек, то він зможе вільно ходити по стелі.