Опорний конспект на тему «Дієслово»

1. Дієслово як частина мови

Дієслово - самостійна частина мови, що означає дію. Значення дії відображається у питаннях:що робити? що робить? що зробити? що зробить?

Дієслово - одна з найбільших частин мови в російській мові. Дієслово є організуючим центром речення та має найчисленнішу систему форм.

2. Інфінітив

Початковою формою дієслова єінфінітив (неозначена форма дієслова). Інфінітив називає дію поза його ставлення до обличчя і моменту промови.

Інфінітив відповідає на запитаннящо зробити? що робити?Це незмінна форма дієслова, тому у реченні може бути підлягає (Читати - завжди корисно); визначенням (Він вирушив із наказом атакувати ворога); доповненням (Я радив йому звернутися за порадою до моїх батьків); входити до складу дієслівного присудка (Я вирішив продовжувати вчитися- Складне дієслівне присудок).

3. Види дієслова

У сучасній російській мові виділяють дієслова досконалого та недосконалого виду.

Дієслова недосконалого виду позначають тривалу дію та відповідають на питання:що робити? що робить? що робив? що робитиме?Мають форми сьогодення, минулого і майбутнього часу.

Дієслова досконалого виду позначають закінчену дію та відповідають на запитаннящо зробити? що зробить? що зробив?Мають форми минулого та майбутнього часу.

4. Перехідність/неперехідність дієслова

Дієслова бувають перехідними та неперехідними.

Перехідні дієслова - дієслова, що вживаються з іменниками у знахідному відмінку без прийменника (залишу будинок, віддам книгу); всі інші дієслова -неперехідні ( перешкоджати руху, гальмувати рух).

5. Поворотні дієслова

Поворотними називаються дієслова з постфіксом -сь(-ся) : вчитися, трудитися, боротися Постфікс-сь(-ся) завжди знаходиться після закінчення.

6. Нахилення дієслова

Нахилення дієслова виражає ставлення дії до дійсності.

У сучасній російській мові дієслова мають три способи: дійсне, наказове, умовне (умовне).

Виразне спосіб позначає дію як реальний факт, що протікає в часі, тобто дія, яка відбувалася, відбувається або відбуватиметься:Ми розійшлись на півдорозі... Я непринижусь перед тобою...

Наказовий спосіб висловлює спонукання до дії:Не хвилюйся, не плач, непраці сил вичерпаних і серцяне муч .

Умовний (умовний)спосіб позначає дію, яка могла б мати місце за певних умов: О, якщоби я міг хоча б частково, я написав би вісім рядків про властивості пристрасті.

У сучасній російській мові розрізняються три форми часу: сьогодення (читає), минуле (читав), майбутнє (читатиме).

Форми часу мають лише дієслова у дійсному способі.

8. Відмінювання дієслова

Відмінювання - це зміна дієслова за особами та числами.

Залежно від характеру особистих закінчень виділяють 2 відмінювання

1 відмінювання

2 відмінювання

од. год.

мн. год.

од. год.

мн.ч.

1-ша особа

2-а особа

3-я особа

бер-у

береш

бере-є

беремо

берете

бер-ут

говор-ю

говор- бач

каже- іт

говор- їм

говоріть

говорять

Якщо закінчення дієслова ударне, то відмінювання визначається по закінченню.

До другого відмінювання з ненаголошеними особистими закінченнями ставляться:

Всі дієслова на -ИТЬ (крім ГОЛИТИ, СТЕЛИТИ)

4 дієслова на –АТЬ: ГНАТИ, Дихати, ТРИМАТИ І ЧУТИ

7 дієслів на –ЇТИ: ДИВИТИСЯ, СОБИДИТИ, БАЧИТИ, НЕНАВИДІТИ, крутити, залежати, терпіти,

Інші дієслова з ненаголошеними особистими закінченнями відносяться до першого відмінювання.

У сучасній російській мові виділяються і різнозв'язні дієслова: ХОЧЕТИ, ТІКАТИ. Ці дієслова відмінюються частково по 1-му відмінюванню, частково по 2-му відмінюванню.

од. год.

мн. год.

од. год.

мн.ч.

1-ша особа

2-а особа

3-я особа

хоч-у

хочеш-єш

хоче- ет

хот- їм

хот-ите

хот- ят

біг-у

тікаєш

біжить

біжимо

біжіть

біж-ут

Конспект уроку з російської.

2 клас.

Тема уроку: Дієслово як частина мови.

Підготувала урок вчитель початкових класів МКОУ «СШ №8» м. Єфремова

Дороніна Раїса Олексіївна.

Мета уроку:познайомити з частиною мови – дієсловом, його відмітними ознаками.

Завдання, спрямовані на формування УУД:

Предметні:

Уточнити та конкретицювати уявлення учнів про дієслово, як частини мови;

Збагачувати мову учнів вживанням дієслів;

Виробляти навички грамотного листа.

Особистісні:

Підвищення рівня мотивації навчальної діяльності.

Метапредметні результати:

Пізнавальні УУД:

Вчитися бачити дієслова у мові;

Складати речення з дієсловами;

Аналізувати, робити висновки, порівнювати;

Вчити працювати з довідковою літературою.

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання та прагнути його виконати;

Визначати та формулювати мету своєї діяльності;

Оцінювати свої здобутки;

Вчитися робити самооцінку своєї діяльності на уроці.

Комунікативні УУД:

Участь у діалозі;

Обговорювати. Слухати та розуміти мову інших;

Відповідати на запитання;

Працювати у парі, у групі.

1. Організація класу.

Продзвенів дзвінок, починаємо урок. Сідайте. А тепер подивіться на екран.

Слайд.

У нас в гостях «Сонечко». А який настрій у нашого гостя? От і мені хочеться, щоб у вас був гарний настрій. Візьміть один одного за руки, відчуйте тепло рук ваших товаришів. Посміхніться, подумки подаруйте добрі слова один одному. Нехай урок принесе нам усім радість спілкування.

2.Актуалізація раніше засвоєних знань та умінь.

Слайд.

Сонечко приготувало нам завдання. На своїх промінчиках принесло слова: (учні читають слова: тріщать, пекти, почорнів, крокую, березень.)

Засвітіть вогники у місцях можливого виникнення орфографічної помилки. (тріщать, пекти, почорнів, Ш АДАЮ, БЕРЕЗЕНЬ)

За різними ознаками виділіть зайве слово. (тріщать - мн.ч.; почорнів - є приставка; крокую - звуків більше ніж букв; березень - всі приголосні тверді, сут.; піч - звуків менше, ніж літер, всі приголосні м'які, може бути дієсловом і сущ.)

Запишіть слова, які за загальними ознаками можна зарахувати до однієї частини мови.

Слайд (перевірка)

Коля виконав завдання так: тріщать, почорнів, крокую.

Світлана: тріщать, почорнів, крокую, пекти.

А як виконали завдання?

Хто правий? Доведіть. (Обидва варіанти правильні, оскільки слово «пекти» може відповідати питанням що? і бути сущ., і питання що робити? і бути дієсловом.)

3.Формування нових знань та умінь.

До якої частини мови належать ці слова?

Що мають спільного?

Якою ж буде тема нашого уроку?

Слайд. Дієслово.

Що ви вже знаєте про дієслово?

Як ви думаєте. Навіщо ми вивчатимемо дієслово?

Давайте сформулюємо цілі та завдання уроку.

4. Відкриття нового знання.

Слайд.

Дізнатись…

Навчитися…

Щоб виконати перше завдання уроку, мати повне уявлення про дієслово, проведемо дослідницьку роботу. Групова форма роботи. Клас поділяється на три групи. Кожна група працюватиме з уривком із книги Тетяни Рік «Здрастуйте, дядечку Дієслово!»

Питання для 1 групи: Що таке дієслово?

Питання для 2 групи: «Що означає дієслово?»

Запитання для 3 групи: «На які питання відповідає дієслово?»

5. Первинне закріплення.

Слайд. Висновок.

Де ми можемо застосувати щойно отримані знання про дієслово?

Робота із підручником.

Чи можемо ми у повсякденному мовленні обходитися без дієслів?

Упр. 116.

Кого бачите малюнку?

До якої частини мови належить слово «хлопчик»?

Розкажіть, що робить хлопчик.

Яку частину мови використали, щоб описати дії хлопчика?

Дієслова дуже балакучі, вони люблять розповідати. Розголошувати про те. Що роблять іменники, варто тільки у них запитати «що робить?, що роблять?, що робитимуть? І дієслово тут як тут.

І навіщо ж нам потрібні дієслова?

Слайд.

У нас сталася плутанина.

З'єднайте предмети з тими діями, які можуть зробити.

Ворона цвірінькає

Горобець стрекоче

Сорока каркає

Запишіть отримані пари. Від сущ. до дієслова поставте запитання.

Ми виконали багато завдань.

Слайд.

Сонечко нам усміхається. Давайте разом із ним пограємося.

Фізмінутка.

Будемо в сонечко грати,

Потрібно руки нам підняти.

Ми - веселі промені,

Ми жваві та гарячі.

1, 2, 3, 4.

Розведіть руки ширше.

1, 2 -вперед нахилилися,

3.4 – розігнулися.

Покружляли, покрутилися

І за парти всі посідали.

Очі міцно закриваємо.

Дружно до п'яти вважаємо

Відкриваємо,

Поморгаємо

І працювати продовжуємо.

Теплі ласкаві промені сонця пробуджують природу. Подивіться, які зміни у ній відбуваються.

Слайд. Відеосюжет.

На яку тему ви переглянули відеосюжет?

Слайд.

Складіть пропозицію про весну, додавши дієслово.

Весна.

Яка ця пропозиція щодо наявності другорядних членів?

Які ще дієслова можна вживати. Описуючи події весни? (Крокує, йде, прийшла, настає)

Про кого ще можна так сказати?

З яким іменником одухотвореним чи неживим ці дієслова вживаються в переносному значенні?

Запишіть пропозицію про весну, використовуючи відповідні дієслова.

Який можна зробити висновок? (Описуючи одну і ту ж дію, можна використовувати різні дієслова-синоніми)

Виділіть граматичну основу, вкажіть частини мови.

Яким членом речення найчастіше буває дієслово?

Різнорівневі завдання.

Продовжуйте текст.

Слайд.

1 група.

Яскраво _______________ сонце. На річці лід. Біля дерев _________________ проталини. Дзвінко _____________ птиці.

2 група.

Продовжіть, записавши пропозиції щодо правил орфографії.

Антоніна Сендажі
Конспект уроку російської мови «Початкова форма дієслова»

Тема уроку: Початкова форма дієслова

Вчитель початковихнаціональних класів: Сендажі Антоніна Петрівна.

Цілі уроку: познайомити учнів з особливостями , формувативміння ставити питання до дієсловам у початковій формівизначати дієсловояк частину мови за його значенням та граматичними ознаками, визначати дієслова невизначеної формиі вживати їх у своїй промові.

Завдання: 1. Стимулювати активну пізнавальну діяльність учнів.

2. Розвивати вміння самостійно робити висновки на основі спостережень та порівнянь. Виховувати доброзичливість, відповідальність, любов до російській мові.

Формування УУД.

Особистісні УУД: виявляти інтерес до нового навчального матеріалу, розвивати здатність до самооцінки

Пізнавальне УУД: аналізувати, виділяти головне, будувати міркування про тему, узагальнювати

Комунікативне УУД: формулювативласну думку та позицію у висловлюваннях, враховувати різні думки.

Регулятивні УУД: приймати та зберігати навчальне завдання, планувати свої дії, адекватно сприймати оцінку вчителя, оцінювати свої дії та дії товаришів.

Хід уроку.

I.Організаційний момент.

Заливається дзвінок,

Він кличе нас на урок.

Будемо всі уважні,

Дбайливі та старанні!

1. Для урокуя приготувала прислів'я, прочитайте їх. Виберіть прислів'я, яке ви хочете зробити девізом урокуі запишіть її в зошит слайд 1

2. Визначення теми, постановка задачі та мети уроку. Хлопці, знайдіть у девізі уроку, слова які відповідають на питання: що робити? (Вчити, знати).До якої частини мови відносяться ці слова? (до дієслово) Про яку частину мови ми з вами говоритимемо на уроці? Звичайно ж, це Дієслово. Давайте пригадаємо, що ми вже знаємо про дієслові.

II. Актуалізація знань.

1. Фронтальне опитування.

Що таке дієслово?

Чи змінюється дієслово за числами?

Які три часи має дієслово?

Як називається дієслово тувинською мовою?

Які часи мають дієслова тувинської мови?

Як змінюються дієслова тувинською мовою?

2. Знайдіть у прислів'ях дієслова, поставте до них питання, визначте час та число. (Що зробив? ВЗЯВ-пр. вр., од. ч., м. н., Що зробиш?

А чи можна визначити час та число дієслів ВЧИТИ І ЗНАТИ? (Ні).

Хто здогадався, що ми будемо досліджувати на уроці? (Дієслова, які відповідають на запитання ЩО РОБИТИ? ЩО ЗРОБИТИ? Правильно сформулювати тему та цілі уроку нам допоможе підручник.

Відкрийте сторінку 52, прочитайте тему та цілі уроку.

ІІІ. Нова тема.

1. Робота за таблицею.

Читайте дієсловапарами та поставте до них питання. Скажіть, чим різняться пари дієсліву першому та у другому стовпчиках (В дієсловахдругого стовпчика є приставки. Вони позначаютьзакінчена дія). Спішіть, позначаючи приставки. Підкресліть у дієсловах -ть, -Чь, - Ти.

Зробіть висновок у цій таблиці. (При утрудненні учні можуть звернутися до висновку у підручнику на стор. 54)

Висновок. Дієслова вчити - вивчити, писати - написати, нести - принести, пекти - спекти - це дієслова невизначеної форми. Дієслово у невизначеній формі відповідає на запитання: що робити? що зробити? Дієслова в невизначеній формі закінчуються на -ть, -ТІ, - ЧЬ. У дієсловах невизначеної форми, -ЧИ пишуться з м'яким знаком.

IV. Закріплення нової теми

Читайте дії та виконайте рухи. слайд 3

1. Вправа 4, стор. 55. (Усно). Завдання до вправи. Читайте. Ставте до дієсловам питання. Скажіть, з якими словами вживаються дієслова у невизначеній формі.

Що робити? Що зробити?

тобі можна (Не можна)розповідати розповісти

я повинен (повинна)вирішувати вирішити

Висновок учнів. Зі словами треба, потрібно, можна, не можна, повинен, готовий, радий, можу, хочу вживатися дієслова невизначеної форми, які відповідають на запитання ЩО РОБИТИ? і ЩО ЗРОБИТИ?

2. Складання діалогів за зразками. слайд 5

3. Робота у групі. Самостійна робота. слайд 6

V. Підсумок уроку. Співвіднесення поставлених завдань із досягнутим результатом.

Які цілі ми ставили собі? Чи вдалося нам їх вирішити?

На яке запитання відповідає дієслово невизначеної форми?

Назвіть закінчення дієслів невизначеної форми.

Якщо було цікаво, легко на уроціУ всьому розібралися, підніміть червоний жетон.

Якщо іноді були труднощі, сумніви, не сподобалася робота, підніміть жетон синього кольору.

Якщо не розібралися в темі, було не дуже цікаво, підніміть жетон зеленого кольору.

Виставлення оцінок вчителем.

Дякую, хлопці, за урок. Ви активно працювали, були уважні, допомагали одне одному.

Домашнє завдання. Вправа 9, стор. 57

Публікації на тему:

«Початкова школа пішохода» розвага для молодшої групи«Початкова школа пішохода» Розвага для молодшої групи Підготувала: Музичний керівник Цапліна А. Ю. Липень 2015 Ціль:.

Сценарій свята «Новорічні пригоди казкових героїв» (початкова школа)«Новорічна пригода Казкових героїв» (сценарій новорічного свята) Вбігає Шапокляк, тягне за руку брудного хлопця-Пашу. Шапокляк:.

Сценарій свята "Золота осінь". початкова школаКонспект свята «Золота осінь» Виконала: вихователь Овчиннікова О. А. Мета: Створити у дітей радісний настрій, викликати.

Конспект уроку з англійської мови. Тема: "Enjoing your home"Клас: 4. Тема уроку: «Enjoing your home» Завдання: 1. Формувати в учнів навички мовлення та читання по темі. 2. Повторити лексику;

Конспект уроку з навколишнього природного світу в 1 класі (особлива дитина). Тема уроку «Домашні тварини та їхнє житло»Конспект уроку з навколишнього природного світу в 1 класі (особлива дитина). Тема уроку: домашні тварини та їхнє житло. Предмет: навколишній.

Мета уроку у 2 класі на тему "Дієслово як частина мови" -познайомити з частиною мови – дієсловом, його відмітними ознаками; розвивати мову, комунікативні навички.

Заплановані результати:учні навчаться бачити дієслова у мові, складати словосполучення з дієсловами; аналізувати, робити висновки, порівнювати.

Хід уроку

I. Організаційно-мотиваційний етап

Всім доброго ранку! Нам дуже приємно бачити вас у нашій школі. Гості – це завжди гарний настрій. Вітаємо гостей та побажаємо один одному удачі.

Прочитайте висловлювання Р. Декарта "Мало мати добрий розум, головне - добре його застосовувати"
- Як думаєте, яке відношення цей вислів може мати до нашого уроку?
- Правильно. Отримані раніше знання, ми маємо правильно застосовувати як на уроці, а й життя.

ІІ. Цілепокладання

Діти, скажіть, яку тварину називають "кораблем пустелі".
– Верблюди бувають різні. (одногорбі та двогорбі верблюди)

Індивідуальна робота

Візьміть текст на жовтих листочках
Двогорби верблюди _________ густою шерстю. Вони спокійно________ сильну спеку. ________ вії _______ очі від піску.
Слова для довідок: переносять, захищають, довгі, обросли,

Завдання:Потрібно вставити в речення слова, будова яких відповідає схемі, та позначити його частини.

Організація перевірки. (Фронтальна)
- Прочитайте першу пропозицію?
- Яке слово вставили? (на дошці картка обросла)
- Хто прочитає другу пропозицію?
- Яке слово вставили? (картка переносять)
- Прочитайте останню пропозицію.

Яке слово вставили до першої схеми, другої? (картки довгі, захищають)
- Подумайте і скажіть, яке із цих слів зайве? За якою ознакою? Доведіть, що це дієслова.
- Тоді сформулюйте тему уроку: "Дієслово як частина мови".

Як ви думаєте, навіщо потрібні дієслова у мові?
- Давайте сформулюємо мету нашого уроку?

ІІІ. Актуалізація знань про дієслово як частини мови

А ви знаєте навіщо верблюду горб?
- Прочитаємо текст на зелених листочках та знайдемо відповідь.
– Хто готовий відповісти? (після відповіді)

Текст

Верблюд їжу носить із собою. У горбах міститься жир. Горби - запаси їжі та використовуються ним під час тривалої подорожі. У кожному горбі зберігається до тридцяти шести кілограмів жиру. До кінця подорожі горб верблюда втрачає свою форму, стає в'ялим і звисає набік, немов порожній мішок.

Завдання.
1 група: випишіть першу пропозицію, підкресліть основні члени та визначте частини промови.
2 група:Знайдіть речення з однорідними членами та випишіть дієслова.
Подумайте і дайте відповідь на запитання: Що означає дієслово?

Перевірка.
1 група:Назвіть граматичну основу. Яким членом речення є дієслово?
2 група:Прочитайте вашу пропозицію, які дієслова виписали? Що означає дієслово?

Виконаємо тест і зробимо висновок. (Тест на рожевих листочках)

Виберіть правильну відповідь:

1. Дієслово - це
в) частина мови
г) член пропозиції

2. Дієслово означає:
д) предмет
е) дія предмета
ж) ознака предмета

3. Дієслова відповідають на питання:
о) Що? Хто?
д) Кому? Звідки?
р) Що робити? Що зробити?

4. Яким членом речення є?
л) підлягає
м) доповненням
н) присудкам

5. Як підкреслюється у реченні?
о)_____________
п)_ _ _ _ _ _ _
р)______________

Перевірка:Яке слово вийшло? (вірно)
- То що ми знаємо про дієслово?
- Дієслова вирішили з нами пограти у хованки і перевірити чи зможемо ми знайти їх серед інших частин мови.

Робота за підручником

С. 69 Упр. 143 - Прочитайте всі завдання та знайдіть лише письмове. Хто готовий його прочитати?
1 група записує 4 речення.
2 група: записує 5 речення.

Перевірка:
- Хлопці, що цікавого ви помітили? (є слова, які вимовляються і пишуться однаково, але мають різне значення)
1 група:
Світило – дієслів. Доведіть. (Питання)
- А тепер скажіть, тільки з питання ви знайшли дієслово? На що ви ще звернули увагу? (На лексичне значення слова)
- Що означає це дієслово? (Випромінювати світло)

2 група:Прочитайте вашу пропозицію. Яке дієслово ви наголосили?
Беліл – дієслово. Доведи. (Питання)
- А ви як знайшли своє дієслово? Що означає це дієслово?
- Тоді інше виділене слово, якою частиною мови є? (Сут.)
- Як ви визначили що це іменник? (з питання та лексичного значення)
- А щоб дізнатися лексичне значення слова, ми куди маємо звернутися?

Робота з тлумачним словником
1 група:Ви шукаєте лексичне значення слова – світило
2 група:Ви шукаєте лексичне значення слова – білила (зачитують)

А тепер зробимо висновок: За якими ознаками можна розрізнити слова?
- з питання
- За лексичним значенням.
- Як називаються слова в російській мові, які пишуться і вимовляються однакові, але мають різне лексичне значення - омоніми.

IV. Фізхвилинка

Усі встали. Я називатиму слова (слова на картках на дошці), а ви повинні показати мені дії. (Плавати, тупотіти, плескати, йти) Сіли тихо.
- До якої частини промови їх можна віднести. Чи можемо ми показати дії, не роблячи руху руками, ногами? Значить, ці дієслова означають, що? (Рух)

V. Відкриття нових знань.

А зараз моїми помічниками будуть … та … (даю картку) Прочитай слово та покажи дію, яка тут написана.
Думати – це дієслово? Доведи. (Питання)Покажи дію. Важко, не виходить.

Може, наступне слово вийде.
- Розмірковувати – це дієслово? Доведи? Покажи дію. Знову важко.
- Хлопці, а чому їм важко неможливо показати ці дії?
- А що означають ці дієслова? (ці дієслова зі значенням думки)
- Ще бувають дієслова зі значенням почуттів та зі значенням мови.

А) Завдання "Доріжка" (виконують на екранах)
- Вправа виконується на двох рядках.
- Перший рядок дієслова зі значенням почуттів. (Ч.)
- Другий рядок зі значення мови (Р.)Я читаю слова, а ви слова не записуєте, а ви ставите тільки порядковий номер слова на потрібному рядку.

  1. Говорити
  2. Сумувати
  3. Радіти
  4. Розказувати
  5. Запитати
  6. Веселитися.

З'єднайте цифри по порядку. Що вийшло? Покажіть.

Робота у групах
- А чи можна за допомогою дієслів почути звуки? побачити колір?
- Ось на ці питання ви і відповідатимете, працюючи у групі.
Завдання для 1 групи

Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: А чи можна за допомогою дієслів почути звуки? (Так чи ні) Випишіть ці дієслова.
Стогонами стоять лісові голоси, безперервно тріщать у високій траві коники, стукають по деревах дятли, пищать рябчики, понуро верескують жовтенькі іволги, жалібно кукує зозуля.
І всі ці звуки зливаються в один гомін, повний життя.

Завдання для 2 групи(тексти на блакитних листочках)
Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: А чи можна за допомогою дієслів побачити колір? (Так чи ні) Випишіть ці дієслова.
Усі дерева у повному соку, всі трави цвітуть. Куди не озирнися, всі квіти, квіти.
Там жовтіє звіробій, синіють темно-блакитні бубонці і серед яскравої смарагдової зелені біліє конвалія і червоніють зрілі ягоди кістяники.

Звіт групи
Перевіряємо так: З кожної групи по 2 особи.
перший – читає текст, другий – відповідає на запитання
1 група:
2 група:Які дієслова це доводять? (алеют - а хто підбере синонім до цього дієслова)
- Недарма кажуть, що дієслово посідає 2 місце після іменника.

V. Підбиття підсумків уроку

Діти, ми з вами виконали багато завдань на уроці, але головне - чи вдалося нам з'ясувати, яку роль виконують дієслова в мові?
– Що можуть передавати дієслова? (дієслова в мові можуть передати рух, почуття, мовлення, побачити колір, почути звуки)
- Де можуть стати в нагоді отримані знання?
– А зараз вам треба оцінити свою роботу. Прочитайте.

На дошці:

Мені на уроці

  • було легко та цікаво
  • було важко, але цікаво
  • було важко та нецікаво

У вас на партах долоні. Прикріпіть свою долоню. (вийшло сонечко)

VI. Інструктаж з виконання домашнього завдання (на вибір)

  1. Складіть розповідь "Як ми ходили на рибалку".
  2. Робота зі словником. Знайдіть чотири дієслова і запишіть їхнє лексичне значення.
  3. Попишіть текст з енциклопедії (6 речень) та підкресліть дієслова.

Послухайте вірш "Я навчаю дієслова"
- Хлопці я хочу вам подякувати за роботу і сказати спасибі.

Admin

Щоб скачати матеріал чи !

Опорний конспект на тему «Дієслово»

1. Дієслово як частина мови

Дієслово - самостійна частина мови, що означає дію. Значення дії відображається у питаннях: що робити? що робить? що зробити? що зробить?

Дієслово - одна з найбільших частин мови в російській мові. Дієслово є організуючим центром речення та має найчисленнішу систему форм.

2. Інфінітив

Початковою формою дієслова є інфінітив(неозначена форма дієслова). Інфінітив називає дію поза його ставлення до обличчя і моменту промови.

Інфінітиввідповідає на запитання що зробити? що робити?Це незмінна форма дієслова, тому у реченні може бути підлягає ( Читати - завжди корисно); визначенням (Він вирушив із наказом атакувати ворога); доповненням ( Я радив йому звернутися за порадою до моїх батьків); входити до складу дієслівного присудка ( Я вирішив продовжувати вчитися- Складне дієслівне присудок).

3. Види дієслова

У сучасній російській мові виділяють дієслова досконалого та недосконалого виду.

Дієслова недосконалоговиду позначають тривалу дію та відповідають на запитання: що робити? що робить? що робив? що робитиме?Мають форми сьогодення, минулого і майбутнього часу.

Дієслова досконалоговиду позначають закінчену дію та відповідають на запитання що зробити? що зробить? що зробив?Мають форми минулого та майбутнього часу.

4. Перехідність/неперехідність дієслова

Дієслова бувають перехідними та неперехідними.

Перехіднідієслова - дієслова, що вживаються з іменниками у знахідному відмінку без прийменника ( залишу будинок, віддам книгу); всі інші дієслова - неперехідні (перешкоджати руху, гальмувати рух).

5. Поворотні дієслова

Поворотниминазиваються дієслова з постфіксом - сь(-ся) : вчитися, трудитися, боротися Постфікс -сь(-ся)завжди знаходиться після закінчення.

6. Нахилення дієслова

Нахилення дієслова виражає ставлення дії до дійсності.

У сучасній російській мові дієслова мають три способи: дійсне, наказове, умовне (умовне).

Виразнеспосіб позначає дію як реальний факт, що протікає в часі, тобто дія, яка відбувалася, відбувається або відбуватиметься: Мирозійшлися на півдорозі... Я непринижусь перед тобою...

Наказовийспосіб висловлює спонукання до дії: Не хвилюйся, не плач, не праці сил вичерпаних і серця не муч .

Умовний (умовний)спосіб позначає дію, яка могла б мати місце за певних умов: О, якщо б я міг хоча частково, я написав би вісім рядків про властивості пристрасті.

У сучасній російській мові розрізняються три форми часу: сьогодення ( читає), минуле ( читав), майбутнє ( читатиме).

Форми часу мають лише дієслова у дійсному способі.

8. Відмінювання дієслова

Відмінювання- це зміна дієслова за особами та числами.

Залежно від характеру особистих закінчень виділяють 2 відмінювання

1 відмінювання

2 відмінювання

бер- у

бер- їж

бер- ет

бер- єм

бер- ете

бер- ут

говірка ю

говірка бач

говірка іт

говірка їм

говірка ите

говірка ят

Якщо закінчення дієслова ударне, то відмінювання визначається по закінченню.

До другого відмінювання з ненаголошеними особистими закінченнями ставляться:

Всі дієслова на -ИТЬ (крім ГОЛИТИ, СТЕЛИТИ)

4 дієслова на –АТЬ: ГНАТИ, Дихати, ТРИМАТИ І ЧУТИ

7 дієслів на –ЇТИ: ДИВИТИСЯ, СОБИДИТИ, БАЧИТИ, НЕНАВИДІТИ, крутити, залежати, терпіти,

Інші дієслова з ненаголошеними особистими закінченнями відносяться до першого відмінювання.

У сучасній російській мові виділяються і різнозв'язні дієслова: ХОЧЕТИ, ТІКАТИ. Ці дієслова відмінюються частково по 1-му відмінюванню, частково по 2-му відмінюванню.

хоч- у

хоч- їж

хоч- ет

хот- їм

хот- ите

хот- ят

біг- у

беж- бач

беж- іт

беж- їм

беж- ите