Михальцова Анжеліка Василівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МКДОУ Ольховатський дитячий садок "Казка"
Населений пункт:п. Ольховатка Воронезька область
Найменування матеріалу:Конспект НОД
Тема:Конспект заняття з пізнавального розвитку у підготовчій групі на тему "Зимушка – зима" з використанням педагогічної технології – інтегроване навчання.
Дата публікації: 17.03.2018
Розділ:дошкільна освіта

Конспект заняття з пізнавального розвитку у підготовчій групі на тему

«Зимушка – зима»

з використанням педагогічної технології – інтегроване навчання.

Цілі:

1. Узагальнювати та систематизувати знання дітей про зиму, засобами інтеграції.

2.Формувати естетичне ставлення до зимових явищ.

3. Розвивати загальну та тонку моторику рук.

4. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

5.Розвивати навички спілкування дітей з однолітками.

6. Сприяти зняттю психоемоційного напруження.

7.Формувати доброзичливість, самостійність, ініціативність та

відповідальність.

Завдання:

1. Закріпити знання про зиму.

2. Збагачувати словник дітей.

3. Розвивати фантазію, художній смак.

Інтеграція освітніх галузей:«Пізнання» (навколишній світ), ФЕМП,

«Комунікація», «Художня творчість» (нетрадиційне малювання), «Праця»,

"Фізична культура", "Художня література", "Безпека", "Здоров'я".

Попередня робота:

1. Бесіди про зиму.2. 3. Читання казок. Проведення ігор-драматизацій.4. Розгляд

картини, ілюстрації зимовий пейзаж.

Вихователь: Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми з вами вирушимо в гості до Зімушки

– зимі. А щоб до неї потрапити ми повинні виконати деякі завдання. Ви готові їх

виконувати?

Шлях наш не близький, тож до першої станції ми поїдемо поїздом.

(Дихальна гімнастика, діти, зображуючи поїзд, рухаються по колу дробовим кроком.)

Музика закінчується. Ось ми й приїхали.

Вихователь: -Погляньте, у нашої станції немає назви, давайте трохи пізніше ми

придумаємо їй назву.

Хлопці, що я сказала? З, І, М, А. (звуки). А які звуки трапляються? (голосні та

згодні). Назвіть голосні звуки. А зараз, що я показую? (букви). А якщо ми

з'єднаємо З,І, що вийде? , А М, А? А тепер з'єднаємо склади та яке отримаємо

слово? (зима)

Вихователь: -Зима крокує землею і хоче знати, чи знаєте ви її прикмети.

Ось зараз ми з вами пограємось. Я «сліплю» сніжок зі снігу і буду його кидати, а ви

ловіть та відповідайте.

Яка у нас зима? (зима снігова, холодна, морозна)

Що буває взимку? (падає сніг, виє вітер, замерзає річка)

Що можна сказати про сніг? (Сніг пухнастий, легкий, м'який. Сніг накрив всю землю.)

Яка взимку погода? (погода взимку вітряна, морозна, взимку мете сніг, виє вітер)

Вихователь: А знаєте ви вірші про Зиму?

(Діти розповідають вірші про зиму:)

Вихователь читає вірші про зиму.

Зимушка-зима (Тетяна Бокова)

У крижаній кареті мчить зима-зима

Вітер крилами стукає у сонні будинки.

Розквітають сквери, парки сніговою білизною.

І мороз зводить арки над лісовою стежкою.

Зима (Суріков Іван)

Білий сніг, пухнастий у повітрі паморочиться

І на землю тихо падає, лягає.

І під ранок снігом поле побіліло,

Точно пеленою все його одягнуло.

Темний ліс що шапкою накрився чудовою

І заснув під нею міцно, непробудно...

Божі дні короткі, сонце світить мало,

Ось прийшли морозці – і зима настала.

Чудова картина(Афанасій Фет)

Чудова картина,

Як ти мені рідна:

Біла рівнина,

Повний місяць,

Світло небес високих,

І блискучий сніг,

І саней далеких

Самотній біг.

Вихователь:-А прислів'я про зиму, які знаєте?

Мороз не великий, та стояти не велить.

Двоє друзів – мороз, та завірюха.

Взимку сонце світить та не гріє.

Більше снігу, більше хліба.

Бережи ніс у великий мороз

Січню батюшку – морози, лютому – хуртовини.

Добре описали зиму, молодці.

Як ви вважаєте, як можна назвати нашу станцію, яка залишилася без назви? Про

якій пори року йдеться?

Хто хоче написати назву?

А ще хочу пограти з вами в гру «Доскажи слово»

Тихо, тихо як уві сні падає на землю………………………………………… сніг

З неба всі ковзають пушинки сріблясті………………………………сніжинки

Всі біжать у перегонки всі хочуть грати в ………………………………….сніжки

Немов у білий пуховик убрався……………………………………… сніговик

Поруч снігова фігурка це дівчинка…………………………………..снігурка

На снігу – то, подивися – з червоною грудкою…………………………….. снігуй

Які слова ви додавали? (Сніг, сніжинки, сніжок, снігопад, сніжки, сніговик, -

Хлопці, скажіть, а снігир який птах? (Зимуюча).

Виберіть зимуючих птахів, покажіть та назвіть їх.

А тепер відпустимо наших пташок на дерево клювати зернятка.

Тепер перевіримо, чи вміти вирішувати завдання - загадки?

Слухайте уважно.

Порахуй - якнайшвидше,

Скільки ж друзів:

Шість веселих снігурів,

Дятел і ворона,

Прилетіла до них ще сорока – білобока. (9)

А яких звірів наших лісів можна зустріти взимку? (Відповіді дітей)

А тепер ще одна загадка.

Раз до зайченя на обід

Прискакав дружок-сусід.

На пеньок зайченята сіли

Скільки з'їдено моркви? (10)

Як ви дізналися, що вийшло 10? (Відповіді дітей)

Молодці хлопці, ви дуже розумні хлопці, як швидко і добре впоралися із завданнями.

Наша подорож продовжується. До наступної станції ми зможемо дістатися лише на

лижах. (Діти імітують ходьбу на лижах).

Приїхали: станція «Составлялкіне»

Давайте пограємо в гру «Склади пропозицію»

Послухайте слова і складіть їх пропозицію.

1.Падає, земля, на, сніг. Скільки у реченні слів? Давайте порахуємо.

2.Ведмідь, зима, спить, барліг. Скільки у цьому реченні слів?

3. Лисиця, руда, по, ліс, бігає.

Розминка

Випав біленький сніжок, зберемося ми до гуртка.

Сніг, сніг, білий сніг засипає нас усіх.

Не боїмося ми пороши

Ловимо сніг – хлопок у долоні.

Руки в сторони швів.

Досить снігу нам і вам.

Вихователь: А тепер послухайте вірш Н.Єлкіної «Зірочка-малютка»

Послухайте уважно вірш і скажіть, що це за зірочка – малеча.

Легка, візерункова зірочка - малютка

Ти лети мені на руку

Посидь хвилинку.

Покрутилася зірочка

У повітрі трохи.

Села та розтанула

На моїй долоні.

Що ж це за зірочка? (це сніжинка)

Чому ви так думаєте? (сніжинка схожа на зірочку)

Чому сніжинки розтанули у вас на руках? (Відповіді дітей)

Що ви відчули, коли вона розтанула? (Стало сумно)

А можете ви показати, як вам сумно? (Діти мімікою зображають смуток, смуток)

Вихователь: -І остання станція «Відпочинок»

Релаксація

Діти, ми з вами подорожували і трохи втомилися, давайте відпочинемо.

Вії опускаються,

Очі закриваються,

Ми спокійно відпочинемо,

Встанемо і знову підемо!

Хлопці, скажіть, який у вас настрій після нашої подорожі? (Гарне).

Покладіть на долоні трохи настрій і давайте поділимося нашим настроєм з

гостями (Діти дмуть на долоні).

"ФЦКМ. Зима. Прикмети зими"

Ціль:

Завдання:

Обладнання:

Попередня робота:

Завантажити:


Попередній перегляд:

Безпосередньо освітня діяльність на тему

"ФЦКМ. Зима. Прикмети зими"

для підготовчої групи дитсадка.

Ціль: Розширювати уявлення дітей про зиму, її ознаки. Допомогти дітям відчути красу та різноманітність природи.

Завдання:

Знайомити із зимовими прикметами (холоди. заморозки, снігопади, сильні вітри, зимовими видами спорту;

Збагачувати мову іменниками, що позначають предмети побуту, прикметниками, що характеризують властивості та якості предметів;

Викликати позитивний відгук на ігрові дії.

Обладнання: картини зимових пейзажів російських художників

(І.І. Шишкін "Зима", Н.Реріх "Гімалаї", І.Е. Грабар "Лютнева блакит"); комп'ютерна презентація,

Попередня робота:розгляд зимових пейзажів російських художників, розучування фізкультхвилинки, заучування віршів та загадок про зиму.

  1. Вступ

Вихователь . Давайте уявимо, хлопці, що ми у лісі. Закрийте очі та прослухайте музичний твір Вівальді «Зима» Сьогодні останній день осені хлопці. І у зв'язку з цим у мене є чарівний лист від 12 місяців. І ось яку загадку вони надіслали

Слайд 1

Трійка, трійка прилетіла

Скакуни у тій трійці білі,

А в санях сидить цариця

Білокожа, світлиця,

Як махнула рукавом

Все накрила сріблом!

2) Основна частина

Вихователь: Про які три скакуни йдеться у цій загадці?

Відповіді дітей : Про зимові місяці

Вихователь: Які це місяці? Назвіть, будь ласка?

Відповіді дітей: Грудень січень лютий.

Вихователь: Як ви вважаєте, що за цариця сидить у санях?

Відповіді дітей: Зима.

Вихователь: Згадаймо, за допомогою яких слів можна розповісти про зиму? Яка зима?

Відповіді дітей: Снігова, холодна, морозна, студена.

Вихователь: Молодці. Як можна назвати зиму ласкаво?

Відповіді дітей: Зимушка.

Вихователь: Ви описали зиму. Послухайте як описують зиму поети.

Здрастуйте, зимушка-зима!
Білим снігом нас покрило:
І дерева та будинки.
Свище вітер легкокрилий -
Здрастуйте, зимушка-зима!
В'ється слід хитромудрий
Від галявини до пагорба.
Це заєць надрукував -
Здрастуйте, зимушка-зима!
Ми для птахів годівниці ставимо,
Насипаємо в них корми,
І співають пташки в зграях -
Здрастуйте, зимушка-зима!Георгій Ладонщиков

Вихователь: Хлопці, яку пору року описав поет І.Георгій Ладонщикову своєму вірші?

Відповіді дітей: Зиму.

Вихователь: Діти, подивіться, будь ласка, на картинку. Яка пора року тут зображено? Чому ви вирішили, що на картині зима?

Відповіді дітей.

Вихователь : Подивіться, будь ласка, на картинки і скажіть, які зміни відбуваються з природою, тваринами, людьми, птахами?

Відповіді дітей.

Вихователь: Діти, взимку деякі птахи залишаються зимувати, але під снігом їм важко знайти собі їжу. Як ви вважаєте, як їм можна допомогти?

Відповіді дітей: Люди роблять годівниці.

Вихователь: А як називають птахів, які взимку не відлітають у теплі краї, а залишаються зимувати?

Відповіді дітей: Зимуючі.

Вихователь : А зараз пограємо у гру «Кому що потрібно? »

Ключка потрібна… (хокеїсту)

Ковзани потрібні ... (Ковзанярі)

Санки потрібні … (саночнику)

Лижі потрібні (лижнику)

Шайба потрібна (хокеїсту)

Вихователь: В яку пору року можна займатися цими видами спорту?

Відповіді дітей: Взимку.

Вихователь . Отже, яких видів спорту вони ставляться?

Відповіді дітей: До зимових.

Вихователь. Правильно, люди взимку також займаються спортом. І для цього їм потрібне спортивне спорядження: ковзани. Санки, ключка, шайба. Скажіть, що ви любите робити взимку?

Відповіді дітей: Кататися на санчатах, ковзанах, лижах, ліпити сніговика, грати у сніжки.

Вихователь . Зараз я пропоную вам трохи відпочити.

Діти встають у коло, проводиться фізкультхвилинка.

Ось під ялинкою зеленою

(Встали.)

Скачуть весело ворони:

(Стрибаємо.)

Кар-кар-кар!

Цілий день вони кричали,

(Повороти тулуба вліво-вправо.)

Спати хлопцям не давали:

(Нахили тулуба вліво-вправо.)

Кар-кар-кар!

(Гучно.) (Бавовна над головою в долоні.)

Тільки до ночі замовкають

(Машуть руками як крилами.)

І всі разом засинають:

(Сідають навпочіпки, руки під щоку - засипають.)

Кар-кар-кар!

(Тихо.)

(Бавовна над головою в долоні.)

Вихователь: А тепер розминка для розуму:

Тихо, тихо, як уві сні,

Падає на землю... (сніг)

З неба все ковзають пушинки-

Сріблясті (сніжинки)

На селища, на лужок

Все знижується (сніжок)

Ось веселощі для хлопців,

Все сильніше (снігопад)

Всі біжать наввипередки

Усі хочуть грати (у сніжки)

Немов у казці, як уві сні,

Землю всю прикрасив (сніг)

Поруч снігова фігурка –

Це дівчинка - (снігурка)

На снігу, подивися –

З червоною грудкою (снігирі)

Немов у білий пуховик,

Убрався (сніговик)

Вихователь: Тож без чого не буває зими?

Відповіді дітей: Без снігу.

Вихователь: Люди багато спостерігали явища природи. Так виникли народні прикмети, які допомагали «пристосуватися» до природи. Давайте пограємо у гру «Вгадай прикмету»

Зима морозна – літо... (спекотне).

Багато снігу - багато (хліба).

Іній на деревах - значить бути... (морозу).

Біліша земля – зеленіша (літо).

Багато води – багато… (трави)

Сніг прилипає до дерев – до (тепла).

У лютому два друга - (завірюха та завірюха)

Вихователь: Хлопці, про яку пору року ми з вами говорили?

Відповіді дітей. Про зиму.

Вихователь. Що вам найбільше подобається робити в цю пору року?

Відповіді дітей. Грати у сніжки, ліпити сніговика, кататися на лижах, із гірки.


Програмний зміст:

закріплювати уявлення дітей про зимові явища природи, про властивості води: тверда, рідка, пароподібна. За допомогою елементарної пошукової діяльності встановлювати закономірності та взаємозв'язки у природі. Виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Безпосередньо освітня діяльність «До нас зима прийшла»

у підготовчій групі

Курілова Т.М., вихователь вищої кваліфікаційної категорії

Програмний зміст:

закріплювати уявлення дітей про зимові явища природи, про властивості води: тверда, рідка, пароподібна. За допомогою елементарної пошукової діяльності встановлювати закономірності та взаємозв'язки у природі. Виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Матеріал:

лист, малюнки хвостів тварин та їх житла, сніжинка з целофану, кожному шматочок целофану та ножиці, картки, із зображенням різного стану води, кожному малюнок сніжинок.

Індивідуальна робота:

з Сергієм Холодовим, Крістіною Куценко, Юлею Фоміною вправлятися у встановленні взаємозв'язку пори року

та стану води.

Попередня робота:

спостереження на прогулянках, бесіди, ігри «Пори року», «Де живе вода», «Зимові звірів».

Хід НОД:

Запрошую дітей пройти свої місця. Знаходжу на вікні листа:

Хтось кинув мені у віконце,

Подивіться, листа.

Може це промінчик сонця,

Що лоскоче мені обличчя?

Може це горобець,

Пролітав, упустив?

Може, кіт лист

Як мишку, на віконце заманив?

(Дістаю з листа листівку із зимовим пейзажем та пропоную визначити, хто надіслав листа).

Зима . «Здрастуйте, дорогі хлопці! Я дуже рада зустрічі з вами. Ви помітили, як змінилася природа із моїм приходом? Я хочу, щоб ви представили ці зміни під час відгадування загадок».

  • Що сьогодні ми бачимо у природі? (Сніг, снігові хмари, бурульки, лід, зимуючих птахів, сліди на снігу).
  • А що можна почути? (Чирікання горобців, каркання ворон, хрускіт снігу під ногами, виття вітру)

Відгадайте загадки:

Ковдра біла

Не руками зроблено

Не ткалося і не кроїлося

З неба на землю впало

(Сніг)

Летить орлиця

По синьому небу

Крила рас пластала

Сонечко застало

(хмара)

Без рук малює

Без зубів кусає

(мороз)

Гуляю, де хочу,

Лісом лікую,

По лузі кручу,

На всіх бурчу,

Снігом засинаю,

Сліди замітаю

(завірюха)

Без дощок та сокири

Через річку міст готовий.

Міст – як синє скло:

Слизько, весело, світло.

(лід)

Біла зірочка з неба впала

Мені на долоню

І зникла.

(сніжинка)

Біла морква зимою росте (бурулька)

Що ж це за дівчина?

Не швачка, не майстриня,

Нічого сама не шиє

А в голках цілий рік

(сосна, ялина)

Груди червоні, як маки влітку

Вогником миготить, але

Вгадайте, мені за що

Ім'я сніжне дано?

(Снігур)

Маленький хлопчик

У сірому вірмені

По дворах шпурляє

Крихітки збирає?

(Горобець).

Носять сіренький жилет

Але у крил – чорний колір

Бачиш, кружляють двадцять пар

І кричать: автомобіль, автомобіль, автомобіль.

(Дякую дітям за кмітливість і дістаю з листа малюнки). Пропоную пограти у гру «Хто, де сховався?» - по хвосту визначити тварину і підібрати на картинці їй житло (білка - дупло, птах - гніздо, ведмідь - барліг, заєць - зарості, лисиця - нора, вовк - лігво).

(Хвалю дітей за участь у грі. Дістаю з конверта сніжинку, розглядаємо її).

У сніжинки 8 променів, сніжинки бувають маленькі та великі, вони прозорі, але коли їх багато, бачимо білий сніг. чому? Можна це зрозуміти через досвід.

Досвід:

Розглянути великий лист прозорої плівки на просвіт - він прозорий, розрізати його на частини - вони прозорі, порізати на дрібні шматочки, насити гіркою - купка стає білого кольору.

Висновок: теж відбувається у природі зі снігом та льодом. Ви знаєте, що сніжинки - це замерзла пара, яка вийшла при випаровуванні води. У якому стані буває вода? (рідком, твердому, пароподібному)

  • Зараз ми пограємось у гру «Де сніжинка».

По колу розкладено картки із зображенням різного стану води: річка, водоспад, калюжа, лід, снігопад, хмара, пара, дощ, крапля, сніжинка тощо. Діти беруться за руки, рухаються по колу, говорячи слова:

Ось і літо настало

Сонце яскравіше засвітило

Стало спекотніше припікати

Де нам сніжинку шукати? (Вибирають картки: річка, водоспад, калюжа, хмара, пара, дощ тощо)

Нарешті прийшла зима

Стужа, завірюха, холода

Виходьте погуляти

Де нам сніжинку шукати?

(Діти обирають картки: сніжинка, снігопад, лід, бурулька).

Підсумок:

У теплу пору року вода буває в рідкому та пароподібному стані, взимку – у твердому.

(Дякую дітям за гру і пропоную сісти за столи. Дістаю з конверту малюнки, це подарунки дітям. Подарунки із завданнями – знайти однакові сніжинки та зафарбувати їх. Діти виконують завдання).


Ольга Майорова
Конспект заняття з ФЦКМ у підготовчій до школи групі «Йде чарівниця зима»

Ціль: Узагальнити та систематизувати уявлення дітей про характерні ознаки зими, продовжувати вчити самостійно знаходити їх.

Вчити встановлювати зв'язки між сезонними змінами у природі та способі життя тварин, людей.

Ознайомити дітей із природними особливостями зимових місяців. Залучати дітей до російської національної культури.

Ознайомити дітей із властивостями снігу.

Розвивати в дітей віком здатність спостерігати, будувати припущення, пропонувати способи їх перевірки, робити висновки.

Виховувати почуття любові до рідної природи.

Корекційні завдання: спонукати Севу Г, Дашу В., Анну С брати участь у бесіді Вчити Іллю М., Іллю До слухати відповіді дітей.

Матеріал: Ілюстрації із зображенням російської природи взимку. Картинки як звірі зимують. Магнітофон, флешка.

Квітка з 12-ма пелюстками.

Обладнання до дослідів (дивися заняття) .

Хід заняття:

1. Оргмомент прослуховування пісні з к/ф «Чародеї»Три білі коні.

2. Розмова про зимові місяці

Коли це?

Настали холоди.

Обернулася в лід вода.

Довговухий зайчик сірий

Обернувся зайчиком білим.

Перестав ведмідь ревти:

У сплячку впав у борі ведмідь.

(Зима)

На дворі зима. Скільки місяців узимку? (Відповіді дітей)Їх три: грудень січень лютий. Давайте приклеїмо до нашої квітки - річниці ще три пелюстки. Якого вони мають бути кольори? (Відповіді дітей)Виберіть.

Перший місяць зими – грудень. У давнину називали цей місяць так: лютень, холодець, стужайло.

Про що кажуть нам ці назви? (Відповіді дітей)Люди говорили: "Грудень кожух до п'ят надягає, хитрі візерунки на вікнах розписує, око снігом ліпить, за вухо морозом коле"

У який із днів, вітряний чи безвітряний, легше переноситься мороз? (Відповіді дітей)

З приходом грудня наступають найкоротші дні та найдовші ночі.

22 грудня – найкоротший день на рік. Послухайте прислів'я "У грудні зима стеле білі полотна, а мороз через річки наводить мости". Як ви розумієте це прислів'я? (Відповіді дітей)

Другий місяць зими січень. (прикріпити пелюсток до календаря)У народі називають січень – просинець. Як ви вважаєте, чому? (Відповіді дітей)Цього місяця найчастіше світить сонце і проглядає синє небо. А чи гріє січневе сонце? Народні приказки кажуть. "Січень на порозі – прибуло дня на курячий крок". І ще: "У грудень день було зовсім помер, та в січні знову воскрес" Що б це значило? (Відповіді дітей)Після 22 грудня день починає потроху додаватися. Січень вважається найхолоднішим місяцем року.

Як ви вважаєте, чому кажуть. "Мороз не великий, та стояти не велить", "У зимовий холод кожен молодий" (Відповіді дітей)

У якій казці мужик морозу не злякався? "Два Мороза". Чому він навіть роздягнувся у сильний мороз? (Відповіді дітей)

А ми з вами боїмося морозу? Ні!

3. Фізмінутка «Я морозу не боюся»

Я морозу не боюся, (Крокуємо на місці.)

З ним я міцно подружусь. (Хлопаємо у долоні.)

Підійде до мене мороз, (Присіли.)

Торкне руку, торкне ніс (Показали руку, ніс.)

Значить, треба не позіхати, (Хлопаємо у долоні.)

Стрибати, бігати та грати. (Стрибки на місці.)

4. Продовження розмови

Останній місяць зими – лютий. (прикріпити пелюсток до календаря)

Яка погода буде у лютому? Поживемо побачимо. Одне можна сказати – у лютому зима з весною зустрінеться. Що це означає? (Відповіді дітей)

За старих часів лютий називали вітродуй, хуртовець і бокогрей. Такі несхожі назви. Що б це значило? (Відповіді дітей)У лютому ще стоять морози, лютує завірюха, дме сильні вітри, але вже відчувається наближення весни. російське прислів'я каже: "У лютому два друга - мороз та завірюха"

Люди помітили, що день 2 лютого показує, якою буде весна. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде ясна, то весна буде холодною. Якщо ж похмурий - готуйся до пізніх заморозків і хуртовин. Ось така прикмета. Як ви знаєте ці слова? (Відповіді дітей)

Ви звернули увагу, як часто ми взимку говоримо: завірюха, хуртовина, пурга. А що це таке? (Відповіді дітей)

Вітер піднімає із землі сніжинки і несе їх, міте як мітлою. Що це? (Відповіді дітей)Вітер зі снігом назвали хуртовиною.

Буває, що хуртовину називають завірюхою. Прислухайтеся до виття вітру (грамзапис «Завірюха») Іноді вітер піднімає і кидає сніг у різні боки та вгору, крутить, мете по землі. У таку хуртовину за кілька метрів нічого не видно довкола. Повітря каламутне. Навіть удень здається, що настали сутінки. Це пурга.

А буває так. Морозний сонячний день. Вітер несе сніг унизу, по самій землі. Як може називатися така хуртовина? (Відповіді дітей)Поземка.

А зараз відгадайте загадку:

Ковдра біла,

всю землю одягнуло.

Що це? (Відповіді дітей) (Сніг)

Чому сніг називають ковдрою, адже під ковдрою тепло, а сніг холодний?

5. Досвід (якщо дозволяє погода або провести ввечері)

(Якщо на вулиці сніг можна на заняття провести досвід. Перед заняттям принесіть у групу два невеликі, досить пухких сніжок. Один покладіть на блюдце і поставте на стіл. Інший покладіть у склянку і загорніть у вовняний шарф. Як ви вважаєте, який сніжок розтане швидше? Бувай йде заняття, сніжки тануть. І, нарешті, настає момент; коли можна розгорнути шарф. І що ми бачимо? Сніжок, що лежить на блюдце, розтанув значно більше. Чому? Щоб відповісти на це питання, зробимо досвід. Засвітимо свічку і спробуємо потримати над нею руку. Гаряче! Що треба зробити, щоби не палило? Або прибрати руку або затулити її чимось від вогню. Наприклад, тим самим шарфом. Чому тепер руці не палко? Шаф не пропускає тепло від свічки до руки, затримує його. Чому не розтанув загорнутий у шарф сніжок? Шарф не пропустив кімнатне тепло до снігу.)

6. Розмова про сніг і як звірі зимують, і зимовий одяг людей.

Як люди одягаються взимку? У зимові куртки, теплі чоботи, хутряні шапки, рукавиці. Навіщо людина взимку одягає шубу? (Відповіді дітей)

- Ми говоримо: "Шуба гріє" Але ж шуба не гаряча, як вогонь чи батарея. Чому ж нам у ній тепло? (Відповіді дітей)Просто шуба не випускає тепло тіла людини надвір або не пускає до нього холод.

Бувають шуби із каменю, дерева, скла. Що це за шуби? (Відповіді дітей)Це кам'яні та дерев'яні будинки термос.

- Так чому кажуть: "Ковдра біла, всю землю одягла"? (Відповіді дітей)

Чому під снігом тепліше? (Відповіді дітей)

Чому взимку ведмідь у сніговому барлозі не замерзає? (Відповіді дітей)

Шар снігу не пропустить холод у барліг до ведмедя, захистить і рослини, що опинилися під ним. У якій казці трава під снігом відпочивала? "Рукоробка і лінивиця".

Показати картинку як звірі зимують.

Хто спить узимку? (Відповіді дітей)

Як зимують білки, зайці, лисиці, вовки? (Відповіді дітей)

Як зимують птахи? (Відповіді дітей)

Молодці. Зараз пограємо у д/гру « Зима» Я почну, а ви продовжуйте.

Взимку сонце… (світить, але не гріє)

Взимку на небі. (снігові хмари, з них йде сніг)

Взимку дерева ... (стоять голі, а гілки дерев покриті снігом, щоб не замерзло коріння дерев, треба «підгортати»дерева снігом)

Взимку на землі. (лежить сніг, земля замерзає від морозу та холоду)

Птахи взимку… (відлітають у теплі краї, їх називають перелітні, а тих, що залишаються зимувати, звуть – зимуючі)

Звірі взимку ... (голодають, мерзнуть, ховаються в норах, деякі сплять і прокидаються лише навесні)

Люди взимку… (одягаються тепло, щоб не замерзнути; люди раді зимі – адже тільки взимку можна кататися на санках та лижах та зустрічати Новий рік).

Молодці. Ви все правильно сказали. Тепер усі діти знатимуть, що буває взимку.

Рефлексія.

Назвіть по порядку зимові місяці. (Відповіді дітей)

Як за старих часів їх називали? (Відповіді дітей)

Чому під снігом тепло? (Відповіді дітей)

Як змінюється природа взимку? (Відповіді дітей)

Хлопці, хто любить зиму? (Відповіді дітей)Чому ви її любите? (Відповіді дітей)

АНО ДО «Планета дитинства «Лада»

д/с № 107 «Ягідка»

г.о. Тольятті

План-конспект освітньої діяльності з мовленнєвого розвитку з дітьми підготовчої групи №15 Тема: «У гості до нас прийшла зима».

Склав: Вихователь

Крилова Олена Володимирівна.

План-конспект у підготовчій групі

Тема: «У гості до нас прийшла зима»

Завдання:

о.о. «»

о.о. «»

о.о. «»

о.о. «»

Методи та прийоми:

Наочні: презентація, інтерактивна фізхвилинка, складання розповіді по мнемотаблиці, заучування вірша по мнемотаблиці.

Словесні: Розмова, питання, пояснення, читання віршів.

Матеріал та обладнання:

Форми організації спільної діяльності

Логіка освітньої діяльності

Етап

Діяльність педагога (Методи та прийоми)

Діяльність дітей та батьків

Очікувані результати

Мотиваційно-цільовий

Вихователь вітається з дітьми(На тлі слайду №1) :

Привіт дівчинки!

Привіт хлопчики!

Здрастуйте, здравствуйте все!

Мені сьогодні наснився дивовижний сон, але багато в ньому незрозуміло та заплутано. Давайте я вам зараз розповім, і ми разом спробуємо його розгадати.

Вихователь розповідає свій сон:

Уявіть чарівницю, красуню, королеву в білому прекрасному одязі зі сніговим довгим волоссям. Ішла вона, укриваючи все навколо білим килимом, укутала снігом кущі, будинки, дерева. Іноді як задує вітер, як зав'южить хуртовина, залишаючи величезні кучугури! Озера, річки скуті міцним льодом. Хто ж ця чарівниця?

Яка зараз пора року? Дякую, що допомогли розгадати мій сон.

Як називаються зимові місяці?

Ви, звичайно, здогадалися, що ми сьогодні поговоримо з вами про зиму.

Діти вітаються з початку дівчинки, потім хлопчики і всі разом.

Діти сідають на стільці.

Діти погоджуються допомогти вихователю розгадати її сон.

Відповідають на запитання:

Зима

Грудень січень лютий.

Вміння дітей вітати одне одного.

Бажання дітей допомогти вихователю.

Викликати в дітей віком інтерес до спільної діяльності.

Уміння дітей уважно слухати розповідь вихователя, відповідати питання повними пропозиціями, не перебиваючи одне одного.

Змістовно-діяльнісний

Згадаймо з вами, які зміни відбуваються в природі взимку?

А як же рятуються від холоду дикі тварини?

Скажіть, будь ласка, які птахи лишилися з нами зимувати?

Як називаються птахи, які лишилися на зиму з нами?

Чи можемо ми якось допомогти їм пережити зиму?

Молодці, хлопці, правильно відповіли на всі запитання!

Подивіться, яка краса настає довкола з приходом зими. Зверніть увагу дітей на екран.Слайд №2,3.

Вихователь пропонує дітям пограти у гру «Скажи правильно».

Проводиться гра «Скажи правильно» (Додаток). Потім вихователь ставить запитання:

Яка зима? Опишіть її.

Запропонувати дітям послухати вірші про зиму.

Молодці, всі ви сказали правильно. Але зима також весела та радісна. Скільки чудових сюрпризів, свят приносить із собою вона. Скажіть, ви в сніжки любите грати, милуватися, як у небі пурхає сніг?

Давайте ми зробимо так, щоби зараз у нас пішов сніг. Як називається таке природне явище?

Я вам ставитиму питання, а з кожною правильною відповіддю з'являтиметься сніжинка. Усі відгадані слова мають вийти від слова «сніг».

Слайд №4. Проводиться гра «Снігопад» (Додаток).

Подивіться, який у нас із вами гарний снігопад вийшов! Які ви молодці!

Знаєте, хлопці, адже й узимку природа не має поганої погоди. У будь-яку погоду дихати корисно свіжим, морозним повітрям. Пропоную вам здійснити прогулянку до зимового лісу в гості, а до кого ви зараз самі побачите.Проводиться інтерактивна фізхвилинка.

Слайд №5

Ось і ми прийшли з вами до лісу. Подивіться навколо, як у лісі таємниче та казково гарно. Ліс узимку теж живий. Природа завмерла в пишноті, а чарівниця зима співає їй пісню. Ви колись чули пісню зими? Закрийте очі, прислухайтеся до зимових лісових звуків, а коли закінчитися мелодія, розкажіть, як ви уявили, уявили собі картину.Вмикається мелодія .

Хлопці, заслухавши вас, я зрозуміла, що у нас може вийти чудова розповідь про зиму. А складемо ми його за допомогою схем – картинок. Уважно послухайте розповідь, яку я вам зараз прочитаю, постарайтеся її запам'ятати.Слайд №6 (Під час читання розповіді вихователь показує, як складати розповідь по мнемотаблиці)

Прийшла до нас у гості зима. Покрила вона білим покривалом усю землю. Дують вітри. Йде сніг. Тріщать морози. Зима не з порожніми руками прийшла, вона принесла багато подарунків: снігопади, хуртовини, льоди, кучугури. Ці подарунки потрібні для того, щоб люди могли кататися на лижах, санках, ковзанах, ліпити сніговика, будувати сніжні фортеці, грати у сніжки. Люди дуже люблять зиму.

Вихователь ставить запитання (після відповіді дітей на запитання показує відповідну картинку на мнемотаблиці):

Хто прийшов до людей у ​​гості?

Чим вона накрила землю?

Що відбувається у природі взимку?

Які подарунки принесла зима?

Навіщо потрібні ці подарунки людям?

Запропонувати кільком дітям самостійно передати розповідь із опорою на мнемотаблицю.

Молодці, хлопці! Скажіть мені, будь ласка, яке свято ми зустрічаємо з вами взимку?

Правильно, це наше улюблене свято, Новий рік.

І я пропоную вам вивчити вірші за допомогою таблиці. Давайте подивимося на таблицю та розберемо її.Слайд №7

Зразкові відповіді дітей: Випадає сніг; стоять стулені, морозні дні; дні стали короткими, ночі довгими; покриваються льодом річки, озера; дме крижаний вітер; сонце світить, але з гріє; всі катаються на ковзанах, санках, лижах.

Білка та заєць міняють шерсть: білка на сіру шерсть, а заєць – на білу. Так їм тепліше та легше сховатися від ворогів. Багато тварин харчуються запасами горіхів, грибів, ягід. Їжаки, ведмеді впадають у сплячку.

Синиця, горобець, сорока, голуб, сніговик, клест, сопілка, сова, глухар, тетерів.

Зимові.

Можемо побудувати годівниці та підгодовувати птахів крихтами хліба та насінням.

Діти розглядають зимові краєвиди.

Діти стають у коло, дотримуються правил гри.

Зразкові відповіді дітей: морозна, студена, крижана, сувора, холодна, вітряна, снігова, хуртовина (сідають на стільці).

Діти читають вірші.

Так.

Снігопад.

Діти грають у гру.

Діти встають перед екраном і виконують рухи, які показують на екрані.

Діти сідають на стільці.

Діти слухають розповідь вихователя.

Слухають мелодію із заплющеними очима, представляють і уявляють картину. Після прослуховування обмінюються враженнями.

Діти слухають розповідь вихователя, стежать за її розповіддю по мнемотаблиці на екрані.

Діти відповідають на запитання:

Зима.

Білим покривалом.

Дують вітри, тріщать морози, йде сніг.

Снігопади, хуртовини, льоди, кучугури.

Щоб люди могли кататися на лижах, санках, ковзанах, ліпити сніговика, будувати снігові фортеці, грати у сніжки.

Діти самостійно складають оповідання.

Новий рік.

Називають, що зображено на картинках, складають пропозиції щодо картинок. Заучують вірш.

Вміння дітей відповідати на запитання повними пропозиціями. Закріпити знання дітей про сезонні зміни у природі, у житті диких тварин, про зимуючих птахів.

Викликати в дітей віком почуття радості.

Вміння дітей підбирати відповідні прикметники до слів.

Викликати бажання до спільної гри. Розвивати активне мовлення, пам'ять увагу.

Вміння дітей відповідати на запитання.

Уміння дітей підбирати відповідні слова за змістом, утворюючи їх від слова "сніг".

Уміння дітей виконувати рухи за зразком, розвивати увагу.

Уміння дітей слухати, представляти та уявляти картину; ділитися своїми враженнями.

Розвивати в дітей віком пам'ять, увагу, вміння слухати вихователя.

Вміння дітей відповідати на запитання з опорою на зображення у мнемотаблиці. Розвивати пам'ять.

Удосконалювати вміння дітей складати розповідь із опорою на мнемотаблицю, розвивати увагу, активізувати мовлення.

Закріпити вміння дітей працювати з мнемотаблицами, складати розповідь про них, розвивати увагу, пам'ять, активну мова.

Оцінно-рефлексивний

Педагог ставить дітям питання:

Скажіть про що ми сьогодні говорили? Чого ви навчилися на занятті? Що вам найбільше сподобалося? Хто, на вашу думку, відповідав найкраще?

Відповіді дітей.

Уміння відповідати на запитання.

Додаток.

Слайд №1.

Слайд №2.

Слайд №3.

Гра "Скажи правильно".

Мета гри: Розвивати у дітей активну мову, пам'ять, увагу. Вміння підбирати прикметники до слів, які підходять за змістом.

Хід гри: Педагог називає дитині слово «ліс» і кидає «сніжок», дитина підбирають відповідні за змістом прикметник «зимовий» і кидає сніжок назад вихователю і т.д.:

Ліс – зимовий, казка – зимова, ранок – зимовий, мороз – зимовий, одяг – зимовий, сонце – зимовий.

Ком – сніговий, баба – снігова, небо – снігове, кучугура – ​​снігова, вулиця – снігова, хмара – снігова.

Лід – холодний, вода – холодна, серце – холодне, вітер – холодний, річка – холодна, морозиво – холодне.

Вірші для розповіді дітей:

1. Який пухнастий, чистий сніг!

Кущі одягнені в біле хутро.

Вони стоять не сміливі,

Як ведмежата білі.

2. Лютують нічні морози,

Холодні вітри свистять.

Осики, дуби та берези

Під снігом пухнастим стоять.

Слайд №4.

Гра "Снігопад".

Мета гри: Удосконалювати вміння дітей підбирати слова за змістом, утворювати слова слова «сніг». Розвивати активну мову, пам'ять, увагу.

Хід гри: Вихователь зачитує пропозицію, діти мають її закінчити.

Як на місто, на лужок випав біленький ... (Сніжок)

Всі біжать наввипередки і поспішають грати в … (Сніжки)

Наче в білий пуховик одягнувся... (Сніговик)

Поруч із ним стоїть фігурка, це дівчинка ... (Снігуронька)

А на гілки, подивись, прилетіли… (Снігурі)

Немов у казці, як уві сні, землю покриває… (Сніг)

Слайд №5.

Слайд №6.

Слайд №7.