Альфія Касімова
Перспективний план роботи щодо подолання порушення складової структури слова.

Форма проведення занять – індивідуальна.

Загальна кількість занять – 20.

Кількість занять на тиждень –1.

№ Зан-я Тема заняття Мета заняття Вправи та прийоми

1 Розвиток слухової уваги та пам'яті Підготовка до засвоєння ритмічної структури сліврідної мови Де подзвонили?

Дізнайся по звуку – що звучить?

Скільки разів ударили в бубон?

2 Розвиток слухової уваги та пам'яті Та ж Хлопн і в долоні як я.

Відтворення довгих звуків.

Відтворення певного ритмічного малюнка.

3 Роботанад ритмом Та ж Порівняння ритмів.

Дізнайся, де звучить?

Відтворення ритму за заданою-

ному малюнку.

4 Формування загальної координації рухів Та ж Маршівка під музику, Поєднання мови з рухами.

Плясни, як я!

5 Формування загальної координації рухів Так само Виконання рухів руками за зразком.

Кулак – долоня – ребро.

Виконання рухів за рахунок.

6 Розвиток динамічного праксису рук Так само Виконання рухів обома руками.

Виконання рухів по словесної інструкції.

7 Розвиток динамічного праксису рук Так само Роби, як я!

Переміщення дитини по інструкції логопеда

8 Графічні вправи-

ня на перемикання Розвиток оптико просторової орієнтації Де дзвенить дзвіночок?

Далеко – близько?

Покажи, де в тебе?

9 Робота складового абрису словаПовтори пари – трійки голосних.

Тренування висо-

Слухай увагу

тельно, повтори старанно!

10 Роботанад гласними звуками Точне сприйняття та артикуляція складового абрису словаПовтори пари – трійки складів.

Тренування темпу вимови.

Слухай увагу

тельно, повтори старанно!

11 Робота над складами з

загальними приголосними Точне сприйняття

ті артикуляції, як я!

Порахуй, скільки складів та виклади палички.

Визнач одина-

ковий звук у ряду.

12 Робота над складамиіз загальними голосними Точне сприйняття

ти артикуляції складового абрису слова Повтори, як я!

Порахуй, скільки складів і відляпай.

Визнач одина-

ковий звук у ряду.

13 Робота над закритими складами складами Точне сприйняття

ти артикуляції складового абрису слова Слухай увагу

тельно, повтори старанно!

Довге – коротке слово.

Знайди картинку на заданий склад.

14 Робота над прямими

та зворотними складами Точне сприйняття

ти артикуляції складового абрису слова Камінь – вата.

Довге коротке слово

Підбери картинку

15 Робота над складамизі збігом приголосних Назви 1, 2, 3 звук.

Слухай увагу

тельно, повтори старанно

Знайди картинку на заданий склад.

16 Робота над словами. Пояснення значень малознайомих слів. Розділити слована дві групи – довгі та короткі.

Відхлопай слово.

Тримай паузу!

17 Робота над словами. Відбите повторення слів досліджуваного типу. Поклади фішку на відповідне за змістом слово.

Тримай паузу!

Відхлопай слово.

18 Робота над словами. Повторення слівз виділенням ударного складу. Змінюємося місцями!

Поміняй місцями склади.

Слухай увагу

тельно, повтори старанно!

19 Робота над словами. Повторення слів із перестановкою складів у двоскладових словах. Поміняй місцями ляльок!

Я почну, а ти продовжуй!

Склади кубики, як треба.

20 Робота над словами. Вправи щодо оцінки нормативності. Зелений та червоний прапорці.

Склади кубики. як треба.

Я почну, а ти закінчи.

Публікації на тему:

Використання дидактичних ігор та вправ для роботи над складовою структурою слова (з досвіду роботи)Останнім часом у дошкільнят часто виявляються труднощі у вимові складних слів. У процесі роботи доводиться стикатися з тим.

«Використання дидактичних ігор та вправ при роботі над складовою структурою слова» частина 2Ігри, створені задля формування фонематичного сприйняття Вправа №1. Дорослий дає дитині два кухлі – червоний та зелений – і пропонує.

Конспект заняття з формування складової структури слів у старшій групі «Іграшки»Тема: «Іграшки». Мета: Формувати складову структуру слів. Завдання: Збагачувати та розширити словник дітей на тему.

Формування складової структури слова у дошкільнят із загальним недорозвиненням мовиДоповідь до семінару "Формування складової структури слова у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови" Провела: вчитель - логопед Колпакова.

Ця робота буде цікава, як логопеду-початківцю, так і логопеду з досвідом. У ньому послідовно відбито етапи корекційної роботи.

Лексичний матеріал Лексичний матеріал підібраний без «важких звуків» пізнього онтогенезу: шиплячих, сонорів та свистячих (крім автоматизованого).

Лексичний матеріал Лексичний матеріал підібраний без «важких звуків» пізнього онтогенезу: свистячих, інших шиплячих (крім «Ж») та сонорів.

Ціль: Представити педагогічному колективу систему прийомів та методів для усунення порушення складової структури слів шляхом теоретичних аспектів та ігрової практики.

Обладнання: предметні картинки, кулі зі складами різної форми, музичні інструменти, ножиці, чашка з водою, ложка, склянка, газета, надруковані скоромовки, запис логопедичних частівок.

1. Організаційний момент.

Здраствуйте колеги. Мені б дуже хотілося привітати вас через пальчикову гру. Називається вона «до логопеда прибігли».

До логопеда прибігли

Всі один одному руки жали

Привіт, Людмило

Привіт, Галі,

Катерина та Наталя,

Таня, Ольга, Маргарита

Двері завжди для вас відчинені!

Чи не хочете пиріжок?

Чи коржик?

Ось вам драже на доріжку

Ви беріть по-трошки

Ми всі струсили крихти

І заляскали в долоні!

А як ви вітаєтеся один з одним? Привітайтеся так з колегою, що сидить поруч, щоб не повторювати привітання інших.

2. Оголошення теми майстер-класу.

Я маю вам повідомити тему нашого семінару, але хочу, щоб ми з вами разом сформулювали її.

Зараз я вам покажу картинки і скажу слова так, як називали діти ці слова:

ФОТОАПАРАТ-«фопотарат»

ПОМІДОРИ - «мідори»

СКОВОРІДКА - «скородолка»

ЮЛА - «Юла»

МАВПА - «бізяна»

ПОЛУБНИКА - «лубка»

ТАРІЛКА - «тарілка»

Може, ви здогадалися, що сталося зі словами? (Порушувався контур слова, було переставлено звуки, склади, випущено склади зі слова.)

Так, порушувалася загалом складова структура слова.

Як ви вважаєте, а чи треба логопеду займатися цією проблемою? І до чого може призвести цей дефект?

Потрібно обов'язково коригувати порушення складової структури слова. Оскільки таке порушення призводить до дисграфії та дислалії у початковій школі. Важливо, щоб у дитини була фонетично чиста правильна мова на момент вступу до школи. Адже молодші школярі як кажуть, так і пишуть та читають.

3. Теоретичний аспект "Що таке слово".

А зараз спробуйте сформулювати своїми словами що таке слово, якщо його структура порушується. У словнику Даля знайшла кілька визначень;

1. Виняткова здатність людини висловлювати свої думки та почуття.

2. Дар говорити, розумно повідомляти звуки, що сполучаються, словесна мова.

3. Поєднання звуків, що становлять одне ціле, що позначають предмет, поняття.

4. Розмова. Розмова.

А структура це склад, ряд, компонент.

Якщо ж порушується складова структура слова (ССС), ми можемо мати одночасно ряд труднощів у мові, здатність говорити, чітко і зрозуміло підтримувати розмову, ясно висловлювати свої думки.

4. Практична частина. Робота з подолання порушень складової структури слова.

Роботу з подолання (СРС) необхідно побудувати в 2 етапи.

На 1 етапі своєї роботи я користувалася як вербальним, так і невербальним матеріалом. То був підготовчий етап.

Ціль: Підготувати дитину до засвоєння ССС.

Пропоную вам виконати завдання, які я користувалася на підготовчому етапі.

1. Вправа "Газета"

Зім'яти газету і визначити характер шуму. Які звуки нагадує шум газети, що мчить. (Шелесті листя, шипіння змії, шипіння олії на сковорідці, плескіт, шум моря. Звук газети тихий, шорсткий, газетний, глухий, м'ятий.)

2. Вправа «Музичний інструмент»

Визначити за ширмою за звучанням музичний інструмент (бубон, дудка, брязкальце, металофон….)

3. Вправа «З чого зроблено звуки».

Визначити на слух якісь предмети в дії, видають звуки (олівець, папір, склянка, чашка з водою).

4. Вправа "Шуми навколо нас". (Закрити очі на 1 хвилину і прислухатися до звуків оточуючим, назвати їх джерела. (Кроки, гудок машини, виття вітру, скрип дверей…)

5. Музична пауза «логопедичні частівки».

Пропоную вам відпочити та прослухати логопедичні частівки.

6. Корекційний етап практичної частини.

А зараз переходимо до корекційного етапу нашого заняття.

Він проходить у 3 етапи: рівень звуків, рівень складів, рівень слів.

Рівень звуків"Прочитай звук по губах" (а о у і э ы).

По-різному може звучати той самий звук. Характер звуку «А» - плаче дівчинка, кричить хлопчик, співає дівчина, мама хитає малюка, переляк, показ шийки лікаря.

Характер звуку «О» - здивувалася бабуся, стогне дід, потягується тато, співає співачка.

На даному етапі розвивається міміка, лексика, дихання, уява, пам'ять, увага, фонематичний слух.

Рівень складів

Використовується на етапі автоматизації складів та диференціації звуків

* Завдання «Склади навпаки» (з м'ячем).

*завдання «Складовий аукціон».

Закінчи розпочатий склад.

СА-пог, нкі, хар, лат, рай, моліт.

3завдання «Склади склад до схеми» голосний - приголосний (ап, він ...)

Згідний-голосний (па, лу..), согласный-гласный-гласный(про, тру…)

Завдання «Складові ланцюжки»

Я вимовлю слово, а ви повинні підібрати на останній склад слова, що починається на цей склад: склади-гиря-горобина-наташа-шапка-карета-тапочки-кіно-нота…

*завдання «Складові кулі»

Роздаю я вам кулі

На них склади подивися

За формою пару ти знайди

І слово на кулях прочитай! (вода, роса, буси, калюжа, ле-то ....)

Робота над словом.

*Гра «Рифма»

Підберіть риму до слова кішка. (Мошка, картопля, ніжка, брошка, долоня, віконце.)

І останній етап – робота над фразами, текстами, віршами, скоромовками.

З раннього дитинства нам запам'яталися скоромовки. Чим же вони вразили увагу і пам'ять на все життя? Маленький чоловічок у своєму розвитку проходить кілька етапів. У 6 місяців він починає вловлювати елементи мовлення (темп, ритм, мелодію). Темп мови залежить від рухливості апарату артикуляції.

*Завдання «Скоромовка в картинках».

Щоб легше було відтворити скоромовку. Діти малюють її зміст схемою, малюнком. Один із прийомів запам'ятовування мнемотехніка допомагає розвивати дрібну моторику, мислення, уяву.

Сало було, стало мило.

Бузкова зубовиколювальниця.

А мені не нездужання.

Ложечка ти моя жолобовигиста.

Наш мотоцикліст вашого мотоцикліста перевимотоцикліт.

Дуб дубовий-широкозеленолистий.

Заплітаю я тин, перерізаплюю, приплескаю.

(Педагоги промовляють свої скоромовки, демонструючи малюнки).

5. Підсумок

Що нового дізналися на семінарі-практикумі?

Що вам лишилося незрозумілим?

На які теми ви хотіли б отримати практичну допомогу від логопеда?


«Розвиток складової структури слова у практиці вихователя»
Вчитель-логопед
Куляк Світлана Сергіївна
З кожним роком збільшується кількість дітей, які страждають на важкі порушення мови (ТНР) і системні порушення мови (СНР). Більшість їх у тому чи іншою мірою присутнє порушення складової структури слова. Тому особливої ​​важливості набуває визначення правильного співвідношення між розвитком звуковимови та оволодінням складовою структурою слова. Корекція складової структури слова - одне з пріоритетних завдань у логопедичній роботі з дошкільнятами з важкими та системними порушеннями мови. Формування складової структури слова впливає успішність оволодіння граматичним ладом мови, засвоєння звукового аналізу, письма, читання.
Які ж бувають типи порушень складової структури слова
1. Порушення кількості складів:
Скорочення (перепустка) складу: «моток» - молоток;
Опускання слогоутворюючої голосної: «Пініно» - піаніно;
Збільшення числа складів за рахунок вставки голосних у збігу приголосних: «команата» - кімната;
2. Порушення послідовності складів у слові:
Перестановка складів: «Девор» - дерево;
Перестановка звуків сусідніх складів: «гебемот» – бегемот;
3. Спотворення структури окремого складу:
Скорочення збігів приголосних: «тул» - стілець;
Вставки приголосних до складу: «лимонт» - лимон;
4. Уподібнення складів: «кококоси» – абрикоси;
5. Персеверації (циклічне повторення однієї мови).
6. Антиципації (заміна попередніх звуків наступними): "нанаси" - ананаси;
7. Контамінації (змішування елементів слів): «кабудка» – будка + будка.
Виділяють такі типи складової структури слова:


Односкладні (будинок, мак).











Корекційна робота будується поетапно і складається з:
Підготовчого етапу
Корекційного етапу
Розглянемо докладніше ці етапи.
Підготовчий етап.
I. Формування просторових уявлень та оптико-просторового орієнтування
1. Орієнтування у власному тілі
«Покажи та назви».
«Покажи частини тіла, які будуть названі у вірші»
Є на пальцях наших нігті,
На руках - зап'ястя, лікті,
Темя, шия, плечі, груди,
І живіт не забудь.
Стегна, п'яти, двоє стоп,
Гомілка і гомілковостоп.
Є коліна та спина,
Але вона лише одна.
Є у нас на голові
Юшка два і мочки дві.
Брови, вилиці та віскі,
І очі, що такі близькі.
Щоки, ніс і дві ніздрі,
Губи, зуби – подивися!
Підборіддя під губою.
Ось що ми знаємо з тобою.
«Не позіхай право-ліво називай»
2. Орієнтування у тривимірному просторі
Хто за ким? (Іграшки виставляються в колону і дитині задаються питання: "Хто попереду? Хто ззаду? Хто далеко? Хто близько? Хто між?") "Розстав героїв" (Постав кішку до будиночка. Постав Машу між дорогою і парканом"). "Знайди скарб" (орієнтування за схемами).
Де гуде? (Визначення розташування звуку).
3. Розвиток тимчасово-просторового орієнтування
«Що спочатку, що потім» (спочатку пострибай, потім сядь навпочіпки, наприкінці лясни в долоні; дитина виконує, а потім описує послідовність своїх дій).
«Розстав по порядку» (частини доби, пори року, дні тижня, місяці)
ІІ. Розвиток динамічної та темпо-ритмічної організації рухів
1.Удосконалення рухів моторики: загальної, дрібної, артикуляційної
"Роби як я"
«Робіть як я», «Продовжуйте самі»: 1) Сіли – встали, 2) Руки убік – на пояс, 3) Нога вперед – назад – убік.
«Умілі ручки»
1) Кулачки – долоні, …
2) Кільця – вушка – ріжки, … і т.д.
Артикуляційні вправи
Чергування різних поз органів апарату артикуляції: 1) «Жаба» - «Хоботок» 2) «Лопатка» - «Голочка».
2. Розвиток почуття темпу
"Як рухаються тварини?"
«Кулачки – долоні»
Діти виконують рухи руками в потрібному темпі під віршик:
Є у будь-якого два кулачки, стукнув один по іншому злегка: Стук - стук, стук - стук. Ну а долоні не відстають, слідом за ними весело б'ють: Хлоп - хлоп, хлоп - хлоп. стукіт - стукіт, стукіт - стукіт - стукіт,А долоні тут як тут, так і розсипаються:Хлоп - хлоп - хлоп, хлоп - хлоп - хлоп.
3. Формування почуття ритму
"Грім" (ляпнути в долоні голосно, або тихо).
Графічні вправи на перемикання: «Буси» (наприклад, червоний – жовтий і т.д.), «Дорожка» (чергування двох-трьох геометричних фігур, різних предметів). Відтворення ритмів з опорою на наочність, схеми.
Відтворення заданого ритму на слух: «Постукай на ложках»
Корекційний етап.
I. Робота над гласними
Вимовлення ряду з двох, трьох і більше звуків:
у супроводі символів (А, У, О, І, Ы),
без зорової опори.
Виголошення низки голосних із одним із них наголосом.
Впізнавання та виголошення низки голосних за беззвучною артикуляцією дорослого.
Вимовлення низки голосних, змінюючи гучність, темп, «настрій» (сумно, радісно, ​​злобно, ласкаво) голоси. Вимовити стільки голосних, скільки на галявині метеликів.
Встати, коли прозвучить ряд із двох (1-ого, 3-х) звуків.
ІІ. Робота з різними типами складів:
із загальним приголосним (наприклад, вимовляти: та – то – ту – ти);
із загальним голосним (ка-та-ма-ва);
зворотні склади (Скажи «ав – ав» стільки, скільки точок бачиш);
закриті склади, їх ряди та пари (різні звуконаслідування);
прямі та зворотні склади з опозиційними звуками: за твердістю – м'якістю, дзвінкістю – глухістю (та – так, ко – го);
склади зі збігом ста-сту III. Робота над словом послідовно проходимо такі типи складової структури слова:
Двоскладні із відкритих складів (верба, діти).
«Покажи та назви чиї?» Мої коти. Мої маки. Мої кити. і т.д.
Трискладові із відкритих складів (полювання, малина).
"Скажи, що робили діти?" Гуляли, катали, пилили, бігали тощо.
Односкладні (будинок, мак).
"Скільки в тебе?" Маю п'ять мух. У мене п'ять лип. і т.д.
Двоскладні із закритим складом (диван, меблі).
"Назви що роблять?" Ведуть, їдуть, милять, ліплять тощо.
Двоскладні зі збігом приголосних у середині слова (банку, гілка).
«Гілка чого?» Гілка ялина. Гілка липи. Гілка сосни. і т.д.
Двоскладні слова із закритих складів (компот, тюльпан).
"Чого немає?" Немає дубків. Немає грудок. Нема бинтів. і т.д.
Трискладові слова із закритим складом (бегемот, телефон)
"Скільки в тебе?" Маю п'ять диванів. У мене п'ять батонів тощо.
Трискладові зі збігом приголосних (кімната, черевики).
«Повтори і поділи слово» Льодні, черевики, індюки і т.д.
Трискладові зі збігом приголосних та закритим складом (половник).
"Який?" Ягідний, вафельний, кавовий, танковий і т.д.
Трискладові слова з двома збігами приголосних (матрешка).
«Дві» У мене дві матрьошки, дві індички, дві наклейки тощо.
Односкладні зі збігом приголосних на початку слова (стіл).
«Багато чого?» Багато страв, багато книг, багато яхт тощо.
Односкладні зі збігом наприкінці слова (парасолька).
«Немає чого?» Немає клинка, немає плитки, немає флейти тощо.
Двоскладні з двома збігами приголосних (кнопка).
"Що робиш?" Я знаходжу кнопку. Я купую продукт. і т.д.
Чотири складні слова з відкритих складів (черепаха, піаніно).
«Кого (що?) бачиш?» Я бачу черепаху. Я бачу піаніно. і т.д.
Ігри та вправи, що використовуються в процесі відпрацювання слів з різними типами складової структури
Складові доріжки (дитина каже слово, наступаючи на кожен склад на наступний слід доріжки).
Складові будиночки (Кількість складів відповідає кількості поверхів у будинку - дитина вимовляє слово, вважає склади та ставить картинку в потрібний будинок або потрібний поверх).
«Будинок - замок - хатинка» (розподіл слів в залежності від кількості складів у цих будівлях).
"Доскажи слово" (підібрати слово до схеми - з опорою на картинки і без них, наприклад, ША _ ; ША _ _)
«Паровоз» (паровоз складається з кількох вагонів, вагони різняться кількістю вікон, залежно від цього розподіляються).
"Телевізор" (На екрані з'являються голосні літери. Дитині пропонуються картинки. Потрібно вибрати картинку, що відповідає схемі на екрані. Наприклад, на екрані літери Про А. І картинки на вибір: будинок, груша, троянда).
IV. Робота над словосполученнями, пропозиціями, текстами
«Підбери предмет і повтори» (Дорослий починає, дитина закінчує, а потім повторює словосполучення. Наприклад, гарячий… (чай), круглий… (м'яч), боягузливий… (заєць) тощо.
«Снігова куля» (дитина малює кола за кількістю слів у реченні. Наприклад: Літак. Летить літак. Летить швидкий літак. Летить швидкий, білий літак.).
Пам'ятайте, вся робота над складовою структурою слова здійснюється послідовно - перехід до складнішої складової структури здійснюється в міру засвоєння слів попереднього типу.
Використовуйте у своїй практиці запропоновані методи та прийоми розвитку складової структури слова, адже саме ви робите відчутний внесок у розвиток особистості своєї дитини.

Майстер – клас для вихователів на тему:

«Використання дидактичних ігор у роботі вихователя поліпшення складової структури слова дошкільнят».

Вчитель - логопед: Чайченко М.А.

Мета майстер – класу: підвищити професійну майстерність вихователів – учасників майстер – класу у процесі активного педагогічного спілкування з проблеми усунення порушення складової структури слів шляхом теоретичних аспектів та ігрової практики.

1.Використовувати у роботі вихователя з корекції порушень складової структури слова нові сучасні ІКТ.

2.Дотримуватися принципів корекційної роботи, створені задля подолання порушень складової структури слова, задля досягнення найефективніших результатів.

3.Вовлечь педагогів у спільну ігрову діяльність, викликаючи інтерес до цієї проблеми.

4.Побудити вихователів для використання у своїй роботі нові форми та методи роботи, виховувати позитивний емоційний настрій та інтерес до занять з дітьми.

Обладнання: магнітна дошка, магніти, картинки з предметами, ноутбук, дидактичні ігри.

Хід майстер – класу.

    Організаційний момент. Оголошення теми майстер-класу.

Здрастуйте, шановні колеги! Зараз, як правило, я маю оголосити тему майстер-класу, але мені дуже хотілося б підвести вас до формулювання цієї теми. Зараз я вам покажу картинки і скажу слова так, як називали діти ці слова:

АВТОБУС - «татобу»

ПОМІДОР - «мідор»

Каструля - «кастуля»

МАВПА - «бізяна»

ПОЛУБНИКА - «лубка»

ТАРІЛКА - «тарілка»

Може, ви здогадалися, що сталося зі словами? (порушувався контур слова, було переставлено звуки, склади, випущено склади зі слова.)

Так, порушувалася загалом складова структура слова. Ну і відповідно тема нашого майстер – класу «Використання дидактичних ігор у роботі вихователя для покращення складової структури слова дошкільнят».

Одним з найважчих для корекції мовленнєвих порушень є порушення складової структури слів. Цей дефект мовного розвитку характеризується труднощами у вимові слів. Практика показує: для розвитку складової структури слова потрібен "фундамент" - добре розвинена слухова увага та почуття ритму. Пропонуються деякі ігри та вправи щодо подолання порушень складової структури слова у дошкільнят.

При нормальному розвитку дитини оволодіння ним складовою структурою відбувається поступово через ряд закономірно змінних фаз. До трьох років всі проблеми слогообразования виявляються подоланими. У цьому віці з'являється так зване мовне чуття, коли дитина здатна оцінити правильність як свого, а й чужого висловлювання.

При нормальному мовному розвитку діти трьох років повинні відтворювати за педагогом слова, що складаються з 1-3 складів (будинок, коса, малина).

Діти 4-5 років вимовляти різні типи слів: прості - з відкритих складів без збігу приголосних, більш складні - з 4-5 складів зі збігом приголосних на початку, середині і в кінці слова (гудзик, сковорода, міліціонер, перукар).

Після 5 років діти повинні вимовляти пропозиції з великою концентрацією складних слів (будівельники працюють на будівництві багатоповерхового будинку.).

Існує залежність оволодіння складовою структурою слова стану фонематичного сприйняття, артикуляційних можливостей, мотиваційної сфери дитини. А також від особливостей розвитку немовних процесів: оптико-просторової орієнтації, ритмічної та динамічної організації рухів, здатності до серійно-послідовної обробки інформації.

У свою чергу, формування складової структури впливає на успішність оволодіння граматичним устроєм мови, засвоєння звукового аналізу.

Часто першому плані у дошкільному віці висувається корекція звуковимови і недооцінюється значення формування складової структури слів, це з причин виникнення дисграфії і дислексії згодом в школьников. Діти спостерігаються пропуски гласних і приголосних букв – «він» – слон, «касета»- цукерка; перестановки та випадання складів – «ходиник»-холодильник, «скородова» – сковорода; поява зайвих літер чи складів у слові – «птипця» – птах, «апстобус»-автобус.

Ефективність корекційної роботи з подолання порушення складової структури слова визначається дотриманням деяких принципів:

Робота проводиться поетапно від простого до складного;

Одночасний розвиток речерухової та речеслухової навички;

Врахування індивідуального дефекту порушення складової структури слова;

Взаємозв'язок у роботі з подолання порушення складової структури слова логопеда, вихователя та батьків.

Паралельно з роботою щодо вдосконалення складової структури слова проводиться робота над звуковою наповнюваністю слів, корекцією звуковимови, тому що все це – вирішальні фактори у фонетично правильному формуванні у дитини слова. Ця робота має вестися з урахуванням провідного виду діяльності дітей - гри і, отже, із застосуванням наочності. Формування складової структури слова - довгий процес та дитині кожне заняття має бути цікавим.

Тому проблема корекції складової структури слова у вигляді використання дидактичних ігор одна з актуальних у системі роботи з подолання загального недорозвинення мови в дітей віком. Промовляючи слова, словосполучення та речення відображено та самостійно, діти вчаться правильно відтворювати ритмічний малюнок слова.

4.Практична частина.

Всі ми любимо грати в різні ігри, а діти особливо. Сьогодні я хотіла б вам показати, як можна граючи, вчити, коригувати та опановувати складову структуру слова.

Пропоную вам багатофункціональні дидактичні посібники, призначені як для корекції порушення складової структури слова, так і для автоматизації звуків:

Гра «Гусениця»

Мета: вправляти дітей в умінні ділити слова склади, запам'ятовуючи їх послідовність, формувати навичка складового і фонематичного аналізу слова, розвивати дрібну моторику і сенсорику.

Хід гри: дітям пропонується визначити кількість складів у слові (з використанням наочності або на слух) та викласти відповідну кількість кольорових фішок на зображення гусениці (гудзики, кришечки, черепашки, камінці або інший матеріал).

Гра «Подорож на повітряній кулі»

Мета: закріплювати вміння ділити слова на склади, закріплювати правильну вимову звуків у словах з різною складовою структурою, вправляти у співвідношенні кількості складів у слові з цифрою.

Хід гри: дітям пропонується визначити кількість складів у слові (картинка) та вставити картинку в кошик повітряної кулі так, щоб кількість складів у слові співвідносилося з тією цифрою, яка вказана на кошику повітряної кулі, чітко вимовляючи слово за складами.

Гра «Побудуй вежу».

Мета: навчити визначати кількість складів у слові та порівнювати слова між собою.

Сучасні дитячі конструктори - це безмежний простір фантазії як для дитини, але й педагога. Дітям пропонуються предметні малюнки зі словами різної складової структури. За кількістю складів у слові діти будують вежу з деталей конструктора. Потім порівнюють вежі та визначають, яке слово найбільше, яке найменше.

Гра «Чудовий мішечок».

Мета: Закріплення правильної вимови слів, контроль правильного складового складу.

У мішечок опускаються іграшки (картинки) маленькі предмети, дитина виймає іграшку (картинку) і називає. Мішечок йде по колу дітей. Хто правильно назвав слово, той залишається іграшкою (картинка). Наприкінці гри підраховують кількість іграшок (картинок), у кого більше той виграв.

Гра «Вгадай слово»

Мета: вправляти дітей у вмінні складати короткі та довгі слова з різних складів, формувати навички складового аналізу слів, вправляти навички читання слів та складів, розвивати дрібну моторику та сенсорику.

Гра «Ребуси»

Мета гри: вправляти дітей в умінні розгадувати ребуси, вправляти складом синтезі, розвивати логічне мислення та зорову пам'ять, закріплювати в розподілі слів на склади, розвивати інтерес до інтерактивних ігор.

Хід гри: дітям пропонується відгадати ребуси та зробити складовий аналіз відгаданих слів.

Гра «Дикі та домашні тварини» (інтерактивна)

Мета гри: закріпити лексичні теми «дикі тварини» та «домашні тварини», активізувати словниковий запас на ці теми, закріплювати складовий аналіз слова, продовжувати розвивати інтерес до інтерактивних ігор.

Хід гри: пропоную дітям назвати диких та домашніх тварин так, у слові, у яких є один склад, потім – дві мови і т.д.

5. Рефлексія.

Вихователі діляться своїми враженнями майстер – класу (запитання записані на паперових хмарах).

1. Що я сьогодні дізналася про новий?

2. Що мені було цікаво?

3. Я придбала…

4. Я зрозуміла, що…

5. Тепер я можу...

6. Що мене здивувало?

7. Що я візьму на свою роботу?

Особливості роботи вчителя-логопеда над складовою структурою слова

Основний контингент дітей, які потрапляють на шкільний логопункт – це діти з фонетико-фонематичним недорозвиненням мови та діти з ГНР.

Діти з ГНР відносяться до дітей групи ризику в оволодінні письмовою мовою. Дослідження мовленнєвих порушень молодших школярів з ОНР, проведених Т.А. Фотекова і Т.В.Ахутиной, показали, що навіть до 3 класу читання, лист і навіть зв'язне мовлення в цій категорії дітей значно відстає від норми. Це говорить про те, що не усунуті своєчасно недоліки мовлення міцно фіксуються в читанні і на листі і руйнуються з працею. У зв'язку з цим, як нам здається, необхідна цілеспрямована робота з профілактики та корекції мовленнєвих порушень у учнів 1-х класів в умовах шкільного логопункту. У дітей з недорозвиненням мови часто порушена тією чи іншою мірою складова структура слова. Ряд авторів (І.А.Сікорський, А.Н. Гвоздєв, Н.Х.Швачкі) вказують на необхідність виділяти всередині фонетичної сторони мови – особливий процес засвоєння складової структури слова поряд із засвоєнням окремих звуків.

Маркова О.К. виділила 13 класів слів із різними типами складів.

1 клас - дволожні слова з 2-х відкритих складів: у-ха, Лу-жа, ва-та;

2 клас - трискладові слова з 3-х відкритих складів: ло-па-та, ка-на-ва, ма-лі-на;

3 клас – односкладові слова: будинок, лак, кіт, цибуля;

4 клас 0 двоскладові слова з одним закритим складом: пе-тух, батон, лімон;

5 клас – двоскладові слова зі збігом приголосних у середині слова та з відкритим складом: лен-та, бан-ка, пал-ка, кіш-ка;

6 клас – двоскладові слова із закритим складом та збігом приголосних: зон-тик, ком-пот, фон-тан;

7 клас – трискладові слова із закритим складом: телефон, бар-бан, кол-дец, те-ре-мок;

8 клас - трискладові слова зі збігом приголосних: бан-ті-ки, кон-фе-та;

9 клас – трискладові слова зі збігом приголосних і із закритим складом: ра-бот-нік, ка-мен-щик, ча-сов-щик, ка-лен-дар;

10 клас – трискладові слова з двома збігами приголосних: лам-поч-ка, сон-ниш-ко, зер-ниш-ко;

11 клас - односкладові слова зі збігом приголосних на початку або в кінці слова: хліб, кріт, вовк, танк;

12 клас - двоскладові слова з відкритим складом і двома збігами приголосних: кліт-ка, кром-ка, кляк-са, труб-ка;

13 клас - 4-х складні слова з відкритими складами: че-ре-па-ха, па-ро-хо-ди, са-мо-ле-ти, бу-ра-ти-но;

Спеціально для алаликов А.К.Маркова виділяє) клас – двоскладові слова з однорідними приголосними: ба-ба, ма-ма, па-па;

Також Маркова виділяє 3 моделі складової структури слова, які включають слова з різними типами складів.

1) слова, що складаються із відкритих складів (0,1,2,13 класи);

2) слова, що включають збіг приголосних на початку та середині слова + відкритий склад (5,8,10,12 класи);

3) слова, що включають збіг приголосних та закритий склад (3,4,6,7,9,11 класи).

У логопедії кілька типів порушення складової структури слова:

* усічення (Елізм), коли усікається слогоутворююча голосна або один або кілька складів (телевізор-телевізор);

* з астрування на проголошенні якогось одного складу (несудорожне повторення) – (персеверація) (ва-ва-варабей);

* уподібнення одного складу іншому: ягоди-отрути, (антиципації -передбачення);

* додавання зайвої складової гласної при збігу приголосних: тирава.. (ітерація);

* перестановка складів (мотолок-молоток) (тут страждає слухова пам'ять на лінійний ряд);

* злиття 2-х слів в одне або частин двох сов в одне слово: бабаня (баба Аня), (контамінація).

Таким чином, бачимо, що порушення складової структури слова – дуже стійкий дефект і корекція його ведеться протягом усього логопедичної роботи.

Звідси завдання логопеда:

по перше, навчити дітей чітко сприймати слово та відтворювати його відповідно до точного кількісного складового складу та

по-друге , Навчити правильному злитому вимові слова в повному обсязі його складно-звукового складу з чітким виділенням ударного складу.

У практичній роботі з розвитку здатності правильно вимовляти слова спостерігається певна етапність.

На 1 етапі накопичуються ставлення до кількісному складовому складі слова, на 2 етапі – відпрацьовуються навички практичного оволодіння слого -ритмической мелодією слова.

3) Прослухати склади. Записати голосні звуки (ти, ла, мо, ну, сі).

4) Прослухати слова. Записати голосні літери (ваза, сова, мило).

5) Запиши лише перший звук (лак, мак, вухо, Оля, світ…)

6) Розклади картинки в 3 стовпчики:

Перший стовпчик - слова в один склад

Другий стовпчик - у 2 мови

Другий стовпчик - в 3 мови.

7) До заданого складу додати інші, щоб вийшли слова; запиши їх.

Ня ва

Со ва Сло ги

Лити ни

8) Зміни слово так, щоб вийшло 2 мови, 3 мови.

Наприклад: будинок-будинки, будиночок, будиночки.

Сад-сади, садки.

9) Відхлопай кількість складів у слові.

10) Прочитай слова. Розділи їх на склади. Виділили голосний звук.

11) Прослухай слова, Виділи в них голосні звуки. Напиши голосні у зошиті за схемою: сова –о, а про а

12) Визначити кількість складів у названих словах, підняти відповідну цифру ех. Малина, риштування, мак (3,2,1).

14) Виділіть перший склад із назв картинок та запишіть його.

15) Об'єднайте склади в слова, прочитайте отримане слово, запишіть його в зошит місяць, калюжа, жаба, ухо;

16) Визначте пропущений склад у слові за допомогою зображення. Запишіть отримане слово -буз, гу-, лі-, -нал, ма-на.

17) Спишіть слова, поділяючи їх на склади: машина, шапка, парта, пенал.

18) Спишіть слова, вставляючи пропущені голосні літери.

19) Прочитайте розрізнені склади, складіть слова (можна за тематичними групами: «Тварини», «Рослини», «Меблі», «Школа»).

20) Виділіть з речення слова, що складаються з певної кількості складів.

21) З літер цього слова придумай інші ех кропива (верба, кари, парк, пара, рак, Іра).

22) Вправа «Підкажи кінець слова» (перед учнем 2-3 картки зі складами. Наприклад, ва, га, так. Логопед вимовляє слово, не домовляючи останній склад. Учень повинен знайти і прочитати кінець мови.

ех. журавлини-ва, корова-ва

Папір, берлога

Погоди, природа

23) «Підкажи початок слова» (перед дітьми картки зі складами). Логопед записує на дошці кінець слова – окуляри. Учні повинні прочитати отримані слова.

24) Заміни цифри совами: 1,2,3

(р один ка) р? ка

(З три жка) з? жка

(ви три) ви?

(По два л) по? л

(три буни)? буна

(тричі)? жі

(смор один а) смор? а

25) Здогадайся скільки слів тут написано? (насосна, шинаші, навесна, купівлю, банкон).

26) Робота зі складовими таблицями (за Т.Г.Візель).

Таким чином, робота з формування складового аналізу займає у логопедичній практиці особливе місце. Складовий аналіз необхідний читання, т.к. одиницею читання є склад, а читання дитина навчається раніше, ніж листа.

А після того, як діти приходять до висновку про те, що слово складається з частин (тобто складів) і слово легко ділиться на частини (склади), тобто. вони навчилися розрізненню та відтворенню складового контуру слова, їх увага привертається до довготи його звучання та встановлення прямої залежності довготи звучання від кількості складів у слові. Вправи на порівняння слів за довжиною під м'яч та на графічних схемах загострюють увагу дітей до живого слова. Вони на слух починають правильно виділяти слово заданої довготи, навіть якщо між словами різниця в один склад і слова вимовляються разом: ех. караван-юла, ручка-котушка, качка-курка.

На заняттях з допомогою дітей складається таблиця – «драбинка», де схема для односкладових слів міститься вгорі. Нижче стовпчиком розташовуються інші схеми з поступовим збільшенням однією склад.

ех: Таблиця - «драбинка» графічних схем складового складу слів:

Дим

_____/____вата

_____/____/_____барабан

_____/____/_____/______черепаха

Учні зорово сприймають різницю в графічних контурах схем, беруть активну участь у підборі слів до схем, порівнюють кількісний складовий склад за схемами, і це допомагає їм усвідомлено брати участь в узагальненнях: «Слова бувають довгі і короткі», «У слові буває 1,2, ,4 і більше складів», «Чим більше складів, тим довше слово».

Освоєння вимови та аналізу слів різної складової структури – процес тривалий. Успішним він стає тоді, коли кожна дитина опанує спосіб самостійного обстеження слогоритмічної структури слова.

Список використаної литературы:

Волкова "Логопедія". М., 1989 р.

Т.Г.Визель «Логопедичні вправи кожен день розробки чіткої промови». 2005 р.

О.В.Єлецька. Н.Ю.Горбачевська «Логопедична допомога школярам з порушенням писемного мовлення» С-П.2005 р.

Т.І. Дмитрієва «Мовленнєва мозаїка». 1995 р.

«Ігри в логопедичній роботі з дітьми» За редакцією В.І.Селіверстова. М., 1981

Є.Ф.Рау, В.І.Різдвяна "Виправлення недоліків вимови у школярів". М., 1969

М.Ф.Фомичева "Виховання у дітей правильної вимови". М., 1989