V triedach mimo rámca nápravnovýchovná skupina deti s poruchy reči dostávajú nápravnú pomoc po častiach, a nie denne, ako deti v logopedickej skupine.

Hlavné formy organizácie práce sú v tomto prípade individuálne a podskupinové triedy. Naše hodiny sú krátkodobé (15-20 minút), krátkodobé (2-3x týždenne) a sú určené na 6 alebo 12-mesačné tréningové obdobie.

Zároveň dnes pre tento typ tried prakticky neexistujú žiadne programy, skripty a poznámky.
Aby som tento problém vyriešil, vypracoval som túto lekciu.

Táto lekcia je poslednou lekciou na tému „ Diferenciácia zvukov S-SH».

Zvuky - S, Ш sú umiestnené na začiatku a v strede nápravná práca logopéda a spravidla ich umiestnenie nespôsobuje veľké ťažkosti, ako aj následná automatizácia.

Rozlíšenie týchto hlások je pre deti dosť náročné, ale tieto hlásky sa v slovách vyskytujú často.
Ak sa tieto zvuky vyslovia a zavedú do reči a diferenciácia nie je dostatočne prepracovaná, reč dieťaťa „píska“ a „šuští“.

Neschopnosť konsolidovať hlásky v reči následne vedie k problémom v písaní.

Preto je potrebné venovať veľkú dôležitosť diferenciácii zvukov.

Táto lekcia sumarizuje komplex korekčných techník, ako sú: artikulácia a prstová gymnastika, diferenciácia hlások v slabikách, slovách, frázach, texte.

Počas štúdia som sledoval tieto ciele:

Vývoj artikulačného aparátu;
Bez toho je pre deti nemožné produkovať zvuky a hovoriť jasne. Navyše, dnes sú svaly u detí slabo vyvinuté.

Rozvoj fonematického sluchu;
Toto je jedna z najviac dôležité body logopedická práca.
Schopnosť počuť zvuk a nájsť jeho polohu v slove pomôže dieťaťu správne vysloviť zvuk v každom konkrétnom prípade.
Prevencia dyslexie a dysgrafie v škole.

rozvoj dobré motorové zručnosti ruky;
Už dávno je známe, že rozvoj rečových centier úzko súvisí s rozvojom jemnej motoriky prstov.

Vytváranie pozitívnej motivácie pre cvičenie;
Deti s poruchami reči majú spravidla nízku motiváciu. Ak je niečo v triede ťažké, dieťa stráca záujem, zíva a rozptyľuje sa. Preto herná uniforma triedy, aktívne používanie demonštračný materiál: dejové obrázky, časté zmeny aktivít povzbudzujú dieťa k aktívnej účasti na vyučovacej hodine, udržujú jeho pozornosť počas celej hodiny.

Lekcia prebieha s deťmi vybranými podľa príslušných diagnóz a úrovne prípravy tento druh triedy.

Zhrnutie individuálnej lekcie o rozlišovaní zvukov [С], [Ш]
"Cesta za šiškami"

Téma: Zvuky S-Sh.

Cieľ: Diferenciácia zvukov [S] - [W].

1. Vzdelávacie:
- objasniť, ako dieťa rozumie zvukom [S], [SH].

2. Nápravné a rozvojové:

Rozvíjať pohyblivosť artikulačného aparátu;
- objasniť myšlienku artikulačnej štruktúry zvukov [S], [SH];
- rozvíjať fonematické uvedomenie na zvuky [С], [Ш];
- rozvíjať rečové dýchanie;
- rozvoj jemných motorických schopností rúk;
- rozlišovanie hlások [С], [Ш] v slabikách, slovách, vetách, texte.

3. Vzdelávacie:
- vytvárať pozitívnu motiváciu pre triedy;
- pestovať sebakontrolu nad rečou, chuť cvičiť.

Vybavenie:
- samostatné zrkadlo;
- štvorce modrej, zelenej a červenej;
- lopta;
- dejové obrázky.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment

Chlapci, dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu. Pozývam vás na návštevu dediny vašej babičky a na prechádzku do borovicového lesa. Chcieť? Potom zatvorte oči a predstavte si, že sme teraz v lese. Otvor oči. Ukáž mi, aké veľké sú tam stromy.
Deti zdvihnú ruky.
Fúkal teplý vetrík: pššššt, lístie zašušťalo.
Deti pohybujú prstami veľmi rýchlo.
Fúkané studený vietor: ssss, borovice sa hojdali.
Deti sa kývajú a mávajú rukami.
Vietor utíchol – listy ani konáre sa už nehýbu.
Deti relaxujú.
Opäť zafúkal vietor.
Deti sa opäť napínajú, kolíšu a mávajú rukami, potom sa opäť uvoľnia.

Výborne, posaďte sa.

2. Nahláste tému hodiny

Pamätajme si: ako šumelo lístie v teplom vánku? (Š-š-š-š) Ako fúkal studený vietor? (S-s-s-s) Dnes si zopakujeme hlásky S, Sh.

Na tabuli sú pripevnené písmená C a Ш. Ako sa tieto písmená nazývajú? Aké pravidlo poznáme? (Čítame a píšeme písmená a hovoríme a počujeme zvuky).
Pripomeňme si vlastnosti zvukov.

3. Porovnanie hlások S, Ш podľa artikulačných a akustických charakteristík (podobnosti a rozdiely)

4. Artikulačná a prstová gymnastika

Pozrite, chlapci, kto k nám prišiel? (Na tabuli sú priložené obrázky - chlapec a dievča) Správne, toto sú naši priatelia - Sasha a Máša. Pôjdu s nami do dediny k babičke. Položme si pred seba osobné zrkadlo a robme cvičenia.

Artikulačná gymnastika.

Tučné vnúčatá prišli na návštevu (nafúknite nám líca),
Pri nich sú tenké - len koža a kosti (nasávame líčka).
Starí rodičia sa na všetkých usmievali (pery v širokom úsmeve, horné a dolné zuby viditeľné),
Natiahli ruku, aby každého pobozkali (pery sa posúvajú dopredu).
Ráno sme sa zobudili s úsmevom na perách (opäť široký úsmev).
Umyli sme si horné zuby (široký jazyk za hornými zubami)
Vpravo a vľavo, vnútri a vonku (zodpovedajúce pohyby so širokým jazykom).
Sme kamaráti aj so spodnými zubami (opakovanie týchto pohybov s jazykom v polohe za spodnými zubami).
Stlačíme pery a vypláchneme ústa (striedavo nafúkneme líca - pery neprepúšťajú vzduch),
A potiahneme zo samovaru, ako sa len dá (súčasne nafúkneme obe líca a potom vypustíme vzduch cez pery).
Dáme dole podšálky a oni za nás dajú palacinky (široký jazyk sa opiera o spodnú peru).
Fúkame na placku - nie na líčka, nie na pastu (fúkame na široký jazyk).
Placku rozžujeme, zabalíme a uhryzneme (rozhrýzaný jazyk rozhrýzame, potom uhryzneme, zabalíme za spodné zuby),
Palacinka s lahodným malinovým džemom (lízať sa širokým jazykom horná pera spredu dozadu).
Šálky dáme tak, aby mohli nalievať čaj (široký jazyk s hrnčekom ohneme nahor),
Fúkali sme si do nosa - čaj sme schladili (fúkame z „hrnčeka“) smerom nahor.
Pili sme čaj - nikto sa neurazil ("pohár" sa pohybuje tam a späť).
Raňajky boli chutné - oblizli sme si pery (konček jazyka nám oblizuje pery do kruhu).

Prstová gymnastika.

Výborne chlapci. Teraz môžete ísť do lesa. Na prechádzku lesom však potrebujeme nielen pevné nohy, ale aj ruky.

Urobme cvičenie rúk:

Zovretie prstov v päste;
- rotácia pästí;
- vyklenutie rúk;
- spojenie prstov.

5. Diferenciácia hlások [С], [Ш] v slabikách.
Chlapci, spomeňme si, ako sú zvuky medzi sebou kamaráti? (Súhláska je kamarátka so samohláskou.)
Takže zvuky, ak sme s nimi priatelia, nám pomôžu prekonať hrbole. (Deti sa postavia každé na svoje miesto. Logopéd hodí dieťaťu loptu a vysloví slabiky. Dieťa zopakuje a hodí loptu logopédovi.)

sa - ša sa - sa - ša
tak - ša sa - ša - ša
su - šu sa - ša - sa
sy-shi ša - ša - sa
ša - sa ša - sa - sa
šo - tak ša - sa - ša
shu - su
shi - si

6. Diferenciácia [С], [Ш] v slovách.

Deti si sadnú na svoje miesta.
Logopéd: „Ach! Čo sa tu stalo? Sasha a Masha pre vás vymysleli slová so zvukmi S a Sh, no keď zafúkal vietor, tieto zvuky sa stratili. Pomôžme Sashe a Mashe vrátiť zvuky na ich miesto“ (ak majú deti problémy, môžete im rozdať obrázky zobrazujúce tieto predmety).
Dieťa musí pomenovať slovo a určiť umiestnenie hlásky v slove (na začiatku, v strede, na konci).

Hra "Hádaj slovo"

Iška. uba my. b
. vajíčka. Oroka
. Kamya. anki
. harfa apogi

Logopéd: „Saša si pre vás pripravila úlohu (deťom sa rozdajú kartičky). Rozdeľte tieto slová na slabiky a vytvorte zvukový diagram.“

8. Diferenciácia zvukov [С], [Ш] v čisto povedané.

Výborne chlapci! Odviedli ste skvelú prácu. A teraz, aby sme sa dostali na okraj lesa, musíme kráčať po chodníkoch a správne opakovať správne výroky. (Deti vstávajú, striedajú sa v chytaní lopty a opakujú čisté výroky).

Dáma na stole, šišky na borovici.

Sashka zrazil hrbole klobúkom.

Pasha šiel pešo -
Niesol vrece piesku.

Naša veľká chlpatá mačka sedí na okne.
A vaša malá zábavná mačka opustí okno.

Keshka v rýchlosti zjedla pešiaka.

Starenky sušili sušičky.

9. Diferenciácia hlások [С], [Ш] v texte.

Logopéd: „Chodili sme po cestičkách a kam sme prišli? A tu je kde!" (Obrázok znázorňujúci borovicový les je pripojený k tabuli.) Deti striedavo opakujú vety s logopédom a zapamätávajú si text. Potom sú na dosku pripevnené obrázky: borovica, šišky, taška. Na základe týchto obrázkov deti striedavo prerozprávajú text po jednej vete.

Text:
Saša a Máša išli do lesa po šišky. Tu je okraj lesa. Na okraji je vysoká borovica. Borovica má husté nadýchané konáre. Vysoké - veľké šišky visia na samom temene hlavy. Šišky hlučne padajú. Pod borovicou je veľa šišiek.
Sasha a Masha zbierajú šišky do vrecka. Ponáhľajú sa domov s vrecom šišiek. Zozadu počuť zvuk borovicového lesa.

Zhrnutie lekcie

Logopéd: „No, chlapci, vy a ja sme boli v lese. Naša lekcia sa skončila. Pripomeňme si: Aké hlásky sme dnes najčastejšie vyslovovali?
Ujasnime si artikuláciu zvuku: čo robili špongie, zuby, jazyk, aký bol prúd vzduchu, spieval krk alebo nie?

Hodnotenie rečovej aktivity

Dnes ste pracovali skvele a vyslovovali ste zvuky správne. So sebou v skupine si zoberiete šišky, ktoré sme nazbierali v lese (logopéd dáva deťom šišky na remeslá).

Semenyuk Julia Sergeevna,
učiteľ logopéd
GOU TsRR č. 1688 Moskva


Diferenciácia S-Sh

Krok za krokom diferenciácia zvukov S-Sh

1. fáza
2. Hra „Pridať slabiku“:
A) [s] alebo [w]: le.., tento.., kva.., gua.., anana., globu.., malý.., ale.., du.., naso.., my .. sústreď sa...
B) [sa] alebo [sha]: li.., ka.., ko.., Nata.., Sa.., plakať.., o.., blot.., gr...
B) [sy] alebo [shi]: kama.., o.., karanda.., deti.., bu..., ve..., cha..., dobre..
3. Opakujte dvojslabičné riadky:
sha – sa shu – su shi – sy she – se
sa – ša su – šu sy – shi se – ona
Opakujte slabiky
sa-ša ša-sa sa-sa-ša ša-ša-sa
so-šo šo-tak sa-ša-ša ša-sa-sa
su-šu šu-šu sa-ša-sa ša-sa-ša
sy-shi shi-sy

4. Opakujte slová vo dvojiciach, najskôr pomaly pred zrkadlom, potom rýchlejšie. Upozornite svoje dieťa na význam slov:
Saika - gang Day - vtipy Knocks - veci Rock - šupina
Zátka - vývrtka Výtrusy - ostrohy Kĺb - bajonet Hanba - jazva
Šťava - šok Dobytok - list Štýl - pokojný

2. fáza
1. Striedavo vyslovujte hlásky [s] a [sh].
2. Zapamätajte si a opakujte:
ša-sa šo-tak šu-su ona-se ši-sy
asha-asa osho-oso ushu-usu ashe-ase ishi-isa
3. Opakujte dvojice slov:
Tvoj – ty Náš – nás Veža – bájka Strašidelná – červená
Kaša - prilba Pohár - často Orná pôda - cestoviny Košeľa - klobása Grosh - rástol Šiel - rástol Reed - kumiss Yashka - čistý
Palica - luster Pešiaci - piesne Tašky - pomsta Medvedík - miska Čerešňa - visiace Rhymes - vice Swift - ryža Rozhodnite sa - vysekajte Vyrušte - napíšte Kôň - pristátie
Naughty - ohňostroj Baník - sapér Šalaš - šalát Šalvia - obrúsok Kaša - pokladňa Strecha - potkan
Rezance – klobása Khorosha – prúžok Ushanka – sane

3. fáza
1. Striedavo vyslovujte hlásky [s] a [sh].
2. Zapamätajte si a opakujte:
sha-sa-sha shu-su-shu shi-sy-shi ona-se-shesa-sha-sa su-shu-su sy-shi-sy se-she-se sha-sa-sa shu-su-su shi -sy-sy ona-se-se
3. Opakujte dvojice slov:
Klobúk - čmeliak čmeliak - odvážne Záclony - strážca Sleepers - spal Kus - páperie
Piesková - palcová Ponožka - remienok Štyridsať - šušťanie Prebudenie - myš Taška - hlučná
Nesiem - píšem Pasu - orám
Tanečnica – tancujem Aby som vedela robiť hluk
Dobre živené - šité Potkany - myši
Syr - expanzia Vyrážka - tŕň
Sila je šidlo Opýtané - rozhodnuté
4. Zmeňte vetu:
Ponáhľam sa do školy. Ty.. On (ona).. My.. Ty.. Oni...

4. fáza
1. Striedavo vyslovujte hlásky [s] a [sh].
2. Zapamätajte si a opakujte:
asa-asa-asha ssho-ssho-ssha asha-asa-asha sshu-sshu-sshi
aso-aso-asho sshi-sshi-sshe asu-asu-ashu sshe-sshe-sshi
asy-asy-ashi usa-ussa-usa ashi-ace-ace sshe-usshu-ussa
3. Hra „Povedz opak“:
Dostať dvojky je zlé, ale dostať päťky...(dobré).
Tráva je nízka a strom ... (vysoký).
Potok je úzky a rieka... (široká).
Horčica je horká a cukor ... (sladký).
V noci je tma a cez deň...(svetlo).
Gnóm je malý a obr... (veľký).
Po daždi je zem vlhká, ale v teple... (sucho). Korytnačka sa plazí pomaly a zajac beží... (rýchlo).
4. Zmeňte vetu:
Počujem smiech. Ty.. On (ona). .My, vy, oni..

5. fáza
1. Striedavo vyslovujte hlásky [s] a [sh].
2. Hra „4. nepárny“. Opakujte sériu slov, určte, ktoré slovo je zbytočné, vysvetlite prečo.
Čižmy, kožuch, maska, kvas; Pes, mačka, kôň, líška.
Klobúk, šál, letné šaty, kožuch; Klobúk, čižmy, kožuch, šortky.
Skrinka, miska, lyžica, pohár; Borovica, harmanček, osika, breza.
Slivka, hruška, pomaranč, repa; Zemiaky, kapusta, hruška, cesnak.
3. Opakujte slová:
Sasha, sušenie, sušenie, sušička, tyč, šesť, viac, vlna, žart, ponáhľať sa, šušťať, počúvať, počuť,
Sashenka, seniorka, strašidelná, slniečko, sklo, diaľnica, smej sa, smej sa, rozosmievaj ma, ponáhľaj sa, sucho,
rozosmiať, voňavý, našuchorený, poslušný, tichý, synček, zbabelec, starenka, hlučný, pastier, šofér.
4. Zmeňte vetu: Počúvam báseň. Ty, on..My..Ty..Oni...
5. Naučte sa: Mačička má hračku – medvedíka,
Medvedík má hračku - našuchorenú mačičku.

6. fáza
1. Opakujte čisté výroky, jasne vyslovujte všetky zvuky:
Sha-sha-sha - Sasha umýva dieťa. Su-su-su - nesiem balón.
Shi-shi-shi - deti idú spať. Šu-šu-šu - píšem list.
Tak-tak - Mišo váľa koleso. Su-su-su - medveď bol videný v lese.
Jaseň-jaseň - pod borovicou je chata.
2. Zopakujte frázu trikrát, postupne zrýchľujte tempo. Kontrola správna výslovnosť znie s-sh.
Šedovlasý dedko, stará babička, šišky, veselé bábätko, hlučná trieda, slané vlny, šípkový krík.
Suché koláčiky, nadýchaná mačka, voňavá konvalinka, vtipné básničky, čerešňový sad, chutné rezance, veľký pes,
polievková lyžica, sladká čokoláda, lesný okraj, pruhovaný čmeliak.
3. Naučte sa:
Nadýchaná mačka sa suší na slnku
Srsť na chrbte, chvoste a ušiach.

7. fáza
1. Zopakujte vety:
Vtipný žart, chutné koláče, hlučný škorec, sladký hrášok, sladké šípky, nebezpečná cesta,
kus skla, perzská mačka, poslušné deti, cesta starej dámy, diaľnica,
vtipný synček, bystré dieťa, sušené čerešne, šuštiace trstiny.
2. Opakujte jazykolamy, postupne zrýchľujte tempo.
Dáma na stole, šišky na borovici. Sasha miluje sushi a Sonya miluje tvarohové koláče. Sova, sova, veľká malá hlava.
Myši umývali misky pre medveďa. Saša je malý, Saša mu umyl uši mydlom.
3. Pomaly a zreteľne vyslovujte vety (2-3 krát):
Slon má veľké uši. Lesha chytil veľkého fúzatého sumca. Mačka žerie kašu z misky.
Dáša má chutné čerešne. Košík je na okne. Kukučka veselo kikiríka.
Alyosha miluje šalát a Sveta miluje čokoládu. Na okne sedí našuchorená mačka. Borovicový les vonia voňavou živicou.

8. fáza
1. Naučte sa:
Ušila som košeľu pre medveďa.
Ušijem mu nejaké nohavice.
Potrebujem na ne prišiť vrecko
A dať vreckovku.
Na sporáku sa varila kaša,
Kde je naša veľká lyžica?

Borovica
Saša a Máša išli do lesa na borovičku. Tu je okraj lesa. Na okraji je vysoká borovica. Borovica má husté nadýchané konáre. A vysoko, na samom vrchole hlavy, sú veľké šišky. Šišky hlučne padajú na zem. Pod borovicou je veľa šišiek. Sasha a Masha zdvihnú svoje šišky. Ponáhľajú sa domov s vrecom šišiek.
otázky:
Prečo išli Sasha a Masha do lesa? Kde je vysoká borovica? čo je na borovici? Čo máš navrchu hlavy? Ako padajú šišky? Čo je veľa pod borovicou? Čo robí Saša a Máša pod borovicou? Kam sa deti ponáhľajú?

9. fáza
1. Naučte sa:
Sasha, Sasha, prečo plačeš?
A skrývaš si oči v rukách?
Ak počúvaš rozprávky,
Hneď prestanete plakať!
2. Dospelý prečíta dieťaťu rozprávku a vyzve ho, aby najprv odpovedalo na otázky a potom ho prerozprávalo.
Fluff a Máša
Sashin pes je Fluff. Dáša má mačku Mášu. Fluff miluje kosti a Masha miluje myši. Fluff spí pri Sašových nohách a Masha spí na gauči. Dáša sama šije vankúš pre Mášu. Máša bude spať na vankúši. otázky:
Kto je so Sašou? Kto je s Dášou? Čo má rád Fluffy? Čo má Masha rada? Kde páperie spí? Kde spí Masha? Čo šije Dáša pre Mášu? Kde bude Masha spať?

10. fáza
1. Dospelý prečíta dieťaťu rozprávku a vyzve ho, aby najprv odpovedalo na otázky a potom ho prerozprávalo.
Staršia sestra
Sasha má sestru Natashu. Natasha je o šesť rokov staršia ako Sasha. Je v šiestej triede. IN voľný čas Natasha berie Sashu na sane, hrá s ním dámu a pomáha mu stavať lietadlá. V nedeľu vezme Natasha Sashu do kina. Sasha ju miluje staršia sestra Nataša.
otázky:
Ako sa volá Sasha sestra? O koľko rokov je Nataša staršia ako Sasha? V akej triede je Natasha? Ako Natasha a Sasha trávia voľný čas? Kam vezme Nataša Sašu v nedeľu? Koho miluje Sasha?

Diferenciácia hlások S-Sh v slabikách

A) v priamych slabikách:
sa - sa - ša
sa - ša - sa
tak - šo - tak
su - nám - šu
tak - šo - tak
sy - shi - sy
sy - shi - se
su - shi - se
su - shi - tak
se — ona — se
se - shi - sa
b) v intervokálnej polohe:
asa - asa - asha
aso - aso - asho
asu - asu - ašu
esa - esa - ashi
ashi - esá - esá
c) v slabikách s kombináciou spoluhlások
ssho - ssho - usa
sshu - sshu - ssushi
sshi - sshi - sshe
sshe - sshe - sshi
usa - usa - usa

Diferenciácia hlások S-Sh v slovách

A) v priamych slabikách:
gang - treska
šok - šťava
šité - dobre živené
šašo - súd
b) v opačných slabikách:
myš - pelerína
nôž - nos
už - fúzy
naše - nás
pláž - tanec
c) v intervokálnej polohe:
kaša - pokladňa
strecha - potkan
líška - goblin
zasahovať - ​​masáž
pýtať sa – mrviť
išiel - veľvyslanec
d) v slabikách s kombináciou spoluhlások:
omrvinka - farba
kashka - prilba
Masha - maska
medveď - misa
dvojnožka - cumlík
šupina - skala
ostroha – výtrus
ostroha – hádka
jazva - hanba

Diferenciácia hlások S-Sh vo frázach

Zábavný žart
lahodné sušenie
hlučné škrípanie
sladký hrášok
voňavý šípkový
nebezpečná cesta
črep skla
perzská mačka
poslušné deti
cesta starej dámy
rýchlostná cesta
vtipný syn
šikovné dieťa
sušené čerešne
šuchot rákosia

Diferenciácia hlások S-Sh vo vetách

V divočine nepočuť hluk diaľnice.
Pozdĺž diaľnice boli vysadené voňavé šípkové kríky.
Lyosha zavesil šál svojej babičky do skrine.
Do tašky vložíme starý kabátik a klobúk.
Na okraji lesa sa začali ozývať sojky a kukučky.
V noci sme v rohu počuli šušťanie - malá myška nám nedovolila spať.
Po kúpaní Saša osušili nadýchaným uterákom.
S nástupom jari sa v lese začína ozývať slávik.
Sasha zložil vtipnú báseň.
Sašovi ušili masku a kostým medveďa na maškarný večierok.
Naša mačka má našuchorenú srsť a dlhé fúzy.

Zmeňte podľa príkladu. Zmeňte každú vetu, ako je uvedené v príklade. Sledujte výslovnosť hlások S a Sh.
Ukážka:
Počujem smiech.
Počuje smiech.
Počujeme smiech.
Počuješ smiech.
Počujú smiech.

Strihám vlnu.
Počúvam báseň.
Ponáhľam sa do školy.
Zrážanie šišiek z borovice.
Vysušte si džínsy na slnku.
Vypočujte si vtipnú rozprávku.
Jedzte sushi s makom.

Distribúcia návrhov. Zapamätajte si a správne zopakujte vety. Sledujte výslovnosť zvukov Ш a С.
Počujem.
počujem hluk.
Počujem hluk z diaľnice.
Dobre počujem hluk z diaľnice.
Dobre počujem hluk z diaľnice.

suším to.
Suším šampiňóny.
suším sa chutné šampiňóny.

Očistím mačku.
Vyčesám našuchorenú mačku.
Vyčesám moju našuchorenú perzskú mačku.
Hrebeňom prečesám moju nadýchanú perzskú mačku.

Diferenciácia hlások S-Sh v jazykolamoch

V kaši je pakomár. Poponáhľaj sa, mačka. Jedzte kašu s pakomármi z misky.

V chatrči robí hluk len čmeliak, spí tam schúlený Saša.

Mama dala Sashe srvátku z jogurtu.

náš sivá mačka sedel na streche a vaša šedá mačka sedela vyššie.

Poponáhľaj sa, neváhaj, utekaj po oriešky.

Sashka zrazil hrbole klobúkom.

Šestnásť myší kráčalo
A šiesti niesli groše.
A myši, ktoré sú horšie,
V grošoch sa hlučne tápa.

Šišky sú na borovici a dáma na stole.

Saša išiel po diaľnici a cucal sušičku.

Borovica robí hluk zo spánku, borovica robí hluk zo spánku.

Diferenciácia hlások S-Sh v príbehoch

Prerozprávajte texty, jasne vyslovujte zvuky S a Sh.

Vlak

Všade je sneh. Máša má sane. Misha má sane. Tolya má sánky. Galya má sane. Jeden tatko bez saní.
Vzal Galinu sane, zapriahol ich k Tolinom, Tolina - k Mashinom a Mashinom - k Mishinom. Ukázalo sa, že je to vlak.
Misha kričí:
- Tu-tu!
Je strojník.
Masha kričí:
- Vaše lístky!
Je dirigentkou.
A otec potiahne lano a hovorí:
- Chukh-chukh... Chukh-chukh...
Je to teda lokomotíva.

Prečo mesiac nemá šaty?


Tento mesiac som sa rozhodla, že si ušijem šaty pre seba. Krajčír si zmeral miery a sadol si k práci. Mesiac na šaty prišiel včas. A šaty sú úzke a krátke.
"Zrejme som sa mýlil," hovorí krajčír.
A opäť sa posadil k práci. Mesiac na šaty prišiel včas. Šaty sú opäť príliš malé.
"Teraz som sa zrejme pomýlil," povedal krajčír.
A opäť začal strihať a šiť.
Po tretí raz prišiel mesiac ku krajčírovi. Videl som krajčíra kráčať po oblohe celý mesiac – nie mesiac, ale celý mesiac a dvakrát tak široký ako šaty, ktoré práve ušil. Čo mal robiť krajčír?
Začal utekať. Hľadal som ho mesiac, hľadal som ho, ale nenašiel som ho. Takže mesiac zostal bez šiat.


Mitka nazbieral toľko húb, že ich nemohol doniesť domov. Dal ich do lesa. Na úsvite išla Mitka zbierať hríby. Huby mu zobrali a on začal plakať. Jeho matka mu povedala: "Prečo plačeš? Alebo mačky zjedli naše koláče?" Potom sa Mitka cítil smiešne, utrel si slzy po tvári a zasmial sa.

Prerozprávajte text a odpovedzte na otázky. Sledujte výslovnosť zvukov Ш a С.

Ceruzka


Otec priniesol veľkú ceruzku. Masha kričí: "Ja!" Misha kričí: "Ja!" Otec povedal:
- Ticho, rozdelíme sa.
Bežal som jeden koniec - modrý. Prebehol som druhý koniec – červený.
Misha a Masha sa smejú: "Podeľme sa o ceruzku!" Misha má modrý koniec a Máša červený koniec. Misha kreslí modré obrázky a Máša červené.

otázky:
1. Čo priniesol otec Máši a Mišovi ako darček?
2. Prečo sa chalani pohádali?
3. Čo robil otec?
4. Aké obrázky nakreslili Máša a Miška?

Diferenciácia hlások S-Sh v poézii

Myška ticho zašepkala:
"No, synček, si hore?"
„Chvejem sa,“ povedal myške, „
V lese počujem hrozný hluk."
"Neboj sa, zlatko moje,
„Prší,“ zašepká myš.

*****
Žil na okraji lesa
Ježko pod starou borovicou.
Išiel som zbierať šišky
Hrať sa s ježkom.

*****
Myši v tichosti šepkali,
Tie malé myši sú menšie ako kužeľ,
Čo tak chlpatá mačka Mushka
Bolo by lepšie spať na vankúši.
Mačka hýbe ušami:
"Nie je čas ísť po myši?"
Ak niekto počuje myši,
Lov začína.
Bolo by lepšie, keby tam boli hlúpe myši
Nešepkali by do ticha.

*****
Fluffy mačka a Snowball pes
Vyšli spolu na lúku.
Mačka bežala za myšou
Pes ležal na slnku.

*****
Kedysi chlpatý kocúr
Požiadala ma, aby som sa trochu najedla.
V pokladni železnice
Dali jej trochu tvarohu.

*****
Náš Sasha sa rozosmial.
Celý deň sa smiala.
Všetko sa jej vtedy zdalo smiešne,
Dokonca som si ublížil a to nie je problém.

*****
Ježko s ježkom Pašom
Išiel som navštíviť žabu,
A žaba Máša
Sušil som sušičky.
Voňavý lesný čaj
Fajčí pre hostí,
Oregano na tráve
Máša nešetrí.
Tancuje lahodná vôňa
Vznášať sa lesom
Takže žaba Máša
Stretáva ježkov.

*****
Sasha je najlepšia pastierka.
Berie si so sebou roh.
Taška vyrobená z rohože
S miskou a lyžičkou.

*****
Mačka má fúzy a uši.
Na počúvanie potrebuje uši.
Ale nevieme prečo,
Potrebuje vaše zviera fúzy?

*****
Po okraji lesa skáče zajačik
Neďaleko salaša zajaca.
Hľadá huby,
Na nakladanie do vane.
Prázdne len na okraji.
Nenašiel ani jednu vlnu.
Sadol si a od smútku sa poškrabal za ušami.
Pri chate na kraji.

*****
Jazyk hore: ša-ša-ša,
Kaša, koláče, rezance.
Jazyk dole: sa - sa - sa,
Cukor, maslo, klobása.

*****
Jedného večera staré dámy
Pili sme čaj a hrýzli suchý chlieb.
Mačka na vankúši
Labkou si umýva uši.
Stará pani ide stonať do postele,
Pod hlavu si dá vankúš.
Stará pani piekla šišky
A dala šišky do misky.

*****
Šesť chlpatých mačiatok
Chcú jesť klobásy.
Natasha je vtipná
Dá im prosovú kašu.

Rozlišovanie zvukov S-Sh podľa ucha a vo výslovnosti.

Durneva Marina Alekseevna, logopéd, MBDOU MATERSKÁ ŠKOLAč.17, Kamensk-Šachtinskij.
Cieľ: diferenciácia hlások Zh-Z.

Úlohy:
1. Rozvíjať u predškolákov správnu zvukovú výslovnosť, schopnosť rozlišovať zvuky S-Sh v ich reči a správne ich používať.
2. Diverzifikovať s didaktická hra pracovať na upevňovaní správnej zvukovej výslovnosti, zaujať deti.

Popis: Zvuky S-SH dieťa mieša najčastejšie, a to nielen v sluchu, ale aj vo výslovnosti. Práca na rozlišovaní hlások S-Sh napomáha jasnejšej, uvedomelejšej výslovnosti vo všeobecnosti a je tiež základom gramotnosti v písaní. Tieto hry môže viesť logopéd aj učiteľ. táto práca Bude to užitočné pre logopédov, logopédov, pedagógov, rodičov. Prvé štádium
Rozlišovanie zvukov S-Sh v izolácii, v slabikách a slovách.

1. Diferenciácia podľa sluchu hlások S-Sh v slovách.
Pozorne počúvajte nedokončené vety. Z dvojice podobne znejúcich slov pomenujte jedno, ktoré je významovo vhodné. Vysvetlite jeho význam.

Dajú to do misky... (kaša alebo prilba).
Hasič si nasadí... (kašu alebo prilbu).
Sladko spí v brlohu... (miska alebo medveď).
Na stole so šalátom... (miska alebo medveď).
Prezývka našej mačky... (Maška alebo maska).
Kaša by mala byť... (nezbedná alebo osolená).
Zápasník má skvelé... (šídlo alebo silu).
V pekárni je veľký... (gang alebo treska).

2. Diferenciácia v počutí a výslovnosti izolovaných hlások S-Sh.

S deťmi hráme rôzne onomatopoické hry. Typ:
- Les je hlučný (potriasajú rukami a ťahavo vyslovujú hlásku Sh-Sh-Sh).
- Pumpa (napodobňujte pohyby osoby, ktorá pumpuje pneumatiku, pričom vyslovuje zvuk S-S-S).
- Had (daj dlane k sebe, pohybujte nimi zo strany na stranu a syčte).
- Voda tečie z kohútika - umyte si ruky (napodobňujeme umývanie rúk a pískanie - voda tečie).
- Pneumatika je prázdna (Sh-sh-sh-sh - hrbíme sa), musíme ju napumpovať (cvičenie „Pump“.)

3. Diferenciácia hlások S-Sh v rovných slabikách s rovnakými samohláskami.
Hra „Opakovať“ - jasne vyslovujte slabiky (najprv 2 a potom 3 slabiky). Najprv vystupuje dospelý ako vedúci a potom môžete vyzvať dieťa, aby sa pýtalo na slabiky, a ostatné deti alebo učiteľ opakujú. Úlohou detského vedúceho je všímať si chyby a opravovať ich.

sa-ša so-šo su-šu sy-ši ša-sa šo-so šu-šu shi-sy

Sa-sha-sa so-sho-so su-shu-su sy-shi-sy sha-sa-sha šo-so-šo šu-su-šu shi-sy-shi

4. Diferenciácia hlások S-Sh v priamych slabikách s rôznymi hláskami.

Na tieto slabiky sa hrá aj hra „Opakovanie“.

sa-šo su-ši sy-ša se-šo šu-sa shi-so ša-sy so-sha

Su-shi-sa sy-sha-su se-sho-sa shi-su-sho sho-sy-shu ona-su-sho sha-su-shi shu-sy-she

5. Diferenciácia hlások S-Sh v slovách.
Hra "Pexeso" - urobte obrázky, ktoré deti pomenovali pri automatizácii každého zo zvukov, zmiešajte ich a rozložte pred dieťa 6 dielikov. Počas rozloženia dieťa pomenuje každý obrázok. Potom si dieťa zapamätá všetkých 6 obrázkov a zavrie oči. Učiteľ odstráni 1. obrázok a dieťa, ktoré otvorí oči, musí pomenovať, ktorý obrázok učiteľ odniesol. Najprv urobíme obrázky, kde slová obsahujú iba 1 zvuk. Napríklad syr-šakal-šalát-taška-taška-klobúčik. Potom sa berú slová s oboma zvukmi, ako napríklad slniečko-šest-vzpierač-diaľnica-stará pani.

Druhá fáza
Rozlišovanie hlások S-Sh vo vetách a súvislej reči.
1. Diferenciácia hlások S-SH v samostatne zostavených vetách.
Hra „Príďte s návrhom“. Táto hra sa hrá na materiáli rovnakých obrázkov, o ktorých sa hovorilo vyššie.
Dieťa dostane obrázok a požiada ho, aby vymyslelo vetu s použitím tohto slova. Ak pracujete so skupinou detí, môžete usporiadať súťaž o to, kto príde s najviac návrhmi. Za každú urobenú vetu sa dáva čip,
potom sa vypočíta výsledok. Kto má viac žetónov, vyhráva.

2. Diferenciácia hlások S-Sh v riekankách.
Hra "Opakovať" - opakujte riekanky po učiteľovi, najskôr pomaly a potom rýchlo.
Starajte sa o svoj nos v extrémnom chlade.
Lokomotíva dýcha paru, spod kolies fúka para.
Sashe dali do misky kašu, ona dala všetku kašu svojej mačičke.
Ivanuška plávala pri sivom kamienku.
Na okraji lesa hučali sovy, sojky a kukučky.
Máša uvarila výbornú kašu.
Na výlet sú dobré koláče s hráškom.
Blízko veľkej chatrče kolíše slon dieťa.

3. Diferenciácia hlások S-Sh vo vtipných dramatizáciách.
Hra "Divadlo". Vykonáva sa vo dvojiciach: dieťa-dieťa alebo dieťa-dospelý. Na znázornenie roly sú vopred pripravené masky s čelenkou. Oblečieme si ich a zahráme báseň. Úlohou dieťaťa nie je len vykresliť svojho hrdinu, ale aj správne vysloviť všetky slová.

Vysávač, vysávač!
Kam strkáš nos?
- šu-šu-šu, šu-šu-šu,
Dýcham tvoj prach!

Myška, myš, prečo nespíš?
Prečo šuštíte slamky?
- Bojím sa spať, sestra,
Budem snívať o fúzatej mačke!

Šikovná Mishka kráčala lesom,
Spadla mu hrča.
- A na nás a na nás
Nechajte ananás padnúť!

4. Diferenciácia hlások S-Sh v príbehoch.

Prečítame si príbeh, potom sa porozprávame a požiadame dieťa, aby ho prerozprávalo.

SUSED
Sasha kráčal do školy a za ním kráčal pes Pushok a ako vždy niesol Sashovu tašku. Sasha bol na svojho psa hrdý. Nikto nemal takého chytrého psa! Sasha rýchlo kráčala smerom ku škole, nezastavila sa a ani sa neobzrela. V tom čase prišla ku Cannonovi Sašova suseda Mishka a podala psovi kosť s mäsom. Fluff odhodil tašku, schmatol veľkú kosť a opäť šiel za Sašou. A nezbedná Misha vzala Sashovu tašku a povedala si: "Pozriem sa na Sashu, keď príde do školy s kosťou a sadne si za stôl!"

ŤAŽKÁ ZÁŤAŽ
Prasa raz kúpilo od medveďa vrece žaluďov. Prasa nesie vrece a náklad sa jej akosi zdá beztiažový. "Medveď ma oklamal," rozhodlo sa prasa, "naplnil polovicu vrecka!" Prasa kráča ďalej a unaví sa. Taška sa jej zdá každým krokom ťažšia. "Nie, medveď ma neoklamal," myslí si prasa, "naplnil vrece!" Prasa opäť kráča a niesť ťažkú ​​tašku je pre ňu priveľa. Prasa hodilo vrece, postavilo sa a povedalo: „Prečo mi tento medveď nalial dva vrecia namiesto jedného?

Táto logopedická hodina je zameraná na objasnenie a porovnanie artikulácie hlások [S] - [SH]. Určite bude dobrá pomoc na aktivity s mladšími deťmi školského veku s poruchami reči.

Téma: „Diferenciácia zvukov [С] – [Ш] v slabikách, slovách a vo vetách“

Cieľ: objasnenie a porovnanie artikulácie zvukov [S] – [Ш].

Nápravné a vzdelávacie:

Zlepšiť fonematickú analýzu a fonematické vnímanie;

Nápravné a vývojové:

Rozšírenie slovná zásobaštudent;
- rozvoj dobrovoľnej pozornosti;

Nápravné a vzdelávacie:
- pestovanie expresivity reči a záujmu o kognitívnu činnosť

Vybavenie: magnetofón, obrázky predmetov, panel zobrazujúci les, „listy“ s úlohami, zrkadlo.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment.

Dobrý deň, Katya! Radi cestujete? Dnes sa s vami vyberieme na prechádzku do Čarovného lesa. Aby sme začali naše dobrodružstvá, povedzme „magické“ slová správne a jasne.

Saša dostala kašu a Klasha jogurt.

Výborne, Kaťuša! Všimli ste si niečo v tejto vete? Aké zvuky boli najčastejšie? Správne, zvuky [S] a [SH].

II.Hlavná časť.

1. Charakteristika zvukov.

Pripomeňme si charakteristiku zvukov [S] a [SH]. ([C] – spoluhláska, hluchý, pevný zvuk. [Ш] – spoluhláska, tupý, vždy tvrdý zvuk). Pomenujte rozdiely a podobnosti zvukov.

A teraz začíname našu cestu.

2. Dychové cvičenia.

Cítite, aký čerstvý vzduch je v lese? Urobme si nejaké dychové cvičenia.
"Ruža a púpava"
Vykonáva sa v stoji. Najprv sa dieťa zhlboka nadýchne nosom, ako keby cítil ružu a snažil sa nasať celú jej vôňu, potom „fúkne na púpavu“ - vydýchne ústami čo najviac.
3.Rozvoj fonematického sluchu.

Pozrite sa na peň. Kto tam sedí? (Zajačik) V rukách má list. Poďme si to prečítať.

"Som stratený a nemôžem sa dostať domov." Aby som našiel cestu, potrebujem rozpoznávať zvuky. Ak počujete zvuk S, tlieskajte rukami a ak počujete zvuk SH, dupnite nohou.“

Nuž, Kaťuša, pomôžme zajačikovi? Pozorne načúvať.

Zvuky: Zh, S, Z, Sh, Shch, S, Sh, Zh, Z atď.

Slabiky: ZHI, SY, SA, SHO, SHI, SHCHU, JO, SO, SHU, SU atď.

Pomohli sme zajačikovi, teraz našiel cestu domov. A ideme ďalej.

Pozri, kto to šuští za kríkom? Toto je myš Shurshik, ktorá vás tiež požiada, aby ste mu pomohli. Shurshik rád pomenúva iba tie slová, ktoré majú hlásku Ш. Zmeňte slová tak, aby namiesto hlásky С bola hláska Ш. Skúsime to?

fúzy-...(UŠI)

DEŇ - …. (VTIPY)

PRILBA - .... (KAŠA)

MISKA-….(MEDVEĎ)

ROCK - .... (MIESTA)

BÁJKA - ....(VEŽA)

CAPE-….(MYŠ)

BITE - ....(JEDENIE)

Pomenujte slová, ktorým nerozumiete.

A túto úlohu sme splnili!

4. Fyzický moment.

Teraz je čas nabíjať. Robia to všetky zvieratá. Poď, pridajme sa k nim.

(Vystupujeme na pieseň „Žirafy majú fľaky, fľaky, fľaky, fľaky všade...“)

Žirafy majú všade fľaky, fľaky, fľaky, fľaky.

(Tlieskajte dlaňami po celom tele.)

Slony majú všade faldy, faldy, faldy, faldy.

(Stlačíme sa, akoby sme zbierali záhyby.)

Na čele, ušiach, krku, lakťoch,

Na nos, brucho, kolená a prsty.

(Použite oba ukazováky na dotyk zodpovedajúcich častí tela.)

Mačiatka majú všade srsť, srsť, srsť, srsť.

(Pohladíme sa, akoby sme hladkali srsť.)

Na čele, ušiach, krku, lakťoch,

Na nos, brucho, kolená a prsty.

(Použite oba ukazováky na dotyk zodpovedajúcich častí tela.)

A zebra má pruhy, všade sú pruhy.

(Prechádzame okrajmi dlaní pozdĺž tela (nakreslíme pruhy))

Na čele, ušiach, krku, lakťoch,

Na nos, brucho, kolená a prsty.

(Použite oba ukazováky na dotyk zodpovedajúcich častí tela.)

5. Diferenciácia hlások S - Sh vo vetách.

Na lesnej čistinke je krabica.

Katya, pozri, niekto stratil svoj dar. Naliehavo musíme zistiť, kto to vlastní.

Na krabici je poznámka, ale včerajší dážď vymazal niektoré písmená. Musíme ich vložiť.

“Milá teta_ovu_ka!

Musím vás informovať, že čoskoro priletím k vám do mesta. Milujem jedlo s rôznymi príchuťami. Sú tam čokolády, syry a sušienky.

Veľmi sa teším na stretnutie."

Musíte vložiť chýbajúce písmená S a Sh.

Skvelé! Teraz vieme, komu je zásielka určená.

III. Výsledky lekcie.

Dnes ste všetkým pomohli, urobili užitočné veci a zvieratá sa vám chcú poďakovať. Z lesa priniesli darček s darčekmi.

S akými zvukmi sme dnes na hodine pracovali? Páčil sa vám náš výlet?

Amarkulová A.D.,
učiteľ logopéd

Súvisiace články:

Cvičenie 1. a) Vyberte počiatočné zvuky zo slov: sane, klobúk.

b) Porovnajte hlásky s a sh artikuláciou.

V čom sú si tieto zvuky podobné?

Aký je rozdiel medzi týmito zvukmi?

Úloha 2. Vyberte počiatočné zvuky zo slov. Logopéd vyslovuje slová, pričom hlasom zvýrazní prvú hlásku a deti ju zopakujú.

Ukážka. Sumec (s), hluk (sh).

Sám, hluk, šál, sane, taška, krk, masť, konár, kráčal, pneumatika, sila, modrá, cukor, šušťanie.

Úloha 3. a) Vyslovte hlásku s alebo sh s podporou ruky logopéda.

Logopéd deťom pripomína, že pri vyslovovaní hlásky c sa jazyk nachádza dole, za dolnými zubami a pri vyslovovaní hlásky w sa jazyk dvíha hore, za hornými zubami. Ak je ruka zdvihnutá nahor, deti vyslovujú zvuk sh, down - s.

S Shs Shs Shs Sh S atď.

b) Vyslovte hlásky s a sh pozdĺž podporných šípok.

Logopéd ukazuje deťom kartičky s obrázkami šípok smerujúcich nahor alebo nadol a deti vyslovujú zodpovedajúci zvuk.

Ukážka, s w

c) Vyslovujte hlásky s a sh podľa konvenčných symbolov.
Logopéd deťom pripomína, že pri vyslovovaní hlásky s

pery úsmev, pri vyslovovaní hlásky sh - pery s náustkom. Logopéd ukazuje deťom kartičky so symbolmi: s, w. Deti vyslovujú zodpovedajúci zvuk.

Úloha 4. Povedz slabiky reflexívne.

SA – SHA SHA – SA ASA – ASHA

SO – SHO SHO – SO ASHO – ASHO

SU – SHU SHU – SU ASU – ASHU

SY – SHI SHI – SY ASY – ASHI

SE – ONA ONA – SE ASE – ASHE

Hra „Naopak“.

Logopéd vyslovuje slabiku s hláskou s, deti hláskou a a naopak.

Ukážka: SA SHA SO SHO

SHA SA SHO SO

SU SHU SHI SY

Úloha 5. Zapamätajte si a reprodukujte množstvo slabík.

SA-SHA -SA SHA -SA-SHA SHA-SHA -SA

SO-SHO -SO SHO -SO-SHO SA -SA-SHA

ŠU-ŠU -ŠU ŠO -ŠU-ŠU ŠU-ŠU -ŠU

Úloha 6. Vypočujte si slová: a) Zvýraznite začiatočnú slabiku. Logopéd kladie dôraz na slabiku, ktorú deti zvýraznia hlasom.

Ukážka. Sane (sa), šál (sha).

Sane, šál, suché, pneumatika, bravčová masť, šidlo, plást, krk, sumec, kroky, čižma, vlhké, šité, sadnúť si, hluk.

b) Zvýraznite poslednú slabiku. Ukážka. Líška (sa), nosím (šu).

Líška, kaša, nosy, vrkoče, naše, noste, deti, mačka, Máša, myši, noste, vaše, Lusha, Alice.

Úloha 7. Doplňte slovo pridaním slabík sa alebo sha na základe obrázkov (ktoré vyberie logopéd). Povedz celé slovo.



Li... (sa), na... (ša), prsteň... (tak), svätožiara... (ša), strecha... (ša).

Pridajte slabiky sy alebo shi. Povedz celé slová.

U.. .(shi), u.. .(sy), ale... .(sy), my.. .(shi), strechy... .(sy), strechy.. .(shi).

Úloha 8. Povedzte slová vo dvojiciach reflexným spôsobom.


fúzy - uši nos - nôž

potkan - strešné ponožky - nohy

misy - nesie nás - naše

V akých zvukoch sa dvojice slov líšia?

Uši - fúzy; potkan - strecha; bájka - veža; nás – našich;

ty - tvoj.


Cvičenie 9. Pozrite si obrázky. Pomenujte ich.

Úloha 10. Vyslovte slová zamyslene.

Suchý, ponáhľaj sa, chlpatý, sušiaci, pehy, diaľnica, pastierka, rým, smej sa, stará pani, počul, ponáhľal sa, rozosmial ma, rozosmial ma, škrípal, bystrý, šofér, bystrý.

Logopéd zisťuje, či deti rozumejú významu týchto slov.

Úloha 11. Zapamätajte si a pomenujte niekoľko slov.

Ponáhľať sa - ponáhľať sa - ponáhľať sa; šiť — šiť — vyšívať; suchý - sušený - sušený - sušenie - sušený.

Úloha 12. Pamätajte na slová podobné slovu suchý.

Úloha 13. Odpovedzte na otázky jedným slovom. Logopéd sleduje jasnú výslovnosť hlások s a sh.

Kto riadi vlak?

Čo svieti ľuďom cez deň?

Čím je pokryté telo mačky alebo psa?

Aké iné slovo možno použiť na označenie malých rožkov?

Učiteľka prečítala deťom rozprávku a deti sa zasmiali.

Aký bol príbeh?

Úloha 14. Doplňte vety jedným slovom.

Logopéd číta úryvok z básne K. Chukovského „Moidodyr“. Začína vetu, deti ju dokončia jedným slovom.

Nech žije mydlo... (voňavé). A uterák... (nadýchaný). A zubné... (prášok). A hustý... (hrebeň).

Úloha 15. Vyberte obrázky v troch stĺpcoch: so zvukom s, so zvukom w, so zvukom s a sh.

Obrázky vyberá logopéd.

Zoznam navrhovaných obrázkov: cvikla, Sprcha, šatník, ponožky, harmanček, les, reďkovka, taška, slnko, cencúľ, dáma, babička, starenka, sušenie, diaľnica.

Úloha 16. Určte miesto hlások s a sh v slovách. Stará dáma, diaľnica, slniečko, strašidelné, chytré.

Úloha 17. Doplňte vetu jedným slovom pomocou referenčných obrázkov.

Zajac má dlhé... (uši). Mačka má dlhé... (fúzy). Pod podlahou sa ozýva šuchot... (potkan). Dom má novú... (strecha). Saša pomohla... (k starkej). Shura má nové... (čižmy).

Znie to s-sh vo vetách

Úloha 18. Povedzte frázy zamyslene.

Šedovlasý dedko. Nadýchaný sneh. Voňavé seno. Červená ceruzka. Suché púčiky. Zábavná historka. Machový močiar. Strašná zver. Hodvábna tráva. Hodvábna hlava, maslová brada.

Logopéd zisťuje, či deti týmto frázam rozumejú.

Úloha 19. Odpovedz na otázku. Povedz celé vety.

Ukážka. Aký sneh? Načechraný. (Sneh je nadýchaný.)

Akú ceruzku? Aký príbeh? Aké zviera? Aký druh trávy? Akú hlavu? Akú bradu? Aké seno? Aký močiar? Aké šišky?

Kto má hodvábnu hlavu a mastnú bradu?

Úloha 20. Vypočujte si návrhy. Odpovedz na otázku.

V močiari rastie trstina. Trstina je hrubá a vysoká. Saša a Sima strihali prútie.

Čo rastie v močiari?

Aká trstina?

Kto rezal trstinu?

Úloha 21. Povedzte vety v reflexii.

Kukučka veselo kikiríka. Masha pije želé. Saša nesie hrušky. Pastier sa ponáhľa domov. Moja sestra ušila košeľu pre Sashe. Slon má veľké uši.

Úloha 22. Vytvorte vety na základe obrázkov o Sashe a Máši.


Kto robí správnu vec?

Úloha 23. Hovorte príslovia, porekadlá a výroky reflexívne. Zapamätajte si výber logopéda. Zistite význam každého príslovia a výroku.

Keď si usteliete posteľ, budete spať. Ach, aký mráz, všetky okná sú zakryté!

Starajte sa o svoj nos v extrémnom chlade. Sedí s nohami visiacimi ako rezance na lyžičke

Neponáhľaj sa jazykom, ale ponáhľaj sa so svojimi skutkami. Stojí ako mačka nad myšou.

Sova, sova, veľká malá hlava. Stojí ako trstina nad riekou.

Piesňami pole orať nemôžeš. listy? šepkajúc, ako keby boli nažive,

Ak sa ponáhľate, rozosmejete ľudí. a príde čas - a budú robiť hluk. Deväť myší pritiahnutých k sebe -

Veko bolo stiahnuté z vane.

Ponáhľate sa a ponáhľate, ale nie je čas na odpočinok.

Mačka bude roniť slzy myši.

Úloha 24. Povedzte jazykolamy v troch rýchlostiach: pomalá, stredná a rýchla.

Logopéd sleduje jasnú výslovnosť hlások s a sh.

Borovica robí hluk zo spánku,

Borovica šuští zo spánku.

Sasha je malá,

Sasha je pekná.

Saša si umyl uši mydlom.

Úloha 25. Počúvajte hádanky. Nájdite odpovede. Naučte sa ich naspamäť. Vytvorte hádanky pre svoju mamu, otca, babičku a svojich priateľov.

Logopéd zobrazuje obrázky znázorňujúce odpovede na hádanky.


Sedím pri okne,

Pozerám sa na to pre celý svet.

(TV.)

A strecha je so mnou.

(Korytnačka.)

Som nadýchaná guľa

Zbeliem sa v čistom poli.

A vietor fúkal -

Zostáva stopka.

(Púpava.)

Odišla som z domu

A vytiahol strechu.

Vrátil sa domov

Worth Antoshka

Na jednej nohe.

Jemné, voňavé,

Umýva čisto.

Stojím ďalej hrubá noha,

Stojím na hladkej nohe.

Pod hnedým klobúkom

So zamatovou podšívkou.

(Ošípané.)

(P. Russ-Silver.)


Poznámky k lekcii.

Predmet. Znie s a sh.