Súhrn zábavy o rozvoji reči v seniorská skupina


Popis materiálu: Toto zhrnutie bude užitočné pre učiteľov materských škôl starších skupín.
Cieľ: Rozvoj súvislej reči.
Úlohy:
1. Upevniť vedomosti o rozprávkach.
2. Zlepšiť schopnosť detí riešiť hádanky.
3. Rozvíjať monológnu, dialogickú, súvislú reč.
4. Pestujte emocionálnu reakciu na známe a milované rozprávky a priateľstvo.
Vybavenie: magnetofón, kvet s lupeňmi, hračkárska víla krásnej reči, ilustrácie s rozprávkami
kurz zábavy:
Vychovávateľ
: - Chlapci, keď ste dnes prišli do skupiny, všimli ste si niečo nezvyčajné? (nezvyčajný kvet).
Vychovávateľ:Čo myslíte, kto nám ho mohol dať? (odpovede detí).
-A dala to Víla krásnej reči, ktorá žije v Zemi poznania. Ponáhľala sa a odišla z „Rechtsvetika“ s úlohami. Kto sa s úlohou vyrovná lepšie, čaká ho prekvapenie, tak sa veľmi snažte.A úlohy sú napísané na lupeňoch rečníckeho kvetu. Plnením úloh ukážeme víle krásnej reči, čo sme sa naučili za rok. Tak čo, ste pripravení?
Takže 1 úloha víla krásnej reči navrhuje zapamätať si rozprávku o veselom jazýčku.Ja poviem rozprávku a ty ukážeš pohyby jazýčka.
Rozprávka „O veselom jazýčku“
Ústa sú dom, pery sú dvere.
Kto býva v tomto dome?
V tomto dome, môj priateľ,
Veselý jazyk žije.
A je to šikovný chlapec,
A trochu nezbedný.
(Ústa sú otvorené, niekoľkokrát je zobrazený úzky jazyk. Cvičenie „Šípka“.)
Náš veselý jazyk
Otočil sa na bok.
Vyzerá doľava, vyzerá doprava...
A potom znova vpred,
Oddýchnite si tu.
(Cvičenia „Hodiny“, „Had“.)
Jazyk otvoril okno,
A vonku je teplo.
Náš jazyk sa roztiahol
Široko sa na nás usmial,
A potom som išiel na prechádzku,
opaľovať sa na verande.
(Cvičenie „úsmev“, „žihadlo“, „šípka“.)
Ležať na verande
Rozbehol sa na hojdačku.
Odvážne vyletel...
Ale je čas pustiť sa do práce.
(Cvičenia „Spatla“, „Swing“.)

Ponáhľal sa na svoj dvor,
Na opravu plotu.
Rýchlo sa pustil do práce
A dielo začalo vrieť.
(Cvičenie „Plot“.)
Klince, kladivo a kliešte -
Veci, ktoré potrebuje tesár.
Kladivo klope "klop-klop!"
Na jazyk on najlepší priateľ.
(Ústa sú zatvorené. Zuby sú odkryté. Napnutou špičkou jazyka ťukajte na zuby a opakovane opakujte „t-t-t“).
Vedľa je plechovka s farbou.
Plot je potrebné aktualizovať.
Strapec začal tancovať,
Náš plot je na nepoznanie.
Cvičenie "Maliar".)
Náš jazyk dokončil prácu.
Môže bezpečne odpočívať
- Vezmem koňa na prechádzku,
Zahrám jej na harmonike.
hrám futbal
A dám gól.
Veľmi náročná úloha -
Zaveďte loptu do brány.
(Cvičenia „Kôň“, „Akordeón“, „Futbal“.)
Slnko sa schovalo za horu,
Jazyk išiel domov.
Zamkol dvere.
Ľahol si do postele a stíchol.
(Cvičenia „Šmýkačka“, „Stierka“.)
Výborne, splnili ste prvú úlohu. Odtrhneme druhý okvetný lístok.
Úloha „Povedz opak“.
Pinocchio je veselý a Pierrot je smutný
Vrana je ťažká a motýľ ľahký
Čarodejnica je zlá a víla je dobrá
Diaľnica je široká, ale cesta je úzka
Oceán je hlboký a kaluž plytká
Had je hladký a líška je našuchorená,
Vlk v lese je hladný, ale pes v lese je dobre najedený
V lete je horúco a v zime zima,
Borovica je vysoká a vianočný stromček nízky
Pančuchové nohavice sú dlhé a ponožky krátke
Žemľa je mäkká, ale kreker je tvrdý
V noci je tma a cez deň svetlo
Pavučina je tenká, ale lano je hrubé
Hviezda je malá, ale slnko je veľké

Odtrhneme ďalší okvetný lístok.
- Deti, máte radi rozprávky? (Odpovede detí)
Hádajte hádanky.
1) Utiekol pred špinavými
Šálky, lyžice a panvice
Hľadá ich, volá im.
A na ceste sa ronia slzy. (Fedora) Rozprávka „Fedorinov smútok“
2) A malý zajac a vlčica -
Všetci k nemu utekajú na liečenie. (Aibolit) Rozprávka „Doktor Aibolit“
3) hltať rolky,
Chlap jazdil na sporáku.
Jazdil po dedine
A oženil sa s princeznou. (Emelya) Rozprávka "Na príkaz šťuky."
4) Čakal na matku s mliekom
A pustili vlka do domu,
Kto boli títo
Malé deti? (Sedem kozliatok) Rozprávka „Vlk a sedem kozliatok“
5) Nad mojou jednoduchou otázkou
Nevynaložíte veľa úsilia
S kým je chlapec dlhý nos,
Vyrobené z guľatiny. (Papa Carlo) Rozprávka „Zlatý kľúč“
Úloha so 4 okvetnými lístkami.Mám kocky, na ktorých sú napísané samohlásky a spoluhlásky.Všetky sú však pomiešané.Vašou úlohou je zoradiť kocky do 2 skupín.1 samohlásky.2 spoluhlásky.Ale aby sme sa neplietli, najprv si pripomeňme ako sa hláska zvuky sa líšia od spoluhlások.
5 okvetných lístkov. Budem ti čítať poéziu a ty opravíš chyby. A kapitán tímu ukáže, koľko slabík je v pridanom slove. Príklady básní:
Z rúry sa valí dym a pečie sa v nej lahodná ČIŽBA. (to je pravda - koláč)
Včela vypije nektár z kvetu a pripraví sladký ĽAD. (med)
Parník pláva po rieke a fúka ako SVIEČKA. (sporák)
Kto láme orechy najemno? No samozrejme je to OHRIEVAČ. (veverička)
Hromotenie pre každý prípad nás prinieslo NÁHRADNÉ dažde. (oblak)
A zostal nám ešte jeden okvetný lístok. Víla krásnej reči otvorila knihu a uvidela kresbu, ktorá však nie je vyfarbená. Treba vyfarbiť len tie predmety, v ktorých sa nachádza zvuk (L). Výborne, dokončili ste všetky úlohy víly.A nechala ti prekvapenie, pomôž si.
Naše červené kvety
Rozloženie okvetných lístkov
Vetrík trochu dýcha,
Okvetné lístky sa kývajú.
Naše červené kvety
Okvetné lístky sa zatvoria
Krútia hlavami,
Ticho zaspávajú.

Informácie o autorovi

Rumyantseva I.V.

Miesto práce, pozícia:

MŠ MDOU č.15 v Jaroslavli, učiteľka logopéda

Jaroslavľská oblasť

Charakteristika lekcie (lekcie)

Úroveň vzdelania:

Predškolská výchova

Úroveň vzdelania:

Špeciálna (nápravná) výchova

Cieľové publikum:

Vychovávateľ

Cieľové publikum:

metodista

Cieľové publikum:

Edukačný psychológ

Cieľové publikum:

Rodič

Položky:

Logopédia

Položky:

Pedagogika

Účel lekcie:

Ciele: Rozvíjať kognitívny záujem, zvyšovať úroveň jazykového vývinu detí. Upevniť materiál preberaný v triede. Vytvorte emocionálne povznesenú náladu, pocit radosti z dovolenky.

ÚLOHY:

Vzdelávacie:

systematizovať vedomosti detí získané na hodinách reči;

rozvíjať súvislú reč, logické myslenie, pamäť, verbálna pozornosť, vizuálna pozornosť, sluchová pozornosť; rozvíjať schopnosť analyzovať, zovšeobecňovať, klasifikovať.

Opravné : automatizovať dodávané zvuky v koherentnej reči; rozvíjať intonačnú výraznosť a dikciu, sebaovládanie pri výslovnosti, aktivovať slovnú zásobu, zdokonaľovať sa v slovnej tvorbe vzťažných prídavných mien; cvičiť koordináciu reči a pohybu, rozvíjať schopnosť orientovať sa v priestore, upevňovať schopnosť poskladať obrázok z častí a rozvíjať jemnú motoriku.

Vzdelávacie: pestovať samostatnosť, sebakontrolu, aktivitu, sebadôveru a schopnosť tímovej práce; vytvárať pozitívne vzťahy medzi deťmi a rovesníkmi a dospelými.

Typ lekcie:

Lekcia na upevnenie vedomostí

Použité vybavenie:

Vybavenie: truhlica, papierový kľúč zo 6 častí, na ktorých sú napísané úlohy, tabuľa, loto „Čo rastie v záhrade, zeleninová záhrada, les“, obrázky s určitým počtom bobúľ a ovocia, obálky s vystrihnutými obrázkami - zvieracie tiene (pre každé dieťa), farebné predlohy, štipce na prádlo v 3 farbách, loptička, magnetofón, darčeky - cukríky, omaľovánky.

Stručný opis:

Tento súhrn je určený na zábavu so staršími deťmi s diagnózou ODD. Počas zábavy sa zúčastňujú rodičia pozvaní na dovolenku.

Priebeh zábavy:

Organizovanie času

Logopéd: Chlapci, všetci ste sa naučili hovoriť rôzne zvuky, a preto máme dnes sviatok. Prišli nás navštíviť tvoji rodičia. Uvidia, čo ste sa naučili.

Moment prekvapeniaZvuky hudba .

Logopéd: Počujem kroky, ide k nám niekto iný!

Zahrnuté Lesná víla.- Dobrý deň, priatelia ! (deti pozdravia)

Deti, ktoré ma nepoznajú. Volajú ma lesná víla.

Poznám vtáky a zvieratá. Kvety, huby a bobule sú moji priatelia!

Hlavná časť

Lesná víla: Prišiel som ťa navštíviť a priniesol som si truhlicu z lesného kráľovstva. Tu je však problém – očaril ho goblin. Na otvorenie truhlice potrebujete kľúč. Kľúč môžete zbierať pomocou dokončených úloh. Môžeš mi pomôcť?

Lesná víla: Úloha jedna : Čítajte básne všetkým deťom a správne vyslovujte zvuky, ktoré sa naučili hovoriť.

Logopéd: Natasha, Ilya, Kira, Olesya, Egor budú recitovať básne so zvukom „l“:

1. Mama mydlom nešetrila, Milina mama ho umývala mydlom.

Mila nemala rada mydlo, Mila dostala mydlo do oka.

Prečo plačeš, Mila naša? - Plačem mydlo!

2. Lena hľadala špendlík,
A špendlík spadol pod lavicu.
Bol som príliš lenivý na to, aby som sa plazil pod lavicou,
Celý deň som hľadal špendlík.

3.Milý, milý Michail

Nerada som sa umývala mydlom.

Povedal: "Netreba mydlo,

Som veľmi roztomilý bez mydla"

Logopéd: A Kirill, Anya a Dima poznajú čisté výroky so zvukom „l“:

La, la, la. La, la, la - Mila sa plavila v člne.

Hľa, hľa, hľa. Hľa, hľa, hľa - slnko teplo svieti.

Ly, ly, ly. Ly, ly, ly - Znie piesne miláčika.

Klava sedela v člne a spievala piesne s Milou.

Logopéd: Mark a Vanya budú rozprávať básne so zvukom „sh“:

1.Moje auto má úplne nové pneumatiky.

Rozkývam kamene, rozkývam, koho chceš!

2. Uši na temene hlavy
Mačka a myš
Ale mačka má uši
Viac ako myš.

Logopéd: Nasťa, Kristina a Milena poznajú vtip so zvukom „sh“:

Čo má mačka na obed? - Čokoláda. - Samozrejme, že nie.

Možno myš? - Samozrejme áno.

Myši, šup! Problém prišiel!

Logopéd: Nikita a Timur sa naučili správne vyslovovať zvuk „ch“:

1.Nad domami a nad sporákmi
Dym stúpa do neba v prstencoch.
Dym z malých krúžkov
Premení sa na ovcu.

2. Tanya si umyje ramená a tvár vodou. Umyje si prsty a bok.

Ako si umyť jazyk?

Lesná víla: Výborne, prvú úlohu ste splnili dobre!

Logopéd: Víla a teraz vás s chalanmi pozývame na náš okrúhly tanec „Ak sa vám páči...“ (Pohyby: kliknutie jazykom - 2-krát, tlieskanie kolenami - 2-krát, skok - 2-krát, otočka okolo seba - 1-krát)

Lesná víla: Úloha dva - hádajte moje hádanky a zistite, kto sú moji priatelia:

Dom je otvorený zo všetkých strán a krytý vyrezávanou strechou.

Poďte do zeleného domu - uvidíte v ňom zázraky! (Les)

Priateľky v bielych šatách sa rozutekali po okraji lesa. (brezy)

Čo je to za dievča: nie krajčírka, nie remeselníčka.

Sama nič nešije, ale používa ihly po celý rok. (smrek)

Nahnevaný fidget žije v divočine lesa.

Je tam veľa ihiel, ale ani jedna niť. (ježko)

Skákanie po konároch, ale nie vták. Červená, ale nie líška. (Veverička)

Pod borovicou pri ceste, kto stojí medzi trávou?

Je tam noha, ale bez topánok. Je tam klobúk, ale nemá hlavu. (huba)

Bol som zelený a malý, potom som sa stal šarlátovým.

Dozrel som na slnku. A teraz som zrelý. (jahoda)

Lesná víla: Výborne! Úloha je dokončená.

Rastie v mojom lese zelenina a ovocie? Kde rastú?

Úloha tri - vyberte správny obrázok v lotérii „Čo rastie v záhrade, zeleninovej záhrade, lese“

Logopéd: Víla, skontrolujte, či chlapci dokončili úlohu správne.

Logopéd: Víla a naše deti vedia, čo sa dá pripraviť zo zeleniny (zemiaková kaša, kastról, koláč, šalát, polievka, kaviár). A čo ovocie? (džús, džem, džem, suflé, šalát, kompót, koláč). Ukážme Víle, ako vieme vybrať tie správne slová.

Zadržané loptová hra „Povedz mi slovo“

mrkvová šťava (aká?), zemiaková kaša? atď. (marhuľový džem, broskyňový džem, hruškový kompót, hrášková polievka, jablkový koláč, cuketový kaviár, mrkvový kastról, ananásový džús, čerešňový džem, brusnicový džús, zemiakový kastról, repný šalát , malinový džem)

Lesná víla: A teraz štvrtá úloha - Potrebujete pomoc hádanky rozhodnúť.

Logopéd: Naši chlapci vám určite pomôžu!

Lesná víla:

1. Pod kríkmi pri rieke žili chrústi: dcéra, syn, otec a matka.

2.Štyri zrelé hrušky hojdanie na konári. Pavlusha sňal dve hrušky.

Koľko hrušiek zostalo?

3. Zo školy išli štyri zajačiky. A zrazu ich napadli včely.

Dvaja zajačikovia ledva unikli. Koľkým sa to nepodarilo?... (dvaja)

4. Pri posteli sú dve lopaty a pri vani tri lopaty.

Spočítajte všetky lopatky! Koľko bude? Presne tak... (päť)

Logopéd: Víla a naši hostia - rodičia môžu pomôcť aj pri riešení zložitejších problémov.

Lesná víla: úlohy pre rodičov -

1. Marína mala celé jablko, dve polovice a štyri štvrtiny.

Koľko jabĺk mala? (tri)

2. Ako sa delili? Matka niesla v košíku päť jabĺk. Boli s ňou aj jej deti. Matka hovorí deťom: Ste päť detí. Rozdeľte tieto jablká medzi sebou tak, aby každý dostal celé jablko a jedno zostalo v košíku. Ukázalo sa, že deti sú bystré. Jablká rozdelili tak, ako si ich mama pýtala. ako sa im to podarilo? (Jeden vzal jablko z košíka)

Lesná víla: Výborne deti aj rodičia. Úlohu sme splnili.

Chlapci, ste pozorní? Teraz to skontrolujem . Úloha piata.

Poďme hrať hra „Nájdi svoje číslo“. Deti sú dané Obrázky s určitým množstvom bobúľ a ovocia. Deti tancujú na hudbu, akonáhle hudba skončí, deti nájdu to pravé čísla, ktorý sa nachádza v rôzne miesta skupiny.

Lesná víla: Áno, vidím, že si pozorný, nikto sa nepomýlil!

Viete, ako mám nazvať svojich priateľov - veverička, medveď, líška, ježko? (divoké zvieratá).Žijú doma aj iné zvieratá, ako sa volajú? Kto k nim patrí?

Úloha šiesta - domáce zvieratá poslali svoje tiene, musíte urobiť obrázky, zistiť a pomenovať, kto to je . Každé dieťa dostane obálka s úlohou, pozbiera zvieratko a povie

Lesná víla: Tak úlohy skončili, naša truhlica sa dá otvoriť, Pozrime sa, čo v nej je: darčeky (sladkosti a omaľovánky) pre vás.

Logopéd: A chalani vám chcú dať aj kvety ako darček, teraz si ich vyrobia vlastnými rukami.

Lesná víla: Ako to urobia?

Logopéd: Pozri, máme štipce a chalani z nich vyrobia kvety.

Zadržané hra "Zbierajte kvetinu" (Deti sú rozdelené do troch tímov. Účastníci striedavo pribiehajú ku kvetinovej šablóne a pripevňujú štipce na prádlo – „lupienky“ požadovanej farby)

Deti obdarúvajú kvety lesnou vílou.

Lesná víla: Ďakujem! Aby kvety nevädli, potrebujete vodu. V mojom lese je veľa potokov.

Posledný bod

Logopéd: A my vieme, ako hrať „Rucheyok“, pozývame vás, aby ste si zahrali s nami.

Hra s nízkou pohyblivosťou „Stream“

Na konci hry sa Víla rozlúči a odíde.

Logopedický voľný čas pre deti seniorskej skupiny „Ako pojedač listov ukradol písmená“


Autor diela: Radulova Svetlana Mikhailovna, učiteľ-logopéd, Mestská vzdelávacia inštitúcia „Bendersky“ MATERSKÁ ŠKOLAč. 9" Bendery
Popis práce: záverečný scenár voľného času reči bol vyvinutý pre seniorov logopedická skupina s ONR. Obsah voľného času odráža vzťah v práci učiteľ – logopéd, vychovávateľ, hudobný režisér. Materiál bude užitočný pre logopédov a pedagógov pri práci s deťmi seniorských a prípravných skupín na upevnenie zručností v oblasti rozvoja reči a gramotnosti.

Cieľ: zhrnúť nápravná práca pozadu akademický rok v slávnostnej atmosfére.
Nápravné vzdelávacie úlohy:
Automatizovať správna výslovnosť vydávané zvuky v reči.
Zlepšiť sa gramatickú štruktúru reč (tvorte vzťažné prídavné mená, podstatné mená a prídavné mená so zdrobnenými príponami, slová s rovnakým koreňom ryby, antonymné slová).
Zlepšite zručnosti čítania viet.
Úlohy opravy a vývoja:
Rozvíjajte hrubú a jemnú motoriku.
Zlepšiť intonačnú expresivitu.
Rozvíjajte súvislú reč fonematické uvedomenie, myslenie, pamäť.
Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Vštepovať deťom vzájomnú pomoc, empatiu a zmysel pre tímovú prácu.
Rozvíjať u detí emocionálnu reakciu na to, čo sa deje.
Vybavenie: kniha „Rozprávky“, písmená od slova TALES, modrá látka, ploché obrázky rýb, kamene s puzzle, polená s napísanými vetami, šalátové misy a hrnce so zeleninou, obrázky predmetov zvierat a mláďat, karty do hier „4 extra“, „Povedz“ naopak,“ vedierko s rybárskym prútom, listy s prvkami písmen, značky, karty s napísanými vetami.
Prípravné práce. Automatizácia výslovnosti nastavených hlások v poézii a jazykolamoch. Tvorenie slov s rovnakým koreňom ryby na individuálne lekcie s logopédom. Odučenie prstová gymnastika"V lese", tanec. Výroba kostýmov „Rieka“, „Rybár“, „Víla kvetov“, „Lesná víla“, dedko „Jedlík písmen“, škriatkovia, kvetinové klobúky (zvonček, harmanček, nevädza, mak, fialka).

Aktivity na voľný čas

Deti vstupujú do sály za hudby.
Logopéd. Dobrý deň, milí hostia! Pozývame vás na našu záverečnú oslavu! Chlapci, ale najprv si spomeňme na tajomstvá správnej a krásnej reči.
1 dieťa. Hovoríme vždy krásne, smelo, ale pomaly.
2. dieťa. Hovoríme jasne, jasne, pretože sa nikam neponáhľame.
3 dieťa. Pri výdychu hovorte hladko a zreteľne.
4 dieťa. Predtým, ako prehovoríte, premýšľajte o tom, čo chcete povedať.
Deti stoja pred zrkadlom.

Artikulačná gymnastika.
Ak z celého srdca veríš v rozprávku,
Dvere sa otvoria do magického sveta!
Cvičenie "Okno".
Dostanete sa tam jednoducho
V lietadle na čarovnom koberci
Držte jazyk široko a uvoľnene od 1 do 10.
Na lietajúcej veľkej lodi
"Pohár"
Alebo s Babou Yagou na metle,
"Pozerať"
Na plti na mliečnej rieke
"palacinka"
A jazda na Malom hrbatom koníkovi.
"kôň"
Môžete letieť do rozprávky na ohnivom vtákovi,
"Hojdačka"
Môžete ísť na jazdu na Koloboke,
“Lahodný džem”
Môžete jazdiť ako slon na ježkovi.
"hrebeň"
Oh! Zdá sa, že už sme v rozprávke...
Deti sedia na stoličkách.
Logopéd.
Žil raz jeden chlapec.
Vedel čítať.
A každý večer s knihou
Sedel pri okne.
Chlapec vyjde s knihou, sadne si na stoličku a „číta“.


Dievčatá pristupujú k chlapcovi.

Dievčatá.
Vitya, neseď doma
Choďte radšej von na dvor!
Vitya.
Netrápte ma, nepôjdem
Chcem si prečítať knihu!
Dievčatá.
Vitya, kto to je, pozri!
Príde k nám a neklope...
Hrá hudba. Vychádza dedko Bukvoed.
Dedko Bukvoed.
Vezmem všetky listy,
A rozšírim to do celého sveta.
Požierač listov vezme listy z knihy a odíde.
Vitya.
Čo mám robiť, kde sú písmená?
Ako nájdem všetky písmená? (Plač).
Logopéd. Deti, môžeme pomôcť Vite?
deti.Áno.
Logopéd.
Vôbec nemôžeme váhať
Poďme na cestu, priatelia!
Hrá hudba. Vitya prechádza halou a blíži sa k rieke. Na modrej látke sú ploché obrázky kameňov s hlavolamami, rybičky a polená s vetami na brehu.


Logopéd.
Cestou sa pred nimi objavila rieka.
Rieka.
Je to pre mňa ťažké, som unavený.
Pomôžte mi, priatelia!
Odstráňte kamene!

Riešenie hádaniek.
Logopéd. Musíme vyriešiť hádanky a kameň môže byť odstránený z rieky.
Deti riešia hádanky.

Hra "Opravte vetu."
Logopéd. Ak chcete prejsť cez rieku, musíte postaviť most. Na brehu sú polená. Opravte vety a postavíme most z guľatiny.


Rieka dáva prvé písmeno.
Logopéd.
Chlapci, hádajte, kto je na brehu
Ranné posedenie s udicou
A sleduje plavák?
deti. Rybár.
Vchádza rybár s vedrom a udicou.
Rybár.
Som vtipný rybár
Chytám rybu na háčik.
Na každú rybu mám jeden
Červ je pripravený.

Hra "Pomenujte slovo rodina."
Logopéd. Chlapci, vytvorme slová z jednej rodiny k slovu ryba. Za každé slovo rybár chytí rybu.
Deti pomenúvajú slová: ryba, ryba, ryba, ryba, ryba, rybár, rybár, rybár, ryba, rybár, rybár). Rybár používa udicu a magnet na lov rýb z rieky.


Rybár.
Ó, ďakujem za pomoc
Chytiť veľa rýb.
Je čas, aby som sa s tebou rozlúčil,
A vrátiť sa domov s úlovkom.
Rybár dáva druhé písmeno.
Logopéd.
Dostal list Vitya,
Ponáhľal sa svojou cestou.

Logopéd.
Kde sme?
Leží tam veľký koberec,
Nikto to nepletal.
Roztiahol sa
Leží pri modrej rieke
A žltá, modrá a červená!
deti. Na lúku.


Logopéd. Pani lúky je Víla kvetov.
Za hudby vchádza Kvetinová víla s košíkom s obrázkami zvieratiek a bábätiek.


Víla kvetov.
Dobrý deň, priatelia!
Zoznámte sa so mnou - víla!
Vždy žijem v kvetoch
A pijem kvetinový nektár.
Vychádzajú dievčatá s kvetovanými klobúkmi.
Bell.
Nosím módny modrý klobúk
Zvonček je zlomyseľný.
Koho nestretnem...
Skláňam sa až po zem.
Harmanček.
Som sedmokráska so zlatým srdcom,
Mám vysoký kmeň.
Nevädza.
Som modrý ako rieka
Slnkom prehriata nevädza.
Poppy.
Som najjasnejšia, najšarlatejšia
Moje okvetné lístky sú ako plamene
Som červený mak, kvitnem len jeden deň
A naozaj milujem slnko!
Fialový.
Som mladá fialka!
Klíčim na okraji lesa.
Voňavé a nežné
Naše oči sú dobré!

Hra "Ktorá?"
Vychovávateľ. Vyberte slová: zvonček "Ktorý?"
deti. Modré, jemné, voňavé, voňavé.

Hra „Pomenujte to láskavo“
Vychovávateľ. Pomenujem kvety a vy poviete tie isté slová láskyplne. Modrá nevädza.
deti. Malá modrá nevädza.
Deti ich volajú: malá biela sedmokráska, malé modré nezábudky atď.
Víla kvetov.
Na lúke je nespočetné množstvo kvetov!
Existujú chrpy, sedmokrásky,
Farby úsvitu sú šarlátové,
V makoch je deka.
modrý zvonček,
Každý krúti hlavou,
Milý chrobáčik,
Sadol si na harmanček.
Motýle a čmeliaky sú šťastné,
Že kvety rozkvitli! (L. Aleyniková)
Mole, príďte rýchlo!
A opeľujte kvety!

Tanec kvetov a motýľov.

Hra „Pomôžte mame nájsť svoje mláďatá“
Víla kvetov dáva deťom obrázky zvieratiek a bábätiek.
Vychovávateľ. Na lúku vyšli vtáky a zvieratá so svojimi mláďatami.
Pri hudbe deti chodia po sále a hľadajú pár (koza - kozliatka a pod.). Každé dieťa vytvorí vetu podľa svojho obrázka.
1 dieťa. Zajac má mláďatá.
2. dieťa. Kurčatá zo sliepky.
3 dieťa. Kôň má žriebä.


Víla kvetov dáva tretie písmeno.
Logopéd.
Dostal list Vitya
Ponáhľal sa svojou cestou.
Hrá hudba. Vitya prechádza chodbou.
Logopéd.
Je to zelené a husté
Je vysoký a veľký
Niekedy je to smrek, niekedy je to dub,
To je osika-borovica.
Poď do zeleného domu -
Uvidíte v ňom zázraky!
Kde sme?
deti. V lese.


Logopéd.
V lese je milenka iná.
Žije tu Lesná víla.
Pri hudbe vstupuje Lesná víla s košíkom s kartami do hry „4 extra“.


Lesná víla.
Dobrý deň, milí hostia! Rád, že ťa vidím!
Čarodejnica - lesná víla
Som tu v lese šéf.
Viem a dokážem všetko,
Jem jahody a pijem rosu.

Prstová gymnastika „V lese“
V hustom lese rastú jedle
Prsty sú prepletené, palce sú na temene hlavy.
A zlí, zlí vlci sa túlajú.
Zobraziť „klikanie na ústa“
Občas okolo prebehne zajačik
Ukáž zajačie uši.
A vetva stromu sa bude triasť.
Prsty sú ohnuté - „labky“.
Niekedy je medveď paličkovitý
Prsty prepletené, palce - papuľa
Dotkne sa stromu labkou.
A starý ježko, jeho pichľavá strana,
Spí pod stromom,
Stočený do klbka.
Prsty sú zložené do gule.

Hra "Štvrté koleso"
Víla rozdáva deťom karty na hranie. Deti nájdu predmet navyše a vysvetlia. Lesná víla dáva štvrté písmeno.


Lesná víla. Je čas sa s vami rozlúčiť. Ale chcem vám predstaviť mojich starých priateľov, rozprávkových škriatkov.


Gnome 1.
Dobrý deň, milí priatelia!
Gnome 2.
Sme dvaja veselí škriatkovia,
Žijeme stovky rokov
V našom krásnom dome
Na obed nás čaká polievka.

Hra "Aký šalát?"
Vychovávateľ. Na obed škriatkovia pripravili kapustový šalát. Aký šalát?
deti. Kapustnica.
Deti pomenúvajú šalát a polievku podľa obrázkov.

Hra „Povedz slová pozpátku“.
Vychovávateľ. Trpaslíci radi hrajú slovné hry pozadu. Zahráme sa s nimi?
Učiteľ ukáže dvojice obrázkov a povie slovo. Deti si vyberú slovo, ktoré má opačný význam.


Trpaslíci dávajú piate písmeno.

Hovoriace jazykolamy.
Logopéd. Sadnime si na kopec a povedzme jazykolamy.
Deti vyslovujú jazykolamy naučené na jednotlivých lekciách. Do hudby vstupuje dedko Bukvoed.
Dedko Bukvoed.
Prešibaný, to je ono!
Bol som šťastný skoro.
Teraz ti dám listy,
Najprv ich hádajte.
A nemyslite si, že je to ľahké
S úlohou sa vyrovná za vás.
Požierač písmen zmizne.

Hra „Doplňte písmená“
Logopéd. Dedko Bukvoed nám dal listy, ale boli rozbité. Vezmite značky a doplňte písmená.
Deti kreslia časti písmen na papieriky.

Mestská predškolská výchovná inštitúcia

materská škola "Nezábudka" Novoburannoye

Zábava na rozvoj reči

v seniorskej skupine

"Návšteva Baba Yaga"

Vyplnil: učiteľ

I kvalifikačná kategória

Varyukhina N.V.

2016

integrácia vzdelávacích oblastiach: Vývoj reči,Umelecký a estetický rozvoj, Sociálny a komunikačný rozvoj.

Ciele : rozvíjať predstavivosť dieťaťa, predstavivosť; systematizovať vedomosti detí o rozprávkové obrázky; pomôcť deťom rozvíjať dôveru vo svoje schopnosti; predchádzať prejavom strachu.

Podporujte lásku k ruským ľudovým rozprávkam.

Prípravné práce:

Čítanie Rusov ľudové rozprávky s svetlé obrázky kladné a záporné postavy, prezeranie ilustrácií, ktoré ich zobrazujú, spoznávanie rozprávkového a skutočného ruského života, prázdnin, prostredníctvom vizuálnych aktivít (sochárstvo, kresba, aplikácia); dramatizácia jednotlivých pasáží rozprávok, realizácia skutočných prázdnin v skupine s deťmi.

Hudobná úprava:

Tajomná, rozprávková hudba, zábavná tanečná hudba.

Vlastnosti:

Masky rozprávkových hrdinov, korunka pre Vasilisa Múdra, Červená čiapočka, vreckovka pre Mašenku, košeľa pre Ivanušku, valček, jablko, vareška, guľa.

Úvodná časť.

Deti vstupujú do rozprávkovej miestnosti za hudby

Vychovávateľ: - Prišli sme do miestnosti rozprávok. Chlapci, máte radi rozprávky?

Navrhujem, aby ste si zahrali rozprávku. K tomu máme rozprávkovú vežu a rozprávkovú lúku. Môžete si vybrať akúkoľvek rolu pre seba a vybrať si masku svojho obľúbeného rozprávkového hrdinu.

V poli je veža.

Kto býva v malom domčeku?

Kto žije na nízkom mieste?

V jedno ráno vyšli Mašenka, Červená čiapočka, Vasilisa Múdra a Ivanuška z rozprávkového kaštieľa. Bolo nádherné ráno, slnko svietilo, vtáčiky spievali, všade naokolo boli nádherné kvety. A kráčali po ceste a smerom k nim...

(medveď)

Chlapci, v akých rozprávkach žije medveď?

Čo myslíte, je tento medveď dobrý alebo zlý?

Aké rozprávky poznáte, kde sa hnevá medveď?

(„Masha a medveď“, „Tri medvede“)

Medvedík, neublížiš nám, však?(nie)

Chces ist s nami?(Áno)

A kto je to s dlhými ušami skákajúcimi smerom k nám?(Králiček)

Aké rozprávky poznáte o zajačikovi?

(„Zayushkina chata“, „Teremok“ a ďalšie)

Pôjdeš s nami do rozprávky, zajačik?(Áno)

Ide k nám ešte niekto?(Vlk)

Aké rozprávky poznáte, kde je vlk zlý?

(„Vlk a sedem kozliatok“, „Červená čiapočka“, „Kolobok“ a ďalšie)

Chcete ísť s nami do rozprávky?(Áno)

Kto k nám prichádza táto ryšavka?

Aké rozprávky si o nej pamätáte?(Odpovede detí)

Aká je v nich líška?(prefíkaný)

Je líška prefíkaná vo všetkých rozprávkach?

(Nie, v rozprávke „Snehulienka a líška“ je láskavá)

Líška, radi ťa vezmeme so sebou, ale bojíme sa, že urazíš nášho zajačika?(nie)

- Potom poďte s nami!

Moment prekvapenia

(Znie tajomná hudba)

Čo je to za chatrč, na kuracích stehnách?

Kto v ňom býva?(Baba Yaga)

Ideme ju navštíviť alebo sa niekto bojí?

Chlapci, pamätáte si, ako sa to hovorí?

Chata, chata!

Otoč sa predom ku mne a chrbtom k lesu!

Nikto neodpovedá, možno niekam odletela?

Na čom lieta?(na metle alebo v mažiari)

Pozrime sa z okna, je doma alebo nie?

Prečo nám neodpovedá? Asi by ste sa mali slušne opýtať.

Ako ju s láskou nazveme?(Babka, babka-Ežka)

Ako môžeme nájsť cestu domov?(Učiteľ počúva pri okne)

Babička ježko súhlasila, že nám pomôže, ak splníme jej úlohy.

1. úloha

Hádajte, z ktorých ruských ľudových rozprávok sú tieto predmety?

(Valček, jablko, vareška)

2. úloha

Zvážte scény z obrázkov. Z akých rozprávok sú?

3. úloha

Musíme nájsť čarovnú guľu, kam ju položila babička ježko, ale nepamätá si ju.

(Deti hľadajú loptu)

Pýta sa učiteľka pri okienku.

Babička, splnili sme tvoje úlohy?

Hovorí, že ste skvelý a želá nám šťastnú cestu.

Treba ísť za loptou, tá nás niekam povedie.

Učiteľ hodí loptu a všetky deti ho nasledujú.

Chlapci, pozrite sa, čo je toto?(košík)

Čo je v tom?(jablká)

Bola to babička Ježko, ktorá nás pohostila jablkami zo svojej záhrady.

Reflexia

Chlapci, povedzte mi, kam sme išli?

Koho si videl?

Čo si mal rád?

Hrali sme rozprávku, ale čo povedať, keď skončí?

To je koniec rozprávky a dobre urobené tým, ktorí počúvali!(Všetci jednohlasne opakujú)


Zábavný scenár „Krajina správnej reči“ pre deti staršieho predškolského veku

Popis. Zábavný scenár „Krajina správnej reči“ je určený pre deti vo veku 6-7 rokov. Pri zábave si deti upevňujú vedomosti o jednotkách reči: veta, slovo, slabika, zvuk, písmeno, zvuk samohlásky, zvuk spoluhlásky. Precvičte si tvorenie a skloňovanie slov. Skript bude užitočný pre logopédov a predškolských učiteľov.
Cieľ.
Upevňovanie a uplatňovanie získaných vedomostí, zručností a schopností na logopedických a hudobných hodinách, vytváranie pozitívneho emocionálneho naladenia u detí.
Integrácia vzdelávacích oblastí:„Socializácia“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Hudba“.
Úlohy.
Nápravné a výchovné.
Systematizujte vedomosti detí o študovaných témach.
Nápravné a rozvojové.
Upevniť vedomosti detí o jednotkách reči: veta, slovo, slabika, zvuk, písmeno, zvuk samohlásky, zvuk spoluhlásky.
Posilniť zručnosti správnej zvukovej výslovnosti.
Zlepšiť zručnosti slabičnej analýzy slov.
Zlepšiť schopnosť skloňovania a tvorby slov;
Precvičte si prácu s deformovanými vetami;
Rozvíjať pozornosť, pamäť, logické myslenie.
Nápravné a výchovné.
Podporujte nezávislosť, aktivitu a sebavedomie.
Vybavenie.
snímky rozprávkové postavy; rečové hry„Zbierajte obrázky“, „Kúzelné stoly“, „Rozptýlené slová“, „Vázy a kvety“, „Prúdy zvuku“, dva podnosy, atrapy zeleniny a ovocia.
Pokrok:
Vedenie
Chlapci, viete, čo je reč? Reč je schopnosť hovoriť.
Z čoho pozostáva naša reč? (odpovede detí)
Rozprávame sa pomocou viet.
Ako získavate ponuky?
Z hlások sa tvoria slabiky; Slabiky sa skladajú do slov a zo slov sa tvoria vety.
Dnes vás pozývam do krajiny správnej reči. V tejto krajine žijem už veľa rokov. A každým dňom je v nej viac a viac obyvateľov, pretože každý chce rozprávať správne a krásne. Táto krajina je čarovná, no sú tu mestá s tými najobyčajnejšími názvami.
Pinocchio vbehne do hudby.
Pinocchio.
Ahojte chalani! Počul som, že ideš na výlet. Veľmi rád tiež cestujem. Milujem rôzne dobrodružstvá. Raz som utiekol od Papa Carla a skončil som v krajine bláznov. Bolo to strašne inter-r-resno.
Vedenie
Počkaj, Pinocchio, ale dnes sa s chalanmi vyberieme na výlet nie do krajiny bláznov, ale do krajiny Správnej reči.
Pinocchio
Áno, áno, niečo som o takejto krajine počul. Ale viem o nej málo...
Vedenie
Neboj sa, Pinocchio! Chcete, aby sme vás zobrali so sebou a dozviete sa veľa o svojej rodnej reči?
Pinocchio
Samozrejme že chcem!
Vedenie
Skvelé! Na vašej ceste vás čakajú ťažké úlohy, zaujímavé stretnutia a, samozrejme, zábavné hry.
Tak čo, ste pripravení vyraziť na cestu? (Áno)
Poďme skontrolovať vašu pripravenosť!

"zahrievanie"

Hádajte slovo. Začína sa zvukom [s] alebo [s].
- Vysoký, štíhly ihličnatý strom? (borovica)
- Najzhovorčivejší vták? (straka)
- Nočný vták? (sova)
- Číslo nasledujúce po čísle šesť? (sedem)
- Veľmi užitočný vták so žltým prsníkom? (straka)
- Farba mora? (Modrá)
- Fúzatá ryba? (som)
- Čo vidíme, keď spíme? (sen)
- Hmyz, ktorý pripomína helikoptéru? (vážka)
Vedenie
Výborne chlapci! Na všetky otázky ste odpovedali správne. Môžete ísť na výlet. A cestovanie s pesničkou je vždy zábavnejšie.
Pieseň podľa výberu logopéda.

1. zastávka – Zvukograd. Na návšteve Zvukoznayka

Chlapci, Zvukoznaika sa veľmi rada hrá so zvukmi a pripravila si pre vás hru.
Hra „Poskladajte obrázky do krabíc“.

Objekty, ktoré začínajú samohláskou, sú v červenom rámčeku a tie, ktoré začínajú spoluhláskou, sú v modrom rámčeku.
Vedenie
Výborne chlapci!

Zastávka 2 - Bukvograd. Návšteva Bukvoeshka.

Čitateľ listov chce skontrolovať, ako dobre poznáte písmená. Vymyslel pre vás nezvyčajné hádanky.
Pozrite sa pozorne na obrázok. Čo nesie ježko v košíku? Čo nosí medveď v taške?


V skutočnosti na túto otázku nebudete môcť presne odpovedať. Pretože košík ježka je prikrytý vreckovkou a medvedí vak je zaviazaný.
Teraz vám prezradím tieto tajomstvá! K tomu mi pomôžu magické tabuľky.
Vedenie
Ak chcete vedieť
Čo je v košíku, čo je v taške?
Rýchlo prečiarknite písmená
Tie, ktoré stretnete vo dvojici.
A zvyšné písmená
Rýchlo to dajte do slova
A potom to môžete zistiť
Čo sa skrýva vo vnútri.
(deti čítajú „jablká“ a „huby“)
Výborne!
Vedenie

Zastávka 3 - obec Slogovoy. Návšteva Malvíny.

Pozrite, Malvína sa s nami stretáva. Vo svojej škole učí každého čítať slová. Ale priletel zlomyseľný vietor a preusporiadal všetky slabiky v slovách. Pozbierajme rozhádzané slová.
Hra "Rozptýlené slová"


Vedenie
Problémom sú tieto slabiky!
Rozptýlené na všetky strany
„mo-ny-li“ a „na-ny-ba“
Aký druh zázraku je toto slovo?
Nájdite miesto slabiky,
Zbierajte slabiky do slova.
Na uľahčenie plnenia úlohy sú na tabuli obrázkové rady. Prečítajte si slabiky a pomenujte ovocie!
can-ny-li, na-ny-ba
Vedenie
Pokračujme v prechádzke po dedine.

4. zastávka – návšteva Červenej čiapočky.

Pozri, Červená čiapočka si pre teba pripravila darček. Celý košík kvetov.
Hra "Vázy a kvety"
Pozrite sa: kvety sú nebývalej krásy.
Kvety majú v strede obrázky (relácie)
Vázy tiež nie sú jednoduché
Všade vzory slabík (aranžuje vázy)
Kvety si vezmeme so sebou
A rozdáme to do váz.
Nemusí to byť ťažké, len si treba dávať pozor
A, samozrejme, nie hneď
Vezmite kvety a vložte ich do vázy:
Pomenujte obrázok podľa slabík
A mimochodom, vyberte si diagram (Nikitina AV.)
(deti pomenujú obrázok, určia počet slabík a vložia kvetinu do vázy)

Zastavenie 5 – Prúd zvuku

Chalani, keď sme zbierali kvety, si nevšimli, ako sme sa priblížili k prúdu zvuku.
Potok beží a bľabotá
Úloha nám hovorí.
Hra "Zbierajte mušle"
Chlapci, zbierajte mušle s obrázkami, kde je zvuk L na začiatku, v strede, na konci slova (vyzve 3 deti, aby dokončili úlohu) .
Výborne chlapci. Teraz sa pohráme so streamom.
Hudobná hra„Potoky a jazerá“, hudba E. Tilicheeva.
Vedenie

Zastávka 6 - Mesto umelcov

Hra "Tajomné zviera"
Pozrite, umelec Tube sa s nami stretáva. Tube miluje fantazírovanie a kreslí nezvyčajné, tajomné zviera.
Myslíte si, že také zviera existuje? (nie)


Pozrite sa a povedzte mi, aké zvieratá to vyzerá? Koho hlava? Koho uši? Koho telo? Koho chvost? Koho labky?
Vedenie
Výborne, deti, vyriešili ste hádanky Tube. A je čas, aby sme sa pohli ďalej.

Zastávka 7 - Ulica básnikov. Návšteva Tsvetika.

Stretáva sa s nami básnik Tsvetik.
No tak, deti, nezívajte!
Rýchlo zmeňte slovo!
Na brehu rástla borovica - a vedľa nej... (borovice)
Horí krásna hviezda - a vedľa nej... (hviezdy)
Paradajka sčervenala a vedľa nej... (paradajky)
Tu je jeden škriatok, tu je druhý škriatok - a toto je spolu... (škriatkovia)
Výborne chlapci!
Vedenie
Chlapci, ukážme Tsvetikovi, ako sme sa naučili čítať poéziu nahlas a výrazne.
Deti čítajú básne o jari
Vedenie
Je čas pohnúť sa.

Zastávka 8 - Športový pruh

Sportacus sa s nami stretáva.
Pozor, priatelia! Oznamujem štafetový beh!
Pozývam 2 tímy po 5 ľudí. Team Roma a team Lada.
Tímy sa zoradia do stĺpca. Na signál každý hráč tímu pribehne k stolu, na ktorom je rozložená zelenina a ovocie. Rómsky tím vyberá všetko potrebné na kompót a Ladov tím všetko potrebné na boršč (deti dávajú ovocie a zeleninu na rôzne tácky).
-Výborne! Splnili sme úlohu Sportacus!
Vedenie

Zastávka 9 - Mesto spisovateľov

Berylyaka sa s nami stretáva. Vymyslel pre vás hru.
Hra "Je to správne?"
Berylyaka vám povie nesprávne frázy a vy ich budete musieť povedať správne.
- Je jar. (Prišla jar).
- Lesknite sa jasné slnko. (Zasvietilo jasné slnko.)
- Vtáky prileteli z juhu. (Vtáky prileteli z juhu).
- Začala stavať hniezda a liahnuť mláďatá. (Začali stavať hniezda a liahnuť mláďatá.)
Vedenie
- Výborne!
Tak a je to, chlapci. Naša cesta krajinou správnej reči sa skončila. Každý z nás sa dnes naučil niečo nové a každý ukázal svoje vedomosti a zručnosti. Myslím si, že teraz budete mať trvalý pobyt v tejto krajine.
Pinocchio
Ďakujem chlapci, veľa som sa od vás naučil. Si taký šikovný, šikovný, šikovný.
Teraz je čas sa rozlúčiť
Uvidíme sa čoskoro, moji drahí priatelia!

Literatúra:
Grodskaya I.K. Rečový sviatok"Náš rodný jazyk"