Zvuk s logopedickou lekciou doprava témy. Poznámky k lekcii logopédie. Téma "Zvuk C" plán hodiny v logopédii (skupina seniorov) na danú tému. I. Artikulačné cvičenie
Latinské prídavné mená sa zhodujú s podstatnými menami, na ktoré odkazujú v rode, čísle a páde. Táto kombinácia sa nazýva konzistentná definícia. V lekárskej a veterinárnej terminológii sa prídavné mená píšu za podstatným menom. Dohodnutá definícia je preložená do ruštiny dohodnutou definíciou. Napríklad: musculus latus – široký sval; intestinum caecum – slepé črevo.
Keď súhlasíte s prídavným menom s podstatným menom, potrebujete:
1) zapíšte si podstatné meno a prídavné meno do slovníka;
2) vyberte prídavné meno, ktoré zodpovedá rodu podstatného mena;
3) napíšte definované podstatné meno a priraďte zvolený druhový tvar prídavného mena, čím vytvoríte pojem v nominatíve jednotného čísla.
Príklady zhody prídavných mien
1. skupina vŽiadne M. spievať.
výraz podstatné meno prídavné meno
ischiadicus nervus, i, m ischiadicus, a, um
nervus ischiadicus
zygomatický hrebeň crista, a, f zygomaticus, a, um
crista zygomatica
pravá predsieň predsieň, i, n dexter, tra, trum
átriumdextrum
Ak podstatné meno a prídavné meno, ktoré s ním súhlasí, patria k rovnakému skloňovaniu, majú rovnaké pádové koncovky.
N.B.! Koncovky podstatných a prídavných mien sa nie vždy zhodujú. Napríklad: oculus sinister – ľavé oko.
Anatomický termín s dohodnutou definíciou
V anatomickej terminológii sa používajú nielen nejednotné, ale aj konzistentné definície. Dohodnutá definícia je vyjadrená prídavným menom a odpovedá na otázky: ktorý, ktorý, ktorý?. Pri preklade pojmov s dohodnutými definíciami je potrebné rešpektovať správne poradie slová: v latinčine je prídavné meno po podstatnom mene, v ruštine - pred podstatným menom, na ktoré sa vzťahuje. Napríklad:
Vertebra thoracica Hrudný stavec
Nie nie.
Atď. Nie Atď. ich. n. názov
Vonkajší šikmý sval. Musculus obliquus externus
Pr.Im.p. Pr.Im.p. Nie nie nie nie.
Pr.Nom. Pr.Nom. CVIČENIA
Fascia (latus, a, um), palatum (durus, a, um), musculus (rectus, a, um), lamina (palatinus, a, um), membrum (dexter, tra, trum), sulcus (cavernosus, a , um).
Cvičenie 2. Preložiť z ruštiny do latinčiny, písať v Nom. a Gen. spievať.
Hlboký väz, dlhé rebro, pravé oko, panvová končatina, rezná jamka, ľavý uhol, stredná priehradka.
Cvičenie 3. Pokles v latinčine a ruštine.
Nodus lymphaticus – lymfatická uzlina, сosta vera – pravé rebro, intestinum caecum – slepé črevo.
Testovacie úlohy
1. Pomenujte typ definície.
Fundus ventriculi, musculus obliquus, cavum cranii, septa ossea, intestinum rectum, fracturae vertebrarum, medulla rubra.
2. Písomne preložiť do latinčiny.
Vnútorná a vonkajšia tepna, pravé a nepravé rebrá, vagusové nervy, červené a žlté jadro, hrudné a panvové končatiny, zložité zlomeniny, hlboké priečne väzy, pravá a ľavá komora.
3. Odmietajte súhlasom prídavného mena s podstatným menom.
Vláknitá kapsula, priečny tračník, prostredník, bubienka, tvrdé podnebie, pravý lalok.
Lekcia na danú tému
„Súhlas s prídavnými menami a podstatnými menami“
ruský jazyk
4. trieda
Irodovskaja Tatyana Nikolaevna,
učiteľ základných tried
KSU "Novosvetlovskaya" stredná škola»
okres Ayyrtau
Severný Kazachstan
Typ lekcie: kombinované
Účel lekcie: Upevniť u žiakov zručnosti určovať rod, číslo, pád prídavného mena v zhode s podstatným menom a schopnosť zvýrazniť koncovky prídavných mien. Rozvoj pravopisnej ostražitosti v
Ciele lekcie:
1. Pomôcť upevniť schopnosť tvoriť slovné spojenia „prídavné meno + podstatné meno“;
2. Prispievať k aktivizácii a obohateniu slovnej zásoby prídavných mien, rozvoju zrakovej pozornosti a schopnosti porovnávania;
3. Podporovať vzdelávanie kognitívna aktivita do ruského jazyka ako do akademický predmet, sebakontrola pri plnení písomných a ústnych úloh.
Metódy: verbálne a vizuálne
Formulár: individuálne a kolektívne
TCO: počítač, interaktívna tabuľa, Prezentácia v Powerpointe.
Počas tried:
I.Psychologický postoj (Snímka 1)
Úsmev čistá príroda,
Cez sen víta ráno v roku.
Modrá, trblietavá obloha
Stále priehľadné lesy,
Akoby sa zelenali.
Zhromažďuje nás hovor
Aká úžasná lekcia!
Dobehli, ticho vstali,
Pozreli sa na mňa! Posaď sa!
II. Aktualizácia základných vedomostí. (Snímka 2)
čo je podstatné meno?
Ako sa menia podstatné mená?
Ako sa nazývajú prídavné mená?
(Vetný druh označujúci atribút objektu a odpovedajúci na otázky ktorý?, ktorý?, ktorý?, ktorý?)
Ako sa menia prídavné mená?
(Podľa pohlavia, čísla, veľkosti písmen)
Ako určiť pohlavie, počet a pád prídavných mien?
(Podľa podstatného mena, s ktorým súhlasí)
III. Úvod do témy. (Snímka 3)
Chlapci, dorazili k vám snehové vločky. Dajte ich dokopy a prečítajte si tému našej lekcie.
"Súhlas prídavných mien s podstatnými menami."
IV. Píšte čísla do zošita. (Snímka 4)
Ôsmy december.
V. Minúta písanie. (Snímka 5)
___________________________________
Ľahko a nemotorne sa otáča,
Snehová vločka sedela na skle.
V noci husto a bielo snežilo -
Izba je svetlá od snehu.
(Alexander Tvardovský „Znova zima“)
Odpíšte.
Nájdite prídavné mená vo štvorveršiach.
S akým podstatným menom súhlasia? Určiť pohlavie, počet a pád prídavných mien.
(hrubé a biely sneh– m.r., jednotné číslo, menný prípad.)
VI. Práca so slovnou zásobou. (snímka 6)
Látkové
Oblečenie je zbierka predmetov (vyrobených z látky, kožušiny atď.),
ktoré pokrývajú telo alebo ktoré sa naň kladú.
Odevy – podstatné meno, neživé, Žena, 1. deklinácia.
O – predpona
dezhd – koreň
a - koniec
Aké sú tam šaty?
(Odpovede detí)
Hra „Vyfarbi slovo“ (Snímka 7)
VII. Práca na téme lekcie.
1.Slovo učiteľa. (Snímka 8)
„Podstatné meno označuje predmet a prídavné meno je znakom predmetu, teda znakom podstatného mena. Vy a ja už vieme, že tieto dve časti reči spolu úzko súvisia. Prídavné meno sa zhoduje s podstatným menom v rode, čísle a páde. Dnes si na hodine precvičíme zhodu prídavných mien s podstatnými menami.“ Prídavné meno je vždy priateľské k podstatnému menu, preto má rovnaké gramatické znaky ako podstatné meno, s ktorým sa spája. Táto vlastnosť sa nazýva koordinácia.
2. Práca s učebnicou. (Snímka 9)
Page 108 cvičenie 282 (pri tabuli a v zošitoch)
Čítať neúplné vety. Vložte prídavné mená, ktoré dávajú zmysel podľa svojho významu. Napíš to. Určite ich pohlavie.
1. Rieka….. a potok…. . 2. Kameň…., a vata… 3. Kyslá smotana… a čaj…. .
4. Sadze... a sneh.... 5. V zime je deň .... a noc je ..... 6. Niť je .... a lano je .... .
7. Vrana….. a vrabec….
3. Hra s loptou (Snímka 10)
(premena jednotného čísla na tvar množné číslo, a naopak). Deti tvoria tvary jednotného a množného čísla.
Silný mráz - ... Pôvodné priestory - ...
Hardy chlap - ... Obľúbené krajiny - ...
Statočný vlk - ... Spoľahlivý priateľ - ...
Nadýchaný sneh - … Zasnežené zimy - …
Obrovský snehový závej -... Krásne domy - …
Mrazivý deň - ... Zimné vzory - ...
4. Fyzické cvičenie „Gramatický čaj“. (Snímka 11)
Chlapci, ako ste si už určite všimli, naša lekcia je vyzdobená zimná téma. A aby sme sa trochu zahriali, pijme čaj počas cvičenia. Čaj ale nebude jednoduchý – gramatický.
S kým si dnes vypijeme gramatický čaj? Poďme sa zoznámiť. Zdvihnite ruku tí hostia, ktorí...
Ruštinu považujú za svoj obľúbený školský predmet
Majte doma ruské slovníky
Vedia, koľko písmen je v ruskej abecede?
Dokáže bez váhania a správne vysloviť všetky písmená ruskej abecedy
Vedia riešiť hádanky
Dokáže vysloviť slovo „volanie“ s správny prízvuk
Nikdy nehovor slovo „sakra“ ako špinavé slovo
(Deti a hostia pijú čaj)
5. Úloha „Nakloniť... citrón“ (Snímka 12)
Chlapci, pozrite sa, čo máte v čaji? (citrón)
Vyberte prídavné mená k slovu citrón. (Kyslé, chutné, žlté, šťavnaté atď.)
Odmietnime slovné spojenie kyslý citrón po prípade a zvýraznime koncovky prídavných mien.
I.p. citrón (aký?) kyslý
R.p. citrón (aký?) kyslý
D.p. citrón (aký?) kyslý
V.p. citrón (aký?) kyslý
atď. citrón (aký?) kyslý
P.p. o citrónovej (akej?) kyslej
6. Úloha “Pracujeme rýchlo!!!” (Snímka 13)
Teraz venujte pozornosť.
Nový test.
Vložte koncovky
V týchto frázach.
Tieto prídavné mená „stratili koniec“. Musíte vložiť koniec a prečítať frázu rýchlym tempom.
ranná ___ hmla
po hubovom ___ daždi
na ruskú ___ osobu
vo vesmírnej lodi
dlho očakávaný ___ telegram
červená ___ ceruzka
od zimy____ mrazu
s lepším... priateľ
na nočnej_____ oblohe
moderné___ kino
Novoročné____ piesne
bohatá ____ úroda
módna ____ blúzka
vo veľkom___ záveji
7. Úloha „Opravte chyby“ (Snímka 14)
Chlapec Borya napísal na tabuľu toto:
Loď pláva na šedej veľkej rieke,
A veselí priatelia sa plavia na lodi,
A prinášajú so sebou zábavnú hru.
Čo je to za hru?
to ti nepoviem.
Na oblohe hviezdy jasne žiaria a horia,
A vaši priatelia sa už na vás vrhajú s otázkami.
Chlapec Borya odišiel, prečítal všetko znova,
Ale nenašiel som žiadne chyby.
Rozhodol sa ťa zmiasť.
Kto napraví celý príbeh?
Čo Borya nevedela?
Čo by ste mali urobiť, aby ste správne napísali koncovky prídavných mien?
Toto pravidlo možno sformulovať vtipnou formou: ak nechcete zostať pri nose, skontrolujte konce otázkou.
Zapíšme si frázy, v ktorých sa Borya pomýlila, uveďte číslo, pohlavie, prípad (1 osoba na tabuli).
8. Úloha „Vytvorte prídavné meno.“ (Snímka 15)
Samostatná prácažiakov s následným testovaním.
Napíšte si názvy obchodov podľa druhov tovaru, ktorý predávajú. Zvýraznite konce a uveďte pohlavie.
(Knihy, chlieb, jedlo, zelenina, nábytok, riad)
VIII. Zovšeobecnenie (Snímka 16)
Tak chlapci, na čom ste dnes v triede pracovali?
Ako sa prídavné mená zhodujú s podstatnými menami?
(V rode, čísle a veľkosti písmen)
Klasifikácia.
IX. Odraz (snímka 17)
Na konci hodiny si trochu zavtipkujme a odpovedzme na moje otázky.
Je to pravda alebo nie?
Aký je sadzový čierny sneh?
Horký cukor, biele uhlie?
No je zbabelec statočný ako zajac?
Bola dnešná lekcia úspešná?
Bolo to pre vás márne?
Naozaj ste sa všetci snažili?
Páčilo sa vám, priatelia?
X. Domáca úloha(Snímka 18)
Strana 109 Cvičenie 284
Dnes dostaneme užitočná informácia o prídavnom mene v španielčine (Nombre adjetivo). Prídavné meno španielčina sa delí na dve veľké podskupiny:
- kvalitatívne prídavné mená (calificativos):
- relatívne prídavné mená (relativos):
el plan anual (ročný plán),
la región agrícola (poľnohospodársky región),
el día estival (letný deň)
Táto skupina prídavných mien má podobný význam ako prídavné mená v ruskom jazyku. Označujú kvalitu, vlastnosti a atribúty objektu alebo javu, ktorý opisujú.
Kvalitatívne prídavné mená majú 3 stupne porovnania: pozitívny, porovnávací, superlatív.
Napríklad:
Relatívne prídavné mená
Táto skupina označuje aj atribút objektu, no zároveň sa vyžaduje označenie jeho vzťahu k osobe, javu, konaniu alebo inému objektu.
Tieto prídavné mená sa tvoria z už existujúcich názvov predmetov, akcií alebo javov, prostredníctvom ktorých vyjadrujú atribút. Môžu naznačovať:
- materiál, z ktorého je predmet vyrobený (ferreo - železo);
- okolnosti času, miesta... (madrileño - Madrid);
- postoj k človeku alebo zvieraťu (felino – mačka);
- postoj k objektu alebo pojmu (marítimo – more)
- vzťah k akcii alebo pojmu (corriente – aktuálny).
V modernej španielčine sa predložka často používa de + podstatné meno, namiesto jedného prídavného mena, ak hovoria o materiáli, z ktorého je predmet vyrobený: kartónový obal (kartónová krabica) namiesto la caja cartonera.
Zvláštnosťou španielskych prídavných mien je, že existuje oveľa viac kvalitatívnych prídavných mien ako relatívnych prídavných mien. A navyše, španielsky jazyk nemá privlastňovacie prídavné mená ako matka, babička, otec a podobne.
Zhoda prídavných mien s podstatnými menami
Španielske prídavné meno má vždy vedľa seba podstatné meno, ktoré opisuje. Vo väčšine prípadov je podstatné meno pred prídavným menom. Prídavné meno sa zhoduje s podstatným menom aj v rode a čísle. Prídavné meno, ktoré sa rodovo zhoduje s podstatným menom, má rovnakú koncovku ako podstatné meno (nepočítajúc výnimky, o nich neskôr).
Ak je podstatné meno ženského rodu, prídavné meno bude mať koncovku -a. Pri podstatných menách mužského rodu bude prídavné meno s koncovkou - o. Nazývajú sa prídavné mená s dvoma koncovkami.
Napríklad:
el papel blanco (biely papier)
la mesa blanca (biely stôl)
Prídavné mená s rovnakou koncovkou sa vyznačujú zakončením ľubovoľnou spoluhláskou alebo samohláskou okrem – o. Ich koncovky sa nemenia v závislosti od pohlavia podstatného mena.
Napríklad:
el libro común (obyčajná kniha)
la causa común (spoločný dôvod)
el papel verde (zelený papier)
la mesa verde (zelený stôl)
la casa grande (veľký dom)
el país grande (veľká krajina)
Všetky prídavné mená s koncovou príponou –ista sa klasifikujú ako prídavné mená s rovnakým zakončením:
socialista (socialista)
idealista (ideologický)
Prídavné mená, ktoré označujú národnosť, končia na spoluhlásku v mužskom rode a prídavné mená, ktoré končia na - an, - on, - alebo, v ženskom rode, pridávajú koncovku - a:
Napríklad:
el periódico inglés (anglické noviny)
la revista inglesa (anglický časopis)
el baile andaluz (andalúzsky tanec)
la canción andaluza (andalúzska pieseň)
Pozícia prídavného mena vo vzťahu k podstatnému menu (pred alebo po) môže zmeniť význam celého výrazu.
Týka sa to nasledujúcich prídavných mien:
Španielska verzia slova | Preklad na pozícii pred podstatným menom | Preklad po podstatnom mene |
nedávno získané | nedávno vyrobené |
|
nešťastný | ||
obyčajný | smutný |
|
jednoznačný | slávny |
Napríklad:
un buen hombre ( láskavý človek)
un hombre bueno (dobrý človek)
un triste empleado (obyčajný zamestnanec)
un empleado triste (smutný zamestnanec)
Malo by sa pamätať na to, že ak sú tieto prídavné mená kombinované s príslovkou alebo iným slovom, potom sa v tomto prípade objavia po podstatnom mene bez ohľadu na vyjadrený význam. Bolo by správne povedať Juan es un hombre muy bueno(Juan je veľmi milý človek). Namiesto frázy Juan es un muy buen hombre.
Skrátené tvary prídavných mien
Niekedy sa stáva, že sa pred podstatným menom in používajú kvalitatívne prídavné mená jednotného čísla. V tomto prípade by ste mali použiť skrátenú formu prídavných mien grande (veľký, veľký), malo (zlý), bueno (dobrý).
Napríklad:
el gran hombre (veľký muž)
un buen camino (dobrá cesta)
el mal libro (zlá kniha)
Prídavné mená bueno, malo možno použiť v skrátenom tvare len pred podstatnými menami mužského rodu.
Pri opise vlastností skupiny podstatných mien sa prídavné meno zvyčajne zhoduje v rode a čísle iba s prvým podstatným menom zo skupiny:
En el barrio hay nuevos almacenes, peluquería y cine (blok má nové obchody, kaderníctvo a kino).
Španielske prídavné mená nie sú také ťažké, ako sa zdá. Lexikálny význam musíte sa samozrejme naučiť naspamäť, ale používanie a súhlas s podstatnými menami s praxou sa stáva automatickým a ľahko ich používate v reči. Pri štúdiu akéhokoľvek cudzí jazyk nácvik používania v rozhovore je dôležitý.
Môžete sa tu tiež zoznámiť s pravidlami používania prídavných mien
Úloha 7.
Doplňte vety doplnením chýbajúcich slov. Prerozprávajte text, ako si pamätáte.
(Ak je pre žiakov náročné splniť úlohu samostatne, môže logopéd použiť obrázky. Pri čítaní viet má logopéd zvýrazniť neúplnosť vety vhodnou intonáciou. Pri odpovedi žiakov sledovať správny súhlas sloveso s podstatným menom.)
a) Rozbehlo sa to... . Skryté.... Fúkané.... Váhal som.... Zatemnený. . . . Polievané. . . . Zahrmelo. . . . Zaiskrilo to. . .
Referenčné slová: oblak, slnko, vietor, prach, les, dážď, hrom, blesk.
b) Oblak... Slnko... Vietor... Prach... Les... Dážď... Hromy... Blesky...
Zhoda prídavného mena s podstatným menom v rode a čísle
Poznámky k lekcii
Predmet. Zhoda prídavného mena s podstatným menom.
Cieľ. Naučte deti správne dohodnúť prídavné meno s podstatným menom v rode a čísle.
Priebeh lekcie.
I. Organizačný moment.
Logopéd sa pýta žiakov, aký je dátum, deň v týždni, mesiac.
II. Tvorenie prídavných mien. Vymýšľanie fráz.
Logopéd kladie študentom otázky bez toho, aby vyžadoval podrobnú odpoveď:
Aké je dnes počasie? (Dobré.)
Prečo dobre? (Slnko svieti, je teplo, nie je vietor, neprší.)
Aký je deň, keď je teplo? (Teplé.)
Aký je deň, keď svieti slnko? (Slnečné.)
A keď je bezvetrie? (Bez vetra.)
Logopéd. Poďme zistiť, aký je dnes deň. (Deň je teplý, slaný, bezvetrie.) Ako môžeme povedať o počasí, má rovnaké triky? (Počasie je teplé, slnečné, pokojné.)