Ministerstvo školstva, kultúry a vedy Kalmyckej republiky

MBOU "Privolnenskaya sekundárna všeobecná škola»

okres korešpondenčná súťaž“Najlepší vývoj učebného skriptu na tému “Ochrana životného prostredia”

Triedna hodina: « Postarajte sa o zvieratá."

Trieda – 2 národná. MBOU "Privolnenskaya Stredná škola"

Učiteľka na základnej škole Yalmataeva N.B.

Ciele:

Zoznámte deti s Červenou knihou a zvieratami, ktoré sú v nej zahrnuté.

Naučte sa zaobchádzať so zvieratami opatrne.

Zvážte environmentálne pravidlá, ktoré musia ľudia dodržiavať.

Rozvíjať pozornosť, pamäť, logické myslenie, prejav žiaka, pozorovanie.

Vytváranie atmosféry dobrej vôle medzi učiteľom a žiakmi.

Vybavenie:

1. Výstava kníh na tému „Ochrana životného prostredia“.

2. Výstava kresieb študentov „Zvieratá z Kalmykie“

3. Počítač, projektor, interaktívna tabuľa.

4. Prezentácia v ROWERBOD « Živá príroda»

Priebeh udalosti .

1. Organizovanie času.

Každý deň – vždy všade

V triede, v hre

Hovoríme odvážne a jasne

A ticho sedíme.

2.Komunikácia témy a cieľov vyučovacej hodiny . Dnes sa vydáme na cestu po stránkach Červenej knihy.

Témou našej hodiny je „ Ochrana životného prostredia"

3. Úvod do témy (príhovor učiteľa)

Nie je to pravda, výtvory prírody prezentované na týchto kresbách a fotografiách sú nádherné. Boli by len obdivovaní, keby nie jednej bolestivej okolnosti: všetci sú zapísaní v Červenej knihe a všetkým hrozí, že zmiznú z povrchu Zeme.

Počnúc 1600 asi rok vyhynul na našej planéte 150 druhov zvierat a z nich viac ako polovica v posledných rokoch 50 rokov. Všetky tieto živočíchy až na výnimky vyhynuli vinou človeka.

Ľudia si mysleli, že príroda je nevyčerpateľná, bez ohľadu na to, koľko si z nej vezmeme, všetko sa obnoví samo. A prepočítali sa. Niektoré zvieratá boli úplne vyhubené a niektoré sú ohrozené. To znamená, že ich je málo, aj oni môžu zomrieť, ak nie sú chránení a nepomáhajú im.

(Napríklad: krásne Amurský tiger kto žije ďalej Ďaleký východ, približne vľavo 200 zvierat. Zvieratá ako bizón boli takmer úplne vyhubené.

Začiatkom 20. storočia sa ukázalo, že je potrebné prijať špeciálne opatrenia na záchranu zvierat a flóry.

IN 1948 Bola založená Medzinárodná únia na ochranu prírody IUCN. Jeho Hlavná úloha došlo k identifikácii živočíšnych druhov a neskôr rastlín, ktoré boli na pokraji vyhynutia a vyžadovali si okamžitú ľudskú starostlivosť.

Potom bol vytvorený špeciálna služba záchranu, ktorá zostavila svetový zoznam s vysvetleniami, ktorý zahŕňal živočíchy a rastliny na pokraji vyhynutia a vzácny druh. V tomto zozname bolo potrebné uviesť dôvod tohto stavu. A vedci sa rozhodli nazvať tento zoznam Červená kniha.

Učiteľ: Na čo to je? Červená kniha?

Odpovede detí: Informuje nás, ktoré rastliny a živočíchy sú v nebezpečenstve. Podporuje štúdium prírody.

Učiteľ: Prečo si myslíte, že to pomenovali? Červená kniha, a nie žltá, modrá?

Odpovede detí: Červená farba znamená pozornosť, zastavte sa, nezabíjajte zvieratá, neničte rastliny

Červená kniha - toto je signál nebezpečenstva. Toto nie je zákon o ochrane prírody, to sú len fakty zozbierané vedcami o živočíchoch a rastlinách.

Vypracovanie prvého návrhu Červená kniha trvalo to 14 rokov. Neskôr bola znovu publikovaná.

Učiteľ: Prečo si myslíš?

Odpovede detí: Objavili sa nové druhy zvierat a rastlín, ktoré sú na pokraji vyhynutia.

Zároveň dávajú opatrenia, ktoré človek robí dobré výsledky, o čom svedčia zelené listy Červená kniha, kde sú prezentované už zachránené živočíchy a rastliny. Napríklad: sobol, bobor.

Zvieratá z Červenej knihy(diapozitívy).

Fyzické cvičenie.

Kráčame, kráčame

Zdvihneme ruky vyššie

Neskláňame hlavy

Dýchame rovnomerne, zhlboka.

Zrazu vidíme: pri kríku

Mláďa vypadlo z hniezda

Potichu berieme kuriatko

A dali sme to späť.

Vpredu spoza kríka

Vyzerá potulná Líška

Prekabátime líšku

Bežme po špičkách.

Zvieratá .(snímky ).

Učiteľ: stali sa vzácnymi ľadový medveď, mrož, orol, orol skalný, tiger, žeriav, labuť a mnoho ďalších. Zvieratá zohrávajú v prírode obrovskú úlohu. Bez nich by sa mnohé rastliny nemohli rozmnožovať a šíriť. Zvieratá sú potrebné aj pre ľudí.

Prečo si myslíš?

Odpovede detí; Jeme ich, niektoré zvieratá majú cenné kožušiny.

Učiteľ: ale aj preto, že všetky zvieratá sú veľmi krásne a zaujímavé. Výrubom lesov, znečisťovaním riek a morí ľudia ničia mnohé zvieratá. A pre zvieratá sú domovom lesy, rieky a jazerá.

Vypočujme si posolstvo o zvieratách ktoré potrebujú ochranu. (Deti hovoria o saigách, žeriavoch, stepných orlikoch.)

Environmentálne pravidlá.

Pozrite, dostali sme sťažnosti od zvierat v našej triede.

Sťažnosť1…(pozrite si aplikáciu)

Kto je to? (toto je sova). Sova je pod štátnou ochranou. Jedna sova zničí cez leto 1000 myší, ktoré sú schopné zničiť 1 tonu obilia.

Sťažnosť 2…(pozri prílohu).

Toto je žaba. Jedna žaba zachráni celú záhradu pred húsenicami a červami. Ak sú v dome šváby, prineste žabu a zmiznú.

Pamätajte, chlapci, musíte chrániť aj tie zvieratá, ktoré nie sú zahrnuté v Červenej knihe. Tieto sú vám dobre známe: veverička, ježko, vrabec, mravec, žaba...

Ich život často závisí od vás, od vášho správania v prírode. Spomeňme si pravidlá správania v prírode:(študenti vymenúvajú pravidlá)

Konsolidácia .

V krajine sa robí veľa na ochranu zvierat; bol prijatý „zákon o ochrane a využívaní voľne žijúcich živočíchov“. Zvieratá ako saiga, orol stepný, žeriav chrapkáč a drop sú v našej republike pod osobitnou ochranou. Na území Kalmykie sa nachádzajú prírodné rezervácie: „Manych-Gudilo“, „Black Lands“ a škôlka Yashkulsky.

Národné parky a zoologické záhrady pomáhajú pri záchrane vzácnych zvierat.

Ale musíme nielen chrániť vzácne rastliny a vzácnych živočíchov, ale aj všetkých ostatných, pretože živočíchy a rastliny sú vzájomne prepojené potravinovým reťazcom. (Napríklad: ochranou žiab zachránite život volavky, ktorá sa nimi živí. Musíte tiež chrániť domov zvieraťa.

Spodná čiara. (šmykľavka)

Spomeňte si, o akých zvieratách sme hovorili.

Dávajte pozor a chráňte prírodu. Ako s ňou môžete a nemôžete zaobchádzať, už viete a dokážete veľa. Stále je však čo objavovať a učiť sa. Podľa toho, ako sa správate k prírode, ľudia povedia, aký ste človek: láskavý alebo zlý, starostlivý alebo ľahostajný.

Domáca úloha. Pripravte si knižku „Postarajte sa o zvieratá“ (o jednom alebo dvoch chránených živočíchoch).

Čítanie básne „Starajte sa o prírodu“.

Žijeme v jednej rodine,

Mali by sme spievať v rovnakom kruhu,

Kráčajte v rovnakej línii

Lietajte jedným letom.

Ušetríme

Harmanček na lúke

Lekno na rieke

A brusnice v močiari.

Ach ako príroda je matka

Tolerantný a láskavý!

Ale tak, aby ju nestihol jej ukrutný osud.

Ušetríme

Na prútoch jesetera.

Kosatka na oblohe

Poďme všetci

Spojme sa navždy.

Dajme svoje duše

Spolu zachránime

Potom sme na Zemi

A zachránime sa!

Ciele lekcie:

  • systematizovať vedomosti žiakov o úlohe zvierat v živote človeka;
  • odhaliť faktory negatívneho vplyvu človeka na život zvierat;
  • oboznámiť deti s Červenou knihou a zvieratami, ktoré sú v nej zahrnuté;
  • naučiť chrániť prírodu a zaobchádzať s ňou opatrne.

Vybavenie: plagáty, detské kresby, Červená kniha Republiky Tatarstan, notebook, projektor, soundtrack so zvukmi vtákov, prezentácia.

Počas vyučovania

l. Organizovanie času

Ahoj! Pozrite sa von oknom. Aké je dnes počasie? Usmejme sa na seba, aby sa nám do triedy nevkradlo zamračené počasie.

ll. Vyšetrenie domáca úloha"Blitzový prieskum"

Stavajú si naše vtáky hniezda na juhu?
-Ako sa rozmnožujú zvieratá?
-Čím sa kŕmia mláďatá?
-Kto sa narodí trikrát, kým sa stane dospelým?
-Ako sa rozmnožujú ryby?
-Ryby si robia hniezda?
-Kto ešte znáša vajíčka?
-Rodia sa zajace slepé alebo vidiace?
-Kedy ježko nepichá ?

lll. Zadanie témy

Vie mi niekto povedať presný dátum? dnes?
V akom storočí to žijeme, v akom tisícročí?
Úžasný čas! A pravdepodobne sa môžeme považovať za šťastných, šťastných. Ľudstvo môže byť hrdé na svoje úspechy v oblasti techniky, umenia a vzdelávania. Človek dobyl oceán, vzduch, zem. Nastal však čas bilancovať, analyzovať úspechy, zlyhania, chyby. Spolu s úspechmi mal človek veľké problémy. Medzi najznepokojujúcejšie nepochybne patria problémy životného prostredia.
-Čo nás čaká v budúcnosti. Ak neprestaneme byť ľahostajní k prírode a k tomu, čo nám dáva. Prežije človek, ak stratí to najcennejšie a najpotrebnejšie na Zemi?
Environmentálna kríza zasiahla všetky krajiny a národy. Každý bude musieť nevyhnutne konať, aby si zachoval tých, ktorí nás nasledujú, našu krásnu planétu. (Znie zvukový záznam „Voices of Birds“)
-Počuješ? Počúvaj. Kde sme to skončili? Aké ľahké a slobodné je dýchať v lese.
Počuješ pachy? ( Deti čítajú zborovo, snímka 2)

Ahoj príroda! Ahoj, polia lesov, riek, jazier a morí!
Dobrý deň, vtáky - sláviky, vrabce, škovránky!
Dobrý deň, zvieratá - vlci, zajace, líšky, medvede!

Kiežby sa takto každý deň zdravil človek nielen s rodinou a priateľmi, ale so všetkými živými bytosťami. Možno by všetky zvieratá ešte žili na Zemi
a rastliny, ktoré už nikdy neuvidíme, pretože ich ľudia zničili.
Vylúštime krížovku, o čo nás žiadajú zvieratká?

1. Rastlina s krásnymi žltými kvetmi, mierne stúpajúca nad hladinu vody.
2. Pán Arktídy.
3. Vo veku 2-3 rokov tvoria tieto vtáky páry a už sa nikdy neoddelia.
4. Tento je veľký Biely vták slúži ako symbol krásy a lásky, čistoty a nehy.
5. Liečitelia pripravovali z častí tela lieky na slabosť a zbabelosť.
6. Narodia sa s dlhými tenkými nohami, rovným červeným zobákom a chodia 2 roky v sivom operení, potom zružovejú.
-Aké slovo vyšlo vertikálne? (Dávaj pozor)
- Toto slovo bude mottom našej dnešnej hodiny. A naša téma je: „Ochrana zvierat“.

lV. Generovanie vedomostí

Všetci – deti, dospelí, zvieratá, vtáky a ryby – sme deťmi toho istého kráľovstva prírody. Dnes si povieme o tých, čo škrípu, štekajú, mňaukajú, kvákajú, kvákajú, vrčia – o našich menších bratoch. Všetky zvieratá zohrávajú v prírode obrovskú úlohu.
Bez niektorých živočíšnych druhov by sa niektoré rastliny nemohli rozmnožovať a šíriť. Iné ničia škodcov polí a lesov.
Zvieratá boli dlhé roky vyhubené predátormi. V lesoch prežije len veľmi málo cenných zvierat ako los, bobor, sobol a kuna. (snímka 3)
-Chlapi, čo je pre zvieratá najhoršie ?
(výroky detí)
-Je veľmi dôležité, aby ste si uvedomili, že ľudská neopatrnosť je hlavný dôvod problémy.
Vystavenie plagátov nakreslených deťmi doma. (Obrázok 1, Obrázok 2)


Obrázok 1


Obrázok 2

Svojimi plagátmi hovoríte: „Nie lúpeži, nie nedbanlivosti. Sme za prírodu, sme deti prírody!“
-Niekedy počujete: "Človek je kráľom prírody!"
-Súhlasíte s týmto tvrdením?
(výroky detí)
Predstavenie piesne „Wounded Bird“

Zraneného vtáka nedali do rúk,
Zranený vták. Zostala vtákom.
Stále mám tento starý sen:
Na krvavej tráve sa trhne vták.
Refrén:
Vtáky, ryby, zvieratá nazerajú do duší ľudí.
Ľutujete ich, ľudia, nezabíjajte nadarmo.
Koniec koncov, nebo bez vtákov nie je nebo,
A more bez rýb nie je more,
A zem bez zvierat nie je zem, ani zem, ani zem.

Áno, máš pravdu. Kto dal človeka pred prírodu? Sám muž? A aké je to bez prírody – bez vzduchu, vody, spevu vtákov, vôní kvetov, šušťania listov? Toto všetko dáva ľuďom matka príroda a nežiada za to žiadnu platbu, len od nás očakáva, že sa k sebe budeme správať opatrne;
- Žiaľ, ani rastliny, ani zvieratá sa s nami nevedia rozprávať, ale koľko by nám toho mohli povedať.
Vypočujme si sťažnosti obyvateľov záhrad, lesov a zeleninových záhrad.
Herná situácia: „Sťažnosti obyvateľov mora, lesov a zeleninových záhrad“ (Detské predstavenia)
Sťažnosť 1. Ach, a ľudia ma nemajú radi! Vidíte, nepáči sa im môj hlas a hovoria, že moje oči sú škaredé. Myslia si, že prinášam problémy. je to tak? Keby nebolo mňa, niekedy by niektorí museli sedieť bez chleba. Tak si dobre rozmysli, či ma uraziť alebo milovať.
Odpoveď. Toto je sova. Od roku 1964 sú sovy v RSFSR chránené zákonom. Jedna sova sivá počas leta zožerie tisíce hrabošov, čo môže v tomto období zničiť tonu obilia. (snímka 4)
Sťažnosť 2. Zapnuté zemegule Snáď neexistuje stvorenie, o ktorom by sa rozprávalo toľko legiend a bájok ako o nás. Nepáči sa mi, že milujeme tmu, že nevyzeráme ako obyčajné vtáky a zvieratá. Ale sme priatelia človeka, nie nepriatelia. Čo urobíme? Veď sme sa takto narodili! Často nás urážajú.
Odpoveď. Bat. (snímka 5)
Sťažnosť 3. Sama viem, že nie som krásna. Keby som bol blízko, mnohí by sa odklonili nabok, inak by do mňa hodili kameň alebo kopli. Prečo? Nie každý môže byť krásny! A ľudia majú zo mňa veľký úžitok.
Odpoveď. Ropucha. Jedna ropucha zachráni celú záhradu pred húsenicami a červami. Ak sú v dome šváby, prineste ropuchu - zmiznú. (snímka 6)
Áno, chlapci, príroda je pre ľudský život veľmi dôležitá. Dnes sa zoznámime s nezvyčajnou knihou. (Ukážka knihy) (snímka 7)
Ako sa volá táto kniha, na čo slúži?
(výroky detí)
-Prečo si myslíš, že sa to volalo Červená kniha, a nie žltá alebo modrá?
-Prečo bola znovu vydaná Červená kniha?
Červená kniha je dočasný dokument, pretože životné podmienky zvierat sa menia a všetky nové druhy sa môžu ocitnúť v katastrofálnej situácii.
Opatrenia, ktoré ľudia prijímajú, zároveň prinášajú dobré výsledky, o čom svedčia zelené listy Červenej knihy, kde sú prezentované už zachránené živočíchy a rastliny. Napríklad bobor a sobol.

V. Minúta telesnej výchovy

Volavka veselo kráčala
Rozptýlil som všetky žaby,
Hýbal som sa, húpal som sa,
Ukradol som Tinu z jej labiek,
Otočila svoj dlhý krk,
Poobzeral som sa po celom okolí.
Natiahol som sa sladko k slnku, natiahol som sa,
Všetci otrasení, všetci otrasení,
A schováva sa v rákosí,
Skryla sa a usmiala sa.

VI. Práca s učebnicou, str. 112-114. (Nezávislé čítanie)

Odpovede na otázky „Mysli“.

Vll. Zvieratá z Červenej knihy

Hádajte hádanku. O koho ide?

Na riekach sú drevorubači
V strieborno-hnedých kožuchoch.
Zo stromov, konárov, hliny
Stavajú silné hrádze. (bobri)

Vlll. Fenologický príbeh na tému „Leto“ „Zvieratá a rastliny, uvedené v Červenej knihe"

A tento rok sme sa rozhodli pokračovať vo výletoch do lesa aj v lete. Ešte v máji sme sa dohodli, že sa prvú júlovú nedeľu stretneme na námestí. Samozrejme, nie všetci prišli na dovolenku do iných miest. V lete je v lese dobre! Stromy sú pokryté zelenými listami. Vonia po hubách a zrelých voňavých jahodách. Červené bobule v borovicovom lese sú brusnice, veľmi sa nám páčili ich kyslo-horká chuť. V kríkoch nad potokom spieval slávik a v diaľke zaspievala kukučka. Biely koberec z rozkvitnutej dubovej sasanky pokrýval zem ako perina. Vo veľkom lese, na vrchole vysokého duba, si hniezdil orliak morský. Nenásytným mláďatám prináša množstvo všemožnej koristi. A tu je, vznáša sa vysoko nad oblaky. Zrak má výborný, z takej výšky dobre vidí, kam sa zajačik schoval, kam behala tetrova so svojou znáškou.
Čo to je zaujímavá rastlina s drobnými svetloružovými kvietkami? „Ja Ja viem," zakričal Petrik, "toto je vlčie lýko, veľmi jedovatá rastlina!" Natrafili sme aj my rôzne huby biely, smrž. Sú to jedlé huby, nazbierali sme ich málo, ale muchovníky, muchotrávky bledé
Snažili sme sa im vyhnúť – sú to jedovaté huby. Na okraji močiara sme videli losa s dlhonohým nemotorným lýtkom. Aby unikol pred otravnými komármi, los vyliezol do vody. Zrazu sa v kríkoch ozval silný hluk, akoby si cez les razil cestu obr. A je to tak – z kríkov vyšiel na čistinku obrovský pekný bizón, zamyslene sa postavil a pomaly putoval ďalej. Slnko hrialo, vo vzduchu bolo čoraz zreteľnejšie cítiť vôňu borovicovej živice, na okrajoch krúžili motýle - citrónová tráva a lastovičník.
Zrazu sa ozvali hlasné trúbenie – nad lesnou čistinkou preletel pár žeriavov sivých. Spievajú peny, strnádky a penice, vo vzduchu sa pomaly vznášajú tenké pavučiny. Krásne v lese!
(Detské úvahy)

Chyby:
1. Brusnice rodia neskôr – v druhej polovici augusta a pred mrazom.
2. V júli už slávik nespieva.
3. Sasanka dubová kvitne v máji.
4. Vlčie lýko kvitne v apríli.
5. Smrž sa nachádza skoro na jar.
6. Orliak morský žerie ryby, nie zajace a tetrova lesného.

Zvieratá a rastliny uvedené v Červenej knihe: 1. Orol bielochvostý. 2. Bizón.

lX.Zhrnutie lekcie

O čom bola lekcia?
-Čo si pamätáš?
-Ako sa máme správať k zvieratám?
A vy môžete prispieť svojou troškou k ochrane prírody. Každú jar môžete stavať domy pre vtáky av zime - kŕmidlá.

Nakŕmte vtáky!
Nakŕmte vtáky v zime!
Nech to príde zo všetkých strán
Budú sa k vám hrnúť ako domov,
Kŕdeľ na verande.
Nie je možné spočítať, koľko z nich zomrie,
Je to ťažké vidieť.
Ale v našom srdci je
A je pre nich teplo.
Trénujte svoje vtáky v chlade
Do vášho okna
Aby ste nemuseli zostať bez pesničiek
Privítajme jar!

X. Domáca úloha

1. Prečítajte si článok v učebnici „Ochrana zvierat“ (str. 112-115); pripravte si odpovede na otázky v časti „Otestujte sa“ (s. 115)
2. Pripravte pre svojich mladších priateľov malú knižku „Postarajte sa o zvieratá!“. Uveďte informácie o 1–2 chránených živočíchoch v našom regióne.

Env. sveta. Ako si sami vyrobiť detskú knihu na tému „starajte sa o zvieratá“?

Svet. Technológia. Biológia. Literatúra. 1-2 ročníky, 3-4 ročníky, 5-6 ročníkov, 7-8 ročníkov. Ako vyrobiť a navrhnúť detskú knihu vlastnými rukami krok za krokom na tému „Postarajte sa o zvieratá“. Vštepiť deťom lásku a starostlivosť o zvieratá. Nápady a príklady na dizajn knihy, vaše skúsenosti a ukážka s ilustráciami? Aký text mám napísať do knihy? Projekt detskej knihy o zvieratkách, ukážka s ukážkami.

Pre našu detskú knižku budete potrebovať materiál o zvieratkách, a to ilustrácie, obrázky, zvieratko si môžete nakresliť sami pomocou schémy kreslenia krok za krokom, ktorú nájdete tu kliknutím a následným odkazom. Env. sveta. Ako nakresliť zviera krok za krokom ceruzkou, farbami, videom, MK? Nájdete tam materiál, ktorý potrebujete na výber obrázkov a navrhovanie svojej detskej knižky krok za krokom, kreslenie a vyfarbovanie: púštne zvieratká, tajgy, zvieratá z Červenej knihy, lesostepné zvieratká, lesné zvieratká, tundrové zvieratká. Musíme chrániť všetky živočíchy, no do knihy môžete zaradiť aj veľmi vzácne druhy živočíchov. Tu vám ponúknem najlepší materiál na benefity a pomocou nej si podľa môjho návodu vyrobíte knihu sami s dieťaťom. Chcem vám ponúknuť niekoľko možností, z akých materiálov si ho môžete vyrobiť.

  • Z papiera alebo kartónu jednoducho poskladajte listy a zošite, potom napíšte text o zvieratkách a knihu ozdobte ilustráciami alebo kresbami.
  • Z bežného školského zošita stačí vystrihnúť krásny tvar a zariadiť to.
  • Mäkký si môžete vyrobiť z plsti alebo foamiranu. Ide o husté tkaniny, ktoré sa na okrajoch nestrapkajú a nedrolia sa.

A teraz ponúkam fotomateriál a návody na ukážku, s ktorou si knihu jednoducho ušijete. Z nástrojov budete potrebovať: materiál, z ktorého budete vyrábať, hrubé nite na šitie, šidlo, na prepichnutie, na šitie, nožnice, nite, ilustrácie, farby a ceruzky na dizajn.

Majstrovská trieda „Knihy pre deti „urob si sám“

Šibanová Irina
Majstrovská trieda „Knihy pre deti „urob si sám“

Master Class

„Knihy pre deti „urob si sám“

Práca na tvorbe detskej knižky je veľmi vzrušujúca činnosť, ktorá má komplexný vplyv na vývoj dieťaťa:

— podporuje rozvoj kreativity u detí predškolského veku;

- zvyšuje zmyslovú citlivosť, to znamená, že podporuje jemné vnímanie tvaru, štruktúry, farby;

- rozvíja predstavivosť, priestorové myslenie, všeobecnú manuálnu zručnosť, dobré motorové zručnosti;

— synchronizuje prácu oboch rúk;

— formuje vytrvalosť, schopnosť naplánovať prácu na realizáciu plánu, predvídať výsledok a dosiahnuť ho a v prípade potreby vykonať úpravy pôvodného plánu;

Počas tvorivá činnosť deti robia veľa objavov a dosahujú osobné úspechy. Získaný výsledok je prvou a veľmi dôležitou etapou tvorivosti detí.

Materiál: farebný kartón, listy papiera formátu A4 (môžete rôzne farby, staré omaľovánky alebo detské časopisy, lepiaca tyčinka, nožnice.

Popis procesu výroby detskej knihy:

1. Najprv urobíme strany. Aby ste to urobili, vezmite farebné listy papiera A4, zložte ich na polovicu (pozdĺžne) a odrežte pozdĺž línie skladania.

2. Okraj listu natrieme lepidlom a zlepíme. V závislosti od hrúbky knihy môžu byť takéto listy 2-3-4.

3. Dlhý list papiera poskladáme ako harmoniku.



5. Okraje obálky natrieme lepidlom a prilepíme vopred pripravené strany.


6. Teraz začneme navrhovať knihu. Vymyslíme názov a napíšeme alebo nalepíme na obal.


8. Detská knižka je hotová!

Ďalšie možnosti detských kníh, v ktorých je možné strany upevniť pomocou vrkoča.



Prajem vám veľa šťastia a tvorivých úspechov!

Plastelineografia „Fox and Wolf“ Naša práca. Pri modelovaní sa rozvíja jemná motorika prstov, fantázia, formujú sa manuálne zručnosti, deti sa učia koordinácii.

Interakcia s rodičmi v 2 mladšia skupina na september 1. septembra. Výstavy fotografií: „Moje dúhové leto“; „Podeľme sa rodinná skúsenosť" 2. Konzultácie: "Čo by malo.

Ochrana zvierat Prezentacii.com Ciele: - zoznámiť deti s Červenou knihou a zvieratami, ktoré sú v nej zahrnuté; - naučiť, ako zaobchádzať so zvieratami opatrne; - prezentácia

Prezentácia na tému: » Ochrana zvierat Prezentacii.com Ciele: - oboznámiť deti s Červenou knihou a zvieratami, ktoré sú v nej zahrnuté; - naučiť, ako zaobchádzať so zvieratami opatrne; - Prepis:

2 Ochrana zvierat Prezentacii.com

3 Ciele: - zoznámiť deti s Červenou knihou a zvieratami, ktoré sú v nej zahrnuté; - naučiť, ako zaobchádzať so zvieratami opatrne; — zvážiť environmentálne pravidlá, ktoré musia ľudia dodržiavať.

6 Od roku 1600 na našej planéte vyhynulo asi 150 druhov živočíchov, z toho viac ako polovica za posledných 150 rokov. Všetky tieto živočíchy až na výnimky vyhynuli vinou človeka. Začiatkom 20. storočia sa ukázalo, že je potrebné prijať špeciálne opatrenia na záchranu sveta zvierat a rastlín.

7 1948 Vedci z celého sveta vytvorili medzinárodná únia ochrany prírody. IUCN. Na pokyn tohto zväzu vedci: biológovia, ekológovia začali študovať, ktorým predstaviteľom našej planéty pomôcť predovšetkým, zostavili zoznamy a vydali ich vo forme knihy. Nazvali to „Červená kniha“. Bola to prvá Červená kniha. Táto kniha radí, ktoré rastliny a živočíchy sú vzácne, nabáda k štúdiu a varuje pred ich vyhynutím.

8 Červená kniha Červená kniha – Červená! To znamená, že príroda je v nebezpečenstve! To znamená, že nemôžete stratiť ani chvíľu. Volá zachovať všetko živé, nech Červená kniha nevolá nadarmo. A úzkosť o život je neúnavná, aby nezahynul v kozmickej temnote! Všetky oceány sú vyčerpateľné, všetko na Zemi je vyčerpateľné. Urážame lesy a polia, rieky stonajú od trpkých urážok A my si odpúšťame, ale budúcnosť nám neodpustí.

9 Aké ťažké bolo pre zvieratá žiť v lese. A dôvodom je človek. Prečo človek nedokáže žiť v súlade s prírodou. Ale človek otrávi nielen prírodu, životné prostredie, ale aj svoje telo. V atmosfére je veľa oxidu uhličitého, prachových častíc a kovov. Lesy slúžia ako filtre na Zemi. Tým, že nám les otvoril svoje obrovské bohatstvo, štedro nás obdarúva a spoľahlivo chráni, je neoddeliteľnou súčasťou nášho života, zaslúži si právo na úctu a starostlivosť oň.

11 Zvierat z Červenej knihy - Uhádni hádanku: -Na riekach sú drevorubači -Nosia strieborno-hnedé kožuchy. -Stavajú pevné hrádze zo stromov, konárov, hliny.

12 Čierny žeriav Žeriav sivý Žeriav s bielou hlavou

13 Demoiselle Sandhill Crane biela

14 pižmový ľadový medveď

16 Minúta z telesnej výchovy Chodíme, kráčame. Zdvíhame ruky vyššie, neskláňame hlavu, dýchame rovnomerne, zhlboka Zrazu vidíme: z hniezda vypadlo mláďa. Potichu kuriatko vezmeme a vložíme späť.

17 Spoza kríka vpredu sa pozerá prefíkaná líška. Líšku preľstíme, budeme behať po špičkách. Vychádzame na čistinku a nachádzame veľa lesných plodov. Jahody sú tak viditeľné! Jeme ho z kríka.

18 Environmentálne pravidlá Sťažnosť 1: “ „Ó, ľudia ma nemajú radi. Vidíte, nepáči sa im môj hlas a hovoria, že moje oči sú škaredé. Myslím, že prinášam problémy. je to tak? Keby nebolo mňa, niektorí by museli sedieť bez chleba“ -Kto je to? -Sťažnosť 2 - „Ja sám viem, že nie som krásavec. A keby som bol nablízku, mnohí by ušli nabok, inak by do mňa hodili kameň alebo kopli. Prečo? Som veľkým prínosom."

20 Zhrnutie lekcie – Spomeňte si, o akých zvieratách sme dnes hovorili, a vylúštite krížovku:

22 Veľmi cenné kožušinové zviera. Bolo to na pokraji zničenia, ale ochranárske opatrenia, ktoré ľudia prijali, tento druh zvieraťa zachránili. ? 1. ColumnColonok 2.WeaselWeasel 3.Arctic FoxLiška polárna 4.FoxFox 5.SableSable

25 Lord of the Arctic sobol? 1.TučniakTučniak 2.Ľadový medveďĽadový medveď 3.Mrož Mrož 4.Tuleň 5.Líška polárnaPolárna líška

27 Vo veku dvoch alebo troch rokov tieto vtáky vytvárajú páry a už sa nikdy nerozdelia sobolí ľadový medveď? 1. Vrabec Vrabec 2. Sýkorka 3. Orol Orol 4. Vrana Vrana 5. Žeriav

29 Toto veľký vták slúži ako symbol krásy a lásky, čistoty a nehy sobolia ľadového medveďa žeriava? 1. KukučkaKuka 2. LabuťLabuť 3. Jastrab 4. Krížový Kríženec 5. Ďateľ Ďateľ

31 Liečitelia pripravovali z častí jeho tela lieky na slabosť a zbabelosť sobol ľadový medveď žeriav labuť? 1.MedveďMedveď 2.SlonSlon 3.TigerTiger 4.KrokodílKrokodíl 5.LosMoose

33 Mláďatá týchto vtákov sa rodia s dlhými hrubými nohami a rovným červeným zobákom a chodia dva roky v sivom operení a potom sa oblečú do ružového oblečenia sobol ľadový medveď žeriav labuť tiger? 1.LabuťSwan 2.FlamingoFlamingo 3.HusHus 4.KukuKkukuk 5.Žeriav

35 VÝBORNE. sobolia biely medveď žeriav labuť tiger plameniak

Náčrt lekcie (3. stupeň) na tému:
Miniprojekt „Dieťatá kniha Urob si sám“.

„Kniha pre deti „urob si sám“

Náhľad:

Vnútri sociálny projekt„Miesto pre dobré stretnutia“ zamerané na sociálne prispôsobenie literárny a tvorivý rozvoj a integrácia detí so zdravotným znevýhodnením do prostredia zdravé deti, ktorú realizovala knihovníčka knižnice BMC-pobočka č.2 E.D. Manaeva mala vzdelávaciu hodinu na tému: „Moja naozajstný priateľ" Podujatie bolo jednou z etáp krátkodobého miniprojektu „Vytvorenie detskej knihy vlastnými rukami“, ktorého hlavnými účastníkmi sú študenti GPA č. 3 (učiteľka Elena Aleksandrovna Sheveleva.)

Projekt zahŕňa 4 etapy:

I. etapa – úvodná

Etapa II – zber informácií

Etapa III – práca na dizajne

IV – prezentácia výsledkov práce.

Cieľ miniprojektu: Vytvorenie podmienok pre zvýšenie záujmu o samostatnú čitateľskú činnosť a rozvoj tvorivý potenciálštudent mladšieho školského veku.

Rozvíjajte kognitívny záujem o čítanie, prejavujte záujem o vytváranie vlastných kníh

— Zlepšiť úroveň nahromadených praktických zručností prostredníctvom produktívnych činností

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk

— Rozvíjať schopnosť vybrať vhodný materiál pre polotovary (obrázky, básne); zdôvodnite svoj výber

Rozvíjať priateľské vzťahy, schopnosť pracovať vo dvojici a estetický vkus.

Vštepiť lásku k zvieratám.

Učitelia dnes hľadajú spôsoby, ako zlepšiť kvalitu a efektívnosť cielenej výchovy a vzdelávania, ktoré podporujú sebarealizáciu a osobný prejav, ktoré sú pre deti zaujímavé. Navrhovaný miniprojekt na vytvorenie knihy „Do-It-Yourself Baby Book“ bude ukážkovým príkladom jedného z efektívne formy pritiahnutie sociálnych partnerov k aktívnej spolupráci (technológia spolupráce). Baby book sa zvykne nazývať kniha, ktorá je určená pre predškolákov resp mladších školákov. Dôležitú úlohu zohráva aj skutočnosť, že vytvorenie takejto knihy pre dieťa vlastnými rukami je zvláštnym potešením, ktoré sa venuje téme „Moje obľúbené zviera“. Jedným z najdôležitejších prvkov sú farebné ilustrácie. Texty v „Baby Book“ by mali koexistovať s ilustráciami na rovnakej úrovni. Deti budú mať radosť z tvorby „detských kníh“, pretože niečo vyrobené vlastnými rukami je vždy cennejšie. „Kniha“ je tiež prostriedkom na rozvíjanie trvalo udržateľného záujmu o samostatnú čitateľskú činnosť žiaka základnej školy.

Čítanie má veľký význam rozvíjať gramotnosť detí a osobný rozvoj všeobecne. Dnes deti zaznamenávajú pokles záujmu o čítanie literatúry. Deti tam trávia viac času počítačové hry a pred televízorom sa v súvislosti s tým u žiakov znižuje technika čítania, ako aj chápanie toho, čo čítajú. Čítanie fikciaveľkú hodnotu pre harmonický vývoj dieťaťa. Deti analyzujú obsah toho, čo čítajú, premýšľajú o činoch postáv a vyvodzujú závery. Malá kniha, ktorú dieťa vytvorí samo, zmení dôležitosť knihy v živote človeka.

Na realizáciu projektu sa vykonali tieto práce:

— Uskutočnila sa hodina knižnice „Kniha je náš priateľ a pomocník“.

— Návšteva knižnice za účelom čítania literatúry. Pri návšteve knižnice sa pozornosť venuje nielen detskému čítaniu klasickej literatúry, ale aj čítanie diel moderných detských autorov, básne, rozprávky, encyklopédie o zvieratkách. Aby boli hodiny zaujímavé, existujú odlišné typy aktivity: hranie, kreatíva, výskum, dizajn. Čítanie a tvorba kníh má navyše priaznivý vplyv na vývoj a zdravie dieťaťa. Domáca kniha je výplodom fantázie dieťaťa, jeho predstavivosti a pri tvorbe knihy dieťa komunikuje s dospelým, otvárajú sa veľké možnosti pre spoločné produktívna činnosť dieťa a dospelý.

Študenti sa naučia samostatne plánovať, vyrábať a navrhovať knihy - deti

Študenti budú mať možnosť vybrať si literatúru, ktorá ich zaujíma

Deti zvýšia záujem o samostatné čítanie beletrie.

Pracovný plán realizácie miniprojektu:

Knihovníčka Zh.V Moroková usporiadala knižničnú hodinu „Kniha je náš priateľ a pomocník“, na podujatí oboznámila žiakov rozšíreného denného krúžku č. 3 s beletriou a encyklopédiami o zvieratkách.

Deti navštívili školskú knižnicu a oboznámili sa so štruktúrou knihy: obálka, knižný blok, titulná strana, ilustrácie.

Pozreli sme sa na prezentáciu o tom, čo je detská knižka, aké druhy kníh existujú, ( vzhľad z akého materiálu je vyrobený?

— Zistil rozdiel medzi detskou knižkou a inými knihami (náučná literatúra, knihy pre dospelých, náučná literatúra)

Každé dieťa sa rozhodlo pre tému svojej knihy a začalo si vyberať textový a ilustračný materiál.

Študovali sme technologický návod pri práci s nožnicami, papierom a lepidlom.

III. Práca na dizajne:

Študenti pomocou beletrie a detských časopisov vybrali básne a ilustrácie do detských kníh.

Každý si navrhol svoju knihu inak, kreslil, lepil ilustrácie, písal vlastnoručne vyberané básne a s pomocou pani učiteľky knihy zošíval.

Každé dieťa sa snažilo robiť svoju prácu starostlivo, krásne a farebne.

IV. Prezentácia výsledkov práce:

Na prezentáciu svojich knižiek žiaci navštívili knižnicu BMC-pobočka č. 2, kde svoje knihy prezentovali na podujatí „Môj verný priateľ“.

Každé dieťa obhájilo svoju prácu, povedalo, aké pracovné techniky použilo, prečo si na tvorbu knihy vybralo práve túto tému – deti, ktoré mu pomáhali. Ukázalo sa, že knihy sú dizajnovo odlišné, svetlé a farebné.

Pracovníci knižnice BMC č. 2 určili najlepšie knihy detí podľa týchto kritérií:

Cena People's Choice Award.

Na konci podujatia deti odovzdali knižnici svoje knižky a dostali motivačné ceny.

Posúdenie efektívnosti implementácie miniprojektov.

Na základe výsledkov mojich pozorovaní sa ukázalo, že u detí:

zvýšený záujem o čítanie;

objavil tvorivosť v práci

Schopnosť vybrať si požadovaný materiál na túto tému

Úroveň sebaúcty u mnohých detí sa zvýšila (viem ako a dokážem to, dokážem to)

Štátna vzdelávacia inštitúcia

Chanty-Mansijsk Autonómny okruh Yugi

„Radužninskaya škola pre študentov s postihnutí zdravie"




Od roku 1600 na našej planéte vyhynulo asi 150 druhov živočíchov, z toho viac ako polovica za posledných 150 rokov. Všetky tieto živočíchy až na výnimky vyhynuli vinou človeka. Začiatkom 20. storočia sa ukázalo, že je potrebné prijať špeciálne opatrenia na záchranu sveta zvierat a rastlín.


1948 Vedci z celého sveta vytvorili Medzinárodnú úniu na ochranu prírody. IUCN. Na pokyn tohto zväzu vedci: biológovia, ekológovia začali študovať, ktorým predstaviteľom našej planéty pomôcť predovšetkým, zostavili zoznamy a vydali ich vo forme knihy. Nazvali to „Červená kniha“. Bola to prvá Červená kniha. Táto kniha radí, ktoré rastliny a živočíchy sú vzácne, nabáda k štúdiu a varuje pred ich vyhynutím.


Červená kniha Červená kniha – Červená! To znamená, že príroda je v nebezpečenstve! To znamená, že nemôžete stratiť ani chvíľu. Volá zachovať všetko živé, nech Červená kniha nevolá nadarmo. A úzkosť o život je neúnavná, aby nezahynul v kozmickej temnote! Všetky oceány sú vyčerpateľné, všetko na Zemi je vyčerpateľné. Urážame lesy a polia, rieky stonajú od trpkých urážok A my si odpúšťame, ale budúcnosť nám neodpustí.


Aké ťažké bolo pre zvieratá žiť v lese. A dôvodom je človek. Prečo človek nemôže žiť v súlade s prírodou??? Ale človek otrávi nielen prírodu a životné prostredie, ale aj svoje telo. V atmosfére je veľa oxidu uhličitého, prachových častíc a kovov. Lesy slúžia ako filtre na Zemi. Tým, že nám les otvoril svoje obrovské bohatstvo, štedro nás obdarúva a spoľahlivo chráni, je neoddeliteľnou súčasťou nášho života, zaslúži si právo na úctu a starostlivosť oň.

















Environmentálne pravidlá Sťažnosť 1: “ „Ach, ľudia ma nemajú radi. Vidíte, nepáči sa im môj hlas a hovoria, že moje oči sú škaredé. Myslím, že prinášam problémy. je to tak? Keby nebolo mňa, niektorí by museli sedieť bez chleba“ -Kto je to? -Sťažnosť 2 - „Ja sám viem, že nie som krásavec. A keby som bol nablízku, mnohí by ušli nabok, inak by do mňa hodili kameň alebo kopli. Prečo? Som veľkým prínosom."





















Typ lekcie: kombinované

Cieľ

- vytváranie holistického obrazu sveta a uvedomenie si miesta človeka v ňom na základe jednoty racionálno-vedeckého poznania a emocionálneho a hodnotového chápania dieťaťa osobná skúsenosť komunikácia s ľuďmi a prírodou;

problém: prečo miznú jednotlivé druhy zvieratá?

Úlohy: učiť pravidlám správania v prírode; vymenovať faktory negatívneho vplyvu človeka na svet zvierat.

Výsledky predmetu

naučiť sa

Charakterizovať faktory negatívneho vplyvu človeka na svet zvierat;

Práca s atlasovým identifikátorom a elektronickou aplikáciou;

Nadviazať spojenie v prírode;

Pravidlá správania sa v prírode.

Oboznámte sa s opatreniami na ochranu voľne žijúcich živočíchov.

Univerzálne vzdelávacie aktivity (UUD)

Regulačné: používať reč na reguláciu svojich činov.

Poznávacie: používať znakovo-symbolické prostriedky na riešenie problémov; vytváranie vzťahov príčina-následok;

použitie rôznymi spôsobmi vyhľadávanie, zhromažďovanie, prenos informácií.

Komunikatívne: formulovať vlastný názor a postoj, klásť otázky; primerane posúdiť svoje správanie a správanie iných.

Osobné výsledky

Formovanie základov environmentálnej gramotnosti, pravidlá správania sa v prírodné prostredie; vyjadril stabilnú vzdelávaciu a kognitívnu motiváciu k učeniu.

Základné pojmy a definície

Červená kniha; ohrozené a vzácne zvieratá; vplyv človeka na svet zvierat; opatrenia na ochranu voľne žijúcich živočíchov.

Kontrola pripravenosti učiť sa nový materiál

Dokážte, že zvieratá treba chrániť.

Zvieratá zohrávajú v prírode obrovskú úlohu. Bez nich by sa mnohé rastliny nemohli rozmnožovať a šíriť.

Vyrúbaním lesa alebo znečistením vody v rieke ľudia nevedomky zničia množstvo voľne žijúcich zvierat, pre ktoré je les alebo rieka ich domovom. Kvôli ekonomická aktivitaľudí a nadmerného lovu niektoré zvieratá navždy zmizli, zatiaľ čo iné sa stali vzácnymi

Učenie nového materiálu

Mrož, tiger, orol skalný, plameniak, krásavec... Tieto a mnohé ďalšie druhy sú teraz v nebezpečenstve. Sú zahrnuté v Červenej knihe Ruska. Ľudia ich musia zachrániť!

Prečítajte si popisy zvierat z Červenej knihy Ruska. Rozpoznajte zvieratá na fotografiách podľa popisu.

Mrož- mocný morský živočích. Jeho dĺžka je viac ako 3 metre a jeho hmotnosť je približne jeden a pol tony. Mrožie kly sú dlhé až 80 centimetrov! Pomáhajú zvieratám získať potravu zo dna - morské mäkkýše, chrániť sa pred ľadovými medveďmi a tiež sa dostať von z vody.

Tigerblízky príbuzný naša domáca mačka. Jeho dĺžka je viac ako 3 metre. Silný, obratný, krásna šelma. Žije v lesoch na východe našej krajiny.

Zlatý orol- veľký, majestátny vták. Rozpätie jeho krídel je až 2 metre. Orol kráľovský sa môže dlho vznášať krásne vysoko na oblohu a dávať pozor na korisť.

Flamingo. Tieto sú úžasné krásne vtáky s jemným ružovým operením žijú pri vode. Živia sa kôrovcami, hmyzom a semenami vodných rastlín.

Krásavecžije v lesoch. Dĺžka jeho tela je asi 3 centimetre. Žerie húsenice, ktoré sú pre les nebezpečné.

Vo svete aj u nás je lov vzácnych zvierat zakázaný, niektoré druhy sú obmedzené. Obmedzený je aj rybolov. Zvieratá sú pod osobitnou ochranou v rezerváciách, národné parky. Zoologické záhrady tiež pomáhajú chrániť zvieratá. Keď je v rezervácii alebo zoologickej záhrade príliš veľa zvierat určitého druhu, presunú sa na iné miesta. Takto sa nám podarilo zachrániť napríklad bobra, soboľa

Bobry Sable

Je potrebné chrániť nielen vzácne zvieratá, ale aj tie, ktoré sú početné a ešte nie sú zahrnuté v Červenej knihe. Ich život často závisí od vás, od vášho správania v prírode.

Pochopenie a pochopenie získaných vedomostí

Pravidlá priateľov prírody

Podľa týchto konvenčné znaky formulovať pravidlá správania sa v prírode. Porovnajte ich s pravidlami v učebnici.


1. Vtáčiky v zime nakŕmime a na jar im s pomocou starších postavíme domčeky.

2. Nepribližujme sa k vtáčím hniezdam. Koniec koncov, po našich stopách ich môžu dravci nájsť a zničiť. Hniezda sa nedotkneme, aby ho neopustili rodičovské vtáky.

3. Na jar a začiatkom leta nepustíme psa z reťaze do lesa a parku. Koniec koncov, môže chytiť bezmocné kurčatá a mladé zvieratá.

4. Nebudeme odchytávať a brať domov zdravé mláďatá a mladé zvieratá. V prírode sa o ne postarajú dospelé zvieratá.

Záver

V dôsledku ľudskej ekonomickej aktivity, nadmerného lovu a nesprávneho ľudského správania v prírode sa mnohé voľne žijúce zvieratá stávajú čoraz menej bežnými, niektoré sú uvedené v Červenej knihe. Lov vzácnych zvierat je zakázaný. Je potrebné chrániť nielen samotné zvieratá, ale aj miesta, kde žijú.

Samostatná aplikácia vedomostí

skontrolujte sa

1.Akú úlohu zohrávajú zvieratá v prírode a ľudskom živote? 2. Prečo sa mnohé druhy voľne žijúcich zvierat stávajú vzácnymi? 3. Aké zvieratá poznáte z Červenej knihy Ruska?

4. Ako by ste sa mali správať v prírode, aby ste neublížili zvieratám? 5. Čo robia ľudia na ochranu zvierat?

Domáce úlohy

1.V knihe "Gigan in the Clearing" prečítajte si príbeh „Nechytajte hmyz do zbierky“. Venujte pozornosť tomu, ktorý hmyz je zahrnutý v Červenej knihe Ruska.

2. Analyzujte svoje správanie v prírode. Zaobchádzate so zvieratami a ich prostredím vždy opatrne?

3. S pomocou dospelých pripravte pre svojich mladších kamarátov malú knižku „Postarajte sa o zvieratká!“ Na prvú stranu napíšte, čo by zvieratká povedali deťom, keby vedeli rozprávať.

ÚLOHA SVETA ZVIERAT V ŽIVOTE ĽUDIA

Ochrana a ochrana zvierat

Medzinárodný fond na ochranu zvierat sa zasadzuje za ochranu vzácnych druhov