Súhrn lexikálnej a gramatickej hodiny na tému „Jeseň“ na základe manuálu od V.M. Akimenko „Vývojové lexikálne a gramatické triedy“.

Cieľ: osvojenie si zručností v lexikálnom a gramatickom formátovaní monológových výrokov pomocou myšlienkových máp.

Úlohy:

1. Rozvoj verbálnych komunikačných schopností.

2. Aktivácia slovníka na témy „Jeseň“.

3. Formovanie zručnosti konštruovania viet a súvislých monológových výpovedí.

4. Rozvoj schopností sebakontroly na vytváranie súvislých výrokov.

5. Aktivácia duševných procesov (pamäť, myšlienkové pochody, predstavivosť).

Vybavenie: čipové karty, obrázky.

Obsah lekcie

1. Organizovanie času.

2. Úvod do témy. Čítanie básne „Jesenné lístie“ od I. Tokmakovej.

Vtáčia búdka je prázdna

Vtáky odleteli

Listy na stromoch

Ani ja nemôžem sedieť.

Dnes celý deň

Všetci lietajú a lietajú...

Zrejme aj do Afriky

Chcú odletieť.

Hádanky o jeseni.

Z konárov odlietajú listy,

Vtáky odlietajú na juh.

"Aké je ročné obdobie?" - opýtame sa.

Odpovedia nám: „Toto je...“ (jeseň)

Listy sa točia vo vzduchu,

Pokojne si ľahnú do trávy.

Záhrada zhadzuje lístie -

Je to len... (pád lístia)

Vietor zavolá oblak,

Po oblohe sa vznáša oblak.

A na vrchole záhrad a hájov

Mrholí zima... (dážď)

Za oknom sa zamračilo,

Dážď si žiada prísť k nám domov.

Dom je suchý, ale vonku

Objavil sa všade... (kaluže)

3. Rečová gymnastika . "Hádaj zvuk." Pomenujte prvú a poslednú hlásku v slove: jeseň, dážď, zima, mráz, vietor, kabát, mráz.

"Tlieskaj slovo." Výfuk štruktúra slabiky slová: líška-spadnúť, dážď-li-how, vietor-ra, tu-man, ho-lo-da, tu-cha.

4. Lexico-gramatický rozbor témy. Cvičenia na výber podstatných mien, prídavných mien, slovies, antoným, synoným na danú tému.

Slovná zásoba: jeseň, september, október, november, vietor, opad lístia, mráz, hmla, dážď, mráz, mrak, vlhko, zlé počasie, prvý september, škola, žatva, záloha, zožltnúť, padať, mrholiť, trhať, mračiť sa , trhať, vädnúť, liať, fúkať, studený, vlhký, pochmúrny, jesenný, daždivý, suchý, sivý, mrholiaci, prívalový, zamračený, zlatý (jeseň), nudný, mokrý, zamračený, búrlivý, studený.

Cvičenie 1 . Vyberte slovo a vytvorte frázu.

chladné ráno

mrazivé oblečenie

hustý deň

tmavá hmla

teplé mrazenie

skoré slnko

krátky vietor

Úloha 2 . Výchova plurál podstatné meno v im.p a rod p.

Príklad: kaluže - kaluže - veľa kaluží. Slová: hmla, strom, vták, vietor, list.

Úloha 3 . Výber antoným.

Jar je teplá a jeseň... (studená).

V lete sú dni krátke a na jeseň... (dlhé).

V lete svieti slnko a na jeseň... (tupá).

na jar sťahovavých vtákov prísť a na jeseň... (odletieť).

Na jar kvitnú listy na stromoch a na jeseň... (jeseň).

Úloha 4 . „Štvrté koleso“: vietor, dážď, kvapky, padajúce listy; zima, hmla, mokro, leto; čižmy, plstené čižmy, rukavice, kabáty; izolovať, opaľovať sa, odpadávať, vädnúť.

Úloha 5 . "Povedz to správne."

Príklad: jeseň je chladnejšia ako jar. Čo je teplejšie? (Panamský klobúk alebo klobúk, čižmy alebo sandále). Čo je chladnejšie? (vánok alebo vietor, vietor alebo fujavica). Čo príde neskôr? (jeseň alebo jar, zima alebo jeseň). Čo je silnejšie? (dážď alebo lejak).

5. Minút telesnej výchovy. Deti stoja v kruhu, dospelý postupne hádže loptičku každému dieťaťu. Deti chytia loptu a hodia ju späť a pomenujú ľubovoľné slovo na danú tému.

6. Práca na inteligentnej mape. Chlapci, dnes hovoríme o jeseni. Ako spoznáme, že prišla jeseň? Aké jesenné mesiace poznáte? Aké znamenia má jeseň? Utvorme vety s týmito slovami. (Deti tvoria vety pre každú vetvu).

7. Zostavenie súvislého tvrdenia pomocou myšlienkovej mapy.

Prišla jeseň. Ochladilo sa. Často prší. Dni sa skrátili. Zo stromov padá lístie. Sťahovavé vtáky odleteli na juh. Zelenina sa zbiera v záhradách. Na jeseň sa treba teplejšie obliecť.

8. Upevnenie vedomostí o téme pomocou syncwine.

jeseň

Neskoro, chladno, veterno

Je stále chladnejšie

Na jeseň fúka silný vietor

Hmla, mráz, vietor, ľad, dážď

Dážď

Silno, chladno, prívalovo, mrholí

Klopanie, nalievanie, kvapkanie, chôdza

Klopanie na strechu silný dážď

Kvapky, oblak, mláky, vietor, dáždnik

Vietor

Silné, jesenné, severské, slabé

Fúka, trhá, kvíli

Listy padajú zo silného vetra

Pád lístia, jeseň, dážď, zima

Zhrnutie vyučovacej hry o formácii

lexikálne a gramatické kategórie s prvkami gramotnosti v prípravnej kombinovanej skupine pre deti s SPU pomocou IKT.

"Pomôžme malej veveričke"

Veková skupina: deti 6-7 ročné s TNR.

Forma konania: podskupinová lekcia.

Cieľ: Upevnenie vedomostí detí o hmyze.

Nápravné vzdelávacie úlohy:

· upevniť schopnosť pomenovať ročné obdobia, dni v týždni v poradí, počnúc ktorýmkoľvek daným;

· objasniť a rozšíriť vedomosti detí o hmyze;

· aktivovať slovník na túto tému;

· zlepšiť gramatickú štruktúru reči;

· upevniť schopnosť pomenovať zovšeobecňujúci pojem;

· posilniť čitateľské zručnosti.

Úlohy opravy a vývoja:

· rozvíjať fonematické povedomie;

· rozvíjať pamäť a pozornosť, vizuálne vnímanie;

· rozvíjať schopnosť vyberať prídavné mená pre podstatné mená;

· rozvíjať schopnosť vyberať slová s opačným významom;

· rozvíjať logické myslenie;

· rozvíjať všeobecné motorické zručnosti.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

· kultivovať schopnosť vzájomnej pomoci; trpezlivosť medzi sebou;

· kultivovať presnosť, nezávislosť a túžbu dokončiť začatú prácu.

Vybavenie:IKT, autorská prezentačná hra, lopta, kartónové kvety, kartónové slnko.

Pracovný list : „lienky“ s obrázkami.

Priebeh lekcie:

jaOrganizačná a motivačná fáza

Pozdravenie detí (Deti stoja v kruhu, podávajú si slnko, láskavo sa volajú po mene so želaním dobrého rána).

Zadajte čas v roku, mesiac, deň v týždni.

Deti stoja pred interaktívnou tabuľou.

Na tabuli je obrázok okraja lesa. (snímka 1).

Učiteľ logopéda: Chlapci, dnes je nezvyčajný deň, máme hosťa (chvíľa prekvapenia) (snímka 2)

Učiteľ logopéda: Chlapci, kto je to? (Odpovede detí).

Logopéd učiteľ: Presne tak, je to veverička. Je smutný, prečo myslíš? (Detské predpoklady).

Učiteľ logopéda: išiel po okraji lesa, ale zasiahol hurikán a cestu domov zatarasili polámané stromy. Teraz sa nemôže dostať domov.

Problematická situácia.

Učiteľ logopéd: Chlapci, čo máme robiť? Ako môžeme pomôcť veveričiemu mláďaťu dostať sa domov? (Odpovede detí: vyčistite cestu od polámaných stromov).

Je skvelé, že ste tak pohotoví a pripravení pomôcť.

II. Hlavné pódium

1. Učiteľ logopéd: Na ceste máme prvú prekážku.

Cvičenie „Hádaj to – pomenujte to“

Na strome sú listy.

Deti hádajú hádanky, list zmizne a objaví sa uhádnutý hmyz.

(snímka 3)

1. Nezvyčajné kvety

Našli ste to medzi listami.

Nedotýkajte sa rukou -

Váš kvet odletí.

Jasné ako žiarovka

Tu vlaje... (Motýľ).

2. Aký zázračný vrtuľník

Nenecháva pakomáry spať?

Len čo rosa uschne,

Vyletí... (Vážka).

3. Povedz mi, čo je to za hmyz?

Má na sebe košeľu s čiernymi bodkami,

Vie obratne liezť

Pri listoch….(Lienka).

4. Má toľko nôh -

Sú tak mätúce

Ich majiteľom je... (Caterpillar)

5. Nie je to včela, ale štípe.

Miluje med a džem.

Na bruchu je pruh.

Kto je ona, povedz mi? ... ...(osa)

6. Tu je usilovný hmyz.

Som rád, že pracujem celý deň.

Nosím ho na chrbte

Rýchlo sa ťahá... (Mravec)

7. Aký hosť s hladným bruchom?

Zvoní nám všetko v ušiach?

Nepije nektár z kvetov,

Poštípe nás... (Komár)

8. Kto vletí do každého domu

Spolu s letným draftom?

Kto tupo bzučí za rámom?

Nepríjemné... (lietať)

9. Krúži na oblohe,

Veselo to bzučí.

Pristál na konári.

Kto je to?... (chrobák)

10. Na čistinke v chrpach

Cvičil skákanie.

Škoda, kuriatko s nimi raňajkovalo.

Kto to bol? (Kobylka)

11. Bzučí nad kvetom,

Letí tak rýchlo smerom k úľu,

Dal som svoj med do plástu,

Aké je jej meno? …(Včela)

Učiteľ logopéd: Chlapi, ako nazvete jedným slovom všetkých, ktorí sa schovávali pod lístím? (Odpovede detí)

U učiteľka logopéda: Výborne, prvá prekážka je prekonaná.

2. Logopéd učiteľ: Naďalej pomáhame malej veveričke vrátiť sa domov. Zapnuté

na ceste je nová prekážka.

. Cvičenie „Zavolaj mi láskavo“.(snímka 4)


Učiteľ – logopéd: Chlapi, zavolajme si s láskou hmyz a povedzme nám, na čom sedí.

(Odpovede detí).

Kvet - kvet Vážka - vážka Komár - komár

Húsenica - húsenica Chrobák - ploštica Mravec - mravec

Včela - včela Strom - stromček

Logopéd učiteľ: Výborne, prekážka je prekonaná.

3. Logopéd učiteľ: na ceste je prekážka.

· Cvičenie „Nájdite svoju spriaznenú dušu“. (Práca s interaktívnou tabuľou)(snímka 5)

Učiteľ logopéd: Chlapci, nastal nejaký zmätok, pozrite sa na motýle.

(Deti spájajú požadované polovice motýľov pomocou „náradia“ a potom skontrolujte, či bola úloha dokončená správne).

Učiteľ logopéd: Výborne, prekážka je prekonaná.

4. Učiteľ logopéda: Pokračujeme v pomoci malej veveričke. Na ceste je prekážka.

· Cvičenie „Zdvihni to“.(Hra s loptou. Deti vyberajú prídavné mená).

Učiteľ logopéd: Chlapi, povedzme - aké motýle?

Odpovede detí: krásne, farebné, svetlé, vzdušné, ľahké, krásne, malé, veľké, farebné, krehké, vlajúce, lietajúce.

Učiteľ logopéda: Výborne, chlapci, boli z nich nádherné motýle. Bariéra bola prekonaná.

5. Logopéd učiteľ: Naďalej pomáhame malej veveričke dostať sa domov. Na ceste je nová prekážka.

· Cvičenie "Počítajte"(snímka 6), (snímka 7)

Logopéd učiteľ: spočítajme motýle?

Deti počítajú motýle: jeden motýľ, dva motýle, tri motýle, štyri motýle, päť motýľov, šesť motýľov.

Motýle odlietajú. Na snímke sa objavujú vážky.

Deti počítajú vážky: jedna vážka, dve vážky, tri vážky, štyri vážky, päť vážok, šesť vážok.

Učiteľ logopéd

6. Logopéd učiteľ: chlapi, ostalo tam málo polámaných stromčekov a malá veverička bude čoskoro doma.

· Cvičenie „Povedz opak“ (loptová hra).

Mucha je rýchla a húsenica …….pomaly.

Chrobák je hlučný a mravec..... ticho.

Chrobák je veľký a lienka..... malý.

Motýľ je jasný a komár...... matná.

Krídla osla sú krátke a krídla vážky... dlhý.

Húsenica je dlhá a mravec...... krátky.

Chrobák má hrubé fúzy a motýľ... tenký.

Čmeliak má široký chrbát a osa... úzky.

Učiteľ logopéda: Výborne, chlapci. Ďalšia prekážka bola prekonaná.

· Moment telesnej výchovy

Učiteľ logopéd: je čas na oddych. Predstavte si, že ste kobylky.

(Deti vykonávajú pohyby na melódiu „Kobylka sedela v tráve“).

Zdvihnite ramená

Skočte, kobylky!

Skok-skok, skok-skok!

Sadli sme si a zjedli trávu,

Počúvali sme hudbu.

Vyššie, vyššie, vyššie!

S ľahkosťou skočte na prsty!

7. Učiteľ reči d: chlapi, ostalo tam málo polámaných stromov.

· Cvičenie „Rozober to“(Práca s písomkami, lienky s obrázkami predmetov).

Logopéd učiteľ: pozri, na kvetoch sú nakreslené písmená Zh a Sh.

Aký zvuk označuje písmeno Z? Opíšte zvuk. (Odpovede detí)

(Zvuk Zh- spoluhláska, vždy tvrdý, znelý).

Aký zvuk predstavuje písmeno Ш? Opíšte zvuk.

(Zvuk Sh- spoluhláska, vždy tvrdý, neznelý). (Odpovede detí)

Ako sa zvuky líšia od písmen?

(Počujeme a vyslovujeme zvuky, vidíme, píšeme, čítame písmená). (Odpovede detí).

Šírenie lienky kvetmi, ak názov obrazu obsahuje zvuk Zh - ku kvetu s písmenom Zh, ak hláska Sh - - ku kvetu s písmenom Sh.

Slová: jar, páperie, lopta, šál, žaluď, taška, hrniec, ropucha, chrobák, koláč, kohút, mačka, lyže.

Deti umiestňujú lienky na správne kvety.

Učiteľ logopéd: Výborne chlapci. Ďalšia prekážka bola prekonaná.

8.Učiteľ-logopéd: chlapi, ostalo málo polámaných stromčekov, malá veverička bude čoskoro doma. Na ceste je prekážka.

· Cvičenie „Zbieraj slovo“ (snímka 8)

Učiteľ logopéda: chlapci, musíte vyriešiť zašifrované slovo.

Na obrazovke zvuková schéma slová, deti vyberú názov hmyzu, ktorý zodpovedá diagramu.

Odpoveď: CHYBY.


Učiteľ logopéd: Výborne chlapci. Zostal len jeden strom. A veverička je doma.

· Cvičenie „Speech Track“ (snímka 9)

Logopéd učiteľ: kráčajme po ceste všetci spolu, ale musíme kráčať spolu, bez toho, aby sme sa navzájom predbiehali a nezaostávali.

Deti sa „prechádzajú“. rečová stopa najprv v smere dopredu, potom v opačnom smere.

(FLUFF - LÚKA - CHF - CHF - LÚKA - CHF - LÚKA - LÚKA).


Učiteľ logopéd: Výborne, chalani, rozobrali sme všetky stromčeky a malá veverička je už doma.

Snímka 10


III. Záverečná fáza. Reflexia.

Učiteľ logopéd: Chlapci, zvládli ste to skvele, pomohli ste malej veveričke dostať sa domov.

Aké hry sa vám páčili najviac? (odpovede detí)

Ktoré hry sa vám zdali najťažšie? (odpovede detí).

http://razdeti.ru/semeinaja-biblioteka/detskie-zagadki/zagadki-o-nasekomyh.

"Obrázky jesene." Spoznávanie príznakov jesene.

Logopéd ukazuje deťom jeden predmetový obrázok po druhom a vyslovuje začiatok vety. Deti ho musia doplniť podľa obrázka. Potom zopakujú celú vetu.

Stáva sa to na jeseň... (dážď).

Stáva sa to na jeseň... (pád lístia).

Stáva sa to na jeseň... (chladný).

Stáva sa to na jeseň... (vietor).

Na jeseň sú... (zelenina).

Na jeseň sú... (ovocie).

Na jeseň sú... (huby).

Na jeseň sú... (žlté listy).

Na jeseň sú... (červené listy).

"Prišla jeseň". Zapamätanie básne. Logopéd číta báseň a na tabuli zobrazuje „dary“ jesene.

Prišla k nám jeseň, jeseň!

Priniesla nám darčeky:

žlté listy,

Chutné huby,

Zelenina a ovocie,

Chlebové výrobky!

Rozvoj súvislej reči

Písanie príbehu "jeseň" podľa obrázkov referenčných predmetov.

„Prišla jeseň. Katya a otec išli do lesa. V lese sú stromy žlté a červené. Na zemi je veľa listov. Otec našiel huby. Káťa ich vložila do košíka. Je pekné byť na jeseň v lese!"

Zmyslový rozvoj

« Poďme sledovať list."

Každé dieťa má na stole list papiera a prírodný brezový alebo lipový list. Deti ho položia na papier a ceruzkou obkreslia obrys. Pokyny logopéda:

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Nájdem ceruzku.

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Zakrúžkujem list.

Oh-oh-och, oh-oh-och,

Môj list je malý.

Fúkať-fúkať, fúkať-fúkať,

Vietor, vietor, nefúkaj!

Ay-ay-ay, ay-ay-ay,

Ty, list, neodlietaj!

Deti si spolu s logopédom zopakujú začiatok, po ktorom začnú pracovať.

Pracovať na zvuková stránka prejavy

"Opakujte detské riekanky."

Žltý list odletel do malej záhradky.

Vtáky lietali a spievali piesne.

Dima je veľmi, veľmi šťastný: videl padať listy.

„Opakujte priateľské slová“:

listy - huby;

ovocie - výrobky;

paradajka - muchovník;

padanie listov - sneženie;

vtáky sýkorky.

Telesná výchova-logorytmika

Deti napodobňujú dážď klopkaním ukazovákom po stole v rytme básne. "jeseň".

Dážď, dážď

Celý deň

Bubnovanie na skle.

Celá zem

Celá zem

Zmokli z vody...

Y. Akim

Tematický cyklus „Zelenina“

(štvrtý týždeň)

Deti sa musia naučiť: názvy hlavnej zeleniny; ich farba, tvar a chuť; všeobecné slovo zelenina; kde rastie zelenina.

Lexico-gramatické hry a cvičenia

"Kôš so zeleninou." Formovanie frázových rečových zručností.

Na stole je košík so zeleninou. Deti k nej striedavo prichádzajú, vyberajú si zeleninu, ukazujú ju deťom a hovoria: „V košíku je paradajka.

"Drobná zelenina." Tvorenie podstatných mien s deminutívnymi príponami.

Ja mám paradajku a Tanya má... (paradajka), pretože on... (malé, bábätko).

Mám uhorku a Mášu... (uhorka), pretože on... (malé, bábätko).

Mám mrkvu a Kolju... (mrkva), pretože ona... (malé, bábätko). A tak ďalej.

"Deti sa naučili zeleninu." Učenie sa rýmovanej miniatúry.

Na tabuli sú štyri obrázky (cibuľa, mrkva, paradajka, muchovník). Deti musia nájsť ďalšiu položku.

Jeden dva tri štyri,

Deti sa naučili zeleninu:

Cibuľa, mrkva, paradajky,

Ale nie zelenina - muchovník!

"Na stole alebo v stole." Vypracovanie návrhov. Praktické zvládnutie predložiek v reči na A V, diferenciácia týchto predložiek.

Logopéd vezme dve zeleniny, jednu položí na stôl a druhú na stôl (zásuvku stola) a komentuje, pričom predložky zvýrazňuje artikuláciou: „Na stole je paradajka a na stole mrkva.“ Deti po logopédovi vetu zopakujú a ďalšiu vetu sa pokúsia poskladať samy. V prípade potreby pomáha logopéd.

Rozvoj súvislej reči

Rozpočet obce vzdelávacia inštitúcia pre predškolské a mladšie deti školského veku Základná školaMATERSKÁ ŠKOLA

Essentuki

Abstraktné podskupinová lekcia

o tvorení lexikálnych a gramatických kategórií a súvislej reči

v prípravnom logopedická skupina s úrovňou OHP 3

( 2. ročník štúdia )

Predmet:"jeseň"

Cieľ:

Rozvíjať koherentné rečové schopnosti.

Úlohy:

Pokračujte v rozširovaní a aktivácii slovnej zásoby na tému „Jeseň“;

Upevniť a objasniť vedomosti detí na tému „Jeseň“;

Podstatné meno dohoda So zdrobnenými príponami

Tvorba synoným, antoným;

Naučte sa kompozíciu zložené súvetia so spojkou "a"

Pokračujte vo výučbe úplného a konzistentného zloženia súvislého príbehu „Jeseň“ pomocou prvých slov vo vete

Pokračujte vo vývoji sluchová pamäť a pozornosť;

Pestujte lásku k pôvodnej prírode.

Technológie šetriace zdravie

Pokračovať v práci na rozvoji všeobecných a dobré motorové zručnosti,

Použitie dynamické pauzy Autor: lexikálna téma

Vybavenie:

- ježko (hračka do ruky)

Sharik Su-Jok

Súbor obrazov „Ročné obdobia. jeseň"

Org. moment. Ten, kto láskyplne volá (list, slnko, vietor, dážď...), si sadne.

Objaví sa ježko (hračka na ruke logopéda) a žiada, aby sa zahrial. Deti ho pozývajú, aby sa s nimi hral.

Prstová gymnastika"Ježek" s loptou Su-Jok ( cvičenie sa vykonáva najskôr na pravá ruka, potom doľava)

Ježko, ježko, prefíkaný ježko,

vyzeráš ako lopta.

(deti prevaľujú Su-Jok medzi dlaňami)

Na zadnej strane sú ihlice

(masážne pohyby palec)

veľmi, veľmi pichľavý.

(masážne pohyby ukazováka)

Aj keď je ježko malého vzrastu,

(masážne pohyby prostredníkom)

ukázal nám tŕne

(masážne pohyby prstenníka)

A tŕne tiež

(masážne pohyby malíčka)

vyzerať ako ježko

(deti váľajú Su-Jok medzi dlaňami).

Logopéd: Chlapci, kde môžete vidieť ježka?

Deti: V lese.

Logopéd: je to tak, chlapci, a chcem vás pozvať jesenný les

číta báseň:

Listy zo stromov v lese opadávajú.

Dážď smutne bubnuje po strechách.

Svetlá obloha sa lúči so zemou.

Pochmúrna jeseň klope na okno.

Chlapci, aké pocity ste prežívali pri počúvaní básne?

Čo robia listy? dážď? Obloha?

Čo poviete na jeseň? jeseň, čo? Aký jesenný deň? Jesenné slnko, ktorý? Aké jesenné lístie?

Povedzme ježkovi o príznakoch jesene, ktoré už poznáme, a zaspomínajme si na jesenné mesiace. (Povzbuďte k odpovedi v celých vetách)

Hry s ježkom. (lopta Su-Jok)

D/U „Povedz inak“

Nudný čas - nudný, smutný, ponurý, ponurý;

Obloha je šedá - tmavá, studená, zamračená.

Stromy nahé - holé, nahé (bez listov)

Sušené kvety sú zvädnuté, zvädnuté.

D/U „Povedz opak“

jeseň skoro neskoro;

Daždivý deň - slnečný;

Obloha je modro - šedá;

Počasie je zamračené - jasno;

Tráva je mokrá - suchá;

D/u „Opravte vetu“ práca s deformovanými vetami

Fúka, jeseň, vietor, zima.

Listy a stromy žltnú.

Zem, tráva, chradne.

Vtáky lietajú na juh.

Svetlo, jeseň, mrholenie, dážď.

D/U „Hádaj slovo“

Vietor fúka a vetry….

Vták odletí a vtáčiky...

List zožltne a listy...

Dážď mrholí a prší...

Kvet vädne a kvety...

Prichádza zima a zima...

Úroda dozrieva a úroda...

List padá a listy...

D/I „Pomôžte ježkovi napísať príbeh“ Zostavenie súvislého príbehu „Jeseň“ pomocou prvých slov vo vete:

„Leto prešlo a prišlo... Dni sa stali... a noci... Odfúklo... Stalo sa...

Ľudia sa obliekajú... Na stromoch.... Na zemi... mrholí... vädne... Vtáky... Zbierajú sa ľudia... Už čoskoro....

Fyzické cvičenie. "Sme jesenné lístie"

Sme jesenné lístie

Sedeli na strome.

Zafúkal vietor a leteli.

Lietali sme, lietali sme

A ticho si sadli na zem.

Opäť prišiel vietor

A pozbieral všetky listy.

Roztočil ich, roztočil

A spadol na zem

Deti opakujú príbeh bez pomoci logopéda, logopéd stimuluje deti, ktoré majú ucelenejšie príbehy.

výsledok:

ježko: Výborne chlapci, ako dobre prerozprávali môj príbeh.

Logopéd: A hrali aj s vami. Pomôžte ježkovi zapamätať si, aké hry sme hrali a ako správne a krásne rozprávame. (Deti si pamätajú a logopéd to zhrnie

Nápravné a vzdelávacie úlohy:- naučiť sa doplniť vetu podľa jej významu;

Naučte sa vytvárať vety založené na dvoch základných slovách;

- aktivovať a rozširovať slovnú zásobu detí na tému „Jeseň“;

Posilniť schopnosť detí vybrať niekoľko akcií pre názov objektu;

Nápravné a vzdelávacie úlohy: rozvoj koordinácie pohybov, priestorovej orientácie, jemnej motoriky prstov, rozvoj myslenia.

Vybavenie: obrázky ročných období, poštová schránka, obálky, obrázky predmetov k študovaným témam, lopta, kartónový strom, obrázky predmetov s obrázkami 1 až 10 znakov jesene.

Priebeh lekcie:

1.Organizačný moment. Formujte jeden po druhom podľa pokynov logopéda. Vlad sa postaví za Mášu. Nasťa pred Rostislavom. Arina je za Artemom. Atď. Potom sa logopéd pýta: Vlado, za kým si? Pred kým si, Nasťa? Medzi kým stojíš Vadim? Za kým stojíš, Masha? Pri koho stojíš, Róm? Atď.

2. Hlavná časť.

Logopéd: Pamätajte si, chlapci, aké ročné obdobia poznáte? (Správne). Teraz si zahráme hru „Zavrieť obrázok.“ Tu sú obrázky, ktoré zobrazujú ročné obdobia. Zimu zakryjeme bielymi štvorčekmi, jar zelenou, leto červenou, jeseň žltou. V každom riadku musíte nájsť jeden obrázok, ktorý nedáva zmysel. A dajte to na sadzacie plátno.

Logopéd: Pozrite sa na panel. Všetky obrázky, s akým ročným obdobím?

(Deti: jeseň). Dnes budeme s vami hovoriť o jeseni.

Hra "Pošta".

Logopéd: Pošta prišla dnes ráno a musíte dostať obálku pre každého. Na vašich stoličkách sú nalepené obrázky. Poštár vám dá obálky s listami v súlade s nálepkami na vašich stoličkách.(Poštár vyberie zo schránky obálky s nálepkami a pomenuje ulicu podľa obrázku obálky (Klenovaja ulica a pod., ulice podľa názvov listov zo stromov a kríkov.) a dá obálku na adresu, dieťa obálku otvorí a vyberie z nej obrázok s témou „Jeseň“.

Logopéd: Komu dá poštár obálku, dieťa vytiahne obrázok a povie, čo jeho predmet robí.(Obálky obsahujú obrázky: slnko, oblaky, dážď, vietor, tráva, listy, medveď, zajac, ježko, lastovička, veverička) Napríklad: slnko na jeseň (čo robí?) - svieti, stúpa, svieti, padá, svieti, nehreje.

Hra "Kúzelný strom".

Logopéd: Pamätajte, chlapci, čítali sme prácu K. Čukovského

"Zázračný strom." A my máme to isté zázračný strom Vyrastú na ňom rôzne predmety. Všetky súvisia s témou jesene. (Obrázky sú položené pred deťmi. Logopéd robí hádanku o jednom z predmetov zobrazených na obrázku. Deti hádajú a nájdu zodpovedajúci obrázok a „zavesia“ tento obrázok na strom a pomenujú množstvo:

Nadýchaná vata

Plávajúce niekde.

Čím nižšia je vata -

Čím viac sa blíži dážď.

Child.Cloud (Odfotí a spočíta: jeden oblak, dva oblaky, tri oblaky, štyri oblaky, päť oblakov)

Logopéd skladá hádanky o dáždniku, slniečku, hríbiku, strome, liste, veveričke, ježkovi, medveďovi, pršiplášte, galoše, jarabine.

Fyzické cvičenie. Hra "Dokončenie vety".

Logopéd: Chlapci, teraz sa budeme hrať s loptou. Komu hodím loptu, ten dokončí vetu.

Vtáky letia na juh (kedy?.)…..Slnko sa schovalo za oblaky, stalo sa…(ako?)Po daždi sa stalo (ako?)…Zdvihol sa silný vietor s topiacim sa snehom (ako?)….Zvieratá zmeniť farbu ich kožuchu (kedy?)… Atď.

Logopéd: Máte obrázky, ktoré prišli v obálkach. Dám vám ešte jeden obrázok a vy vytvoríte vety z týchto dvoch slov: vietor – lístie, slnko – obloha, lístie – konáre, ľad – kaluž, vietor – lístie, jablone-stromy, zelenina - záhradný záhon, gumáky - mláky a pod.

Spodná čiara. Naša cesta sa končí. Opravte ma, ak tento úsudok nie je správny, a ak je správny, povedzte mi, že je správny: Slnko je okrúhle a dubový list je zelený. Na jeseň je silný vietor a slnko hreje atď.

Názov: Abstrakt GCD logopéd učiteľ V prípravná skupina pre deti s všeobecný nedostatočný rozvoj prejavy na lexikál gramatickú štruktúru prejavy na tému "jeseň"
Nominácia: Poznámky k lekciám, ECD/hodiny logopéda


Pozícia: učiteľ-logopéd
Miesto výkonu práce: Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia Centrum rozvoja detí, Materská škola č. 36, Kurganinsk
Miesto: Krasnodarský kraj, mesto Kurganinsk, ulica Rosa Luxemburg