Abstraktné frontálny tréning„Kolobokova cesta“ v seniorskej logopedickej skupine.

Abstraktné logopedické sedenie zamerané na rozvoj foneticko-fonemickej stránky reči u detí s využitím technológií šetriacich zdravie

Durneva Marina Alekseevna, učiteľ-logopéd, MŠ MBDOU č. 17, Kamensk-Shakhtinsky.

Popis: Táto hodina sa uskutočnila v seniorskej logopedickej skupine. Pri príprave hodiny sa kládol dôraz na lexikálna téma"jeseň". Táto lekcia bude užitočná pre logopédov a predškolských učiteľov.

Ciele a ciele:
Nápravné a vzdelávacie:
naučiť deti charakterizovať zvuky [y] a [a] a vybrať slová pre danú hlásku.
oboznámiť deti so zvukom [p] a spôsobom jeho charakterizácie na základe artikulačných a akustických znakov;
predstaviť pojem „bezhlasá spoluhláska“ a umiestnenie zvuku na začiatku slova;
naučiť sa izolovať zvuky v slabikách a slovách.

Nápravné a vývojové:
rozvíjať všeobecné, jemné a artikulačné motorické zručnosti detí;
rozvíjať fonematické procesy;
rozvíjať dýchanie a hlas;
upevniť pojmy: „zvuk“;
zlepšiť komunikačné schopnosti detí;
zvýšiť rečová aktivita;
rozvíjať melodicko-intonáciu a prozodická stránka prejavy;
rozvíjať duševné procesy;
zvýšiť výkon a vytrvalosť.

Nápravné a vzdelávacie:
vypestovať v deťoch schopnosť dokončiť, čo začnú, vytrvalosť a schopnosť zvládať písomky.

Vybavenie: obrázky rozprávkových postavičiek, listy s obrázkami, rieka, most, paličky na počítanie, obrázky na artikuláciu, ilustrácia písmena P, magnetofón, tabuľa.


Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.
Logopéd: Ak chcete byť zdvorilí, musíte sa pozdraviť
Každý, koho stretnem, deti to vedia.
Pozdravíte a ako odpoveď zaznie

deti: Ahoj ahoj!

Logopéd: Pozdravme našich hostí (deti pozdravujú).
Teraz sa poďme pozdraviť.

Logorytmika „Ahoj palmy“ (rozvoj komunikačných schopností, iniciatívne správanie, rýchlosť reakcie).


2. Hlavná časť.
učiteľ: Hádaj hádanku: Netriasol som sa pred vlkom,
Utiekol pred medveďom
A líščie zuby
Stále ma chytili... (buchta)

Poďme si vymyslieť vlastnú rozprávku o Koloboku.

Kto nám s tým pomôže? (múdra myseľ)

Potom si urobme nejaké mozgové cvičenia. Pomôže vám to stať sa pozornými, aktívnymi, zmierniť napätie, strach, podráždenie a zlepšiť vaše úspechy!

Kineziologické cvičenia.
„Ucho – nos – bavlna“ – ľavou rukou uchopte špičku nosa a pravá ruka za opačným uchom. Zároveň uvoľnite ucho a nos, tlieskajte, zmeňte polohu rúk „presne naopak“.
"Päsť - rebro - dlaň."

Kto nám ešte pomôže? (jazyk).

Artikulačná gymnastika.

Deti vykonávajú cvičenia podľa textu, ktorý počuli, a obrázku, ktorý videli:
„Otvárame ústa – domov, kto je v tom dome šéf?
Majiteľ v ňom, jazyk, sa opieral o peru pomocou špachtle (“Spatula”).
Jazyk vychádza na prechádzku, obchádza dom (olizuje pery v kruhu).
Kto je tu a kto je tam? Pozerá sa okolo ("Sledovať").
Vidí: pery sú veľmi pružné, obratne siahajú po úsmeve („Plot“),
A teraz, naopak, pery sa natiahnu dopredu („Slon“).
Jazyk sa stal maliarom, ktorý starostlivo maľuje dom („Maliar“).
Ocitol sa na hojdačke, lietal hore a klesal („hojdačka“).
Kto to mohol tušiť? Náš jazyk je ako huba! ("huba")
Jazyk sa stal akordeónom, hral a neunavoval sa („Akordeón“).
Unavený z premien: Jazyk olizuje džem („Chutný džem“).
Miluje jesť sladkosti a potom cvála ako kôň („Kôň“).


Teraz ste pripravení niečo vymyslieť zaujímavá rozprávka? Potom začnime. Babička piekla Kolobok. A teraz vám ukážeme, ako ho upiekla.

Prstová gymnastika „Poďme piecť buchtu“ - rozvoj jemných motorických zručností.

„Zber múky zdola nadol“ – deti široko rozťahujú prsty a potom ich zovrú v päsť.

„Miesenie cesta“ – deti posúvajú prsty jednej ruky cez dlaň druhej v smere hodinových ručičiek a potom zmenia polohu rúk.

„Vyvaľkajte cesto“ – trieť si dlaňou o dlaň.

„Urobte si Kolobok“ - položte dlaň na dlaň - „rozkotúľajte loptu“.

Babička piekla Kolobok. Dal som to do okna vychladnúť. Buchta ležala a ležala. Skočil z okna a kotúľal sa (deti vykonávajú pohyb pri hudbe).

Logorytmika „Poďme sa prejsť“ (rozvoj komunikačných zručností, iniciatívne správanie, rýchlosť reakcie).


A na ceste je rieka. Ako sa dostaneme na druhú stranu?
Deti ponúkajú možnosti odpovedí (preplávať na člne, na motorovom člne, na lodi).

Logopéd: Môžete prejsť cez most. Ale most nie je jednoduchý, tento most je zdravý. Ten, kto pomenúva slová s hláskou A alebo U, deti pomenúvajú slová a prechádzajú cez most.


Prešiel cez rieku, sadol si na peň a spieval (deti spievajú pri hudbe):
1. Odišla som od babičky
Opustil som svojho starého otca.
Taký som ja drdol,
Kolobok je ryšavá strana.
2. Ach, aký som dobrý!
Ako sa milujem!
Veľa objatí,
Nadýchnem sa nosom.

Dychové cvičenie „Objím si ramená“ (podľa A. N. Strelnikovej).
Deti stoja rovno a rovno, nohy majú o niečo užšie. Ako šírka ramien od seba; ruky sú ohnuté v lakťoch, zdvihnuté na úroveň hrudníka a roztiahnuté do strán. V tomto prípade by mala byť jedna ruka umiestnená o niečo nižšie.
Pri počte „jedna“ sa objíme tak, že lakte sú blízko seba na jednom mieste, ruky tvoria trojuholník – nádych!
Po vykonaní 4 inhalačných pohybov si musíte na niekoľko sekúnd oddýchnuť a toto cvičenie vykonať znova 4-krát. A tak 4 krát, 4 inhalačné pohyby.


Okolo prebehne zajačik. Zajac uvidel Koloboka a povedal: "Kolobok, Kolobok - zjem ťa." A Kolobok hovorí: "Nejedzte ma, poďme sa namiesto toho hrať." Zajac sa zamyslel a súhlasil.

Hra „Zbierajte listy“.
Lístie je porozhadzované po izbe, deti sa pri pokojnej hudbe točia ako lístie. Hudba prestane hrať, každý si musí vziať 1 list.
S opačná strana obrázok.
Pozrite sa na obrázok a povedzte slovo.
Aký je prvý zvuk v tomto slove?

Vo všetkých slovách sme sa stretli so zvukom „P“. Povedzme si to znova a sledujme, ako to robíme.
Vychádza vzduch ľahko alebo sa stretáva s prekážkou?
Čo je to za bariéru? (pery).
Bude teda zvuk „P“ samohláska alebo spoluhláska? (súhláska)
Teraz položte ruku na krk a vyslovte zvuk „P“. Je krk tichý alebo sa chveje? (tichý)
To znamená, že zvuk je nudný.
A pri písaní bude tento zvuk označený písmenom „P“ - zobrazujúcim písmeno.

Bunny hovorí, že má pokyny, ako vyrobiť písmeno „P“ z paličiek, ale ničomu nerozumie. Pomôžme mu.

Písmeno P je brána.
Vezmeme tri palice.
Oboje zložíme do rovného cesta.
Tretiu dáme na vrch.

Uhádli ste, ako vyrobiť písmeno „P“ z paličiek? Potom choďte za stoly a zložte tento list pre zajačika.


Zajac sa poďakuje deťom a odchádza.

Hneď ako zajac utiekol, vlk bežal na stretnutie s Kolobokom a povedal: „Kolobok, Kolobok - zjem ťa. A Kolobok hovorí: „Nejedzte ma, dovoľte mi povedať vám, čo som sa naučil o zvuku „P“. Vlk sa zamyslel a súhlasil.

Vlk bol prekvapený Kolobokovým vedomím a povedal: „Dobre, nezjem ťa. Ale musíš sa so mnou hrať."

Vývojová hra fonematický sluch"tlieskanie"

Vlk sa poďakuje deťom a odchádza.

Len vlk utiekol, medveď ide na stretnutie s Kolobokom a hovorí: "Kolobok, Kolobok - zjem ťa." A Kolobok hovorí: „Nejedzte ma, dovoľte mi povedať vám, čo som sa naučil o zvuku „P“.

Deti opakujú vlastnosti zvuku „P“ - zvuk „P“ je súhlasný a neznelý, označený písmenom „P“.

Medveď bol prekvapený a povedal: O zvuku „P“ viete, ale nie všetko. Tento zvuk môže byť označený aj modrou farbou, pretože ide o spoluhlásku. Nezjem ťa, ak splníš moju úlohu.

Hra "Koľko zvukov?"
Logopéd vyslovuje slabiky AP, UP. Deti pomenúvajú hlásky po slabikách, charakterizujú ich a rozvrhujú schémy.

Medveď sa poďakuje deťom a odchádza.

Len čo medveď odišiel, prichádza malá líška. Uvidela Koloboka a povedala: "Kolobok, Kolobok - zjem ťa." A Kolobok hovorí: „Nejedzte ma, poviem vám báseň“:

Pa-pa-pa - na stole je cereálie.
Py-p-p-p - žiadne obilniny.
Oop-op-op - všetci tlieskajú rukami.
Hops-hup-hoop – Vanyova polievka je vynikajúca.
Yip-ip-ip - Filip prišiel k nám.
Fúúúúúú – polievku sme zjedli.

Líška počúvala báseň a povedala: Dobre, nezjem ťa, ale najprv si zahrajme hru.

Pa-pa-pa, prichádza líška!
Pa-pa-pa, tak zjem Kolobok!
Py-poy-poy a ja sa schovám pred Líškou!
Pa-pa-pa, Koloboka nechytíš!

Deti stojace v kruhu spievajú slová. V strede kruhu je Líška, za kruhom je Kolobok. Po zaspievaní všetkých slov deti zdvihli zopnuté ruky vysoko dohora a urobili „obojky“. A Líška dobieha Koloboka, beží za ním okolo kruhu. Keď hudba skončí, hra sa zastaví.

Fox Kolobok to nezachytil, urazil sa a utiekol.

Relaxačné cvičenie „Kolobok odpočíva“.

Deti spievajú slová Koloboka:

Deti (spievajú): Bol som unavený, ponáhľal som sa,
Skoro som sa stratil.
Budem ležať na čistinke
A pozriem sa na oblohu.

Ak prehrajú, deti si ľahnú na koberec a odpočívajú.

Obsah programu: Vytvorte u detí veselú náladu a pozitívny prístup. Vytvorte túžbu zúčastniť sa hier. Posilnite schopnosť pozorne počúvať reč, dokončiť slová a frázy. Objasniť, rozšíriť a zovšeobecniť predstavy detí o hračkách. Podporujte starostlivý postoj k hračkám, rozvíjajte emocionálnu citlivosť dieťaťa.

Materiál: Bábika Máša, krabica, stolička pre bábiku, poznámka, slon, medveď, zajačik, lietadlo, kohút.

Pokrok v zábave

Deti vstúpia do haly a postavia sa do polkruhu. Ozve sa klopanie na dvere a objaví sa bábika Máša.

Máša: Ahoj! Volám sa bábika Masha. Priniesol som ti krásnu krabičku.

Vychovávateľ: Ahoj Masha! Ďakujem! Kde máš krabicu?

Bábika Máša šepká učiteľovi do ucha.

Vychovávateľ: Deti, bábika Máša schovala krabicu a musíme ju nájsť.

Kde Masha schovala krabicu?

Bábika Máša sedí na stoličke a deti s učiteľkou hľadajú krabicu.

Vychovávateľ: Pozrite sa, aká krásna je krabica. Hovorí: „Pre deti, ktoré milujú svoje hračky a starajú sa o ne. Máša."

Vychovávateľ: Deti, čo si myslíte, že je v krabici?

Deti ponúkajú svoje vlastné možnosti.

Vychovávateľ: Otvorme krabicu a uvidíme, čo je v nej.

Čo je tam? Správne, naše obľúbené hračky sú v krabici!

Sadnite si na stoličky a ja vám ukážem hračky.

Deti sedia na stoličkách. Učiteľ ju vyberie z krabice a ukáže prvú hračku.

Vychovávateľ: Kto je to?

deti: Medveď.

Vychovávateľ: Pozri a povedz mi, čo má Mishka?

deti: Hlava, trup, labky, oči, uši.

Vychovávateľ: Akú farbu má Teddy Bear? (hnedá)

Vychovávateľ: Poznáte básničku o Miške?

Deti recitujú básne „Teddy Bear“, A. Barto „Spustil medvedíka na podlahu“

Vychovávateľ: Deti, je v poriadku odtrhnúť Mishke labku? Nášho Medveďa neurazíme, budeme sa naňho usmievať a hrať sa s ním.

Hra „Medveď kráčal lesom“

Medveď sa prechádzal po lese

Teddy Bear hľadal všetko

Dlho, dlho hľadal

Sadol si na stoličku a zadriemal.

Deti ticho vstali

A pribehli k Mišútke.

Miška - Miška, vstávaj!

Dobehnite deti!

Vychovávateľ:Ďakujem Miške, že sa hráš s deťmi, sadni si a relaxuj.

Učiteľ položí Mishku na stoličku vedľa bábiky Máše. Deti sedia na stoličkách.

Vychovávateľ: Zaujímalo by ma, aké ďalšie hračky sú v tejto krabici.

Učiteľ ukazuje druhú hračku.

Vychovávateľ: Kto je to?

deti: Králiček!

Vychovávateľ: Pozri a povedz mi, čo má zajačik?

deti: Hlava, trup, nohy, dlhé uši, krátky chvost, našuchorená srsť.

Vychovávateľ: Akú farbu má zajačik? (Biely)

Vychovávateľ: Poznáte básničku o zajačikovi?

Deti recitujú báseň A. Barto „Panička opustila zajačika“.

Vychovávateľ: Deti, urobila gazdiná dobre? (Nie). Zajačik bol v daždi pravdepodobne úplne premrznutý. Ukážte, ako zajačik sedel mokrý v daždi.

Deti predvádzajú.

Vychovávateľ: Zajačika nikde nenecháme, rozosmejeme ho a zahráme sa s ním.

Hra „Sivý zajačik sedí“

Malý sivý zajačik sedí a krúti ušami.

Takto, takto, hýbe ušami.

Zajačikovi je na sedenie zima, potrebuje si zohriať labky.

Takto si treba zahriať labky.

Zajačikovi je zima na státie, potrebuje si zohriať nôžky.

Skákať, skákať, skákať, treba si zahriať nohy.

Vychovávateľ:Ďakujem Bunny, že sa hráš s deťmi, sadni si a odpočívaj.

Učiteľ posadí Bunnyho vedľa Mishky. Deti sedia na stoličkách.

Učiteľ vyberie tretiu hračku.

Vychovávateľ: Kto je to?

deti: Kohútik.

Vychovávateľ: A čo má kohútik?

deti: Hlava, telo, labky, chvost, krídla. Na hlave je zlatý hrebeň a olivová brada. Kohútik má krásny viacfarebný chvost. A na nohách mám ostrohy.

Vychovávateľ: A budeme spievať pieseň o kohútovi.

Pieseň "Kohút, kohútik, zlatý hrebeň"

Kohútik, kohútik, zlatý hrebeň

Olejová hlava, hodvábna brada.

Prečo vstávaš skoro a nahlas spievaš pesničky?

Nenechávate deti spať.

Vrana!

Vychovávateľ: V jeho rodine je kohútik otec. A kto, mami? (Kura) A čo deti?

deti: Kurčatá.

Vychovávateľ: Dovoľte mi byť kuracou matkou a vy budete moje kuracie deti. Logorytmika "Sliepky a kurčatá"

Kurča vyšlo na prechádzku

Štipka čerstvej trávy,

A za ňou sú deti - žlté kuriatka.

Ko-ko-ko, ko-ko-ko

Nechoď ďaleko.

Veslujte labkami, hľadajte zrná

Zjedli tučného chrobáka, dážďovku,

Vypili sme plné koryto vody.

Vychovávateľ: Posaďte kohúta vedľa iných hračiek.

Vychovávateľ: Tu je ďalšia hračka!

deti: Lietadlo.

Vychovávateľ: Rovnako ako skutočný. Má (ukazujem, volajú to deti) krídla, nos, kolieska. Viete, kto riadi lietadlo? (Pilot).

Učiteľ ponúka, že povie deťom báseň A. Barto „Lietadlo“.

Vychovávateľ: Chcete lietať ako lietadlá?

Vonkajšia hra "Lietadlo"

Štartujeme lietadlo.

Dali sme ruky do letu,

Zrýchľujeme, letíme

Pristávame a spíme.

Vychovávateľ: Oh, pozri, naše hračky sú unavené a chcú spať. Kto sa ešte skrýval v krabici? (Slon).

Vychovávateľ:Čo má slon? Hlava, telo, labky, oči, chvost a veľké uši.

Učiteľ ponúka recitáciu básne A. Barto „Slon“.

Je čas spať, býk zaspal,

Ľahnite si do krabice na sud.

Ospalý medvedík išiel spať,

Len slon nechce spať.

Prikývne hlavou -

Pokloní sa slonovi.

Vychovávateľ: Ukážte slonovi, ako spať.

Deti ukazujú, ako spať.

Vychovávateľ: Naše hračky sú trochu unavené. Necháme ich chvíľu spať v boxe a potom sa s nimi budeme hrať. Deti, aké hračky vám priniesla Máša? (Medvedík, Zajačik, Kohútik, Lietadlo, Slon). Hračky chcú, aby ste im neublížili a nezlomili ich.

Vychovávateľ: Teraz sa rozlúčme s Mashou a povedzme svoje magické slová ako sa budeme spolu hrať.

Budeme sa spolu hrať

Nikoho neurážaj.

Logopedický voľný čas pre deti seniorská skupina„Ako Pojedač listov kradol listy“


Autor diela: Radulova Svetlana Mikhailovna, učiteľka-logopéd, Mestská vzdelávacia inštitúcia „Benderyho materská škola č. 9“, Bendery
Popis práce: záverečný scenár voľného času reči bol vyvinutý pre seniorov logopedická skupina s ONR. Obsah voľného času odráža vzťah v práci učiteľ – logopéd, vychovávateľ, hudobný režisér. Materiál bude užitočný pre logopédov a pedagógov pri práci so staršími a staršími deťmi. prípravná skupina upevňovať zručnosti v rozvoji reči a gramotnosti.

Cieľ: zhrnúť nápravná práca pozadu akademický rok v slávnostnej atmosfére.
Nápravné vzdelávacie úlohy:
Automatizovať správna výslovnosť vydávané zvuky v reči.
Zlepšiť sa gramatickú štruktúru reč (tvorte vzťažné prídavné mená, podstatné mená a prídavné mená so zdrobnenými príponami, slová s rovnakým koreňom ryby, antonymné slová).
Zlepšite zručnosti čítania viet.
Úlohy opravy a vývoja:
Rozvíjajte hrubú a jemnú motoriku.
Zlepšiť intonačnú expresivitu.
Rozvíjajte súvislú reč fonematické uvedomenie, myslenie, pamäť.
Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Vštepovať deťom vzájomnú pomoc, empatiu a zmysel pre tímovú prácu.
Rozvíjať u detí emocionálnu reakciu na to, čo sa deje.
Vybavenie: kniha „Rozprávky“, písmená od slova TALES, modrá látka, ploché obrázky rýb, kamene s puzzle, polená s napísanými vetami, šalátové misy a hrnce so zeleninou, obrázky predmetov zvierat a mláďat, karty do hier „4 extra“, „Povedz“ naopak,“ vedierko s rybárskym prútom, listy s prvkami písmen, značky, karty s napísanými vetami.
Prípravné práce. Automatizácia výslovnosti nastavených hlások v poézii a jazykolamoch. Tvorenie slov s rovnakým koreňom ryby na individuálne lekcie s logopédom. Odučenie prstová gymnastika"V lese", tanec. Výroba kostýmov „Rieka“, „Rybár“, „Víla kvetov“, „Lesná víla“, dedko „Jedlík písmen“, škriatkovia, kvetinové klobúky (zvonček, harmanček, nevädza, mak, fialka).

Aktivity na voľný čas

Deti vstupujú do sály za hudby.
Logopéd. Dobrý deň, milí hostia! Pozývame vás na našu záverečnú oslavu! Chlapci, ale najprv si spomeňme na tajomstvá správnej a krásnej reči.
1 dieťa. Hovoríme vždy krásne, smelo, ale pomaly.
2 dieťa. Hovoríme jasne, jasne, pretože sa nikam neponáhľame.
3 dieťa. Pri výdychu hovorte hladko a zreteľne.
4 dieťa. Predtým, ako prehovoríte, premýšľajte o tom, čo chcete povedať.
Deti stoja pred zrkadlom.

Artikulačná gymnastika.
Ak z celého srdca veríš v rozprávku,
Dvere sa otvoria do magického sveta!
Cvičenie "Okno".
Dostanete sa tam jednoducho
V lietadle na čarovnom koberci
Držte jazyk široko a uvoľnene od 1 do 10.
Na lietajúcej veľkej lodi
"Pohár"
Alebo s Babou Yagou na metle,
"sledovať"
Na plti na mliečnej rieke
"palacinka"
A jazda na Malom hrbatom koníkovi.
"kôň"
Môžete letieť do rozprávky na ohnivom vtákovi,
"Hojdačka"
Môžete ísť na jazdu na Koloboke,
“Lahodný džem”
Môžete jazdiť ako slon na ježkovi.
"hrebeň"
Oh! Zdá sa, že sme už v rozprávke...
Deti sedia na stoličkách.
Logopéd.
Žil raz jeden chlapec.
Vedel čítať.
A každý večer s knihou
Sedel pri okne.
Chlapec vyjde s knihou, sadne si na stoličku a „číta“.


Dievčatá pristupujú k chlapcovi.

Dievčatá.
Vitya, neseď doma
Choďte radšej von na dvor!
Vitya.
Netrápte ma, nepôjdem
Chcem si prečítať knihu!
Dievčatá.
Vitya, kto to je, pozri!
Príde k nám a neklope...
Hrá hudba. Vychádza dedko Bukvoed.
Dedko Bukvoed.
Vezmem všetky listy,
A rozšírim to do celého sveta.
Požierač listov vezme listy z knihy a odíde.
Vitya.
Čo mám robiť, kde sú písmená?
Ako nájdem všetky písmená? (Plač).
Logopéd. Deti, môžeme pomôcť Vite?
deti.Áno.
Logopéd.
Vôbec nemôžeme váhať
Poďme na cestu, priatelia!
Hrá hudba. Vitya prechádza halou a blíži sa k rieke. Na modrej látke sú ploché obrázky kameňov s hlavolamami, rybičky a polená s vetami na brehu.


Logopéd.
Cestou sa pred nimi objavila rieka.
Rieka.
Je to pre mňa ťažké, som unavený.
Pomôžte mi, priatelia!
Odstráňte kamene!

Riešenie hádaniek.
Logopéd. Musíme vyriešiť hádanky a kameň môže byť odstránený z rieky.
Deti riešia hádanky.

Hra "Opravte vetu."
Logopéd. Ak chcete prejsť cez rieku, musíte postaviť most. Na brehu sú polená. Opravte vety a postavíme most z guľatiny.


Rieka dáva prvé písmeno.
Logopéd.
Chlapci, hádajte, kto je na brehu
Ranné posedenie s udicou
A sleduje plavák?
deti. Rybár.
Vchádza rybár s vedrom a udicou.
Rybár.
Som vtipný rybár
Chytám rybu na háčik.
Na každú rybu mám jeden
Červ je pripravený.

Hra "Pomenujte slovo rodina."
Logopéd. Chlapci, vytvorme slová z jednej rodiny k slovu ryba. Za každé slovo rybár chytí rybu.
Deti pomenúvajú slová: ryba, ryba, ryba, ryba, ryba, rybár, rybár, rybár, ryba, rybár, rybár). Rybár používa udicu a magnet na lov rýb z rieky.


Rybár.
Ó, ďakujem za pomoc
Chytiť veľa rýb.
Je čas, aby som sa s tebou rozlúčil,
A vrátiť sa domov s úlovkom.
Rybár dáva druhé písmeno.
Logopéd.
Dostal list Vitya,
Ponáhľal sa svojou cestou.

Logopéd.
Kde sme?
Leží tam veľký koberec,
Nikto to nepletal.
Roztiahol sa
Leží pri modrej rieke
A žltá, modrá a červená!
deti. Na lúku.


Logopéd. Pani lúky je Víla kvetov.
Za hudby vchádza Kvetinová víla s košíkom s obrázkami zvieratiek a bábätiek.


Víla kvetov.
Dobrý deň, priatelia!
Zoznámte sa so mnou - víla!
Vždy žijem v kvetoch
A pijem kvetinový nektár.
Vychádzajú dievčatá s kvetovanými klobúkmi.
Bell.
Nosím módny modrý klobúk
Zvonček je zlomyseľný.
Koho nestretnem...
Skláňam sa až po zem.
Harmanček.
Som sedmokráska so zlatým srdcom,
Mám vysoký kmeň.
Nevädza.
Som modrý ako rieka
Slnkom prehriata nevädza.
Poppy.
Som najjasnejšia, najšarlatejšia
Moje okvetné lístky sú ako plamene
Som červený mak, kvitnem len jeden deň
A naozaj milujem slnko!
Fialový.
Som mladá fialka!
Klíčim na okraji lesa.
Voňavé a nežné
Naše oči sú dobré!

Hra "Ktorá?"
Vychovávateľ. Vyberte slová: zvonček "Ktorý?"
deti. Modré, jemné, voňavé, voňavé.

Hra „Pomenujte to láskavo“
Vychovávateľ. Pomenujem kvety a vy poviete tie isté slová láskyplne. Modrá nevädza.
deti. Malá modrá nevädza.
Deti ich volajú: malá biela sedmokráska, malé modré nezábudky atď.
Víla kvetov.
Na lúke je nespočetné množstvo kvetov!
Existujú chrpy, sedmokrásky,
Farby úsvitu sú šarlátové,
V makoch je deka.
modrý zvonček,
Každý krúti hlavou,
Milý chrobáčik,
Sadol si na harmanček.
Motýle a čmeliaky sú šťastné,
Že kvety rozkvitli! (L. Aleyniková)
Mole, príďte rýchlo!
A opeľujte kvety!

Tanec kvetov a motýľov.

Hra „Pomôžte mame nájsť jej mláďatá“
Víla kvetov dáva deťom obrázky zvieratiek a bábätiek.
Vychovávateľ. Na lúku vyšli vtáky a zvieratá so svojimi mláďatami.
Pri hudbe deti chodia po sále a hľadajú pár (koza - kozliatka a pod.). Každé dieťa vytvorí vetu podľa svojho obrázka.
1 dieťa. Zajac má mláďatá.
2 dieťa. Kurčatá zo sliepky.
3 dieťa. Kôň má žriebä.


Víla kvetov dáva tretie písmeno.
Logopéd.
Dostal list Vitya
Ponáhľal sa svojou cestou.
Hrá hudba. Vitya prechádza chodbou.
Logopéd.
Je to zelené a husté
Je vysoký a veľký
Niekedy je to smrek, niekedy je to dub,
To je osika-borovica.
Poď do zeleného domu -
Uvidíte v ňom zázraky!
Kde sme?
deti. V lese.


Logopéd.
V lese je milenka iná.
Žije tu Lesná víla.
Pri hudbe vstupuje Lesná víla s košíkom s kartami do hry „4 extra“.


Lesná víla.
Dobrý deň, milí hostia! Rád, že ťa vidím!
Čarodejnica - lesná víla
Som tu v lese šéf.
Viem a môžem všetko,
Jem jahody a pijem rosu.

Prstová gymnastika „V lese“
V hustom lese rastú jedle
Prsty sú prepletené, palce sú na temene hlavy.
A zlí, zlí vlci sa túlajú.
Zobraziť „klikanie na ústa“
Občas okolo prebehne zajačik
Ukáž zajačie uši.
A vetva stromu sa bude triasť.
Prsty sú ohnuté - „labky“.
Niekedy je medveď paličkovitý
Prsty prepletené, palce - papuľa
Dotkne sa stromu labkou.
A starý ježko, jeho pichľavá strana,
Spí pod stromom,
Stočený do klbka.
Prsty sú zložené do gule.

Hra "Štvrté koleso"
Víla rozdáva deťom karty na hranie. Deti nájdu ďalší predmet a vysvetlia. Lesná víla dáva štvrté písmeno.


Lesná víla. Je čas sa s vami rozlúčiť. Ale chcem vám predstaviť mojich starých priateľov, rozprávkových škriatkov.


Gnome 1.
Dobrý deň, milí priatelia!
Gnome 2.
Sme dvaja veselí škriatkovia,
Žijeme stovky rokov
V našom krásnom dome
Na obed nás čaká polievka.

Hra "Aký šalát?"
Vychovávateľ. Na obed škriatkovia pripravili kapustový šalát. Aký šalát?
deti. Kapustnica.
Deti pomenúvajú šalát a polievku podľa obrázkov.

Hra „Povedz slová pozpátku“.
Vychovávateľ. Trpaslíci radi hrajú slovné hry pospiatky. Zahráme sa s nimi?
Učiteľ ukáže dvojice obrázkov a povie slovo. Deti si vyberú slovo, ktoré má opačný význam.


Trpaslíci dávajú piate písmeno.

Hovoriace jazykolamy.
Logopéd. Sadnime si na kopec a povedzme jazykolamy.
Deti vyslovujú jazykolamy naučené na jednotlivých lekciách. Do hudby vstupuje dedko Bukvoed.
Dedko Bukvoed.
Prešibaný, to je ono!
Bol som šťastný skoro.
Teraz ti dám listy,
Najprv ich hádajte.
A nemyslite si, že je to ľahké
S úlohou sa vyrovná za vás.
Požierač písmen zmizne.

Hra „Doplňte písmená“
Logopéd. Dedko Bukvoed nám dal listy, ale boli rozbité. Vezmite značky a doplňte písmená.
Deti kreslia časti písmen na papieriky.

ZHRNUTIE ZÁBAVY PRE ROZVOJ REČI V SKUPINE SENIOROV „DOVOLENKA V RODINNOM JAZYKU“

Ciele:

    Vzdelávacie: Dosiahnuť objasnenie vedomostí o mieste zvuku v slove; systematizovať poznatky o spôsoboch tvorenia slov; zlepšiť dialogickú formu reči; prispievajú k rozvoju schopnosti rozlišovať spoluhlásky podľa ucha.

    Vývinové: precvičujte vývin detskej reči; upevniť schopnosť opísať objekt; zabezpečiť schopnosť používať v reči podstatné mená so všeobecným významom; zlepšiť intonačnú expresivitu reči; pomôcť deťom správne používať v reči podstatné mená v nominatívoch a akuzatívoch.

    Vzdelávacie: vytvorte radostnú náladu; navodzovať u detí pocit vnímavosti a túžbu pomáhať blízkym.

Integrácia oblastí: Vývoj reči, fyzické, kognitívne.

MATERIÁLY DO TRIEDY: obrázky ovocia a zeleniny, zvierat; tímové emblémy.

MŔTVICA:

DETSKÝ VSTUP S HUDBOU

VEDENIE:

Dobrý deň, milí hostia! Sme veľmi radi, že vás vidíme a chceme, aby ste na toto stretnutie spomínali s úsmevom, zábavou a zábavou dobrá nálada. Dnes máme sviatok – Deň materinského jazyka. Najzrozumiteľnejším a najvlastnejším jazykom pre každého človeka je ten, v ktorom vyslovil svoje prvé slová. Akým jazykom hovoríme ty a ja?

DETI: V ruštine.

VED: Prečo si myslíte, že to ľudia potrebujú?

DETI: Aby spolu komunikovali.

HUDBA OD K-F"PINOCCHIOVÉ DOBRODRUŽSTVÁ"

VED: Chlapci, počujete! Niekto beží sem k nám, niekto sa ponáhľa sem k nám!

Vbehne DIEŤA, OBLEČENÉ V KOSTÝME PINOCCROCIO.

Ahojte chalani! Dobrý deň, drahí dospelí! Ako je tu krásne! Aké máte prázdniny?

VED: Dnes je Deň materinského jazyka! Naše deti predvedú, ako správne a krásne vedia rozprávať. A ak chceš, naučíme ťa to tiež!

Pinocchio: Naozaj chcem! Budem počúvať šikovných chlapcov a stanem sa inteligentným a rozumným!

ED: Pinocchio, aby si bol inteligentný a rozumný, musíš veľa študovať a pracovať, a preto musíš navštevovať škôlku a školu. Ale dnes sa od našich detí môžete naozaj veľa naučiť. A nebudete sa nudiť, pretože máme 2 tímy, ktoré súťažia v jazykových znalostiach -"Znayki" A "diplomy" . Privítajme ich!

A ja ti radím, Pinocchio, aby si si vybral tím.

PINOCOCIO STOJÍ K DEŤOM A DOSTANE ZNAK.

A teraz, tímy, vaše mottá!

MOTTO TÍMU "ZNAIKI" - "VEDIEŤ VIAC!" , "GRAMOTEI" - „ČO KRÁSNE HOVORÍTE, JE RADOSŤ POČÚVAŤ“ . SÚ VYHLÁSENÍ VEDÚCI TÍMOV A VYBRANÁ POROTA Z PRÍTOMNÝCH RODIČOV.

VED: Aby som zistil, kto je náš skutočný odborník na ruský jazyk, vyhlasujem súťaže.

    súťaž sa volá"Tímová reklama" . V tejto súťaži sa členovia tímu, ktorí hovoria po jednom slove, snažia charakterizovať tím.

    "Kúzelné kreslo" . Na ňom sedí dieťa z druhého tímu"trón" a všetci členovia opačného tímu mu komplimentujú.

    Kto dokáže presnejšie určiť umiestnenie zvuku v slove?

    "Dirigenti" -účastníci preukazujú schopnosť rozdeliť slovo na slabiky.

VED. Náš hosť, chlapci, sa zdá byť trochu unavený. Navrhujem, aby ste si s ním zahrali.

AKTÍVNA HRA.

A teraz všetci spolu vstali a hrali sa s Pinocchiom,

Spolu s ním sme sa natiahli, naše ruky a kolená sa dotkli.

Otočené doľava, doprava.

A teraz si všetci spolu sadli, všetci sa na mňa pozerali.

5 súťaž. "Zopakuj jazykolam"

    Náš Polkan padol do pasce

    Našli sme burbota, keď sme uviazli

Teraz požiadajme našich rodičov, aby povedali tieto jazykolamy:"Malá škatuľka štebotala a štebotala mlieko, ale nerozmazávala to." a ešte jeden "Na topoli je kavka, na brehu je kamienok"

6. A teraz veľmi ťažká súťaž"Pochop ma"

1 hráčovi je ponúknuté slovo"krava" . Hráč sa obráti na svojho suseda a požiada ho, aby uhádol slovo na základe nasledujúcich vlastností:"je to domáce zviera, má rohy" Ak hráč uhádne, vysvetlí 3. hráčovi príkaz dané slovo pomocou iných slov.(v tejto súťaži sú uši hráčov zakryté)

7. "Povedz láskavo"

8. "Zbierajte obrázok"

Všetci členovia tímu sú požiadaní, aby zhromaždili obrázok zobrazujúci zeleninu alebo ovocie. Potom to treba charakterizovať(kyslé, sladké...) a pomenujte šťavu, ktorá sa z nej získava.

9. "Pomenujte mláďatá"

10. Súťaž kapitánov. Sú požiadaní, aby odpovedali na nasledujúce otázky.

Otázky pre kapitána 1. mužstva:

Čo babka stále stráca?

Ako sa volá manželka býka?

Breza alebo ovocný strom?

Pomenovať lietadlo Baba Yaga?

Otázky pre kapitána tímu 2:

Aké sú tam zvuky?

Ako sa volá vnučka Santa Clausa?

Pomenujte ovečku.

V akej rozprávke Hlavná postava-cestovateľ z múky ?

Na akom strome rastie kapusta?

ED: Kým porota spočítava body, ktoré tímy dosiahli, zahráme si hru vonku"Koľko.." (hra odhaľuje schopnosť detí používať číslice v reči)

PO SPOČÍTANÍ BODOV POROTA OZNAMUJE, ŽE VŠETKY DETI SKUPINY HOVORÚ ROVNOMERNE KOMPETENTNE A KRÁSNE V SVOJOM RODINNOM JAZYKU A DARČUJE ÚČASTNÍKOM DARČEKY-MEDAILE."DOBRE"

Pinocchio: Deti, ďakujem veľmi pekne! Teraz môžem svojich priateľov Malvínu a Perra veľa naučiť! Utečiem do svojej rozprávky, aby som nezabudol.

Zbohom!

Zostavila učiteľka GBDOU č.5 Puškinského okresu Petrohradu Elena Borisovna Borodacheva

Relevantnosť.

V súčasnosti sa veľa detí nemôže pochváliť aktívnym slovná zásoba a schopnosť súvisle vyjadrovať svoje myšlienky. Preto moderný pedagóg stojí pred úlohou naučiť deti hovoriť kompetentne a krásne. Rečové prázdniny a zábava vám umožňuje vyriešiť tento problém. Po všetkom herné úlohy pomáhajú pestovať záujem o životné prostredie, stimulovať kognitívna aktivita predškolákov, prispievajú k rozvoju myslenia a rečová aktivita. Hra uvoľňuje napätie, ktoré vzniká pri priamej edukačnej činnosti.

Ciele:

  1. Vzdelávacie: Dosiahnuť objasnenie vedomostí o mieste zvuku v slove; systematizovať poznatky o spôsoboch tvorenia slov; zlepšiť dialogickú formu reči; prispievajú k rozvoju schopnosti rozlišovať spoluhlásky podľa ucha.
  2. Vývinové: precvičujte vývin detskej reči; upevniť schopnosť opísať objekt; zabezpečiť schopnosť používať v reči podstatné mená so všeobecným významom; zlepšiť intonačnú expresivitu reči; pomôcť deťom správne používať v reči podstatné mená v nominatívoch a akuzatívoch.
  3. Vzdelávacie: vytvorte radostnú náladu; navodzovať u detí pocit vnímavosti a túžbu pomáhať blízkym.

Integrácia oblastí: Rozvoj reči, fyzická, kognitívna.

MATERIÁLY DO TRIEDY: obrázky ovocia a zeleniny, zvierat; tímové emblémy.

DETSKÝ VSTUP S HUDBOU

VEDENIE:

Dobrý deň, milí hostia! Sme veľmi radi, že vás vidíme a chceme, aby ste na toto stretnutie spomínali s úsmevom, zábavou a dobrou náladou. Dnes máme sviatok – Deň materinského jazyka. Najzrozumiteľnejším a najvlastnejším jazykom pre každého človeka je ten, v ktorom vyslovil svoje prvé slová. Akým jazykom hovoríme ty a ja?

DETI: V ruštine.

VED: Prečo si myslíte, že to ľudia potrebujú?

DETI: Aby spolu komunikovali.

HUDBA OD K-F "PINOCCHIOVÉ DOBRODRUŽSTVÁ"

VED: Chlapci, počujete! Niekto beží sem k nám, niekto sa ponáhľa sem k nám!

Vbehne DIEŤA, OBLEČENÉ V KOSTÝME PINOCCROCIO.

Ahojte chalani! Dobrý deň, drahí dospelí! Ako je tu krásne! Aké máte prázdniny?

VED: Dnes je náš Deň materinského jazyka! Naše deti predvedú, ako správne a krásne vedia rozprávať. A ak chceš, naučíme ťa to tiež!

Pinocchio: Naozaj chcem! Budem počúvať šikovných chlapcov a stanem sa inteligentným a rozumným!

ED: Pinocchio, aby si bol inteligentný a rozumný, musíš veľa študovať a pracovať, a preto musíš navštevovať škôlku a školu. Ale dnes sa od našich detí môžete naozaj veľa naučiť. A nebudete sa nudiť, pretože máme 2 tímy, ktoré súťažia v jazykových znalostiach - "Znayki" A "diplomy" . Privítajme ich!

A ja ti radím, Pinocchio, aby si si vybral tím.

PINOCOCIO STOJÍ K DEŤOM A DOSTANE ZNAK.

A teraz, tímy, vaše mottá!

MOTTO TÍMU "ZNAIKI" - "VEDIEŤ VIAC!" , "GRAMOTEI" - „ČO KRÁSNE HOVORÍTE, JE PEKNÉ POČÚVAŤ“ . SÚ VYHLÁSENÍ VEDÚCI TÍMOV A Z PRÍTOMNÝCH RODIČOV VYBRANÁ POROTA.

VED: Aby som zistil, kto je náš skutočný odborník na ruský jazyk, vyhlasujem súťaže.

  1. súťaž sa volá "Tímová reklama" . V tejto súťaži sa členovia tímu, ktorí hovoria po jednom slove, snažia charakterizovať tím.
  2. "Kúzelné kreslo" . Na ňom sedí dieťa z druhého tímu "trón" a všetci členovia opačného tímu mu komplimentujú.
  3. Kto dokáže presnejšie určiť umiestnenie zvuku v slove?
  4. "Dirigenti" -účastníci preukazujú schopnosť rozdeliť slovo na slabiky.

VED. Náš hosť, chlapci, sa zdá byť trochu unavený. Navrhujem, aby ste si s ním zahrali.

AKTÍVNA HRA.

A teraz všetci spolu vstali a hrali sa s Pinocchiom,

Spolu s ním sme sa natiahli, naše ruky a kolená sa dotkli.

Otočené doľava, doprava.

A teraz si všetci spolu sadli, všetci sa na mňa pozerali.

5 súťaž. "Zopakuj jazykolam"

  1. Náš Polkan padol do pasce
  2. Našli sme burbota, keď sme uviazli

Teraz požiadajme našich rodičov, aby povedali tieto jazykolamy: "Malá škatuľka štebotala a štebotala mlieko, ale nerozmazávala to." a ešte jeden "Na topoli je kavka, na brehu je kamienok"

6. A teraz veľmi ťažká súťaž "Pochop ma"

1 hráčovi je ponúknuté slovo "krava" . Hráč sa obráti na svojho suseda a požiada ho, aby uhádol slovo na základe nasledujúcich vlastností: "je to domáce zviera, má rohy" Ak hráč uhádne, vysvetlí toto slovo 3. hráčovi v tíme inými slovami. (v tejto súťaži sú uši hráčov zakryté)

7. "Povedz láskavo"

8. "Zbierajte obrázok"

Všetci členovia tímu sú požiadaní, aby zhromaždili obrázok zobrazujúci zeleninu alebo ovocie. Potom to treba charakterizovať (kyslé, sladké...) a pomenujte šťavu, ktorá sa z nej získava.

9. "Pomenujte mláďatá"

10. Súťaž kapitánov. Sú požiadaní, aby odpovedali na nasledujúce otázky.

Otázky pre kapitána 1. mužstva:

Čo babka stále stráca?

Ako sa volá manželka býka?

Breza alebo ovocný strom?

Pomenovať lietadlo Baba Yaga?

Otázky pre kapitána tímu 2:

Aké sú tam zvuky?

Ako sa volá vnučka Santa Clausa?

Pomenujte ovečku.

V ktorej rozprávke je hlavnou postavou cestovateľ z múky?

Na akom strome rastie kapusta?

ED: Kým porota spočítava body, ktoré tímy dosiahli, zahráme si hru vonku "Koľko.." (hra odhaľuje schopnosť detí používať číslice v reči)

PO SPOČÍTANÍ BODOV POROTA OZNAMUJE, ŽE VŠETKY DETI SKUPINY HOVORÚ ROVNOMERNE KOMPETENTNE A KRÁSNE V SVOJOM RODINNOM JAZYKU A DARČUJE ÚČASTNÍKOM DARČEKY-MEDAILE. "DOBRE"

Pinocchio: Deti, ďakujem veľmi pekne! Teraz môžem svojich priateľov Malvínu a Perra veľa naučiť! Utečiem do svojej rozprávky, aby som nezabudol.

Zbohom!

Literatúra:

  1. vscolu. ru/archive_korablik/archiv_korablik. html
  2. V.P. Lapkovskaya, N.P. Volodkovej „Zábava s rečou v MATERSKÁ ŠKOLA» , Moskva, 2009