Ciele:

Vzdelávacie:

Opravné:

Vzdelávacie:

Vybavenie: zrkadlá, artikulačné profily, schémy na charakterizáciu zvukov, multimediálna prezentácia, jednotlivé karty, zošity, perá, ceruzky atď.

Zobraziť obsah dokumentu
“Zhrnutie logopedickej hodiny s prezentáciou Téma: “Diferenciácia zvukov [Z] [S]””

Zhrnutie logopedickej relácie s prezentáciou

Téma: „Diferenciácia zvukov [Z] [S]“

Pripravila Piunova I.V.

učiteľ logopéd

MBDOU DS č. 37

Kuznetsk, región Penza

Predmet: Rozlíšenie zvukov „z“ a „s“.

Typ činnosti: podskupina.

Ciele:

Vzdelávacie:

Upevnenie pojmov zvuku „z“ a „s“;

Upevňovanie vedomostí o mechanizme tvorby zvuku;

Upevňovanie a objasňovanie slovnej zásoby;

Formovanie schopností rozlišovania zvuku.

Opravné:

Posilnenie podmienených reflexných spojení s daným zvukom;

Upevnenie výrazných parametrov artikulácie, akustických rozdielov a cudzích a nezávislá reč;

Upevnenie zvukov vo vete;

Upevnenie zručností kontroly správnej výslovnosti v samostatnom prejave.

Vzdelávacie:

Korekcia osobnosti dieťaťa vo všeobecnosti a cieľ rozvoja reči.

Rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia.

Vybavenie: zrkadlá, artikulačné profily, schémy na charakterizáciu zvukov, multimediálnu prezentáciu, jednotlivé kartičky, zošity, perá, ceruzky a pod.

Etapy lekcií

Činnosti učiteľa.

Študentské aktivity.

Org moment.

Ahojte deti!

Prečo prichádzate na logopedické sedenie?

Sedím v triede a nerobím hluk ani nekričím,

Potichu zdvihnem ruku, ak sa pýtajú, odpoviem.

Výborne! Teraz sa postavte a poďme dýchať

Dajte pravá ruka na bruchu a ľavý na hrudník. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite žalúdok.

Nádych nosom, výdych nosom;

Nádych nosom, výdych ústami;

Nádych ústami, výdych nosom;

Nádych ústami, výdych ústami.

Deti uvítajú logopéda.

Deti sa riadia pokynmi logopéda.

Oznámenie témy.

Povedzte mi, chlapci, na akej planéte to žijeme? Priamo na Zemi. tak kto sme? Je to tak, sme deti Zeme. pozemšťania.

A kto žije na hviezdach?

Správne, toto sú deti Hviezdy. Dnes nás prišli navštíviť.

Artikulačná tvárová gymnastika.

Ukážme mimozemšťanom, ako pracujeme s jazykom

Otvorte zrkadlá a vykonajte cvičenia:

* „Proboscis úsmev“, „Ihla“

"Mačka pije mlieko."

Prileteli k nám mimozemšťania a začali sa báť - ukážte, akí sú vystrašení. Chladný.

Videli slnko - cítili sa šťastní

Deti vystupujú dychové cvičenia.

Deti napodobňujú emócie mimikou a pohybmi.

Snímka 2- Chlapci, deti Hviezdy nám poslali hviezdne signály, počúvajte ich: Z-Z-Z-Z,

Počúvať zvuk ich správy?

Kto uhádol, čo budeme dnes robiť v triede?

- Prečo to budeme robiť?

čo sa naučíš?

To znamená, že dnes budeme hovoriť o písmenách Z a ES a zvukoch „z“ a „s“

Za každú úlohu sa budete hodnotiť na karte sebapozorovania.

Skontrolujeme, či je všetko pripravené na hodinu. Budeme potrebovať zrkadlá, koberčeky, zápisníky, perá a ceruzky.

Znie "z" a "s"

Naučme sa rozlišovať zvuky Zi S v slabikách a slovách. Kolokácie, vety a test

Individuálne, vo dvojiciach, v skupine

Analýza artikulácie zvuku.

Povedzte mi všetko, čo viete o zvuku „z“.

* Pysky sú mierne natiahnuté, zuby sú zložené, špička jazyka spočíva na spodných zuboch, chrbát je klenutý. Stredom jazyka steká studený prúd. Hlasivky fungujú.

* Zvukové charakteristiky: zvuk „z“ je tvrdo znejúca spoluhláska.

Teraz mi povedz o zvuku "s".

* Zuby sú spojené, pery sú natiahnuté v úsmeve, špička jazyka spočíva na spodných zuboch, hlasivky nefungujú.

* Zvukové vlastnosti: zvuk „s“ je neznělá spoluhláska.

Povedzte mi, ako sú tieto zvuky podobné?

V čom sa líšia?

Deti analyzujú artikuláciu podľa plánu.

Uveďte vlastnosti zvukov.

Nájdite podobnosti a rozdiely.

Zvuk „z“ je znený a zvuk „s“ je neznelý.

Spojenie medzi zvukom a písmenami.

Aké písmeno predstavuje zvuk "z"

Pozrite sa, ako vyzerá písmeno Z?

„Z nie je len kučera,

Z - jar, praclík, hobliny"

"Pozrite sa na toto písmeno: je to ako číslo tri"

Aké písmeno predstavuje zvuk "s"

Ako vyzerá písmeno ES?

Mucha sedela v rohu,

Zjedol som kúsok rožka.

Chlapci, mimozemšťania sa učili písať listy a niečo sa pokazilo. Po jednom pristupujte k tabuli a pomocou fixky prečiarknite nesprávne napísané písmená. (Odporúčaný hárok s nesprávnym obrázkom písmena.) ALEBO PRACUJTE NA JEDNOTLIVÝCH LISTOCH

S čím si môžete pomýliť veľké písmeno Z?

A čo malé písmená?

Otvorte si zošity a zapíšte si číslo.

(Bit v rytme: __ - - - __)

Opakuj po mne. Teraz si zapíšte do zošita až na koniec riadku.

Písmeno Z.

Deti idú k tabuli a preškrtávajú nesprávne napísané písmená.

S číslom tri, s veľkým písmenom E.

S bukom D Y.

Deti píšu listy do zošitov.

rozvoj fonematický sluch.

Teraz vám poviem zvuky, slabiky a slová, a keď počujete zvuk „z“, tlieskajte rukami a ak počujete zvuk „s“, zdvihnite ruku.

S, H, W, P, S, W, W, K, Shch, S.

PRE, SA, ZI, ZY, GA, LE, SU, ZO, SY.

BIZÓN, GOUSPLIK, KOZA, ZEBRA, PES, ZAJAC, JAZVEC.

Výborne! Mimozemšťania prileteli na vesmírnej lodi a chcú so sebou vziať rôzne zvieratá a vtáky. Ktoré ste spoznali?

Snímka 3

Finch- najviac početný vták naše lesy. Sneh sa práve roztopil, objavili sa prvé jemné biele hlávky snežienok a už je počuť vzrušený, zvučný spev tohto vtáka. Finches k nám prichádzajú zo vzdialených brehov Afriky skoré: najskôr prídu samce, nasledujú samice. Tieto vtáky spoznáte podľa ich krásneho sfarbenia: hnedošedý chrbát, akoby slnkom spálená hruď, a biele krídla s čiernymi pruhmi. Finch sa najčastejšie usadzuje listnaté lesy; tiež miluje riedke smrekové lesy a borovicové lesy.

Bizón, koza, zebra, zajac, pinka, jazvec, sýkorka a líška.

Diferenciácia zvuku v slabikách.

Snímka 4- Spojme sa s obyvateľmi Hviezdy. Napísali nám slabiky, treba ich čítať s výrazom. Skúsme to urobiť.

(Deti dostanú karty s reťazami slabík)

Do zošita zapisujeme reťazce slabík.

Diktát.

Deti si do zošitov zapisujú reťazce slabík.

Pracovalo sa so slabikami

Fyzické cvičenie.

Snímka 5

Dievčatá a chlapci (ruky v páse)

Skáčte ako zajačikovia (rytmické skákanie)

Dupanie nohou (šľapanie nohou)

Tlieskanie rukami (tlieskanie rukami)

Diferenciácia zvuku v slovách.

Snímka 6- Hostia celebrít chcú vziať so sebou pozemské zvieratá a vtáky, ktorých mená obsahujú zvuky „z“ a „s“.

Musíte ich rozdeliť do lietajúcich tanierov so zvukom „z“ a so zvukom „s“.

Mimozemšťania majú pre nás zašifrované slová, skúsme ich rozlúštiť.

Práca na jednotlivých kartách

Vložte chýbajúce písmená.

Deti rozdelia obrázky do dvoch skupín

Pracovalo sa so slovami

Rozlišovanie zvukov vo frázach

Snímka 7

Mimozemšťania sa chcú lepšie dozvedieť o pozemských zvieratách a vtákoch. Povedzme im to.

Čo sme teraz robili? Prečo je to potrebné?

Deti vymýšľajú frázy

Diferenciácia zvuku vo vete.

Snímka 8, 9 - Chlapci, musíme povedať mimozemšťanom o zvieratách, ktoré sme vzali so sebou do vesmíru. Vymysli vety správne

Pracovali sme s návrhom, na čo to je? Zhodnoťte sa.

Deti tvoria vety

Diferenciácia zvuku v texte.

Povedzte mi, kde na Zemi môžete vidieť všetky zvieratá a vtáky na jednom mieste?

Výborne!

Chlapci, teraz vám prečítam príbeh a vy pozorne počúvate.

„Jedného dňa išli Sonya a Zoya do zoo. V zoo sú rôzne zvieratá. Za vysokým plotom je bizón. Bizón žerie seno. A tu sú pruhované zebry. Sonya sa dlho pozerala na zajace. Zoya mala jazvecov rada. Zabávali sa v ZOO.

Kam išli Zoya a Sonya?

Koho videli v ZOO?

Koho mala Sonya rada?

Koho mala rada Zoya?

Prerozprávajte text.

V zoologickej záhrade.

Deti odpovedajú na otázky. Prerozprávajte text.

Seď rovno!

Čo ste sa dnes naučili?

Čo nové ste sa naučili?

Prečo to potrebujeme?

Výborne! Vypracovali sme sa dobre.

Zhodnoťme našu prácu (zdvihnutie rúk)

Hovorili sme o písmenách Z a ES a zvukoch „z“ a „s“.

Predmet: „Diferenciácia znelých a neznelých spoluhlások v slabikách a slovách. Znie [z] – [s].”

Cieľ:

Úlohy:

Opravné:

Rozvoj schopnosti sluchovej diferenciácie zvukov [z] – [s]“;

Cvičte v správne použitie ich v reči;

Prevencia zámeny písmen

Vzdelávacie:

rozvoj fonematického sluchu, aktivizácia sluchová pozornosť;

Vzdelávacie:

Pestovanie láskavosti a vnímavosti.

Vybavenie: obrázky predmetov (slon, zajac, lietadlo, televízor, hodiny, pes, dáždnik, hniezdo), domčeky pre Dunna a Skomorokha.

Priebeh lekcie .

1.Organizovanie času:

No, chlapci, buďte ticho!

Lekcia začína!

Všetci sa na mňa pozreli

A ticho si sadli.

2. Rozlišovanie spoluhlások podľa znělosti – hluchota.

Cvičenie 1.

Keď budete počuť zvuk [Z], zatlieskajte.

A) Izolované:

Logopéd pomenúva zvukovú sériu pozostávajúcu iba z dvoch zvukov: [S] a [Z]: s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s , s atď.

B) V slabikách:

Logopéd pomenúva slabikové rady: sa, zo, sy, zu, zy, su, za, zy, sy, zo atď.

Úloha 2. Opakujte po logopédovi:

For-sa-for

Zo-so-zo

Su-zu-zu

Hovor-vidieť-vidieť

asa-aza-aza

uzu-uzu-usu

oso-ozo-ozo

kravaty-fúzy-kravaty

Viem-poznám-ten-sen

call-swa-call

slnečno-sneh-sneh

zlo-zlo-slo

Úloha 3. Hádajte hádanky. (Po vyriešení každej hádanky sa na tabuľu zobrazí obrázok odpovede).

A) Dlho chodí, ústa má tesáky, nohy vyzerajú ako stĺpy,

Je obrovský, ako hora, zistili ste, kto to je?... (Slon).

B) Aké lesné zviera sa postavilo ako stĺp pod borovicou?

A stojí medzi trávou – uši má väčšie ako hlavu?... (Zajac).

C) Dotýka sa oblakov svojim krídlom v bezhraničnom oceáne.

Otočí sa - pod lúčmi sa striebro leskne..... (Lietadlo).

D) Žije v ňom celý vesmír a obyčajná vec... (TV).

D) Chodíme v noci, chodíme cez deň, ale nikam nepôjdeme,

My štrajkujeme pravidelne každú hodinu a vy, priatelia, nás nebijte... (Hodiny).

E) Nerozpráva, nespieva, ale kto ide za majiteľom, tomu dá vedieť... (Pes).

G) Ak ho zrolujete, je to klin, ak ho rozložíte, je to prekliata vec... (dáždnik).

H) Bez rúk, bez sekery sa postavila chata... (Hniezdo).

Úloha 4. Umiestnite obrázky na ich miesta: do domu, kde býva Dunno (pravá strana hracej plochy) umiestnite obrázky so zvukom [Z] a do domu, kde býva Skomorokh (ľavá strana dosky), umiestnite obrázky so zvukom [C]. Pri plnení úlohy každé dieťa pomenuje obrázok, ktorý si vybralo, a svoj výber zdôvodní. Použijú sa obrázky odpovedí z predchádzajúcej úlohy.

Úloha 5. Logopéd vyzve deti, aby vymysleli, aké ďalšie obrázky so zvukmi [S] a [Z] Dunno a Skomorokh by mohli mať.

Minúta telesnej výchovy:

Logopéd vyzve deti, aby sa postavili blízko svojich stoličiek a vykonali tieto činnosti: sadli si, ak pomenuje slovo so zvukom [S], a vyskoč, ak pomenuje slovo so zvukom [Z].

3. Práca na rozlišovaní znelých a neznelých spoluhlások v zošite.

Cvičenie 1 . Logopéd pomenúva slabiky a deti si ich zapisujú do zošita: v ľavom stĺpci písmenom „C“, v pravom stĺpci písmenom „Z“.

Su, for, as, us, zo, zy, sa, zu, etc...

Úloha 2. Skopírujte slová vložením chýbajúceho písmena „S“ alebo „Z“. Podčiarknite písmeno „C“ jedným riadkom, písmeno „Z“ dvoma riadkami

Akat

Apog

Ubr

Usha

ale dobre

ba.ar

ku.ok

I.yk

nie.búdky

kra.avitsa

Astava

približne.

hlúpy

v.duch

lo.kutok

Vaniya

Úloha 3 . Skopírujte vety a vložte potrebné slová podľa ich významu.

Dievča sa volalo......

Ryšavka v lese...........

(líška, Lisa)

Ráno na tráve......

Krásna vo váze......

(ruža, rosa)

Sedieť na strome......

V sporáku je čierna......

(sova, jaseň)

Treba vodu..... .

Netreba psa... .

(nahnevať sa, vysať)

Zhrnutie lekcie:

Hodnotenie aktivít detí.

ZOZNAM POUŽITÝCH REFERENCIÍ

    Amanatova M. M., Andreeva N. G., Tosunidi O. M. Príručka školského logopéda. - Rostov na Done: Phoenix, 2009.

    Efimenková L.N. Oprava ústnej a písanieštudentov základných tried: Manuál pre logopéda. – M.: Vladoš, 2006.

    Kozyreva L.M. softvér – učebných materiálov na logopedické sedenia s mladších školákov. Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2006.

    Mazanová E.V. Korekcia akustickej dysgrafie: Poznámky k lekcii pre logopédov. – M.: Vydavateľstvo Gnome, 2011.

    Mazanová E.V. Korekcia dysgrafie v dôsledku poruchy jazyková analýza a syntéza. – M.: Vydavateľstvo Gnome, 2011.

    Meshcheryakova N.P., Zubovich E.V., Leontyeva S.V. Oprava písaného prejavu v Základná škola. – Volgograd: Učiteľ, 2009.

Mestský Všeobecná vzdelávacia inštitúcia

Dmitrovskaya základné všeobecné vzdelanie

Škola č.5

pomenovaný po hrdinovi Sovietsky zväz K.A.Averyanova

ABSTRAKT

Logopedické sedenie OPEN GROUP

Správa o logopedii 2. stupňa:

Dysgrafia spôsobená porušením jazykovej analýzy a syntézy. NVONR

Pripravené a realizované:

Učiteľ logopéd

II kvalifikačnej kategórii

Cherniková E.G.

Dmitrov v roku 2011

2. lekcia

Organizačný bod: „Ak počujete zvuk [Z], zdvihnite pravú ruku a ak počujete zvuk [S], zdvihnite ľavú ruku.“

A) Logopéd pomenuje zvukový rad pozostávajúci z rôznych spoluhláskových zvukov: S, D, P, Z, K, Z, B, Z, G, S, T, Z, K, S, T, Z atď.

B) Logopéd pomenúva slabičné rady: sa, tu, zo, by, sy, zu, go, vu, zy, su, pa, for, zy, do, fy, ga, sy, zo atď.

Úloha 1. Doplňte slovo pridaním buď slabiky –sa, alebo slabiky –za.Gl..

Ahoj.. ďalej..

Vezmi.. dotkni sa..

polo.. fľaša..

Úloha 2. Zmeňte slovo podľa príkladu: košík – vozíky…Taz – ………

Chuť - ......

čerpadlo - ......

vodný melón - ......

podnos -…….

Úloha 3. Na tabuľu sú umiestnené obrázky, ktorých názvy obsahujú zvuky [S] a [Z]: bizón, zajac, obrúsok, sova, kukurica, podnos, prilba, breza, črpák. Logopéd vyzve deti, aby pomenovali obrázky a určili, či sú nepočujúce resp vyzváňací zvuk je počuť v týchto slovách.

Úloha 4. Hra „Buďte opatrní“. Obrázky z predchádzajúcej úlohy sú zobrazené na tabuli v lineárnom rade. Deti sú požiadané, aby si zapamätali, ako stoja. Potom deti zatvoria oči a logopéd v tomto čase vymení obrázky. Po otvorení očí si deti musia zapamätať a pomenovať poradie, v ktorom boli obrázky umiestnené. Hra sa niekoľkokrát opakuje.

Minúta telesnej výchovy:

Logopéd rozdá deťom kartičky s písmenami „C“ a „Z“. Zadanie: pri pohybe po kancelárii pozorne počúvajte slová, ktoré logopéd volá. Po vypočutí slova so zvukom [S] by tie deti, ktoré majú kartičku s písmenom „C“, mali zastaviť a zdvihnúť ho, a ak logopéd pomenuje slovo so zvukom [Z], potom tie deti, ktoré majú písmeno „Z“ zastavte a zdvihnite kartu “

Príklady slov: samovar, parník, slnko, nohavice, abeceda, kriket, paradajka, tanier, plot, somár, hovor, mačka, hudba, maska, kniha, zuby, trieda, nahnevaný, čajník, lastovička, Pinocchio, smiech, sprcha, hrad atď.

Úloha 1. Zo slov napísaných na tabuli odpíš len tie, v ktorých je spoluhláska v strede slova ohluchnutá. Vyberte k nim testovacie slová. Ukážka: rozprávka - rozprávka.

Zavrieť, masky, tmel, vlasec, farba, váza, nízka,

miska, breza, dieťa, ukazovateľ, mačička, obväz, klobása.

Suchý popol

Hlasný smiech

Slabý zvuk zlomený dáždnik

vysoká budova

píla

Napadol prvý sneh.

Pri dome rástla breza.

Vtáky odlietajú na jeseň.

Na strome je finka.

Priniesli nám piesok na dvor.

Zina sa sánkovala.

Stôl je v rohu.

Baza v záhrade.

Úloha 4. Prerozprávanie textu na základe obrázka.

Prišla zima. Zem bola pokrytá snehom. Zajačik sedí pri breze. Chudák zajačik je hladný. Už žiadna zelená kapusta. Zajačik začal jesť brezovú kôru.

(Text je prevzatý z knihy A.N. Assmusa „Zbierka cvičení pre deti s nedostatkami výslovnosti“ M., 1959).

Zhrnutie lekcie:

Hodnotenie aktivít detí.

Lekcia 3.

Organizačný moment: „Vypočujte si sériu zvukov a pomenujte tie slabiky, ktoré sa opakujú dvakrát“: Za-sa-za

Hovor-sy-zy asa-aza-aza

uzu-uzu-usu

oso-ozo-ozo

kravaty-fúzy-kravaty poznaj-poznaj-sna

Swa-Zwa-Swa

slnečno-sladko-sneženie

zlé-zlé-slova

Úloha 1. Vypočujte si slabiky, napíšte ich do dvoch stĺpcov: s písmenom „C“ vľavo, s písmenom „Z“ vpravo:

Sa, so, zu, sy, for, os, zo, su, zy, us, sy,

Volať, snívať, zlo, svu, vedieť, zvuk, sny, sto.

Úloha 2. Na magnetickej tabuli sú dva domčeky s vreckami. Na jednom dome je napísané písmeno „C“, na druhom písmeno „Z“. Každé dieťa má obálku s obrázkom. Dieťa, ktoré pomenuje svoj obrázok, ho musí vložiť do vrecka domu, ktoré zodpovedá pomenovanému zvuku. Vzorový zoznam obrázkov:

Zuby, ponožky, šatka, had, koza, oblek,

čižmy, zvonček, hviezda, lavica, mimóza atď.

Úloha 3. Vymyslite a napíšte slová:

A) S písmenom „C“ v strede slova;

B) S písmenom „Z“ na začiatku slova.

Úloha 4. Utvorte nové z týchto slovies pomocou predpony ZA–. Zapíšte si výsledné slová. Podčiarknite písmeno „C“ jedným riadkom, písmeno „Z“ dvoma riadkami. Ukážka: naliať - zaspať. svietiť -

ležať -

volať -

plaziť sa –

vrh -

soľ - niesť -

niesť -

nosiť -

opýtať sa -

namazať -

posypať -

Minúta telesnej výchovy:

Deti vykonávajú pohyby so slovami:

Ticho, ticho, Zoja spí, ale lieta nahnevaný komár.

Uhryzne Zoyu a nenechá Zoju spať.

Vyženieme komára, lebo je čas spať.

Úloha 1. Zo slov vľavo nakreslite šípky k slovám napravo, ktoré majú vhodný význam. Podčiarknite písmeno „C“ jedným riadkom, písmeno „Z“ dvoma riadkami

hviezda

zlomený

krištáľová nebeská klenba

Úloha 2. Prerozprávanie textu pomocou referenčných obrázkov.

Toto je hniezdo.

Malá Zoya mala krásny dáždnik. Raz išla Zoya pozdĺž plotu pod dáždnikom. Zrazu sa rozfúkalo silný vietor a vzal dáždnik cez plot. Za plotom rástla breza. Zoya preliezla plot a vidí svoj dáždnik na breze. Niektoré vtáky ho odniesli a urobili si z neho hniezdo.

(Podľa L. P. Uspenskej a M. B. Uspenského „Naučte sa správne hovoriť“, M., 1995, text upravený).

Úloha 3. Opakujte jazykolamy:

A) Dnes sa somár nahneval, zistil, že je somár.

B) Vedľa vozíka je voz ovsa a koza.

Zhrnutie lekcie.

Hodnotenie aktivít detí.

Larisa Sudeeva
Poznámky na zvuková kultúra prejavy v seniorská skupina„Diferenciácia zvukov [S]-[Z]“

Abstrakt OOD o zvukovej kultúre reči v seniorskej skupine č.11

Predmet: Diferenciácia hlások s-z

Účel lekcie:

posilniť správnu výslovnosť S-Z znie v slovách, návrhy; vlak na mieste S-Z znie v slovách, opraviť charakteristiku znie NW; rozvíjať fonematický sluch.

Vybavenie:

obrázky predmetu s zvuky: "S,S,Z,Z"; písmená S, Z; karty s obrázkami na určenie miesta zvuk, dávkovač materiál: tri štvorce, modrý štvorec, dve bábiky, obrázok šmýkačky, hojdačka, obrázky sprisahania.

Priebeh lekcie:

Chlapci, usmejme sa na seba, naši hostia! Nechaj to tak dobrá nálada neopustí nás celý deň!

Chlapci, dnes k nám prišli bábiky Sonya a Zoya. Chcú s vami chodiť a hrať sa. Najprv im však dáme čaj a predtým si umyjeme ruky (obrázok žeriavu). Ktoré voda vydáva zvuk kedy tečie kohútik? Poďme spievať pieseň voda: s-s-s-s. Oh, priletel komár. Čo je to za pieseň komár: z-z-z-z. Komár odletel, teraz môžete piť čaj:

1. Dychové cvičenie "Horúci čaj"

Cieľ: rozvoj silného, ​​hladkého a predĺženého výdychu.

Vybavenie: poháre z farebného kartónu.

Priebeh hry: - Ahojte dievčatá a chlapci! Dnes ste mojimi hosťami a všetkých pohostím horúcim čajom, a aby ste sa nepopálili, navrhujem vám fúkať!

2. Artikulačná gymnastika na pískanie zvuky: "Šmykľavka", "Hojdačka":

"Hojdačka". Vystrčte úzky jazyk. Striedavo naťahujte jazyk, potom k nosu, potom k brade. Nezatvárajte ústa. Cvičenie sa vykonáva na náklady logopéda 10-15 krát

"Šmykľavka". Mierne otvorte ústa. Pritlačte bočné okraje jazyka k horným stoličkám. Položte špičku jazyka na spodné predné zuby. V tejto polohe vydržte 15 sekúnd.

sa-sa-sa - oh, osa letí,

sy-sy-sy - my sa osy nebojíme,

su-su-su - videl niekto z vás tú osu?

sy-sy-sy - osu sme nevideli.

si-si-si - v krížovej rieke,

Xia-Xia-Xia - nechytili karasa.

for-for-for - tu sa viaže koza.

zy-zy-zy - veľa trávy pre kozu.

Kŕmili sme kozu zu-zu-zu;

zi-zi-zi - prines opicu!

Zya-zya-zya - opice tu nie sú povolené!

3. Hra "Nájsť znie z-s» . Sonya a Zoya priniesli obrázky, poďme sa na ne pozrieť.

Pomenujte obrázky a určte umiestnenie znie C, Z.

4. Minút telesnej výchovy.

Sedí sivý zajačik

A krúti ušami.

Zajačikovi je zima, aby stál

Zajačik potrebuje skákať.

5. Rozvoj fonematického sluchu.

Hra "Slam-stomp"

vyslovím zvuky, a keď to počujete, tlieskate rukami zvuk - z, a pečiatku, keď počujete - str.

6. Hra "Pridať slabiku"

Ja vyslovím začiatky slov a vy pridáte -sa alebo -za

7. "Opakujte jazykolamy"

Zoya je zajačikova milenka.

Zajačik spí v Zojinom umývadle.

Zhrnutie lekcie.

Publikácie k téme:

"Zvuk [SH]." Zhrnutie GCD o zvukovej kultúre reči v strednej skupine Vzdelávacia oblasť: Vývoj reči Oblasti integrácie: Sociálno-komunikatívna, fyzická, kognitívna, umelecká a estetická.

Abstrakt vzdelávacích aktivít na formovanie zvukovej kultúry reči v seniorskej skupine „Diferenciácia zvukov [w]-[zh]“ Ciele programu: 1. Nápravné a vzdelávacie: - naučiť sa rozlišovať hlásky [zh] a [w] v slovách, vetách a frázach; - forma.

Zhrnutie vzdelávacích aktivít o zvukovej kultúre reči v strednej skupine „Mimoriadny výlet do zoo“ Asotskaya Natalya Abstrakt GCD o zvukovej kultúre reči v stredná skupina na tému „Mimoriadny výlet do zoo“. Téma: Zvuk "Z".

Zhrnutie GCD o zvukovej kultúre reči v strednej skupineÚčel: zhrnúť predstavy detí o ročných obdobiach; ukázať správnu artikuláciu zvuku. [zh], precvičte si správnu výslovnosť hlásky [zh].

Zhrnutie lekcie o zvukovej kultúre reči pre deti druhej juniorskej skupiny, výslovnosť hlások [b], [d] Téma: Formácia správna výslovnosť hlásky [b], [d] Účel: Precvičiť si výslovnosť spoluhláskových hlások [b] [d] Úlohy: 1 Pokračuj.

Zhrnutie lekcie o zvukovej kultúre reči v prvej juniorskej skupine „Pomôžme Anye a Olemu uzavrieť mier“ Ciele: - naučiť deti jasne vyslovovať zvuky „a“ ​​a „u“; - podporovať rozvoj dýchanie reči; - upevniť výslovnosť hlások „a“.